Wydarzenia

Weekend w obiektywie. Dożynki w Żarach, rajd po gminie i wojsko na ulicach

Ci, którzy ostatni weekend wakacji zdecydowali się spędzić w gminie, nie mogli narzekać na brak atrakcji. W sobotę przez ulice Krzeszowic przemaszerowało Wojsko Polskie, dzień później przejechali miłośnicy dwóch kółek. W niedzielne popołudnie dowiedzieliśmy się też gdzie znajduje się najpiękniejszy ogród w gminie oraz kto zasłużył na miano sołtysa i przewodniczącego roku.

W sobotę po południu, by uczcić wymarsz legionistów, z Krzeszowic w kierunku Paczółtowic wyruszyła kompania honorowa Wojska Polskiego. Uroczysty przemarsz upamiętniał wydarzenia sprzed 102 lat kiedy to marszałek Piłsudski wydał rozkaz mobilizacji dla Strzelca. Z Krzeszowic wymaszerował około 2- tysięczny oddział złożony z Drużyn Strzeleckich i Polowych Drużyn Sokolich. Przed południem w Muzeum Ziemi Krzeszowickiej,  zabrani mogli zwiedzić wystawę poświęconą legionistom.

Niedziela upłynęła pod znakiem dwóch kołek. Kilkadziesiąt osób mierzyło się z własnymi słabościami na jednej z dwóch tras. Do wyboru była łatwiejsza – 17- kilometrowa i trudniejsza 30-kilometrowa. Na mecie, przy ulicy Krzywej na uczestników rajdu czekały gorące kiełbaski, rozlosowano też nagrody.

Podczas gdy miłośnicy dwóch kółek wylewali siódme poty na trasie rajdu, w Żarach na dobre trwały gminne dożynki. Władze nagrodziły rolników. Wybrano też najlepszego sołtysa i przewodniczącego osiedla. Został nim sołtys Nowej Góry Stanisław Rozmus i przewodnicząca Osiedla Czatkowice Helena Latawiec. Po niedzielnych dożynkach wiadomo też, że najpiękniejszy ogród gminy znajduje się z Sance.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz galerię zdjęć >>

zajawka_legiony

44 komentarze

44 Komentarzy

 1. leoncjo

  29/08/2016 o 09:19

  Dzięki super za organizacje rajdu rowerowego:)…takie pytanie czy jest jakaś grupa rowerzystów jedząca na dalsze ok 100-150 km (nie dalekie:) trasy rowerowe w Krzeszowicach?

 2. Anonim

  29/08/2016 o 09:56

  a apel smoleński był ? :):)

  • FR

   29/08/2016 o 12:50

   Aż mnnie brzuch rozbolał, takie śmieszne, ha, ha, ha!

  • Anonim

   29/08/2016 o 17:38

   Nieważne czy był apel. Ważne jest to dlaczego u nas robi się żarty z poważnych rocznic ? Przecież wymarsz legionistów z Krzeszowic to dla miasteczka jedna z najważnieszych dat i odbywał się równo 3 tygodnie wcześniej, na początku sierpnia. Marszałek Józef Piłsudski jest nawet Honorowym Obywatelem Krzeszowic. Dlatego data „ni przypiął ni przyłatał” narzucona przez SMZK była nieprzemyślana dodatkowo przy tak rozkopanej Krakowskiej. Czy dla wygody organizatorów zmieniać też będziemy datę obchodów Bitwy Pod Grunwaldem, 1 sierpnia czy 1 września ?

   • Anonim

    29/08/2016 o 19:57

    Jak widać rocznica wymarszu z Krzeszowic ma trochę niższą rangę niż bitwa pod Grunwaldem…
    1 września 1939 będziesz porównywał do jakiegoś pikniku pułku legionu przed wymarszem ??? Brawo ty…

 3. fafik

  29/08/2016 o 15:26

  Kto wybierał najlepszego sołtysa i przewodniczącego osiedla? Jakie były kryteria wyboru?

  • Anonim

   29/08/2016 o 15:33

   A jakie to ma znaczenie ?
   Czy kiedykolwiek jakikolwiek konkurs, poza dawno dawno temu imprezami sportowymi był rzetelny, realny a wybór odzwierciedlał stan faktyczny ?
   Przecież to nie ma znaczenia kto został najlepszym sołtysem, kto przewodniczącym osiedla – dla nich konkursem będą wybory… o ile ludzie zaczną w końcu mądrze wybierać, na co się nie zanosi.

  • dociekliwy

   31/08/2016 o 11:34

   Trafnie pytanie, jaki był skład komisji?

   • Anonim

    31/08/2016 o 11:41

    A jakie to ma znaczenie ?

    • dociekliwy

     31/08/2016 o 11:45

     Duże, tak samo jak regulamin konkursu i kryteria.

 4. xx

  29/08/2016 o 19:39

  Szkoda że nie przyjechał zastępca ministra Macierewicza Świeżo odznaczony medalem obronności kraju.

  • Anonim

   29/08/2016 o 19:55

   za wysoko cenisz sobie Krzeszowice. Do takich miejscowości takie tuzy nie jeżdżą.
   P.S. lepiej medal dać takiemu, niż na igrzyskach koks-braciom 😉

  • yyz

   29/08/2016 o 19:59

   Jak Bul Komorowski dawał medal, ba – Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi niejakiemu Sorosowi, to jakoś wtedy wszyscy cicho siedzieli…

   • gig

    01/09/2016 o 13:09

    Słoma wyłazi ci z butów. Nie potrafisz dyskutować bez obrażania. Typowy przedstawiciel „dobrej zmiany”.

    • yyz

     01/09/2016 o 19:58

     w którym momencie Cię obraziłem ? Albo Komorowskiego, który pisze bul ? Przepraszam – to taki skrót myślowy, już odpisuje pełnym zdaniem:
     Jak Komorowski, piszący słowo Bul zamiast Ból dawał medal, ba – Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi niejakiemu Sorosowi, to jakoś wtedy wszyscy cicho siedzieli…
     Ja obrażam ? Komu słoma z butów wyłazi, skoro od razu szufladkuje kogoś do „dobrej zmiany” po raptem jednym wpisie ? Nie znasz mnie człowieku, nie wiesz kim jestem, a już stwierdzasz co następuje.
     Dla Twojej wiadomości – nie jestem ani zwolennikiem, ani sympatykiem obecnej władzy. Jestem zwolennikiem integracji Europejskiej, gender, prywatyzacji państwowych spółek zagranicznym inwestorom, jestem za totalnym oddzieleniem kościoła od państwa.
     Ale jak ktoś pisze o śmiesznym medalu danym przez obecną władzę jednemu człowiekowi, to wypada się zastanowić co robiła władza poprzednia i komu te medale rozdawała. Wolę żeby medal dostał polak, niż spekulant i człowiek, który jak widać po ostatnich doniesieniach miał trochę więcej wspólnego z naszym krajem i z dziwnym wyparowaniem milionów, niż tylko otrzymanie Krzyża Komandorskiego.

     Następnym razem, zanim Ty zaczniesz dyskusję, to zastanów się co piszesz. Bo w pierwszych słowach już atakujesz swojego przedmówcę, szufladkując go do „dobrej zmiany” – co z kolei jest typowe dla poprzedników, oderwanych siłą od koryta.

     • Anonim

      01/09/2016 o 20:50

      Lech Kaczyński dawał medale, reżimowiec prezydent Egiptu: Hosni Mubarakowi – Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP. Order Orła Białego królowi Arabii Saudyjskiej – Abd Allah ibn Abd al-Aziz Al Su’ud. A przecież rządzona przez niego Arabia Saudyjska należy do grupy państw, w których prawa człowieka są stale łamane.oskarża się m.in. o łamanie wolności słowa, nieprzestrzeganie praw kobiet, wykonywanie kar śmierci na więźniach politycznych, brak pełnego systemu demokratycznego (mieszkańcy Arabii Saudyjskiej mogą brać udział tylko w wyborach lokalnych), brak wolności religijnej (gdzie obowiązuje zakaz posiadania Biblii), całkowita dyskrymnacja kobiet itd. Wstyd!

     • yyz

      01/09/2016 o 21:03

      Problem tylko jest taki, że w Egipcie polaczki zostawiały ciężkie pieniądze i jakoś nikt wtedy nie narzekał tam na żaden reżim, i znaczna ilość polaków latała tam na wakacje – wstyd! Należało przeciwstawić się temu „reżimowi” chociażby w taki sposób, że ukrócić dochody z turystyki. Ale nie, bo przecież trzeba było latać i chlać i żreć na tym „ol inkluziv za tysiaka”.

      Arabia Saudyjska… cóż, tego kraju Soros nie jest w stanie kupić, ani w nim mataczyć. I jakoś dziwnie większość państw Unii Europejskiej robi gigantyczne interesy na wielkie pieniądze właśnie z Arabią Saudyjską. Razem z Polską. Wstyd i hańba! Jakim prawem wspieramy taki wstrętny kraj, gdzie Biblii nie można posiadać ???

      Nawiasem mówiąc – krzyczymy, że w Arabii nie można posiadać Biblii i jest to uwarunkowane prawnie, natomiast nie ma już problemu z budowaniem meczetów w Europie, nieraz w miejscach wcześniej zburzonych kościołów katolickich. To już jest w porządku, natomiast tamto nie ??

      KTO oskarża Arabię o łamanie wolności słowa ? Kraje, które przyjęły taki a nie inny kanon prawny. Nam się wydaje, że tam się wolność słowa łamie, dla nich nie ma z tym większego problemu – nie dość, że żyją ciągle, nikt ich za to nie atakuje, to jeszcze nikt nie śmie nawet wspomnieć o sankcjach związanych z łamaniem prawa, które w ich – SUWERENNYM kraju – prawem nie jest.

      Lepiej żyć w zgodzie z Saudyjczykami, niż pisać peany na temat Sorosa.

      Swoją drogą ciekawie się u nas w Warszawie zaczyna dziać.. ciekawe co jeszcze wyjdzie w sprawie gruntów. Ciekawe gdzie córunia prezydentunia miała jeszcze swoje „udziały” razem z kilkoma osobami, właśnie „ze stajni” Sorosa…

     • Anonim

      01/09/2016 o 21:16

      W Polsce można posiadać Biblię, ale tak większośc nie stosuje się do tego co w niej jest zapisane, choć uważają się za chrzescijan czyli naśladowców Pana Jezusa. to dopiero wstyd!

     • Szakalaka

      01/09/2016 o 21:30

      Ale to już kwestia każdego z osobna za kogo się uważa – nic Ci do tego, czy sąsiad ma się za katolika a nim nie jest, czy nosi pas szahida, ale jest w głębi kochającym inne religie człowiekiem – mamy wolność wyznania, słowa, szeroko pojętą wolność czynu i to kto co uważa i za kogo się ma nie powinno obchodzić nikogo poza nim samym. Niech się każdy zajmie swoim podwórkiem, a nie zaczyna podglądać i strofować wszystkich naokoło, mając u siebie samego trochę bałaganu.

     • Anonim

      01/09/2016 o 21:36

      List do Rzymian 14,7,8,12: „Nikt zaś z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie: jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana. Tak więc każdy z nas o sobie samym zda sprawę Bogu.”. 2 Tymoteusza 3, 1-5: ” A wiedz o tym, że w dniach ostatnich nastaną chwile trudne. Ludzie bowiem będą samolubni, chciwi, wyniośli, pyszni, bluźniący, nieposłuszni rodzicom, niewdzięczni, niegodziwi, bez serca, bezlitośni, miotający oszczerstwa, niepohamowani, bez uczuć ludzkich, nieprzychylni, zdrajcy, zuchwali, nadęci, miłujący bardziej rozkosz niż Boga. Będą okazywać POZÓR POBOŻNOŚCI, ale wyrzekną się jej mocy. I od takich stroń”. Totalna obłuda.

     • Szakalaka

      01/09/2016 o 21:49

      Ale co ty mnie wyskakujesz tutaj z jakimś listem do rzymian ? Ten tekst, z tego testamentu jakiegoś jest według Ciebie prawem, którego należy przestrzegać ? Pójdźże mnie stąd, ale chyżo, bo nie zniose tego biadolenia.
      To że ktoś do rzymian napisał, że nie żyje się dla siebie nie znaczy, że każdy tak żyć ma. Bo co jeśli autor listu nie miał racji ?

     • Anonim

      01/09/2016 o 22:03

      Mam nadzieje (i nie dociekam, że pewnie osoba, która nie wie gdzie znajduje się i co to jest za księga raczej jest osobą niwierzącą). Ale i tak jest wolność wyznania i cytowania fragmentów z Pisma Świętego. A jak Cię to razi, to nieczytaj. Twój wybór!

     • Szakalaka

      02/09/2016 o 07:54

      Zatem żyj dla innych. A przede wszystkim dziel się z innymi po równo, tak żebyś przypadkiem nie miał więcej niż oni.

     • Anonim

      02/09/2016 o 09:59

      I tak robię.

   • Anonim

    02/09/2016 o 08:43

    No tak, jak jeden robił żle wcześniej to co tam, niech kolejny robi, mój ulubiony argument. (Proszę pani ale janek też ttak robił a pani mu nie zwróciła uwaaagi – no argument przedszkolny)
    świat też nie jest tak czarno – biały, ż jak komuś się nie podoba to co obecnie się dzieje, to z automatu musiała się podobać poprzednia władza i popierał albo popiera PO.

  • Anonim

   01/09/2016 o 14:52

   właśnie szkoda…tyle mamy aptek w Krzeszowicach, napewno by mu sie podobało

 5. Anonim

  29/08/2016 o 22:18

  Krzeszowice powinny uczyć się organizacji Dozynek od np. gminy Zabierzów. Oj biednie to wupadło, troszkę więcej pomysłowości życzę Państwu oranizatorom plus nie skąpcie tak na to, ponieważ to nasza zacna tradycja i należy ją pielęgnować!

  • Anonim

   30/08/2016 o 00:55

   Więcej pomysłowości w organizowaniu czegokolwiek mogą tylko zapewnić nowi ludzie ze świeżymi pomysłami. „Doborowe” towarzystwo, które od wielu lat „kręci się” koło wszystkich tego typu imprez, z pewnością nic nowego już nie wymyśli…stare powielane schematy, nuda i banał – to są główne zasady, na których to funkcjonuje i coraz mniej w tym tradycji… 😉

   • Anonim 2

    30/08/2016 o 09:19

    No akurat nie zgodzę się z twoją opinią.
    Przykład – chciałbym by takie imprezy jak niedzielny rajd rowerowy który były częściej POWIELANIE
    Super impreza – byle takich więcej.
    Byłem pierwszy ale napewno nie ostatni raz.

 6. Anonim

  29/08/2016 o 22:19

  Tylko patrzeć jak jeszcze nowy pomnik kaczorowi będą chcieli stawiać,bo to naszym władzą najlepiej wychodzi.A na rondzie jeszcze mają miejsce.

 7. Anonim

  29/08/2016 o 23:11

  lepiej kaczorowi niż Donaldowi cwaniaczki.

  • Smoleńsk

   31/08/2016 o 09:45

   Donaldowi nikt, nigdy, nigdzie, nie stawia pomników

   • Anonim

    31/08/2016 o 10:06

    Fakt – bo niby za co ?

    • Anonim

     01/09/2016 o 14:53

     a Kaczorowi za co ???

    • Anonim

     01/09/2016 o 14:54

     a kaczorowi za co??

  • Anonim

   01/09/2016 o 13:19

   Uzasadnij. Przeczytaj autobiografię swojego idola Jarosława. Bardzo ciekawa. Poza władzą, tego człowieka nie interesuje nic. Prowadzi grę która pozwoli mu osiągnąć władzę absolutną. Ma głęboko w poważaniu takich jak my. Rzuca ochłapy w postaci 500+, bo wie że Polska to kraj gdzie niestety myślenie nie jest w cenie. To są środki za pomocą, których osiągnie cel. To on zostawi Polskę w ruinie. Co do pomników im więcej, tym więcej będą mieli roboty następni rządzący, którym przyjdzie je demontować. Wszak to pis wprowadza takie zwyczaje.

   • Anonim

    01/09/2016 o 19:52

    A Donalda to interesuje co oprócz władzy i bratania się z kołchozem europejskim, który jak widać zaczyna się sypać i ledwo zipie ?

