Kultura

W Miękini spacerowali szlakiem kamienia, w Woli Filipowskiej ścigali się z deszczem

W weekend można było zjeść pstrąga w Dubiu, spędzić Dzień Dziecka na zamku Tenczyn, posłuchać muzyki na koncercie w szkole muzycznej. Można też było ubrać wygodne buty i przemierzyć dawny szlak transportu kamienia z Filipowic do Miękini lub wsiąść na rower i pojechać z ponad setką innych uczestników rowerowego rajdu z Woli Filipowskiej.

W sobotę temperatura dobijała do trzydziestu kresek, mimo to około dwudziestu osób wyruszyło z parkingu w Filipowicach (dodajmy, uprzątniętego ze wszystkich śmieci) na szlak dawnego transportu kamienia, do Miękini. Po drodze mogli się dowiedzieć wielu ciekawostek na temat obu miejscowości. Trasa prowadziła od wybudowanego z tufu kościoła w Filipowicach, przez utwardzaną drogę w kierunku Miękini, najwyższe wzniesienie Filipowic – Widynową Skałę, skąd rozciąga się widok na zamek Tenczyn w Rudnie.

W trakcie, uczestnicy mogli też poczytać informacje o najciekawszych miejscach, zamieszczone na niewielkich tabliczkach, stworzonych przed laty przez Fabiana Łagana, historyka amatora. U celu, o dawnym kamieniołomie w Miękini, opowiadał jego były pracownik. Uczestnicy mogli zwiedzić laboratorium odnawialnych źródeł energii AGH. Później czekały na nich pieczone ziemniaki i przysmaki z grilla, oraz placki pieczone przez panie z KGW. Organizatorem wycieczki było miękińskie stowarzyszenie Na Wulkanie.

W niedzielę spod szkoły w Woli Filipowskiej wyruszył czternasty rajd rowerowy. Uczestnicy mieli do wyboru dwie trasy. 25-kilometrowę trasę rodzinną i 30-kilometrową trasę dla zaawansowanych. Większość, bo aż 106 uczestników wybrała trasę rodzinną, 39 osób zdecydowała się na trasę dla zaawansowanych. W trakcie jazdy nie obyło się bez wywrotek i obtartych kolan, ale na metę dotarli wszyscy. Większość przemoczona do suchej nitki, bo na ostatnich kilkuset metrach uczestników wracających z trasy rodzinnej złapała ulewa. Po rajdzie na czekały na nich kiełbaski i nagrody. Wśród nich m.in vouchery do fitness klubu Alizka i dwa rowery. Pierwszy z nich trafił do Józefa Polaka, drugi do Ryszarda Nykla. Przyznano też upominki dla najszybszych uczestników na odcinku specjalnym trasy dla zaawansowanych. Pierwsze miejsce zajął Piotr Ostachowski, drugie – Maciek Urbanik, a trzecie Kamil Żbik. Najmłodszy uczestnik miał zaledwie 5 lat, najstarszy 77. Organizatorem rajdu było Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Woli Filipowskiej.

Zobacz galerię FOTO >>

31 komentarzy

31 Komentarzy

 1. saksofon tenorowy

  06/06/2017 o 10:03

  Następnym razem trzeba by zrobić spacer śladem krzeszowickich wuzetek wuzetkowej. Na miejsce zbiórki najlepszym miejscem będzie rynek obok działki z wyciętym jesionem. Wycieczkę powinien odprowadzać Maciej, wielki przyjaciel wuzetkowej.

  • Anonim

   06/06/2017 o 11:10

   Odpuść, bo i tak nie zmienisz rzeczywistości.

  • protoplasta

   06/06/2017 o 13:37

   Niech się nasza gmina dogada w tej sprawie z Mogilanami i niech wspólnie wytyczą szlak wuzetkowy przez Mogilany i Krzeszowice

  • Anonim

   06/06/2017 o 15:06

   To rzeczywiście dobre miejsce na inaugurację tej dydaktycznej wycieczki. Potem można jeszcze się pokręcić po rynku, bo przy każdym prawie jego boku coś ciekawego by się znalazło 😉 Pod koniec tego edukacyjnego spaceru można się udać w rejony ulicy Bandurskiego, ponieważ tam też są rozmaite perełki i na zakończenie proponuję odwiedzić działki pod lasem na wschód od Czatkowic. To rejon szczególnie obfitujący w wuzetkowe „ciekawostki” gdzie gołym okiem widać jak działało ostatnio prawo w naszej gminie. Kiedy zbiórka?

 2. saksofon tenorowy

  06/06/2017 o 14:49

  Mylisz się. Konsekwencją i determinacją w działaniu da się zmienić rzeczywistość.

  • Anonim

   06/06/2017 o 17:56

   Na pewno pisanie na forum, które czyta w porywach kilkadziesiąt osób nie jest żadnym działaniem.
   Słowa nie ranią, słowa nic nie zmieniają. Tym bardziej takie napisane. Jeżeli masz zamiar działać, to działaj, a nie pisz że „trzeba zrobić”. Zrób.
   „Najlepszym miejscem będzie(…)” – tam mają się stawić osoby, na wydarzenie, które organizujesz ?
   „Wycieczkę powinien odprowadzać Maciej” – zapytałeś go czy będzie mu się chciało ?

   Znacznie lepiej wychodzi Ci gra na saksofonie. Zmieniaj więc nią swoją rzeczywistość, samym pisaniem niczego nie zmienisz.

 3. Anonim

  06/06/2017 o 15:09

  W Mogilanach to można by niedzielny piknik zrobić i zaprosić główną bohaterkę, niech opowie, jak się uszczęśliwia mieszkańców wbrew ich woli.

  • Anonim numer boczny 1313

   06/06/2017 o 17:59

   Następny „działacz”.

   Zorganizuj, zaproś, rozpropaguj.

   A nie „można by”…

   Jakby Donald T. tylko siedział przed komputerem i pisał „można by do parlamentu europejskiego kandydować” to raczej nie zostałby jego przewodniczącym.

   Jakby Mariusz P tylko siedział przed komputerem i pisał „można by zrobić z ludzi debili i zaproponować im nierealną inwestycję w złoto” to nie zgarnąłby ciężkich milionów, które od razu po wyjściu z więzienia pobierze i zniknie.

   • Anonim

    06/06/2017 o 22:32

    Tyle mądrości na raz i te poruszające przykłady…wyobraźnia nie nadąża. Edukacja na poważnie! 😉

    • 1313

     07/06/2017 o 07:44

     Jakiegokolwiek przykładu by nie wstawić, zrobili więcej niż samo gadanie, co jak widać dalej jest tutaj uskuteczniane, zamiast czynnego działania.

     Tu nie ma mowy o żadnej edukacji.

     • Anonim

      07/06/2017 o 11:34

      Więc kto tylko ma ochotę – do działania! Nie ma zakazu.

     • 1313

      07/06/2017 o 22:38

      Sam chciałeś zacząć działać, a teraz przechodzisz do opcji „zróbcie se, ja popatrze”.

 4. Gie

  06/06/2017 o 19:07

  A propos spacerów i wycieczek po Krzeszowicach. 🙂 Z którego miejsca ten widok? Bo jakoś nie mogę zlokalizować oczami wyobraźni.
  https://audiovis.nac.gov.pl/i/PIC/PIC_1-U-6474-2.jpg

  • Anonim

   07/06/2017 o 07:47

   Gie, kurcze, dobre pytanie 😀
   Patrząc na układ i usytuowanie kościoła – od strony wejścia – musiałoby być to zrobione od strony parku Potockich… tylko jeszcze wtedy górki tam nie było 😀 😀 😀

  • lza

   07/06/2017 o 09:07

   Hmm… Zdjęcie jest obrócone, obróć a się domyślisz.

  • Ben

   07/06/2017 o 10:48

   Fotografia jest błędnie wykonana, to jest w odbiciu lustrzanym – lub jak kto woli – „przerzucona lewo-prawo”. Gie, zapisz fotkę na swoim komputerze, otwórz ją w jakimś programie graficznym i zrób jej odbicie lustrzane. Otrzymasz wtedy prawidłową orientację.

   • Gie

    07/06/2017 o 12:25

    Faktycznie, trzeba napisać do NAC co by poprawili. 🙂
    Lata temu zbierałem pocztówki, zdjęcia z Krzeszowic i okolic i planowałem zrobić coś takiego (trzeba najechać na zdjęcie)
    http://refotografie.blogspot.com/2016/05/stary-rynek-pierzeja-wschodnia-wylot-ul.html
    Ale jakoś moje lenistwo wzięło górę i nic z tego nie wyszło. Krzeszowicom i gminie takie coś by się przydało. A zdjęć, starych pocztówek jest całkiem sporo.

    To miejsce łatwiej rozpoznać. 🙂
    https://audiovis.nac.gov.pl/i/PIC/PIC_1-G-6307.jpg

    • krzeszowiceone.pl

     07/06/2017 o 13:34

     robiliśmy coś podobnego przy galerii z zamkiem Tenczyn, ale zmiana była po przeciągnięciu. To tylko kwestia odpowiedniego pluginu.
     jak duży masz zbiór pocztówek z Krzeszowicami?

     • Gie

      07/06/2017 o 13:49

      Już nie mam. Przekazałem je młodszym w rodzinie którzy po zakupie lustrzanki mieli się bawić właśnie w takie same ujęcia. Ale też to był tylko chwilowy zapał.
      Dużo starych zdjęć można znaleźć tutaj:
      https://audiovis.nac.gov.pl/
      Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać miejscowość z naszej gminy.

     • lza

      08/06/2017 o 08:27

      Hmm. Gie – ale masz kontakt z tymi ludźmi? Może redakcja by zamieściła tu Twoją kolekcję…

 5. :D

  06/06/2017 o 20:07

  to może start przy nowo budowanym domu pani wuzetkowej? a raczej pana męża… obok piekarni na ćmanach. 😉 ciekawostka architektoniczna kolejna. ciekawe kto im dał wuzetkę 😀

  • stary dziad

   08/06/2017 o 15:47

   To jest dom męża wuzetkowej? No to teraz wiadomo, dlaczego w projekcie planu droga przy której budowany jest ten dom ma kategorię sześciometrowej drogi wewnętrznej. Czy burmistrz w końcu zrobi porządek z tym całym tym dziadostwem, czy dalej będzie bronił rozwiązań wuzetkowej?

   • :D

    08/06/2017 o 23:09

    Na tablicy jak byk stoi: inwestor, architekt, nadzór… w jednej osobie osobiście ten pan 😉

 6. krzysio

  07/06/2017 o 07:40

  A może tak faktycznie coś w temacie?. Super rajd i super organizacja w Woli Filipowskiej.

 7. Anonim

  12/06/2017 o 10:28

  W piątek kilka razy przez naszą gminę (Rudno, Tenczynek, Nawojowa Góra, Zalas) przejeżdżali kolarze z kilkunastu krajów (Małopolski Wyścig Górski) nawet nikt z lokalnych „gospodarzy” i mediów nie pisnął o tym słowa.

  • Anonim

   12/06/2017 o 20:29

   Takie mamy ”media” w naszej gminie. Międzynarodowy wyścig i cisza w eterze. Wstyd!

  • Miś Go Go

   12/06/2017 o 21:18

   Gmina Krzeszowice nie była gospodarzem tego wyścigu. Współorganizatorami były m.in. gminy Alwernia i Trzebinia. Kolarze byli tu przejazdem. Nie wiem czego oczekiwaliście, że burmistrz Krzeszowic stanie przy drodze i będzie sypał płatki róż przed cyklistami? Może w przyszłym roku gmina włączy się w organizację, wtedy impreza na pewno będzie promowana na urzędowych stronach, tak jak ma to miejsce z trialem. Teraz można było o niej pisać chyba tylko w kategoriach utrudnień dla mieszkańców.

   • Anonim

    13/06/2017 o 07:59

    Serio? dobrze tylko jak Gmina organizuje, jeśli nie to są tylko utrudnienia? Czy może to ironia?

   • Anonim

    13/06/2017 o 09:11

    Czyli krzeszowickie media są zależne od gminy? Jakie utrudnienia? 10 minut poczekać na przejazd kolarzy, to nic strasznego, więcej czeka się na zamkniętych rogatkach kolejowych. Alwernia promuje się, informację o wyścigu podały media co najmniej z kilkunastu państw.

  • Gie

   13/06/2017 o 07:04

   A właśnie, czy na tych bocznych drogach są jakieś tablice w stylu – Witamy w Gminie Krzeszowice?

   • lza

    13/06/2017 o 09:24

    Warto też ładnie pożegnać ludzi opuszczających gminę i zaprosić ich ponownie takimi tablicami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę