Gospodarka

Wprowadziliśmy rewolucję, teraz niech świat posprząta się sam

Wiosna przyszła, a razem z nią na łąkach, polach i w lasach „zakwitły” pierwsze jej zwiastuny. To co jeszcze do niedawna chowało się pod białą pierzynką, właśnie wyszło na światło dzienne. Wyszło i, o zgrozo, zamiast straszyć, wtapia się w porewolucyjny krajobraz gminy.

dolina_kamienic_smieci

Po pierwszym lipca 2013 roku świat miał stać się bardziej kolorowy, ludzie lepsi a pola i lasy wolne od śmieci. W kwietniu 2015 roku skoku cywilizacyjnego wciąż nie widać na horyzoncie, choć urzędnicze tabelki pokazują co innego. Mimo, że liczba objętych umowami na wywóz odpadów zbliża się do 100% w przydrożnych rowach wciąż lądują puste butelki, gruz, który można oddać do PSZOK czy styropianowe pojemniki po zjedzonym na szybko obiedzie.

Do wiosennego śmiecenia dołączyło ostatnio jeszcze jedno, niepokojące zjawisko – obojętność. Wprowadziliśmy rewolucję, teraz niech świat posprząta się sam. Płacę 13 złotych od osoby, nie będę sprzątał. Po 1 lipca 2013 roku wszystkie śmieci są gminne, więc niech gmina sprząta. Nie mój teren, niech posprząta właściciel. Po co organizować wielkie sprzątanie, skoro za chwile i tak ktoś nabrudzi … i tak dalej i tak dalej…

Z jakiej choinki urwali się zatem mieszkańcy Czernej, którzy od dobrych kilku lat skrzykują się by sprzątnąć własną wioskę? Nie wiem. Wiem za to, że po rewolucji ich grupa stała się liczniejsza. 18 kwietnia o godzinie 9:00 znów wyruszą, by posprzątać rzekę i rowy melioracyjne, a jak starczy czasu i sił, choć część Doliny Eliaszówki. Na zakończenie we wspólnym gronie upieką ziemniaki i pewnie umówią się na kolejne wiosenne porządki.

30 komentarzy

30 Komentarzy

 1. Sylwek'92

  11/04/2015 o 23:51

  Od kilku ładnych lat również mieszkańcy Nawojowej Góry się „skrzykują”!
  W tym roku widzimy się 25.04 i sprzątamy. Mieszkańcy, dzieci ze Szkoły Podstawowej, Rada Sołecka, OSP Nawojowa Góra i zawodnicy i działacze LKS Górzanka 😉

 2. Gie

  12/04/2015 o 06:16

  Taka sytuacja była do przewidzenia od początku. Jakiś urzędas pomyślał sobie że zrzuci sprawę śmieci na odbiorcę końcowego i będzie OK. Za śmieci powinien płacić ich producent a nie konsument. Wystarczyło wprowadzić kaucje zwrotne na „plastiki”. Butelka, kartony po mleku – 50gr. opakowanie po chipsach, styropiany, woreczki itd. – 10gr. Jeśli ktoś byłby na tyle bogaty że stać by go było na wyrzucanie butelek to na pewno znalazłby się ktoś inny kto by te butelki pozbierał, oddał i zarobił parę złotych.

 3. Żul

  12/04/2015 o 07:28

  Koszt wyprodukowania butelki PET = 7 groszy 🙂
  Za kaucję 50 gr? Trochę logiki, żul za darmo zbierał nie będzie:)

 4. ktoś

  12/04/2015 o 07:41

  Gmina stała się kolorowa urzędników 6 śmieciowych może pozbierać kolorowe śmieci i wyrzucić do śmieci razem z ustawą śmieciową.

 5. W.P

  12/04/2015 o 07:47

  • nieczernianka

   13/04/2015 o 09:04

   sołtysie, więcej w tym propagandy niż roboty. Dbaj o porzadek w całym roku.Na przykład jadąc na wielkanoc do klasztoru widziałam jak było pięknie na tym rozjeździe- przystanku na początku wsi …I turyści i pielgrzymi to widzą. Wstyd!

   • mysza

    14/04/2015 o 19:52

    Lubię to! 🙂

   • mieszkaniec

    15/04/2015 o 19:34

    Sołtys pracuje za sprzątaczkę?Te zarzuty to raczej do burmistrza i jego służb . A super że sami mieszkańcy sprzątają swoja wieś a zwłaszcza po „psełdo turystach” .Sołtys zaprosił więc niech się pani przyłączy a nie krytykuje.

 6. Dzik z lasu

  12/04/2015 o 10:27

  I tak oto rodzi się nam nowa świecka tradycja. Czyli odwalanie roboty za gminę, za co gmina wzięła za to pieniądze w postaci podatku. Od tych, co odwalają robotę również. A burmistrz pewnie się cieszy, że pozbył się części problemu. Nic tylko chwalić inicjatywę i propagować ją.

 7. małopolanka

  12/04/2015 o 19:47

  Szkoda tylko że większość mieszkańców gminy , wybrało opcje segregowania śmieci, a to czego nie wrzucą do kosza sami wynoszą do lasów i w pola. Tacy mieli być ekologiczni, sortując odpady!

  • Kermit

   12/04/2015 o 20:09

   To co nie posortują oddają do zmieszanych i gmina też to odbiera, z tym akurat nie ma problemów. Problem tkwi w mentalności. Zamiast zawieść kubek po wypitej coli do domu, wolą wyrzucić przez okno.

   Dziku z lasu – gmina realizuje swój obowiązek, odbiera śmieci z posesji, to mieszkańcy nie realizują umów i wyrzucają śmieci gdzie popadnie. Mieszkańcy Czernej nie odwalają roboty za gminę, raczej pokazują dobre wzorce.

