Edukacja

Ranking Perspektyw. Sprawdź na którym miejscu znalazły się szkoły ponadgimnazjalne z Krzeszowic

Fot. zdjeciakrzeszowice.pl

Portal edukacyjny Perspektywy opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Zestawienie powstało na bazie wyników matur i sukcesów szkół w olimpiadach. Na którym miejscu znalazł się krzeszowicki ogólniak i budowlanka? Sprawdziliśmy.

O miejscu w rankingu najlepszych liceów w kraju w 30% decydowały sukcesy w olimpiadach, 25% wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych a 45% wyniki z przedmiotów dodatkowych. W przypadku techników dodatkowe 30% szkoła mogła otrzymać za wyniki z egzaminów zawodowych.

Zestawienie najlepszych liceów w kraju otwierają szkoły ze Szczecina, Torunia, Warszawy, Krakowa i Gdyni. Wśród techników najlepiej wypadł Nowy Sącz, Bydgoszcz, Lublin, Kraków i Kleszczów.  Krzeszowickich szkół próżno szukać na liście rankingowej. Znalazły się dopiero w zestawieniu zawężonym do województwa.

Pośród 100 małopolskich liceów, krzeszowicki ogólniak zajął 57 miejsce, za chrzanowskich Staszicem (13 miejsce wśród małopolskich liceów, 160 miejsce w rankingu ogólnopolskim), ale przed chrzanowską dwójką (65 miejsce w Małopolsce, poza rankingiem ogólnopolskim). Wśród 100 małopolskich techników, nagrodzony niedawno statuetką Źródło Sukcesu, krzeszowicki zespół szkół ponadgimnazjalnych zajął dopiero 75 miejsce. W rankingu wyprzedziły go oba trzebińskie technika.

16 komentarzy

16 Komentarzy

 1. lZA

  19/01/2018 o 10:25

  Ukończyłam to LO dawno, dawno temu. Miało ono wtedy opinię renomowanego. Wtedy mało kto decydował się na naukę po za Krzeszowicami.

  • krzeszowiczanin_z_dziada_pradziada

   19/01/2018 o 15:13

   Niestety, jest to jedynie cień tamtej szkoły, którą kończyliśmy… na przełomie lat 70 tych i 80 tych. Zawsze zastanawiałem się na ile jest to spowodowane postawą uczniów a na ile postawą nauczycieli. Świat dla jednych poszedł chyba za bardzo „przed siebie” 😉

   • krzysio

    19/01/2018 o 17:25

    To liceum nigdy nie było „renomowane”. To liceum zawsze było przereklamowane.

    • Anonim

     20/01/2018 o 09:40

     Mówisz to podając cały czas jego funkcjonowania, czy tylko czas od tych lat, w których Ty zaczynałeś tam naukę ?

     • krzysio

      21/01/2018 o 15:08

      Tak, mówię to patrząc z perspektywy czasu. Nie jestem absolwentem tego liceum. Nie żałuję, bo wiem, że liceum które ukończyłem o wiele bardziej pomogło Mi w zdobyciu tytułu naukowego. Moi przyjaciele, którzy wtedy w na przełomie lat 70- 80 kończyli to LO potwierdzają moją opinię. Kto w tych czasach nie bał się jeżdzić do Krakowa do LO to wygrał.

     • Anonim

      21/01/2018 o 18:16

      Kwestia bardzo względna. Ja z kolei znam wiele osób z liceum krzeszowickiego, którzy, jak to się wyraziłeś, wygrali.
      Wszystko zależy do tego co znaczy wygrana. Tytuł naukowy? Jeżeli to ma być wyznacznikiem „wygranej” to zgoda.
      Ale chyba w obecnym świecie nie do końca i nie zawsze jest.

