Wydarzenia

Co z kolędą w czasach pandemii? Krakowska kuria wydała zalecenie dla księży

Wizytę duszpasterską można przenieść na dogodny i bezpieczny czas po ustaniu pandemii – pisze we wskazaniach dla księży z archidiecezji krakowskiej Kuria Metropolitarna. Nie zaleca się natomiast organizowania opłatkowych spotkań różnych grup i wspólnot parafialnych – dodaje w komunikacie.

Na początku grudnia, na stronach krakowskiej Kurii Metropolitarnej pojawiły się wskazania dla księży z krakowskiej archidiecezji. W treści, poza wytycznymi dotyczącymi sprawowania obrzędów w trakcie pandemii, znalazły się także zalecenia dotyczące wizyt duszpasterskich.

W Małopolsce księża będą mogli przenieść kolędę na czas po pandemii. Wizyta duszpasterska, z zachowaniem norm sanitarnych, będzie jednak możliwa na wyraźne zaproszenie poszczególnych rodzin – pisze we wskazaniach Kuria.

W oczekiwaniu na możliwość nawiedzenia w przyszłości domu przez kapłana, można organizować w kościele celebracje przeznaczone dla każdego z rejonów parafii oraz zachęcać wiernych do wspólnej Modlitwy o błogosławieństwo dla domu i rodziny według materiałów, które po zamówieniu odpowiedniej ilości przez Księdza Proboszcza zostaną przesłane do parafii – informuje Kuria.

Jaka się okazuje, jeszcze przed pojawieniem się oficjalnego komunikatu na stronie archidiecezji, na podobny pomysł wpadli księża z krzeszowickiego dekanatu. W parafii Nowa Góra, do skrzynek pocztowych mieszkańców już pod koniec listopada trafił list od duchownych. Księża zapraszają w nim mieszkańców na styczniowe msze kolędowe i proszą o wypełnienie dokumentów dotyczących danych domowników. W kopercie znalazł się także opłatek i cegiełka na wsparcie kościoła o wartości 50 złotych.

47 komentarzy

47 Komentarzy

 1. Buhacz

  12/12/2020 o 20:35

  Koleda na św Dygdy?

 2. Plk Molibden

  12/12/2020 o 20:36

  Co rzucicie na tacke kuzynowi Dziwisza?

  • Ciekaw

   12/12/2020 o 21:07

   Kuzyn Dziwisza? Kto taki?

  • ciekawski

   12/12/2020 o 22:36

   który to kuzyn?

 3. Ks Teofil

  12/12/2020 o 20:38

  Tak a propo ile dajecie w kopercie dla plebanka? I jak podpPISujecie koperte?

  • Anonim

   13/12/2020 o 14:51

   Nic, przecież to wizyta duszpasterska, a nie chodzenie po proźbie. Dobre ciasto kawa lub herbata i rozmowa z duszpasterzem, która napełnia otuchą. Czyż nie taka jest misja kościoła. U Ciebie co ksiądz zbiera na osiołka?

 4. Bang

  13/12/2020 o 14:05

  Od trzech lat nie dajemy żadnej kwoty księdzu po wizycie duszpasterskiej. Zawsze mówię wprost, że są miejsca i osoby które tego bardziej potrzebują- w tym roku dzieci z SMA. Nie usłyszałam obrazy ze strony księdza, a co sobie już myśli to nie moja sprawa.

 5. aaa

  13/12/2020 o 19:16

  Najwięcej do powiedzenia mają Ci, którzy nie dają… nie przyjmują… Przecież nie musicie. Nikt na siłę nie wchodzi. Nie musicie chamsko odmawiać i potem chełpić się tym w internecie, można kulturalnie podziękować. Księże Teofilu 😉 słyszałeś może kiedyś słowa, „niech nie wie lewica, co czyni prawica”? To z Kazania na Górze. Nie politycznie. 😀

  • Mieszkaniec

   18/12/2020 o 09:04

   Tak samo ci którzy nie zgadzają się z ustawą antyaborcyjną mówią: ja chcę mieć wybór, nikt nie karze nikomu przerywać ciąży. Tu zpewne nie mówisz róbcie co chcecie, tylko nakazujesz, macie robić co wam każą. Nie rozumiesz że jeżeli ktoś wierzy naprawdę to wyznacznikiem jego czynu w tym wypadku powinno być dekalogowe nie zabijaj – nie ustawy. Kraj mamy podobno katolicki. Jak to jest jak się to ma do moralności, którą tak chętnie szafuje się na tym forum. W ilu procentach tak naprawdę jesteśmy katolikami?

