Komornik zlicytuje pstrągarnie w Dubiu

Najstarsza pstrągarnia w Europie Środkowej idzie pod młotek. W środę komornik sądowy będzie licytował stawy i zabudowania założonego w 1850 roku Rózinu.

pstragarnia_rozinMimo, że pstrągi w stawach położonego w Dubiu Róziny nie pływają już od dobrych kilku lat, wioska konsekwentnie co roku w okolicach czerwca organizuje święto tej smacznej ryby. Stawy w Dubiu istnieją od 165 lat. Ich założenie zlecił dr Janowi Radziwońskiemu, sam Adam Potocki. Nazwa pstrągarni ma pochodzić od imienia córki hrabiego – Róży. Obok siedmiu stawów rybnych stanął drewniany budynek w stylu szwajcarskim. Po II wojnie światowej majątek został upaństwowiony, w Dubiu nadal istniała hodowla ryb.

Do tej pory nieruchomości w Dubiu były dzierżawione przez krakowskie Przedsiębiorstwo Produkcji i Hodowli Ryb Słodkowodnych. Kilka lat temu do przedsiębiorstwa wkroczył likwidator. W środę komornik sądowy po raz drugi będzie próbował sprzedać nieruchomości po dawnej pstrągarni – stawy, budynek administracyjny, gospodarczy i wylęgarnie ryb, w sumie prawie 3 hektary. Nieruchomość oszacowano na ponad 734 tysiące, cena wywoławcza to ponad 489 tysięcy złotych.

Na zdjęciu jeden z budynków należących do pstrągarni, fot. R jak R, Wikipedia

Czytaj również:

7 komentarzy

 1. k napisał(a):

  A kto jest właścicielem pstrągarni,syndyk licytuje dzierżawcę?

 2. Anonim napisał(a):

  Kiedyś było własnością Potockich!!

 3. ARTEK napisał(a):

  Byli Potoccy!!!

 4. krzysio333 napisał(a):

  „Mimo, że pstrągi w stawach położonego w Dubiu Róziny nie pływają już od dobrych kilku lat, wioska konsekwentnie co roku w okolicach czerwca organizuje święto tej smacznej ryby.”
  Nie rozumiem, czyli dni pstrąga w Dubiu to była jedna wielka markietingowa ściema?.

  • Anonim napisał(a):

   Przez pierwsze lata nie, ale później to była już bardziej tradycja. Z reszta to święto było fajne przez pierwsze 2 lata, przede wszystkim był większy wybór pstrągów pod różnymi postaciami, później zaczęło schodzić na przysłowiowe psy. Mimo wszystko 165 lat tradycji… na prawdę warto to docenić i świętować.

 5. z dubia napisał(a):

  no i już kupiona, za pół oszacowanej ceny

Pozostaw komentarz