     • @krzysio :D

      21/01/2018 o 19:50

      no popatrz, popatrz 😉 tytuł naukowy zdobyłeś i dlatego Mi piszesz z dużej? Tytuł musi być baaaardzo poważny jak widzę. 😀 absolwentka krzeszowickiego LO z dawnych, dobrych czasów. 😉

   • D60

    11/02/2018 o 15:22

    To nie świat poszedł przed siebie tylko lokalna kadra stanęła w miejscu w przekonaniu, że tworzy dobrą ofertę edukacyjną i ściaga talenty do swych szkół. Samouwielbienie. Sam kiedyś byłem uczniem krzeszowiciego LO (nie tak dawno) i przyznam, że gdybym się trzymał metod edukacyjnych stosowanych wówczas wobec mnie to daleko bym nie zaszedł. Na szczeście szkołę skończyłem niebawem kończę drugi doktorat i jak widać nie okazałem się aspołecznym nieukiem jak oceniały mnie szanowne Panie nauczycielki. Na marginesie w toku lat kolejnych sam stałem się nauczycielem, w tym akademickim i z niejaką uwagą dostrzegłem że środowsko nauczycielskie najchętniej poucza innych, samo oburzając się na głosy pouczeń. Proponuje prostą receptę…praca, praca, praca i pasja działania. One dają efekty lepsze niż partyjka golfa dla uczniów…

  • fakt

   19/01/2018 o 15:48

   Było renomowane również za moich licealnych czasów, ale nie wszyscy absolwenci nauczyli się poprawnie posługiwać językiem polskim niestety. Izo… nie idź tą drogą. Popraw błąd. 😉

 2. tnt

  19/01/2018 o 12:14

  zespół szkół ponadgimnazjalnych ? to chyba z dużej litery się pisze

 3. Anonim

  20/01/2018 o 12:01

  Skończyłem Liceum w połowie lat siedemdziesiątych i nie miałem problemów na studiach . Trzeba powiedzieć , że to był inny charakter studiowania niż obecnie wiedza ogólna była o wiele większa. Będąc wtedy inżynierem to było coś. Dzisiaj liczba osób po studiach jest około dziesięciokrotnie większa.

 4. REX

  20/01/2018 o 12:16

  Ukończyłem Liceum w II połowie lat siedemdziesiątych. Nie miałem problemu z ukończeniem studiów. Pracuje już bez przerwy prawie 40 lat. Teraz”uczą na ilość studentów ” a co oni robią w życiu to nikogo nie interesuje najczęściej robią nie wyuczone prace. A pracownicy na uczelniach chwalą się wiedzą ale nikt z nich nie był nominowany np. do nagrody Nobla / nawet w naukach podstawowych/ gdzie nie trzeba wielkich nakładów na badania.

 5. Anonim

  20/01/2018 o 13:51

  Nie wiem z jakiego powodu ale liceum i zespół……… dołują od co najmniej kilku lat. Chyba jednak dyrekcje ?

  • krzeszowiczanin_z_dziada_pradziada

   20/01/2018 o 14:59

   Na pewno w jakimś momencie popełniono zaniedbania. Nie można wszystkiego zrzucać na dyrekcje i nauczycieli, bo świat pędzi tak do przodu, a wraz z nim pędzi młodzież, że czasami ciężko nadążyć za ich „ja, moje, mnie się należy”. Nie jest też tak, że to grono pedagogiczne jest bez winy, bo patrząc na poziom innych dobrych LO krakowskich – tam się on ciągle utrzymuje.
   To, że coraz mniej nauczycieli potrafi sobie poradzić z dzisiejszą młodzieżą to jest pewne. To, że młodzieży chyba się trochę w głowach poprzewracało – też.

  • Anonim

   21/01/2018 o 13:14

   W przypadku LO akurat ranking jest zaprzeczeniem Twojej tezy. W tym roku jest wyżej, niż rok temu.

   • Anonim

    21/01/2018 o 13:58

    Ranking to „magia liczb”. Liczą się fakty. A te są takie, że nasze LO jest cieniem tego, czym kiedyś było.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę