Gospodarka

Masz dużą rodzinę? Sprawdź ile możesz zaoszczędzić!

Wybierasz się na wakacje z trójką swoich dzieci? Przed wyjazdem zgłoś się po Kartę Dużej Rodziny. Możesz liczyć na zniżki przy zakupie biletów kolejowych, zakwaterowaniu, wstępie do muzeów, mniej zapłacisz też przy kasie w markecie.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uruchomiło program dedykowany rodzinom z co najmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Karta Dużej Rodziny, wydawana jest bezpłatnie przez burmistrza, jej posiadacze mogą liczyć na szereg zniżek oferowanych przez partnerów programu. Rodzice mogą korzystać z niej dożywotnio, dzieci – do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do osiągnięcia 25 lat. Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności.

karta_duzej_rodziny_krzeszowice

W Krzeszowicach kartę wydaje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Aby ją otrzymać wystarczy wypełnić wniosek i, w przypadku rodziców, okazać dokument potwierdzający tożsamość. Wnioski i wykaz dokumentów można pobrać z dedykowanej programowi strony.

Karta uprawnia do 25% zniżki na bilety w pociągach InterCity i 30% w Przewozach Regionalnych. Jej posiadacze mniej zapłacą za wstęp do muzeów na terenie całego kraju – Wieliczki, Warszawy, Krakowa, Gdańska. Mogą też liczyć na ulgi przy zakupie biletów na mecze, czy przy zakwaterowaniu w hotelach i pensjonatach będących partnerem akcji. Do programu przystąpiła też sieć marketów Alma, która przy zakupach, oferuje wielodzietnym rodzinom 5% zniżkę.

Program ministerstwa to nie tylko udogodnienia dla rodzin. Na profity mogą też liczyć partnerzy, którzy zdecydują się przystąpić do akcji. W zamian za zniżki, firma otrzymuje możliwość posługiwania się znakiem „Tu honorujemy Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny”. Trafia też na prestiżową listę dzięki czemu zwiększa rozpoznawalność, buduje pozytywny wizerunek i długotrwałe relacje ze swoimi klientami.

By przystąpić do programu partnerskiego wystarczy wypełnić dokument znajdujący się na stronie KDR i wysłać go na adres mailowy ministerstwa. Wielkość i zasięg firmy nie ma znaczenia, liczy się to, co może zaoferować swoim wielodzietnym klientom. Na razie wśród partnerów programu ministerstwa nie ma podmiotów z Krzeszowic, są za to z Krakowa i Wieliczki.

O wprowadzeniu ulg dla rodzin wielodzietnych myśli też krzeszowicki magistrat. Pytania dotyczące  systemu opłat przyjaznych dla dużych rodzin i gminną kartę rodzin wielodzietnych pojawiły się w ankiecie, którą burmistrz zostawiał przedsiębiorcom podczas ostatnich wizyt.

Sprawdź co oferuje Karta Dużej Rodziny >>

Fot. mattshomes / Foter / Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

16 komentarzy

16 Komentarzy

 1. taaa...

  14/07/2014 o 01:18

  m.in. zniżka w Almie, Vistuli i u Kruka – duże rodziny robią tam codzienne zakupy 😀

  • Anonim

   14/07/2014 o 07:07

   To dopiero początek programu. Na razie z marketów jest Alma, ale w trakcie negocjacji jest Netto, Biedronka i Lidl też zapoznają się ze szczegółami umowy partnerskiej więc kto wie ile firm będzie na liście w przyszłości. Karta jest bezpłatna więc co szkodzi ją wyrobić?

   • taaa...

