Gospodarka

Sejmik „za” uchwałą antysmogową. Co jej wprowadzenie oznacza dla mieszkańców gminy?

W poniedziałek Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął uchwałę antysmogową. Radni byli wyjątkowo jednomyślni. „Za” głosowali zarówno przedstawiciele Platformy Obywatelskiej jak i Prawa i Sprawiedliwości. Jak nowa uchwała zmieni życie mieszkańców województwa? Wyjaśniamy w kilku punktach.

 1. Od 1 lipca 2017 roku zacznie obowiązywać całkowity zakaz spalania mułów i flotów węglowych oraz mokrego drewna (o wilgotności powyżej 20%) w piecach na terenie całego województwa.
 2. Zostanie zakazane montowanie kotłów i kominków (również tzw. ogrzewaczy pomieszczeń, pieców kaflowych czy popularnych „kóz”), które nie spełniają norm ekoprojektu.
 3. Nowo instalowane kotły i kominki będą musiały spełniać wymagania ekoprojektu, zgodnie z którymi kocioł – zwłaszcza podczas pracy na niepełnej mocy – nie może emitować więcej niż 40 mg/m³ pyłów. Ekoprojekt ogranicza również emisję toksycznych tlenków azotu.
 4. Mieszkańcy, którzy ogrzewają swoje domy przestarzałymi kotłami, na dostosowanie się do nowych przepisów będą mieli czas do końca 2022 roku.
 5. Jeśli w domu zainstalowany jest kocioł spełniający wymagania emisyjne na poziomie co najmniej klasy trzeciej, wymienić będzie go można do 2026 roku.
 6. Przepisy uchwały antysmogowej nie będą dotyczyć mieszkańców, którzy już teraz korzystają z ekologicznych źródeł ogrzewania: sieci ciepłowniczych, pieców elektrycznych, na gaz czy olej, a także pomp ciepła.

Chcesz by gmina mierzyła poziom zanieczyszczenia powietrza? Podpisz projekt uchwały. Dowiedź się więcej >>

By nowa uchwała nie stała się tylko martwym prawem gminy już powinny zacząć pozyskiwać fundusze, dzięki którym mieszkańcy mogliby otrzymać dofinansowanie do wymiany kotła. Władze Gminy Krzeszowice przygotowują do złożenia wniosków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Jeden z nich zakłada wymianę starych kotłów, pieców, urządzeń grzewczych opalanych węglem na nowe kotły spalające biomasę lub wykorzystujące paliwa gazowe (wartość projektu 1.2 mln złotych). Za tą kwotę gmina planuje wymienić 100 kotłów w budynkach mieszkalnych. Drugi dotyczy dofinansowania kotłów na nowe opalane węglem – 5 i 6 generacji. Górne stawki dofinansowania to maksymalnie do 8 tysięcy złotych dla wymiany w budynku jednorodzinnym, do 10 tysięcy w budynku wielorodzinnym oraz do tysiąca do instalacji wewnętrznej.

XXXII sesja Sejmiku Województwa. Zobacz dyskusję dotyczącą uchwały antysmogowej >>

Fot. Biuro Prasowe UMWM

14 komentarzy

14 Komentarzy

 1. Anonim

  24/01/2017 o 08:48

  Super.
  Tylko pytanie podstawowe – kto i jak będzie kontrolował spalanie tychże mułów i flotów.

  • Kobieta, która przeczytała tu już bardzo wiele ale jeszcze więcej pozostało jej do przeczytania a ma coraz mniej czasu na czytanie bo roboty w polu niedługo się zaczynają

   24/01/2017 o 22:29

   Czy całkowity zakaz spalania mułów i flotów węglowych oraz mokrego drewna będzie się wiązał z zakazem sprzedaży tego paliwa na terenie całego województwa?

   • Anonim

    24/01/2017 o 23:03

    Muly i floty owszem.
    Jeśli chodzi o drewno – najczęściej jest sprzedawane „mokre” pod koniec zimy, bezpośrednio po scince, do wysezonowania (czyli wysuszenia) na przyszly sezon grzewczy.

 2. asd

  24/01/2017 o 09:35

  Ustawa która nic nie zmieni. Jak zwykle, działanie od d*py strony.

 3. realista

  27/01/2017 o 10:22

  Taki tylko mały drobiazg: brak w uchwale informacji kto za to zapłaci i skąd weźmie na to pieniądze.

 4. Gie

  27/01/2017 o 14:17

  Widziałem gdzieś szacunki że w Małopolsce jest do wymiany 540 tys. pieców. Ciekawe czy są jakieś szacunki ile pieców będzie trzeba wymienić w Gminie Krzeszowice? I tak się zastanawiam czy zamiast dofinansowania Gmina nie mogłaby ogłosić przetargu na dostawę pieców wraz z ich montażem? Czy to nie wyszłoby dla niej taniej?

  • Anonim

   27/01/2017 o 14:31

   tak jak solary na jedno kopyto ?

  • Anonim

   27/01/2017 o 14:56

   Tak, zgoda, ale pod jednym warunkiem: że rekompensatę finansową dostaną również wszyscy ci, którzy mając taki sam wybór jak pozostali truciciele, zainwestowali dobrowolnie w swoje domy nie oglądając się na żadne dotacje i mają zainstalowane nowoczesne systemy ogrzewania gazowego, a nawet pompy ciepła. Znane mi są przykłady instalowania w nowych domach najtańszych kotłów węglowych bez wszystkich tych atestów ekologicznych, mając obok swojej działki, albo nawet w domu instalację gazową.

   • Anonim

    27/01/2017 o 15:14

    Idąc tą logiką można by również rekompensować różnice kursów walut w poprzednich latach albo to że firmy miały mniejszą konkurencję kiedyś.

   • Anonim

    27/01/2017 o 15:31

    jasne. i jeszcze co ? rekompensata może dla tych, co póki co myślą o wymianie ?
    Jaka rekompensata dla tych, co już wymienili własnym nakładem ?
    Może jeszcze przewalutować kredycik we frankach, bo przecież jak się brało go dawno temu to był tani, a teraz jest drogi ?

   • Anonim

    01/02/2017 o 14:07

    Bez sensu !!!

 5. Gie

  31/01/2017 o 15:33

  Ta ankieta jest bez sensu. Wypełni ją garstka ludzi i jakie to będą dane?
  http://www.gminakrzeszowice.pl/aktualnosci/index/ANKIETA-DOTYCZACA-SPOSOBU-OGRZEWANIA-BUDYNKU-I-ZRODLA-CIEPLA/idn:545
  Niech sołtysi, radni obskoczą swoje rewiry i spiszą kto ma jaki piec. Wtedy będzie dokładnie wiadomo ile jest pieców i jakich do wymiany.

 6. Paweł

  01/02/2017 o 13:39

  Czy ktoś wie kiedy ruszy spis pieców w gminie Krzeszowice?

  • Gie

   01/02/2017 o 14:31

   Jeśli gmina zrobiła ankietę, link powyżej, to spisu pieców raczej nie będzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę