Gratka dla fanów nordic walking. W gminie powstaje 40-kilometrowa trasa

W weekendy wejście do Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego przypomina zakopiańskie Krupówki. Jedni spacerują, drudzy biegają, część wybiera rower. Coraz liczniejszą grupę stanowią miłośnicy nordic walking. To właśnie dla nich na terenie gminy Krzeszowice LGD Zdrój kończy wyznaczać pierwsze certyfikowane trasy.

nordic_walking

Przygoda z kijami rozpoczęła się w zeszłym roku. W listopadzie Lokalna Grupa Działania Zdrój i LGD Jurajska Kraina podpisały umowę na realizację projektu Nordic Walking Park na Jurze. Jego celem jest rozwój aktywnej turystyki poprzez tworzenie jednolitego ciągu szlaku parków nordic walking obejmującego obszar gmin położonych na terenie dwóch lokalnych grup działania. W ramach projektu powstanie około 5-6 parków o łącznej długości tras wynoszących 140 kilometrów. W gminie Krzeszowice właśnie trwa wyznaczanie ścieżek, którymi będą poruszać się mieszkańcy.

Malownicze trasy Paczółtowic, Dubia, Dębnika, Żar, Siedlca i Czernej już wkrótce otrzymają specjalny certyfikat. Przy ścieżkach o łącznej długości 40 kilometrów staną też tablice informacyjne. Projekt zakłada druk materiałów promocyjnych, mapek oraz przeszkolenie osoby, która stanie się gminnym animatorem sportu powszechnego. Wszystko po to by urozmaicić ofertę turystyczną gminy i zwiększyć liczbę odwiedzających nas turystów, a także przekonać mieszkańców do aktywności fizycznej.

Łączny koszt projektu to ponad 163 tysiące złotych. 41 500 pochodzi ze środków LGD Zdrój. Po opisanych, certyfikowanych trasach nordic walking będziemy mogli poruszać się już w lipcu.

Fot. iz4aks / Foter / CC BY-SA

Czytaj również:

30 komentarzy

 1. Anonim napisał(a):

  A dziur w tej trasie nie będzie?

 2. nikt napisał(a):

  Fajny pomysł, a tak z ciekawości – kiedy nasza LGD zniknie i czy wiadomo, kto przytuli teren naszej gminy?

 3. ktoś napisał(a):

  Na początek kijki ze szpicami pozbierać śmieci,uwaga bo mogą się kończyć na terenach sprzedanych i ogrodzonych jak rowerowe.

 4. prawie seniorka napisał(a):

  Ta forma aktywności preferowana jest raczej przez starsze osoby. Tereny w wymienionych miejscowościach, to prawie jak w górach. Seniorze kijki w dłoń i dzwoń czy Twój lekarz dojedzie w razie czego 🙂

  • lolcia napisał(a):

   To forma rekreacji nie tylko dla seniorów. Zasiedziałe przed komputerami korpoludki mają znacznie gorszą kondycję od seniorów i podejrzewam, że to do nich na trasy częściej będzie wzywane pogotowie( jeżeli ruszą dupska sprzed komputera). Nie śmiej się z seniorów, bo oni żyli w epoce gdzie żadne automaty nie wyręczały ich w wykonywaniu podstawowych czynności typu: pranie, sprzątanie, mycie garów i gotowanie. Nie poruszali się samochodami, wiele godzin spędzali na przysłowiowych nogach. Teraz także są bardzo aktywni, doceniają znaczenie ruchu. Najgorzej z mięczakami mającymi naście lat. To „pokolenie kłopotów zdrowotnych”. Chociaż są już szkoły na terenie naszej gminy gdzie „spacery z kijami” są wpisane w lekcje WF. Chwała za to szkołom. To są plusy i minusy rozwoju cywilizacyjnego.

   • win napisał(a):

    W pełni się zgadzam. Dzisiaj ludzie to w ogóle bez kondycji:/

   • prawie seniorka napisał(a):

    Moim zamysłem nie było wyśmiewanie seniorów (chociaż od autoironii wcale nie stronię), ale chciałam w sposób żartobliwy zwrócić uwagę na dobór terenów pod trasy na spacery z kijkami. A skoro „korpoludki” mają jeszcze gorsza kondycję od nas, to jak wdrapią się np. na Bartlową?

 5. rower napisał(a):

  A co z trasami rowerowymi? Zróbcie coś – proszę…tak by się przydały!

 6. Beny napisał(a):

  Ten projekt polega na zamontowaniu tablic w cenie 5 x droższej od rynkowej 🙂
  Tyle mam do powiedzenia w tym temacie

 7. Viva napisał(a):

  Pani Redaktor
  Na czym będzie polegała certyfikowanie trasa nordic walking o których Pani tak obficie wzmiankuje?

  • krzeszowiceone.pl napisał(a):

   certyfikowana czyli taka, która posiada certyfikat Polskiej Federacji Nordic Walking

 8. Viva napisał(a):

  Nie zrozumiała Pani pytania 🙂

  Pytałem czy wie Pani na czym będzie polegało certyfikowanie trasa nordic walking o których Pani tak obficie wzmiankuje?

  …a Pani mi odpowiada napytanie Co to jest trasa certyfikowana NW? A ja takiego nie zadawałem 🙂

  • krzeszowiceone.pl napisał(a):

   Nie odpowiem Ci w tej chwili, bo nie mogę się dodzwonić do źródła, czyli federacji. Z info od ich sekretariatu, jest cała lista wymogów, które musi spełnić trasa, by dostać taki certyfikat.

 9. Anonim napisał(a):

  Za montują 7 tabliczek w lesie. Tyle

 10. Marek napisał(a):

  …a kiedy powstanie trasa do biegania, bądź jakieś zawody z prawdziwego zdarzenia?

  • @Marek napisał(a):

   trochę aktywności 😉 napisz grant, zorganizuj coś. Wszyscy czekają, aż im się poda na tacy.

   • Marek napisał(a):

    Jestem jedynie mieszkańcem tego „sennego” miasteczka w którym po godz. 18 wszystko zamiera, a od organizowania czegokolwiek są władze do tego odpowiednie wybrane przez mieszkańców, którzy dostają za swoją pracę wynagrodzenie. Ja pracuję i ledwo mam czas na sport, a nie jeszcze będę się zajmować organizacją imprez. Nie będę tutaj palcem wskazywać kto to powinien zorganizować. Pozdrawiam

 11. @Marek napisał(a):

  e no trzeba było od razu mówić, że chodzi Ci o Piechotę 😉 akurat jego wybrał były Czesław. Może faktycznie i tam czas na zmiany 😀

 12. Tak na marginesie napisał(a):

  A pamiętasz kto był przed Piechotą za rządów Jagiełły z PiS? 🙂

  • Marek napisał(a):

   Wchodzimy w bardzo grzaski temat, temat polityki, którego nienawidzę. Niech sobie będzie kto chce na tym stanowisku, ale wykonywał swoje obowiązki rzetelnie, a barwy polityczne jego mnie w ogóle nie interesują. Tyle w temacie, dziękuję
   Pozdrawiam

  • @Tak na marginesie napisał(a):

   zważ co piszesz. Jagiełło miał swoje ugrupowanie – GPS. Za jego rządów z KOK-u szefem był Maciek Liburski. Porządny chłop.

Pozostaw komentarz