  • Nu

   12/04/2015 o 20:15

   Przyzwyczajenie drugą naturą człowieka. Żadne „rewolucje” tego nie zmienią.

 8. nikt

  12/04/2015 o 21:27

  Płacę 3 razy więcej za śmieci niż przed „rewolucją śmieciową”. Te pieniądze miał iść między innymi na likwidację dzikich wysypisk i sprzątanie gminy – tak mówiła pani Celarek na spotkaniach wiejskich. Więc jak to jest, Gmina mnie kasuje trzykrotnie i jeszcze nie umie wypełnić swoich obowiązków? Stuknijcie się drodzy samorządowcy w głowę, dawniej sprzątałem po innych, teraz muszę zarabiać na dramatycznie wysokie opłaty. Piszę jak jest!

  • niedyskretny

   13/04/2015 o 15:03

   Jak płacisz 3 razy wiecej tzn. przedtem albo paliłeś śmieci, albo podrzucałeś je innym.przyznaj się , czy w ogóle miałeś umowe?

   • jasiek

    13/04/2015 o 17:14

    niedyskretny nie bierzesz pod uwagę tego, że teraz się liczy od łba a przedtem od kubła?
    Płaciłeś za 1 kubeł, a segregowane wywoziłeś sam do miasta lub odbierali. Jak jest sporo domowników, to rzeczywiście płaci się teraz więcej

    • lolek

     14/04/2015 o 09:01

     Przecież na rynku firm wywożących śmieci jest jedna wielka zmowa cenowa

   • nikt

    14/04/2015 o 09:45

    gnojarz widzi siebie w innych ludziach, złodziej usprawiedliwia się, że wszyscy kradną – to tak do ciebie „niedyskretny”.
    Miałem umowę, śmieci segreguję od dawna. Od dawna oddaję 0,5-1 kubła śmieci na miesiąc (tak, jeśli zakupy wykonujesz świadomie, to spokojnie tyle wychodzi – ale ty pewnie o tym nie wiesz), reszta posegregowana w workach. Dawniej wychodziło mi kilkanaście złotych na miesiąc, teraz 75 zł. Policzyłem jeszcze raz i wyszło prawie 4 razy więcej! Co się dzieje z tym pieniądzem? Ile dzikich wysypisk zlikwidowano od czasu rozpoczęcia „rewolucji śmieciowej”?

 9. andi

  12/04/2015 o 23:00

  Jakoś Skandynawowie potrafią rozwiązać problem zwrotu butelek plastikowych(są specjalne automaty). A u nas dalej śmietnisko…

 10. bezstronniy

  12/04/2015 o 23:08

  Na załączonym obrazku dzieło mieszkańców Filipowic… Problem niestety tkwi w głowach ludzi, których myślenie zmienić najtrudniej:( i w tym miejscu należy dodać, że jeśli wszyscy nie będziemy chcieli żeby dookoła nas było czysto to nie pomoże ani rewolucja, ani żadni cudotwórcy, ani tym bardziej urzędnicy. W gminie jest niemalże 30 tys. mieszkańców, zajmujących się problematyką ustawy śmieciowej 4 osoby. Na zakończenie dodam, że, jeśli dobrze mi wiadomo, gmina zajmuję się uprzątaniem dzikich wysypisk śmieci.

  • Gie

   13/04/2015 o 06:45

   Problem nie jest w głowach a kieszeniach. Nigdzie w lasach nie ma żelastwa czy puszek po piwie. Dlaczego? Bo można je sprzedać. Wystarczyło wprowadzić ograniczenie w sprzedaży i produkcji wszelkiej maści worków i woreczków i konieczność zwrotu butelek PET i większych opakowań plastikowych. Lasy byłyby czyste.

 11. A

  13/04/2015 o 11:51

  na trasie Krzeszowice-Czerna-klasztor nie uświadczysz ani jednego kosza na śmieci, więc nie ma się co dziwić, że np. chusteczki higieniczne i opakowania po napojach lądują w przydrożnym rowie.
  Może Pani sołtysowa wdroży jakieś zmiany w tej kwestii, wszak sezon pieszych wycieczek rozpoczęty!

 12. Anonim

  13/04/2015 o 12:13

  Sprząta Czerna, sprząta Nawojowa i sprząta Tenczynek. Duch w narodzie nie ginie!
  https://www.facebook.com/events/895022523881324/

 13. lidka

  13/04/2015 o 20:49

  W gminie Zabierzów za segregowane śmieci za 1 osobę płaci się 6zł,a w naszej gminie-8zł.Czym to jest spowodowane,mamy lepsze śmieci,czy co?

  • Anonim

   13/04/2015 o 23:22

   może nie lepsze, ale nasza gmina ma ambicje turystyczne, no i miasto rynek ma w granicie, a to kosztuje 😉

   • Anonim

    14/04/2015 o 08:58

    U nas wszystko musi być drożej niż w Zabierzowie

 14. Gie

  14/04/2015 o 07:23

  A propos śmieci. Rok temu była jakaś akcja oddawania makulatury, baterii itp. rzeczy i w zamian dostawało się jakieś krzewy, kwiatki, roślinki. W tym roku będzie coś podobnego?
  http://www.e-krzeszowice.home.pl/autoinstalator/joomla/home/96-odpady-segregujesz-sadzonke-otrzymujesz.html

 15. michal

  22/04/2015 o 22:26

  co do miejsca z foty to zostało posprzątane już chyba na jesień (nie wiem konkretnie kto się tym zajął, ale stało się to po zgłoszeniu tematu do gminy)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Copyright © 2017 — krzeszowiceone.pl. All Rights Reserved.

W górę