    • masa netto

     02/09/2016 o 13:37

     widzisz anonimie, ludzie robią kariery, rozwijają sie zawodowo, osiągają pewne cele w każdym zawodzie – w byciu mechanikem, lekarzem i politykiem też! Można nie zgadzać sie z taką czy inną opcją polityczną, mieć swoje przekonania ale takie twoje m.in. teksty z wycieczkami osobistymi dotyczącymi strikte zajmowanego stanowiska i personalnie osoby, są wyrazem frustracji albo zazdrości – osiągnij w swojej dziedzinie (czymkolwiek sie zajmujesz) 1/10 tego do czego doszedł Tusk w swoim zawodzie a będziesz mógł powiedzieć że zrobiłeś kariere

     Natomiast różnica międy Tuskiem a Kaczyńskim polega na tym, że nawet przy wszystkich błędach Tuska, ten człowiek – jak większość z nas – ma normalny życiowy balans; ma rodzine, w sferze polityki potrafi sie dogadywać z róznymi partiami ludźmi itp. A Kaczyński? zacznijmy od tego kto sam sobie z polityków ale nie tylko pisuje autobiografie – toż to szczyt zadufania. No gdyby był na emeryturze już to ok, ale jest czynnym politykiem i sam se laurki pisze, no kaman.
     Faktem jest że on jest zainteresowany tylko władzą, jego władza nakręca i upaja. Nie ma szacunku do oponentów co można wywnioskować po jego wypowiedziach. Nie założył rodziny, nawet matke pochował osobno a nie z własnym ojcem – po złości; bo sie z ojcem nie dogadywał.. Człowiek bez społeczenej empatii, beze umiejetności wchodzenie w relacje nie powinien włądać krajem!

     • Anonim

      02/09/2016 o 13:55

      Wypada ubolewać, że taki masa netto nie został premierem, przynajmniej mielibyśmy wszystko poukładane czarno na białym 😉

     • Anonim

      02/09/2016 o 14:13

      To jeszcze mi zdefiniuj tą 1/10, co według Ciebie powinienem zrobić.
      Bo akurat w swoim zawodzie osiągnąłem dużo. Pozostałe stanowiska do zagospodarowania przy moim zawodzie wiążą się z wejściem do polityki, czyli ze sprzedaniem się, czego w życiu nie zrobię. Nie będę okłamywał ludzi, że będzie się żyło lepiej wszystkim, po czym z tych wszystkich wybrać sobie grupę specialną, której faktycznie żyło się cudownie, a reszcie podnieść podatki. Chciałbym być fair wobec swoich pracowników i współpracowników, w związku z czym nie będę okłamywał ich obiecując stanowiska, po czym przy najbliższej nadarzającej się okazji wywalę ich na zbity pysk.
      Jeżeli odniesieniem kariery nazywamy gigantyczne wpływy na świecie podyktowane koniecznością zaprzedania swojej osoby, a niekiedy i wielu ludzi dookoła siebie – masz rację, nie osiągnąłem nawet promila z tej jedynki, nie mówiąc już o 10.

      Ale chyba jednak nie o to w życiu chodzi.

      Na szczęście ani Tobie ani mi oceniać kto robi coś lepiej – mnie się podoba to co robię ja, Donaldowi pewnie podoba się to co robi on. Żyjemy w dwóch różnych światach. Ja na szczęście nigdy nie będę musiał się tłumaczyć z niezrealizowanych obietnic.
      On pewnie osobiście też nie. Ale swąd pozostał…

     • masa netto

      02/09/2016 o 15:11

      No ja też bym sie w życiu za polityke nie wziął, z tych samych względów co ty. Ja mam na myśli specyfike zawodu, i że w każdym zawodzie sie gra o pewne cele a i każdy ma swoją specyfike..tylko zanurzenie sie totalnie TYLKO w polityce, we władzy prowadzi do skrzywień i wypaczeń…

      bycie skutecznym (niestety) politykiem polega na składaniu obietnic (bez ogladania sie na konsekwencje – co pokazują ostatnie wybory)

 8. wasyl

  30/08/2016 o 20:01

  I ZNÓW SIĘ NIE PODOBA!SFRÓSTROWANI LUDZIE!

  • Anonim

   30/08/2016 o 20:04

   chyba „strustowani

 9. Anonim

  30/08/2016 o 20:40

  a nie „zdruzgotani”?…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Copyright © 2017 — krzeszowiceone.pl. All Rights Reserved.

W górę