ŚDM. W gminie może zatrzymać się nawet 9 tysięcy pielgrzymów

W parafiach trwają przygotowania do odbywających się w tym roku Światowych Dni Młodzieży. Mimo, że miejscem docelowym dla pielgrzymów będzie Kraków, bazą noclegową staną się też pobliskie gminy. Krzeszowicki urząd szacuje, że w ostatnim tygodniu lipca możemy gościć nawet około 9 tysięcy pielgrzymów z całego świata.

sdm_krzeszowice

Światowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkania młodych całego świata z papieżem, którzy wspólnie, w jednym miejscu, spędzają czas na modlitwie. Ostatnie odbyło się w 2013 roku w Rio de Janeiro, to właśnie w tym mieście papież Franciszek ogłosił, że kolejnym miejsce spotkania będzie Kraków. Organizacja ŚDM to spore wyzwania nie tylko dla władz kościelnych. Na ich zabezpieczenie z budżetu państwa popłynie 100 lub (jak donoszą ostatnio media) nawet 180 milionów złotych. W tygodniowe spotkanie młodych z papieżem angażują się też samorządy.

W urzędzie miejskim został już wyznaczony pełnomocnik burmistrza ds. organizacji ŚDM, został nim wiceburmistrz Witold Kulczycki. Choć wstępnie mówiono, że gmina stanie się bazą noclegową dla 7 tysięcy pielgrzymów, magistrat nie wyklucza, że może ich być nawet 9 tysięcy. Ostateczną liczbę osób, które zatrzymają się w gminie urząd pozna dopiero w drugiej połowie lipca. Na ten moment urząd gwarantuje nocleg dla 2 060 pielgrzymów. Głównie w szkołach, salach gimnastycznych i budynkach OSP.

Miejsca noclegowe z założenia mają znajdować się blisko głównych węzłów komunikacyjnych, dlatego pod uwagę, poza Krzeszowicami, brane są także Wola Filipowska, Filipowice, Tenczynek, Czerna i Nawojowa Góra. Pozostałe miejscowości posiadające obiekty użyteczności publicznej (szkoły, OSP i inne) będą stanowić rezerwę miejsc noclegowych – informuje urząd.

Dla 1 141 pielgrzymów nocleg zagwarantowany jest w Krzeszowicach. 210 miejsc w szkole podstawowej, 530 w gimnazjum, 45 w OSP i 356 w budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. 550 osób może nocować w zespole szkół w Tenczynku, 300 w Zespole Placówek Oświatowych w Woli Filipowskiej, 190 w SP w Nawojowej Górze a 150 w podstawówce w Filipowicach. Pielgrzymi mogą też liczyć na miejsca noclegowe w Czernej – 35 w szkole i 50 w budynku tamtejszej OSP.

Rolę gospodarzy mają odegrać przede wszystkim parafianie. To pod ich dachy trafi największa liczba pielgrzymów. W większości parafii zostały utworzone specjalne komitety, których rolą stanie się przyjecie oraz organizacja pobyty pielgrzymów. Cały czas ze stron internetowych ŚDM oraz kościelnych zakrystii można pobierać deklaracje przyjęcia. Główne wymagania to – powierzchnia noclegowa 3 metry kwadratowe na osobą i dostęp do łazienki. Śniadanie nie jest konieczne, ale na pewno mile widziane. Gospodarz nie musi organizować czasu gości, bo ci realizują ogólny program ŚDM. Do przyjęcia pielgrzymów, księża będą namawiać swoich parafian w trakcie wizyty duszpasterskiej. Z informacji dwutygodnika samorządowego wynika, że do tej pory w Krzeszowicach około 60 rodzin zadeklarowało chęć zakwaterowania pielgrzymów – w sumie 250 osób.

Więcej informacji o ŚDM znajdziecie na oficjalnej stronie wydarzenia.

Czytaj również:

25 komentarzy

 1. Matematyk napisał(a):

  Ciekawe jakie to koszty dla gminy?

  • Mati napisał(a):

   Ty pomaganie ludziom też szafujesz matematycznie i zawsze traktujesz jako koszt?

   • matematyk napisał(a):

    Warto wiedzieć to są jednak pieniążki publiczne. Popieram ŚDM ale popieram też wiele innych rzeczy.

   • mieszkaniec napisał(a):

    Skąd będą ci goście? Obcokrajowcy? Z jakich krajów? A może z Polski. Warto wiedzieć? W klasztorze w Czernej, w ośrodkach:”Vincentinum”, Domach sióstr w Krzeszowicach, Tenczynku, Czernej, Siedlcu, dom Pielgrzyma w Czernej też będą gościć pielgrzymów?

    • pako napisał(a):

     pewno uchodzcy z syrii

     • ja_jako_ja napisał(a):

      A ilu będzie w tym tysiącu? Ciekawe kiedy ludzkość w PL zmądrzeje zanim zaleją nas, tak jak w Niemczech i będą ukrywać ich wybryki przed opinią publiczną ze strachu. Niech te dni zorganizują w Warszawie jestem za! Niestety, po tych niebezpiecznych wydarzeniach, przy otwartych granicach i ochronie jakiej podlegają uchodźcy, największe straty poniesie zwykły człowiek. Za akcję, którą przeprowadzili w kilku krajach w noc sylwestrową niewiele im grozi, bo mają status uchodźcy. To jest konflikt cywilizacyjny, ich prawo, a nasze to przepaść, ogromna różnica. Tak, wiem że to chrześcijanie będą, ale spędy typu ŚDM na prawdę są niebezpieczne w takim momencie, nikt nie ma do końca kontroli nad tym, kto do nas przyjedzie, nawiązuję tu do ogólnej sytuacji, ale tylko dlatego żeby podkreślić ogół zagrożenia. Ze względu na to wszystko, nie pojadę na ŚDM chociaż miało być inaczej. I niech mi nikt nie mówi o egoizmie, braku pomocy innym, nie, to nie ma nic z tym wspólnego.
      Jeśli ktoś nie widział w europejskich miastach spacerujących muzułmanów, to jakimi prawami się rządzą, zrozumie to, jak wyjdą na nasze ulice.

     • gg napisał(a):

      no chyba tak o ile nie ktoś gorszy :/

 2. tomasz napisał(a):

  Uu…będzie się działo.Księża już się szykują.Słyszeliście o tym rzeczniku ŚDM ? Prawie 50 letni ks.Kijowski zrobił dziecko 20 letniej wolontariuszce.I zrzucił sutanne by je wychowywać.Może zrobią dyspense od celibatu na czas tych Dni Młodzieży.

  • Gie napisał(a):

   Mogę przygarnąć 20-letnią wolontariuszkę, jeśli ładna i zgrabna 🙂

  • czytający napisał(a):

   Najpierw musiliby czytać w kościele Słowo Boże o sobie samych: „Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży? Nie [może być] świeżo ochrzczony, ażeby wbiwszy się w pychę nie wpadł w diabelskie potępienie. Powinien też mieć dobre świadectwo ze strony tych, którzy są z zewnątrz, żeby się nie naraził na wzgardę i sidła diabelskie.” (1 Tym 3,2-7)

 3. Józef Flawiusz napisał(a):

  U władzy Nowe Średniowiecze, to i zacząć wypada od Najazdu Barbarzyńców.

 4. fg napisał(a):

  Skoro Kościół zaprasza na ŚDM to niech wyłoży kasę.Ma jej na tyle!Albo niech da na na drogi i kolej. Bo nasza 79 się zakorkuje a za niedługo nie będzie pociągom po czym jeżdzić!

  • Anonim napisał(a):

   W czernej gmina ma budować chodnik do klasztoru przy drodze przez las.
   Dla mieszkańców wsi nie ma pieniędzy na położenie chodnika,po co im.

   • Anonim napisał(a):

    Jest asfalt, będzie też chodnik, trzeba dbać o trasy turystyczne, no nie panie burmistrzu, turyści w szpilkach przecież nie mogą chodzić po nierównych kamieniach.

 5. Anonim napisał(a):

  Winde niech zbudują. Według dawnej maxymy pan, wójt i pleban…

  Szkołę w Czernej zamykają a na chodnik jest.

 6. mm napisał(a):

  Szkoły w Czernej nie zamykają, przestańcie pleść głupoty-od chcieć do móc jest jeszcze daleka droga

 7. XXL napisał(a):

  No to znowu Burmistrz strzelił gafę ? A może ktoś mu tak dobrze doradza?.Może się podobać takie stanowisko .Chętnych chyba nie będzie brakowało.

 8. elf napisał(a):

  Co za zdziwienie??dezinformacja ,to podstawa W DZIAŁANIU!
  najpierw czytaliśmy,że kupują pałace od Potockich,potem,że
  sprzedają Potockim!!To zostało jeszcze zdobywanie siłą!!!??

 9. Anonim napisał(a):

  Archidiecezja krakowska rok przed wydarzeniem zadeklarowała pokrycie kosztów wygenerowanych przez pielgrzymów. Do tego czasu nie uregulowała jednak rachunku.

Pozostaw komentarz