    14/07/2014 o 08:45

    przestudiuj całą listę. Hitem dla mnie jest zniżka w pałacyku prezydenckim 😉

    • Anonim

     14/07/2014 o 14:12

     widzę, że wyciągasz perełki 🙂 są też takie miejsca jak kopalnia soli w Wieliczce, sukiennice, uzdrowisko w Rabce no i zniżki na bilety kolejowe IC i TLK.
     ciekawe, czy jakaś firma z Krzeszowic się zdecyduje – np. taka RSZZ lub piekarnie Pawlak, Gronpiek i cukiernia Melba i Aga. W sumie takich rodzin nie jest zbyt wiele. W powiecie podobno około 100-200, a zniżki mogą np. obowiązywać na część asortymentu.
     CKiS też powinno się włączyć i dać zniżki na wstęp na lodowisko, uniwersytet dla dzieci warsztaty dla nich.

     • hmmmm........

      14/07/2014 o 14:49

      perełki… jest ich tam sznur niemały 😉

     • Anonim

      14/07/2014 o 15:00

      rany, bo na razie są w większości spółki w których udział ma skarb państwa, dajże szanse tej karcie się rozwinąć 😉

 2. rodzina 6os

  14/07/2014 o 10:55

  Na razie do niczego karta mi nie jest potrzeba, ale potraktowałem jej wyrobienie jako mój wkład w jej popularyzację…
  Wydrukowałem wniosek, wypełniłem, żona podjechała do MOPSu. Pani wniosku nie przyjęła, bo potrzebuje mojego dowodu i aktów urodzenia dzieci. Po co po raz N-ty mam w Gmienie pokazywać te dokumenty? Jak piszecie o takich sprawach to zapytajcie urzędników co zrobili, żeby chociaż składanie tych wniosków nie było UPOKARZAJCE i ODSTRASZAJĄCE na wstępie.

 3. jak widać,

  14/07/2014 o 14:48

  łaski nie robią. Mają obowiązek. A co do krzeszowickiego GOPS-u … ponoć nieciekawie traktują tam „strony”. Tym bardziej życzę wielodzietnym determinacji w dochodzeniu swoich praw. 🙂

  http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3504983,dostrzegli-duze-rodziny,id,t.html

 4. db

  14/07/2014 o 17:00

  osobiście przekonałam się, że MOPS czy GOPS „strony” ma w d
  …czyli gdzieś

  • ndst

   15/07/2014 o 23:42

   Ja też się o tym przekonałam, jak traktują „strony” w krzeszowickim GOPS-ie! Na pewno lepiej szerokim łukiem omijać tę instytucję niemocy społecznej!!!

 5. aaa

  15/07/2014 o 16:12

  Bardzo ważne! Nie zlekceważcie – termin wyłożenia w wakacje jest mało ciekawy, ale koniecznie trzeba znaleźć czas.

  http://www.krzeszowice.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3550:obwieszczenie-burmistrza&catid=78&Itemid=435

  • Anonim

   15/07/2014 o 17:12

   a próbował ktoś pisać do urzędu o jego zmianę?
   komitet coś w tej sprawie robi czy tylko zamieszcza kolejny wpis na blogu?

   • aaa

    15/07/2014 o 19:26

    Anonimie, nie żartuj 😉 nie komitet ma zmieniać zapisy, tylko każdy zainteresowany ma składać uwagi. Albo udajesz, że nie znasz procedury, albo udajesz, że śledzisz działania komitetu. 🙂

    • Anonim

     15/07/2014 o 20:14

     nie ma zmieniać zapisów, mógłby uderzyć do urzędu z prośbą o bardzie przychylne godziny wyłożenia np. w jeden dzień do 18:00 i zmianę godziny debaty publicznej.

     • aaa

      15/07/2014 o 22:05

      Anonimie, zwracam honor 🙂 taki wniosek jak najbardziej.

 6. wm

  15/07/2014 o 20:20

  ale Anonim przynajmniej czyta to co pojawia się na stronach komitetu. Inni nie dość że nie czytają, to juz się cieszą z „ustępstwa” burmistrza. Komitet pewnie ściągnie mapy i umieści na swojej stronie, tak jak ma z III wyłożenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę