Gospodarka

Kolejne zmiany w uchwale śmieciowej. Od lipca będziemy segregować inaczej

Od lipca 2015 roku zmieni się sposób segregacji odpadów. Zamiast pięciu różnych worków otrzymamy trzy. Do zmieszanych trafi także popiół, który dziś oddajemy w osobnym pojemniku. Zmiany mają obniżyć koszty funkcjonowania systemu, na razie jednak nie mówi się o obniżeniu stawki za odbiór odpadów od mieszkańców.

pojemniki_na_smieci

Nowe zasady maja uprościć sposób segregacji odpadów. Od lipca szkła nie trzeba będzie dzielić na białe i kolorowe, każde z nich trafi do jednego pojemnika. Metal można będzie łączyć z  tworzywami sztucznymi i opakowaniami wielomateriałowymi. Nie będzie także potrzebny osobny pojemnik na popiół, bo trafi on do odpadów zmieszanych.

Niestety, mimo, że zmiany miały wychodzić naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, gmina nie zdecydowała się na częstszy odbiór odpadów. Od 1 lipca, tak jak do tej pory, śmieci zmieszane będą odbierane raz na miesiąc z budynków jednorodzinnych i  dwa razy w tygodniu z budynków wielorodzinnych. Segregowane raz w miesiącu od 1 czerwca do 30 września z budynków jednorodzinnych i raz na dwa miesiące w okresie od października do maja. Z budynków wielorodzinnych będą znikać dwa razy w miesiącu. Tak jak obecnie, dwa razy do roku gmina odbierze od nas odpady zielone i wielkogabarytowe.

Od 1 lipca umowę na odbiór odpadów będzie realizował wykonawca wyłoniony w drodze przetargu. Pod znakiem zapytania pozostaje budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Na początku listopada burmistrz zawiesił postępowanie o ustaleniu lokalizacji punktu zbiórki odpadów (w tym złomu), stacji przeładunkowej i bazy magazynowo-transportowej.

Fot. andy_carter / Foter.com / CC BY

14 komentarzy

14 Komentarzy

 1. ok

  19/11/2014 o 05:25

  Wszystko to dąży do zaprzeczenia idei segregacji „u żródła” na początek w 4 workach , a póżniej w 6 i więcej.Najlepiej według urzędników wymieszać wszystko bo to będzie taniej. Ale taniej nie będzie. Pewnie takie warunki dał im wykonawca.

 2. emil

  19/11/2014 o 06:52

  A gdzie są worki ja sie pytam. Ostatnio jest z tym problem bo firma nie zostawia zolych workow.o co chodzi? Czyżby ma to zniechęcić do segregacji?

  • Piotrek

   19/11/2014 o 07:04

   Boże… No tak, wszystko to jedna teoria spiskowa ! Może się tej firmy zapytaj ?

   • ja

    19/11/2014 o 07:52

    powiedzieli że nie maja 🙂 – mam sobie segregować w własnych,( pewnie założyli , że jest sezon grzewczy i ludzi wszystkie śmieci spalą w piecach – po co im worki, które mają dostarczać zgodnie z umowa

    • anonimowo

     19/11/2014 o 08:37

     U nas też brak worków – żółtych na plastik, nie wiem czy założenie jest takie że ludzie i tak to palą??!! Płacimy więcej za śmieci i taka żenada.

 3. kuma

  19/11/2014 o 07:20

  Nie teoria spiskowa tylko plan zagospodarowania przestrzenego ,/projekt/, śmieci to są kontrakty na kupe kasy z gminy.Naszych pieniędzy.

 4. andi

  19/11/2014 o 07:31

  Ale o co chodzi ze szkłem? przecież juz teraz są osobne worki na szkło białe i kolorowe. A co do terminów to niby od pażddziernika do maja sie mniej smieci produkuje? chyba w urzędzie założyli że w tym czasie ludzie pala nimi w piecach bo nic innego mi nie przychodzi do głowy. A miało być tak pięknie….

 5. ems

  19/11/2014 o 07:38

  Będziesz teraz mieszał szkło białe z kolorowym i plastikiem, czyli cofamy się w temacie segregacja. Taka anty segregacja.

 6. olo

  19/11/2014 o 08:12

  co za pajac to wymyśli,czy oni wiedzą co to segregacja,to do nauki niech jedzie do Holandii.myślą teraz o swojej dupie ,jak nawięcej wyciągnąć kasy dla siebie,kiedy to u nas badziewie się wreszczie skończy,bo mózgi mają między nogami,

 7. olo

  19/11/2014 o 08:19

  Pytanie DO SZEFA ODPOWIEDZIALNEGO Z ZBIÓRKĘ ODPADAMI,JAK WORKÓW BRAK TO CZY RÓWNIEŻ KASY NA WYPŁTĘ DLA CIBIE TEŻ ZABRAKNIE,ten co zarządza tym to ma mózg między nogami i nie nadaje sie nawet do tarcia chrzanu

  • ems

   19/11/2014 o 09:59

   Miki to firma wiodąca w małopolsce, widocznie Olo żle segregujesz.

 8. Anonim

  19/11/2014 o 08:55

  W Zabierzowie zielone odbierane są podobno co miesiąc a u nas 2 razy w roku. to czysty horror. W ogóle za śmieci władze wydziału powinny polecieć.

 9. anty-czesiek

  19/11/2014 o 09:33

  W Zabierzowie śmieci z domów odbierane są co tydzień, a nie raz na miesiąc, segregowane 2 razy w miesiącu do tego mieszkańcy płacą o wiele mniej niż mieszkańcy gminy Krzeszowice. A jak spytacie jaka firma tam odbiera śmieci? To powiem, że ta sama co u nas.
  Jak to możliwe? Czyżby ktoś brał procent od kontraktu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę