Mieszkańcy boją się, że parking przy dworcu stanie się płatny

Jeszcze nie opadł kurz po zawirowaniach związanych z próbą usunięcie z centrum Krakowa prywatnych przewoźników, a na naszym forum pojawiła się kolejny niepokojący wpis. Jeden z naszych użytkowników pyta o plany związane z parkingiem przy dworcu PKP i wprowadzenie na nim opłat.

Na przydworcowym placu zmieści się ponad 200 samochodów. Wystarczy postawić znak, zatrudnić parkingowego i można spokojnie kosić kasę. Na taki prosty plan przed trzema laty wpadło PKP. Wydzierżawiło teren przy dworcu firmie PAMI z Kielc. Nowy najemca, na placu postawił znaki i zaczął pobierać opłaty za parkowanie. Widząc co się święci oburzeni mieszkańcy szybko zrezygnowali z postoju przy dworcu przenosząc się na pobliskie ulice w mieście. Bojkot przyniósł efekty, po kilku miesiącach na placu przy PKP znów można było zaparkować bezpłatnie.

Sytuacja sprzed trzech lat znowu się powtórzy? Jeden z użytkowników zapytał, czy wiemy coś na temat płatnego parkingu przy dworcu PKP, który ma powstać zamiast systemu P+R? Dodał, że już niedługo ma zostać wydane pozwolenie na jego uruchomienie. Ponieważ od ponad roku właścicielem tego terenu jest gmina, z pytaniem użytkownika postanowiliśmy zwrócić się do burmistrza.

Wniosek Gminy Krzeszowice dotyczący budowy parkingu przesiadkowego w formule „Parkuj i jedź” przeszedł ocenę formalną. Całość opiewa na kwotę 3.5 miliona złotych. Parking mógłby powstać w 2019 roku, ale jego budowę wstrzymują prace przy linii kolejowej i planowana budowa podziemnego przejścia na drugi peron. Połowa z około 280 miejsc postojowych byłaby zarezerwowana dla posiadaczy Krakowskiej Karty Aglomeracyjnej. Druga połowa stanowiłaby bezpłatny postój dla busów i samochodów osobowych. Choć o zamianie bezpłatnego parkingu w płatną strefę się nie mówi, burmistrz podkreśla, że za utrzymanie miejsc postojowych gmina też będzie musiała płacić. Może się wiec okazać, że kilka lat po powstaniu, za parkowanie przy dworcu trzeba będzie jednak zapłacić.

Czytaj również:

17 komentarzy

 1. lza napisał(a):

  Proszę zmienić ten tytuł. Sugeruje on, że Krzeszowiczanie się czegoś boją.

  • Anonim napisał(a):

   Z iloma z nich rozmawiałaś, i ilu z nich zaprzeczyło, jakoby się nie bali ?

   • Ragnarr Loðbrók napisał(a):

    Dobre, może ankieta na stronie – kto się boi płatnego parkingu przy dworcu PKP?
    Proponuję odpowiedzi:
    a. bardzo się boję
    b. boję się
    c. umiarkowanie się boję
    d. w..i mnie to
    e. trochę się nie boję
    f. nie boję się
    g. nie boję się wcale

 2. ktoś napisał(a):

  a się nie boją jak ich doją.

 3. Gie napisał(a):

  Skoro mowa o parkingach. Co z terenem przy Ogrodowej? Ustalono jak zostanie zagospodarowany? Gdzieś w komentarzach ktoś rzucił kiedyś pomysł parkingu.

  • krzeszowiceone.pl napisał(a):

   nadal nie wiadomo, teraz mówi się o strefie dla seniora, ale nic nie jest jeszcze przesądzone

   • lza napisał(a):

    Strefa saniora to jest strzał w dziesiątkę, swego czasu postulował o nią Ben. Bardzo dobrze, że obok powstających placów zabaw, siłowni powstają też miejsca dla ludzi starszych.

 4. misio napisał(a):

  Opłaty za parkowanie przy PKP? Ten nasz burmistrz to chyba nie łapie kontaktu z rzeczywistością. Sam się prosi, żeby go nie wybierać w 2018. A najlepiej to byłoby go odwołać w referendum. Im szybciej, tym lepiej. Zanim przyjdą mu do głowy kolejne „genialne” pomysły.

 5. Wacław Gregorczyk napisał(a):

  W nawiązaniu do artykułu wyjaśniam:
  1. Gmina Krzeszowice nie planuje budowy płatnego parkingu przy dworcu PKP.
  2. W przypadku pozyskania dofinansowania na budowę parkingu, inwestycja będzie realizowana w formule zaprojektuj i wybuduj w terminie do 36 miesięcy od podpisania umowy.

  Pozdrawiam

  • Wyborca napisał(a):

   Panie BURMISTRZU, w dwóch ostatnich liniach wyraźnie jest napisane że za kilka lat może to być parking płatny.
   TO GDZIE JEST TA PRAWDA???

   • Anonim napisał(a):

    Jeżeli parking będzie budowany z dofinansowania, to nie ma mowy o pobieraniu na nim opłat przez pewien okres czasu. Tak przynajmniej jest na kilku parkingach tak właśnie wybudowanych. Ten „pewien okres czasu” to dłużej niż tydzień 😛 😉

 6. EMANUELLA napisał(a):

  Za dużo samochodów!! kobiety niepotrzebnie tak pojeżdzają autkami@@ NIE SĄ JUŻ DAMAMI ,CZY SZANOWANYMI KOBIETAMI, które zawsze miały samochody,powozy ,karety ale z kierowcami ,stangretami, woźnicami itd.A i zdrowsze były ,jak prowadziły dzieci do przedszkola,szkoły SPACERKIEM. a TERAZ WSZĘDZIE DUSZNYM AUTEM ,a nie raz z cuchnącym psem-koniec świata@@ opamiętajcie się!!

 7. GUTEK napisał(a):

  Zgadzam się-kobieta kierownica czy kierowniczka -to brzmi
  wulgarnie@@ to samo tyczy się lasek w mundurach= fpuj.
  To dla porównania ,jak facet z żelazkiem lub wałkiem do ciasta!!

 8. GUTEK napisał(a):

  PRZY CMENTARZU PARKING CAŁY CZAS PUSTY@@ WARTO KORZYSTAĆ@@ A parę kroków dla zdrowia nie zaszkodzi!!!

 9. GUTEK napisał(a):

  A DLACZEGO MA ODPUSCIĆ?? GŁUPOTĘ TRZEBA ZWALCZAĆ##

 10. Sandokan napisał(a):

  Jestem chyba za tępy ,z całym szacunkiem,aby zrozumieć ,że zlecieć z ul. Cmentarnej stanowi problem-przy okazji zapalić znicz na grobie bliskich@@@ A na siłowni potem spacerować na sztucznej bieżni i patrzyć się w ścianę@@
  nie ta liga w myśleniu-kochani@@

Pozostaw komentarz