Kultura

Wydaje Ci się, że gminę znasz na wylot? O tym możesz nie wiedzieć

Skąd wzięła się nazwa Ostrężnicy? Dlaczego Jan Miodek musiał interweniować w sprawie Zalasu? Co łączy Frywałd z Brandenburgią? Jakiego odkrycia przed pięcioma laty dokonano na terenie wsi Dubie? Gmina Krzeszowice wciąż kryje wiele tajemnic, część najciekawszych ujawnia nowy, bogato ilustrowany album „Małe jest Piękne”.

Pan Krzysztof z Woli Filipowskiej lubi zbierać klucze. W niewielkim, drewnianym domku, tuż obok przebiegającej przez gminę krajówki, zgromadził ich już 60 tysięcy. Druga pasja to dzwonki, ale tych pan Krzysztof ma już znacznie mniej, tylko (sic!) 2 tysiące. O istnieniu kolekcji do niedawna wiedzieli tylko jego klienci, dziś, za sprawą nowego wydawnictwa LGD Zdrój, wiedzą już nie tylko mieszkańcy gminy, ale też odwiedzający tegoroczne, kieleckie targi Agrotravel.

Publikacja „Małe jest Piękne” to efekt współpracy LGD Zdrój, sołtysów oraz mieszkańców Gminy Krzeszowice. Głównym celem opracowania jest ukazanie piękna małych wsi, w formie malowniczych fotografii i opisów w których przedstawiona jest specyfika poszczególnych sołectw gminy. Ma za zadanie również informować lokalną społeczność, a także turystów, o interesujących miejscach wartych odwiedzenia, a może nawet zamieszkania – informuje Joanna Kaczorowska z biura LGD Zdrój.

Książka trafiła już do szkół i bibliotek, wkrótce mają ją otrzymać gospodarstwa agroturystyczne działające na terenie gminy. Zdrój już planuje dodruk, także w wersji polsko-angielskiej, wzbogacony dodatkowo informacjami o krzeszowickich osiedlach. Publikacja była też prezentowana na kieleckich targach Agrotravel, w których na początku kwietnia uczestniczyła LGD z Krzeszowic. Wydanie  tysiąca egzemplarzy kosztowało 21 tysięcy złotych. Publikacji zostało sfinansowane ze środków UE w ramach osi 4 – LEADER Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-20013.

„Małe jest Piękne” w wersji online

Wkrótce, ze względu na zmiany wymogów w funkcjonowaniu LGD, krzeszowicki Zdrój, by realizować zadania i pozyskiwać środki w ramach nowej perspektywy, będzie musiał połączyć siły z inną grupą działania. Wybór padł na północnego sąsiada. Na marcowej sesji radni przyjęli uchwałą w sprawie wyrażenia woli utworzenia stowarzyszenia LGD Zdrój z udziałem Gminy Olkusz.

4 komentarze

4 Komentarzy

 1. lidka

  19/04/2015 o 22:03

  Świetne wydanie książki „Małe jest piękne”-już jest na mojej półce.

 2. drukarz

  04/05/2015 o 14:53

  Cena wydania 1000 egz. Z kosmosu

 3. Andrzej

  04/05/2015 o 15:06

  Większość informacji okrojonej o budynkach sakralnych innych związków religijnych. Bibliografia z książki czytaj plagiatu o Filipowicach. Wydanie takiej publikacji za ponad 20 tys. – nieporozumienie

 4. tutejszy

  05/05/2015 o 09:48

  Nie tylko drogie wydanie, ale też z błędami. Kamieniołom Niedźwiedzia Góra jest w Tenczynku, to nie Zalas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę