Woda w pięciu miejscowościach gminy nie nadaje się do spożycia

Od dzisiaj do odwołania woda w pięciu miejscowościach gminy nie nadaje się do spożycia – poinformowała na swojej stronie spółka Wodociągi i Kanalizacja. Bez wody pozostaje ponad 4 tysiące mieszkańców.

W Ostrężnicy, Nowej Górze, Łanach, Dubiu i Miękini od dziś do odwołania woda z kranu nie nadaje się do spożycia. Przy okazji rutynowych badań spółka wykryła w niej bakterie coli. Między 7:00 a 21:00 woda dla mieszkańców ma być dostarczana beczkowozami. Na razie spółka wykorzystuje dwa, kolejny ma wypożyczyć z Olkusza.

Jak informuje WiK, w tej chwili trwają prace dezynfekcyjne. Woda z wodociągu może być używana do celów gospodarczych tj. sprzątanie, pranie itp. Taka sytuacja, w optymistycznym wariancie może potrwać do piątku. To już drugi taki przypadek w ciągu kilku tygodni. Pod koniec maja z wody z wodociągu nie mogli korzystać mieszkańcy Dubia.

Fot. JaseCurtis via Foter.com / CC BY

Czytaj również:

30 komentarzy

 1. xx napisał(a):

  W Dubiu powstanie Dolina Pstrąga a woda niezdatna do picia pewnie szambo ląduje w racławce.

  • piotr napisał(a):

   Racławka jest szambem, a raczej ludzie obok niej mieszkający, którzy wrzucają do niej co mają pod ręką lub pozwalają sąsiadowi do niej srać. podobno to duma regionu, jeśli gustujesz w polskim syfie to w tym miejscu poczujesz zapach jak u siebie w domu.

 2. Ixa napisał(a):

  Wczoraj była awaria w Tenczynku. W Rudnie od dwóch dni jest tak małe ciśnienie w instalacji, że nie można uruchomić pieca do grzania wody. Dziś rano podobno usuwali awarię, ale ciśnienie nadal jest kiepskie, a woda ma kolor szamba – moim zdaniem też nie nadaje się do spożycia. Pięknie zapowiada się lato…

 3. Vest napisał(a):

  W Miękini obwieszczenia o niezdatności wody rozwieszali o 15
  a beczkowozu jeszcze nie widziałem

 4. lza napisał(a):

  Hmm… Pytanie – jak dlugo przed rutynową kontrolą, która wykazała skażenie była poprzednia kontrola?

 5. Ragnarr Loðbrók napisał(a):

  Jak często są te kontrole? Czy jest możliwe, że mieszkańcom świadomie lub nieświadomie podawana była skażona woda?

  Takie rzeczy się zdarzają czasami.

  http://www.tvp.info/26907761/swiadomie-truli-ludzi-woda-beda-procesy-o-odszkodowania

  http://www.tvn24.pl/krakow,50/bakterie-coli-w-wodzie-sanepid-bada-sprawe,675451.html

 6. XYZ napisał(a):

  A ja mam dosc istotne pytanie.
  Dlaczego nie jeździli po tych miejscowościach i nie oglaszali tego przez megafon?
  Nieswiadomy niczego, przez cały dzień mogłem spożywać skażona wodę.
  Czy tak to powinno dzialac? No bo nikt mi nie powie, że mam sobie sprawdzać strone www, czy dzisiaj moge pić, czy nie.

  • lza napisał(a):

   To jest ciekawe zagadnienie – jak odbiorców poinformować o skażeniu, skutecznie by później uniknąć wypłaty odszkodowania.

 7. Krystyna_MiodMalina napisał(a):

  Super. Nie ma to jak wrocic do domu po 28h locie umordowana jak ruski czolg, do pracy na 8 i nie moc sie wykapac :(((( qurwa wspaniale

 8. ww- napisał(a):

  Straż w Nowej Górze zamiast objechać wieś na sygnałach i poinformować mieszkańców to zajęta piknikiem.

  • Anonim napisał(a):

   „Co ma piernik, do wiatraka” co ma straż, do jakości, i dostępności, wody, straż, nie czerpie zysków, ze sprzedaży wody, czytając komentarze, dochodzę, do wniosku, że ludzie, nie czytają, ze zrozumieniem.

   Mieszkanka

   • ww- napisał(a):

    Przy twoim ograniczonym rozumowaniu pewnie nic. Ochotnicza straż pożarna to nie prywatna firma tylko zorganizowana miejscowa grupa ludzi która w założeniu ma pomagać!!!!!

    • Mm napisał(a):

     Ktoś, ma spinkę,że strażakami, i próbuje zrzucić całą odpowiedzialnosć, na OSP , poprzednik ewidentnie ma problem, że sobą 🙂

   • Gie napisał(a):

    Aż se sprawdziłem w googlach:

    „Zadania ochotniczych straży pożarnych wynikają z ustawy z dnia z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 191, z późn. zm.). Ochotnicze straże pożarne (OSP) realizują zadania na rzecz ochrony ludności, ochrony przeciwpożarowej oraz ratownictwa, a także prowadzą na szeroką skalę działania profilaktyczne skierowane głównie do młodzieży”
    https://mswia.gov.pl/pl/bezpieczenstwo/ochrona-ludnosci/8758,Ochotnicze-Straze-Pozarne.html

    Informowanie o skażeniu chyba podchodzi pod ochronę ludności? Mogli ot choćby zawyć. Jak wyją to każdy ciekaw po co, gdzie się pali. I wtedy można powiedzieć – Nigdzie się nie pali, nie pijcie wody bo skażona. Poinformujcie sąsiadów. I ustawowy obowiązek wypełniony. Ludność ochroniona. 🙂

  • Hahaha napisał(a):

   Ww cóż za płytkie myślenie, nie ma w sobie ej wsi sołtysa? Jedyny organ to OSP ale bzdury

 9. krzeszowiceone.pl napisał(a):

  Iza poruszyła ważny temat. Jaki byłby wg was najlepszy sposób powiadamiania? W powiecie chrzanowskim istnieje system ostrzegania SMS tylko najpierw trzeba dopisać się do bazy żeby dostać powiadomienie.

 10. Waldek napisał(a):

  W projekcie porządku obrad najbliższej sesji RM jest przewidziane głosowanie nad planem zagospodarowania dla obszarów poprzemysłowych w Miękini i w Czernej (punkt 27). Kiedy było wyłożenie tego planu i składanie uwag?

 11. stiopa napisał(a):

  Mam pytanko trochę z innej mańki, ale może ktoś z was orientuje się ile jeszcze potrwa wydobycie diabazu w kamieniołomie w Niedźwiedziej Górze….czy prawdą jest, że już się to złoże wyczerpuje…

  z góry dziękuję

 12. W sprawie planu napisał(a):

  Czy któraś z Pań lub Panów Radnych może tutaj na forum udzielić mieszkańcom odpowiedzi, czy było wyłożenia planu zagospodarowania dla strefy w Miękini i Czernej, jeśli tak to kiedy?

Pozostaw komentarz