 6. -

  13/12/2020 o 20:55

  A propos Kościoła. W necie ostatnio czytam że coraz więcej dzieci/rodziców rezygnuje z nauki religii w szkole. Tyle że to dzieje się w dużych miastach gdzie jest jakaś tam anonimowość. Jak to wygląda u nas w gminie? Są jakieś rezygnacje czy ludzie się boją bo co inni na to powiedzą?

  • Anonim

   14/12/2020 o 14:38

   Teraz rezygnują, ale jak przyjdzie do ślubu, to pierwsi w kościele się pojawią.

   • ...

    15/12/2020 o 20:32

    Założymy się?

   • CVN

    15/12/2020 o 21:17

    Będą mieli gdzieś śluby. I słusznie.

    • Anonim

     16/12/2020 o 21:10

     Pewnie CVN. Najlepiej jest miec gdzies śluby. Dzisiaj jedna, jutro inna, dzieci z różnymi matkami. I wychowujmy takie społeczeństwo bez wartości.
     Potem przyjdą przykłady z innych krajów, ktoś „ożeni się” z pizzą, ktoś wyjdzie za mąż za drzewo albo psa…

     • Kupiony na targu

      17/12/2020 o 20:58

      Nie zapomnij dodać o targach dzieci 😉 Ślub kościelny albo śmierć. Za dużo miłości i tolerancji a’la jedraszewski w tej wypowiedzi.

     • ideologia obecnego KLERu

      17/12/2020 o 22:00

      Wartość jest taka „kto nie miał pokus”jak to jeden fałszywy prorok powiedział.

     • Sowa

      18/12/2020 o 09:31

      Kto jak kto ale ludzie kościoła powinni być bez skazy. To nie są jacyś oni przecież konsekrowane ręce nie mogą brać kasy za bezcenną ofiarę, za udzielane sakramenty od komunii aż po pogrzeb. W dodatku z każdym kolejnym cena rośnie. Każdy święcony obiekt ma swoją cenę, bo biskup może strzelić focha. Rozumiem że muszą z czegoś żyć, ale to powinno być „co łaska”-jednych stać na więcej innych na mniej. Czy ktoś z nich tak do tego podchodzi? Takie traktowanie z wyższością wiernych jest wpisane w historię kościoła. Nawracanie na siłę, palenie na stosie traktowanie ludzi z pogardą, jak nie masz na tacę to nie przychodź do kościoła i nie smródź. ( parafia w Nowej Górze ks Mirek). Cała historia kościoła i dzieje papieży roi się od przykładów: nieślubne dzieci, kazirodztwa, malwersacje, tortury, pozbawianie życia. To nie są przykłady pojedyncze. Wierni nie powinni być baranami tylko sięgnąć po publikacje historyczne i wiedzieć. Ksiądz czy biskup to nie Bóg. Jak każdemu należy mu się szacunek, ale tylko wtedy gdy na niego zasługuje. Skoro wybrał taką a nie inną drogę to niech nią podąża nie demoralizując wiernych. Jeżeli nie może to niech się realizuje gdzie indziej.

   • ddd

    16/12/2020 o 10:30

    byś się zdziwił

  • ...

   15/12/2020 o 20:31

   U mojego syna w wiejskiej szkole 40% już na etyce. U córki ok 20%. Jeszcze kilka lat temu nie do pomyślenia. Samouwielbienie i buta kroczy przed upadkiem.

   • Ewa

    15/12/2020 o 23:43

    Pytanie tylko czy jak się ów kler zmieni to ludzie nagle zaczną „wierzyć” ? Do kościołów wrócą ?
    Śluby zaczną kościelne brać ? niee, kościelne nie bo o rozwód ciężej, a przecież „w tych czasach” rozwód normalna rzecz.
    Święta? Niee, to znaczy tak, ale tylko nażreć się, z rodzinką pogadać, napić się. No ewentualnie w przypływie pijackiego widu, na „pasterkę” o północy uderzyć, a nóż się jakiś sąsiad trafi

    Tylko dlaczego te wszystkie osoby, które tak ujadają teraz i ujadać będą dzieci ochrzciły, i swoje dzieci będą namawiać że wnuki ochrzczone być muszą.

    To jak to w końcu jest ? Wierzycie ? Czy to tylko taka „wiara na zawołanie” w sensie, kiedy potrzeba to „uwierzę i nawet do kościoła pójdę”, ale generalnie to dziecko z religii wypisze, o ślubie kościelnym zapomnę, święta mam w 4 literach.

    Jak to jest narodzie ?

    • tyle i aż tyle

     16/12/2020 o 19:12

     EWA tlumacze: przekaźnik czyli KLER jest do wymiany.Wiara sama w sobie jest czysta ale to co ostatnio KLER robi wykorzystując wiarę do swoich partykularnych policzono biznesowych celów przy udziale PISu to SKANDAL. Nie mówię o kwestii ukrywania pedofilii.

     • Ewa

      16/12/2020 o 21:09

      No to mądralo jak chcesz wymienić kler ? Na co?
      Popatrz jak wygląda „wymiana” władzy o 1989 w tym kraju i zastanów się czy skoro nie jest to możliwe w małej Polsce, to jak Ty chcesz dokonać wymiany w strukturach kościoła ?

      Wiara jest czysta? Zapewne. Szkoda tylko, że teraz każdy – teoretycznie – wierzący sam sobie interpretuje niekiedy wiarę jak chce, zazwyczaj na „korzyść” swoją jedynie.

      Wracając do lekcji religii – jeżeli dzieci nie będą rozumiały religii, to jak chcemy żeby wiara przetrwała ?
      Niestety, na apokryfach Judy Tomasza nie wychowamy społeczeństwa, ciężko „królestwa niebieskiego” szukać pod kamykami i w drzewach, skoro te drugie się wycina, a do tych pierwszych zabrania chodzić.

     • do tyle i aż tyle

      17/12/2020 o 12:24

      Myślę, że zaprezentowaną tutaj opinie powinieneś skonfrontować z rzeczywistością. Czy znasz jakieś konkretne przykłady „wykorzystywania wiary do swoich partykularnych policzono biznesowych celów przy udziale PISu” przez KLER z naszej gminy czy okolicy. Pytam o to i proszę o ich podanie, bo z Twojego wpisu wynika, że jest to praktyka powszechna a ja tego w tej skali nie widzę.
      A swoją drogą tak lubimy oskarżać innych widząc źdźbło w ich oku i myśleć, że jak oni się zmienią to będzie super. Oczywiście Ja jestem w porządku i wszystko zło to ci inni. A jeżeli nawet znalazłbym w sobie coś złego to można je usprawiedliwić bo takie były warunki i człowiek przecież jest tylko człowiekiem, nie?. Tak więc zmieniać trzeba innych, siebie nie specjalnie, bo przecież jestem ok.
      A tak naprawdę to tak nie działa, bo faktycznie zmienić to możemy głównie siebie a inny raczej w ograniczonym zakresie. Jednak stając się lepsi powodujemy, że z punktu widzenia drugiej osoby, ci inni są lepsi.
      Idą Święta więc do dzieła.

    • !

     16/12/2020 o 23:07

     Tak to jest, iż młodzi nie biorą, tak często,jak kiedyś ślubu w kosciele i nie chrzczą dzieci. Wiara powinna być prywatną sprawą człowieka. Jak wymrze pokolenie od czterdziestki w górę, to kościoły będą puste. Kościół zaczynał jako sekta i pewnie tak skończy.

     • kilka przykladow na szybko

      17/12/2020 o 22:09

      Procesja Bożego CiAŁA. Wizerunek dudy( małá literá) za ołtarzem usadowionym przy adamczykowym biurze, prostackie przedwyborcze wykorzystywanie naiwności wyborców. Kwestia poważniejsza, za ile zakupił jeden polityk działki od KLERU pod Wrocławiem? Ile owe działki są warte na rynku? Propaganda permanentna w mediach tzw katolickich na korzysc jednej partii w zamian za dotacje z pieniędzy podatników.

     • Anonim

      18/12/2020 o 16:35

      ale zaraz, to skoro decydują żeby nie chrzcić dzieci, to dlaczego obchodzą święta Bożego Narodzenia ? Bo czegoś nie rozumiem…

    • Anonim

     18/12/2020 o 08:54

     Dla Ciebie chodzenie do kościoła to wyznacznik wiary? Płytka ta Twoja wiara.

   • do ...

    17/12/2020 o 11:32

    Tylko pytanie kto na tym więcej straci? Moim zdaniem w tak zmaterializowanym świecie odcinanie dzieci od treści związanych z moralnością nie jest zbyt rozsądne. My dorośli jesteśmy zagubieni w życiu a dzieci? Te mają problem, gdy czerpią wiedzę z ekranu komputera i otoczenia nastawionego na konsumpcję.

    • Anonim

     17/12/2020 o 20:57

     Ty żartujesz? Jakiej moralności może nauczyć Twoje dziecko kościół a zwłaszcza ludzie kościoła? On sam nie potrafi poradzić sobie z problemem pedofilii, jest pazerny na władzę i pieniądze. To czego na pewno nie potrafi to stanąć w prawdzie. Dla nikogo a szczególnie dla dzieci nie jest i nie będzie żadnym wyznacznikiem moralności w takiej postaci. To nie jest Kościół Chrystusowy. To ty matka i ojciec macie wskazać dziecku drogę którą w tej kwestii powinno podążać. Nie licz na innych jeżeli żyjesz jak należy to Ty jesteś Kościołem Chrystusowym. Chyba że zależy Ci na otoczce – wydmuszce która w środku jest pusta.

     • Anonim

      18/12/2020 o 19:05

      Swoim wpisem potwierdzasz, że nie znasz Kościoła a wypowiadasz się tak stanowczo o Nim i w dodatku strasznie uogólniając. Oczywiście masz prawo do swojego zdania, ale uważam że się mylisz. Ja osobiście znam wielu członków Kościoła którzy są wierni nauce Chrystusa. Również bez problemu mógłbym wskazać tych, którym nie najlepiej to idzie, ale Kościół zawsze składał się z grzeszników i dalej tak będzie a święty jest przez fakt bycia w nim Jezusa.

    • Anonim

     17/12/2020 o 21:05

     W tym zagubieniu ma pomóc ksiądz nastawiony na dobrą materialne? Każdy ma wolny wybór i warto to uszanować.

     • Ada

      22/12/2020 o 14:58

      Pytanie czy w takim zakłamanym kościele jest Jezus? Tu nie może być żadnych warunków – „wszyscy są grzeszni” to święte miejsce tu nie ma miejsca na taką wagę grzechów jakie cały czas wypływają i są tuszowane. Ktoś je popełnił ponosi konsekwencje prawne i opuszcza wspólnotę. Co robią ludzie kościoła? Przenoszą go do innej parafii, ląduje w pałacu wśród hektarów lasów które jakimś cudem stały się jego własnością. Przykłady można mnożyć. O uwikłaniu w politykę i różnego rodzaju biznesy na taką jak obecnie skalę nie wspomnę. Co to wszystko ma wspólnego z moralnością, której wyznacznikiem jak niektórzy z was uważają ma być kościół? Moje zdziwienie budzi fakt że człowiek wstępujący na tron piotrowy w wieku 58 lat przez cały pontyfikat nie zauważył że coś złego dzieje się z jego kościołem. Potrafił to zauważyć dopiero zasiadający na nim staruszek. Jak dla mnie to dziwne przy podobno wysokim ilorazie inteligencji, znajomości kilku języków obcych i w pełni sił witalnych. Zadaję sobie pytanie jak to możliwe? Tym bardziej że to człowiek o nadludzkich mocach dlatego został świętym.

    • Przykłady wykorzystywania wiary do celow partykulatnych, biznesowych

     18/12/2020 o 12:48

     Pewna rozgłosnia radiowa.

     • Anonim

      18/12/2020 o 19:26

      Jeżeli nawet jest to dobry przykład, to nie jest on lokalny, bo powtarzam rzucane są tu hasła, że kościół jako całość jest pazerny, wykorzystuje wiarę do różnych niecnych celów itd., jest zwykłym oczernianiem.
      Warto też wiedzieć, że „pewna stacja radiowa” jest rozgłośnią prywatną prowadzoną przez księdza. Episkopat nic do niej nie ma. A na pewno nie jest to głos Kościoła Katolickiego w Polsce, tylko jedynie „katolicki głos w twoim domu”, czyli głos jednego z członków KK.

  • -

   17/12/2020 o 23:11

   Gdyby 100% uczniów wypisało się z religii to ile gmina by zaoszczędziła? Można to gdzieś sprawdzić ile wydawane jest na naukę religii w szkołach w gminie?

   • Anonim

    20/12/2020 o 19:04

    Episkopat nic do niej nie ma? Gdzie w takim razie przynależą biskupi którzy nagminnie uczestniczą w każdym wydarzeniu i mszach tam odprawianych nie mówiąc o członkach rządu. Nie wspomnę że jak widać w ich tzw mediach nie przestrzegają przy tym żadnych zasad obowiązujących w związku z pandemią i nie ponoszą za to żadnych konsekwencji.

   • Anonim

    20/12/2020 o 19:34

    Odpowiedz ile razy episkopat odciął się od tego pseudokatolickiego medium? Nigdy, a wielu biskupów liże niemalże stopy temu osobnikowi. Podobnie jak przedstawiciele tego rządu. Bo to medium jest ważne dla wygrywania wyborów podobnie jak ambony wielu kościołów. Najwyższy czas żeby to Państwo zaczęło być świeckie. W tej chwili staje się coraz bardziej wyznaniowe. To co ma miejsce obecnie spowoduje że staniemy się drugą Irlandią. Z kraju ultrakatolickiego przemienia się w kraj ateistów na „życzenie” tamtejszego kościoła hierarchicznego. Oczywiście zadecydował ciąg zdarzeń który przelał czarę goryczy. Grzechy kościoła ujrzały światło dzienne.

 7. Ludwig

  13/12/2020 o 21:59

  Jesli zadaniem kleru polskiego jest wspomaganie propagandy szczucia to nie ma miejsca dla takiego kleru w spoleczenstwie

 8. Lidia

  14/12/2020 o 12:18

  Prawdę napisał/a aaa najwięcej na ten temat mają do powiedzenia Ci którzy nie przyjmują nie dają i nie chodzą do kościoła. A poza tym co to kogo obchodzi komu i na jaki cel daję moje pieniądze. To jest tylko i wyłącznie moja sprawa.

 9. tomaszmyszewski

  14/12/2020 o 20:41

  Ktoś nowy w public relations czy też kościół zrozumiał czego robić nie należy ?

 10. ktoś

  16/12/2020 o 20:44

  Faceci w sukienkach…

  • Anonim

   18/12/2020 o 16:38

   W tajemnicy Ci powiem, że kiedyś było to na porządku dziennym, i nie tylko w tym kraju. I zupełnie nie w kościele.
   Wojska całe chodziły w sukienkach.
   Ale cicho, nie mów nikomu. Bo jeszcze pewne nacje pomyślą, że z idiotami mają do czynienia, co chodzą w spodniach, czasami trochę przyciasnych.

 11. wacie

  16/12/2020 o 20:48

  a po co ta wizyta .pandemia jest.do zobaczenia za rok.księzą kasy brak może.pandemia skończy nie w sierpniu a juz w grudniu znów wizyta,ehhhhh ciemny naród

 12. krzysio

  20/12/2020 o 16:03

  Najbardziej złorzeczą Ci, którzy jeszcze niedawno tłumnie zarażali się podczas spacerów pod dom Adamczyka oraz Ci którzy chcieli rzucać koktajle mołotowa. I niech wiedzą jedno. Waszą wolą jest spotykać się na ulicach, zebraniach, a moją wolą jest zaprosić księdza raz w roku do domu na kolędę. A teraz szczujcie dalej.

  • Sowa

   20/12/2020 o 19:13

   Kto Ci Krzysiu broni, możesz zaprosić naraz dwóch? Przymajniej jeden z nich wygłasza świetne krótkie ale bogate w treści homilie, bo drugi młody ale nudziarz. Ja zaprosiłbym tego pierwszego – super proboszcz😄.

  • do Krzysio

   20/12/2020 o 19:50

   Wiem że trudno jest przełknąć prawdę. Ci na ulicach wychodzą dla czegoś, nie robią sobie spacerów bez powodu. Chcą mieć wybór, po co zaostrza się ustawę. Czy ten kruchy kompromis nie był lepszy? Ten rząd kocha zarządzać chaosem, bo on świetnie ukrywa poważne kłopoty. Rozumiem że dla Ciebie ograniczanie wolności nie ma znaczenia… Teraz, bo Cię to nie dotyczy, ale zapewniam Cię że zacznie mieć znaczenie tyle że już nic nie będziesz mógł z tym zrobić… Oni się nie zatrzymają. Mają za nic prawo i nie mają skrupułów… Polecam ” Rok 1984″…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę