Wydarzenia

Trial w Miękini, TVN na Rynku

Ten weekend będzie niewątpliwie należał do motocyklistów. Już w sobotni poranek stowarzyszenie Grupa Południe zrzeszające miłośników dwóch kółek wjedzie na krzeszowicki Rynek by wesprzeć akcję krwiodawstwa, w tym samym czasie w miękińskim kamieniołomie rozpoczną się mistrzostwa Polski w trialu.

70 zawodników, jeden kamieniołom. Mimo, że z gry odpadł jeden z organizatorów motorowa impreza nie zwalnia. Już w ten weekend w Miękini po raz kolejny będzie można podziwiać trialowe zmagania zawodników.

III i IV Runda Otwartych Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Rajdach Motocyklowych „Trial” wystartuje  około godziny 10:00, ostatni zawodnik ma przyjechać na metę o godzinie 17:00. W niedzielę o godzinie 17:15 burmistrz wręczy puchar zwycięzcy.

W tym samym czasie, w sobotę o godzinie 10:00 na krzeszowicki Rynek wjadą motocykliści ze Stowarzyszenia Grupa Południe by wesprzeć V edycję akcji Motoserce promującej zbiórkę krwi. Akcja krwiodawstwa wystartuje o godzinie 12:00. W ramach imprezy swoje produkcje  – W11 i Szpital – będzie promował TVN.

Pełny program imprez możecie poznać klikając w miniatury zamieszczone poniżej.

motoserce_2013_miniatura trial_miekinia_2013_miniatura

9 komentarzy

9 Komentarzy

  1. aaaaa w niedzielę....

    15/06/2013 o 11:18

    Już w najbliższą niedzielę 16 czerwca cukiernia-lodziarnia Melba rozpoczyna sezon ciasteczkowo-lodzikowy na krzeszowickim Rynku – najpierw z Sołectwem FILIPOWICE ! Program dla dzieci poszerzony zostanie o tematykę regionalno-folklorystyczną we współpracy z Kołami Gospodyń Wiejskich, Radami Sołeckimi i innymi organizacjami.

  2. ło Jezu!

    15/06/2013 o 12:52

    znowu będzie łoj dana łot samego rana???????

  3. poszkodowany

    15/06/2013 o 15:50

    Ciekawe czy powiedzą o powikłaniach poprzetoczeniowych transfuzji krwi:

    Wczesnych – występujących od czasu rozpoczęcia transfuzji do 24 godzin po jej zakończeniu;
    Późnych – występujących między 3 a 21 dniem po transfuzji.:

    Powikłania łagodne (najczęściej występują po zakończeniu przetoczenia lub w kilka dni po przetoczeniu);
    Powikłania średnie;
    Powikłania ciężkie (przeważnie są to powikłania wczesne, występujące już podczas przetoczenia krwi).

    Powikłania wczesne – występujące od czasu rozpoczęcia transfuzji, do 24 godzin po jej zakończeniu:

    O łagodnym przebiegu:
    Odczyny alergiczne- najczęściej są spowodowane przez przeciwciała dla białek osocza lub składnikami dodawanymi do preparatów: substancje zapobiegające krzepnięciu oraz stabilizatory zawarte w preparatach krwi;
    pokrzywka;
    O średnio ciężkim przebiegu:
    zakażenie bakteryjne (spowodowane przeważnie zainfekowaniem preparatu krwi w czasie przechowywania lub zakażenie dawcy bakteriami znajdującymi się na skórze pacjenta, bądź na nie sterylnym zestawie do przetoczeń) objawia się dreszczami, gorączką;
    odczyn gorączkowy niehemolityczny – występują u około 2% biorców; może być spowodowany obecnością przeciwciał dla antygenów krwinek białych lub płytek krwi;
    o ciężkim przebiegu
    hiperkaliemia – spowodowana jest wydostaniem się potasu z krwinek czerwonych, krew przechowywana dłużej zawiera więcej jonów potasu, gdyż większa ilość erytrocytów uległa rozpadowi;
    hipokalcemia – występuję przy masywnych toczeniach, podczas których dochodzi do wiązania się cytrynianu (środka konserwującego) z wapniem, który znajduje się w osoczu, w ten sposób cytrynian usuwa wapń z układu krążenia. Przy transfuzjach masywnych magazyny wapnia znajdujące się w kościach nie zdążą być uruchomione, wskutek czego dochodzi do zaburzeń czynności serca, układu krzepnięcia.
    przeciążenie krążenia – spowodowane zbyt dużą ilością przetoczonych preparatów krwiopochodnych przy zachowanej normowolemii, co objawia się zaburzeniem czynności serca, zaburzeniami oddychania oraz wzrostem ciśnienia tętniczego krwi
    ostry odczyn hemolityczny
    wstrząs septyczny
    wstrząs anafilaktyczny
    ostra niewydolność oddechowa poprzetoczeniowa (w 1:2000 przypadków[1])
    zakrzepy i zatory w naczyniach serca i płuc (szczególnie gdy przetaczane są preparaty wspierające układ krzepnięcia krwi).

    Powikłania późne występuje najczęściej między 3 a 21 dniem po transfuzji:

    przeniesienie zakażenia kiłą (jeśli preparat był przechowywany w temp. 4 °C krócej niż 96 godz)
    przeniesienie zakażenia HIV; 1:2–3 miliony przetoczeń; zakażenie wirusem doprowadza do nieuleczalnej choroby atakującej system immunologiczny – AIDS.
    zakażenie malarią
    plamica poprzetoczeniowa
    zapalenie wątroby typu B i C; 1:40 000–200 000 przetoczeń
    zakażenie CMV
    choroba Chagasa
    opóźniony odczyn hemolityczny
    plamica poprzetoczeniowa małopłytkowa
    przeciążenie żelazem (szczególnie u wielokrotnych biorców)
    GvHD – choroba „przeszczep przeciwko biorcy”.

    • to...

      15/06/2013 o 17:59

      zrobiłeś reklamę,nie ma co

      • mieszkaniec

        15/06/2013 o 18:14

        czyzby odezwal się kocik

        • fakty

          16/06/2013 o 00:16

          Trzeba czytać co napisał np prof Religa albo np pierwszą lepszą encyklopedię np transfuzji i jego powikłań. Mnie tez zarazili zapaleniem wątroby.

    • Carlos53

      16/06/2013 o 16:09

      Świety tekst. Tylko szkoda że nie na topie. Jest moda i większość jak barany ….

  4. nie powiedzą

    15/06/2013 o 15:54

    Nadużywanie transfuzji krwi jest ważnym i zazwyczaj nie dostrzeganym powodem zgonów. Ostrożne szacunki podają, że co najmniej 25 procent transfuzji jest zbyteczna.1 Transfuzje aplikuje się 10 procentom wszystkich pacjentów przyjmowanych do szpitala i często są one stosowane w leczeniu anemii. Jednak mogą one stać się przyczyną znacznie poważniejszych problemów, które przewyższają płynące z nich korzyści.

  5. E

    16/06/2013 o 11:39

    Nie rozumiem powstałej dyskusji. Przecież krew krwiodawców nie jest przeznaczana wyłącznie do tranfuzji. A chociażby leki krwiopochodne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę