Opinie

Na chodnikach przybywa rowerzystów choć taką jazdę mogą przepłacić mandatem

Fot. Foter.com

Dlaczego poruszając się po chodniku muszę uciekać przed rowerzystami? To pytanie nurtuje mnie za każdym razem kiedy idąc miejscem przeznaczonym dla pieszych słyszę za plecami dźwięk dzwonka. Rowerzyści opanowali chodniki, przy czym większość z nich raczej nie zdaje sobie sprawy z tego, że jadąc miejscem przeznaczonym dla pieszych może „zarobić” mandat.

O ile w gminie co raz bardziej myśli się o komforcie i bezpieczeństwie pieszych o tyle rowerzyści w świadomości urzędników nie istnieją. Gmina co prawda ma szlaki rowerowe, ale w mieście i poza nim brak ścieżek przeznaczonych dla miłośników dwóch kółek. Rowerzystów nie bierze się też pod uwagę projektując ciągi piesze. Jedną z nielicznych dedykowanych im inwestycji ma być planowany przez Urząd Marszałkowski szlak rowerowy VeloRudawa, przebiegający również przez gminę Krzeszowice.

Rowerzyści korzystając z miejsc przeznaczonych dla pieszych muszą liczyć się z możliwością otrzymania mandatu. Prawo przewiduje jednak kilka wyjątkowych sytuacji, w których miłośnicy dwóch kółek mogą skorzystać z chodnika. Jedną z nich jest opieka nad osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem. Ten wyjątek nie obejmuje jednak rodziców, którzy swoje pociechy wiozą w foteliku lub przyczepce. Kolejną wyjątkową sytuacją, w której rowerzysta może skorzystać z chodnika są… niesprzyjające warunki pogodowe – silny wiatr, ulewa, gęsta mgła, śnieg czy gołoledź.

Po chodniku można też jechać gdy jednocześnie spełnione są trzy warunki – szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Do takich dróg nie należy biegnąca przez gminę krajówka. Od Nawojowej Góry aż do Białki w Woli Filipowskiej ograniczenie na  DK 79 wynosi 50 km/h, co oznacza, że rowerzyści zamiast po chodniku, powinni poruszać się po drodze.

Wysokość mandatu za jazdę po chodniku wynosi 50 złotych. Warto też pamiętać, że nawet wtedy gdy sytuacja na to pozwala, chodnik  jest miejscem po którym rowerzysta ma obowiązek jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Wybrane wykroczenia za które rowerzysta możne otrzymać mandat:

 • jazda rowerem po spożyciu alkoholu: 300-500 zł
 • korzystanie z telefonu wymagającego trzymania słuchawki podczas jazdy: 200 zł
 • jazda rowerem bez wymaganego wyposażenia: 50-200 zł
 • jazda rowerem wzdłuż przejścia dla pieszych: 100 zł
 • jazda rowerem bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy i nóg na podnóżkach lub pedałach: 50 zł
21 komentarzy

21 Komentarzy

 1. rower

  01/06/2018 o 07:30

  Codziennie jeżdżę trasą Krzeszowice-Kraków-Krzeszowice. Gdyby była trasa rowerowa wzdłuż dk79, na pewno bym przesiadł się na rower.

  • mieszkanka

   03/06/2018 o 12:47

   jest druga strona medalu punktu widzenia rowerzysty- np .ul.Legionow Polskich- wszystkim polecam jazde chodnikiem tylko,chyba,ze chcecie zginac pod kolami pedzacego tira gdzxie kierowca jedzie b szybko kierujac sobie 1 reka w drugiej trzyma telefon- lub mijaja sie 2 tiry.odkad zostalem „przyparty” do chodnika i omal nie wyladowalem pod kolami JEZDZE CHODNIKIEM- prosze was wszystkie DZIECI jedzcie Legionow chodnikiem !!!!!!!

   • Zuzia

    03/06/2018 o 21:07

    Mieszkanka
    To kobieta czy mężczyzna
    Z nick – kobieta
    Z formy – łem

    Mężczyzna

    Z błędów analfabeta

   • Anonim

    06/06/2018 o 21:08

    I prawidlowo.Ja tez jak jest niezbyt bezpieczna droga to jezdze chodnikiem.Zycie jest warte wiecej niz pare stow mandatu.Przeciez nie pedze a dzwonek mam.Mam gdzies przepisy jak zycie stracic mozna.

 2. SHOGUN

  01/06/2018 o 07:43

  LEPIEJ PO CHODNIKU ,NIŻ PO DRODZE@@ Bo NA CHODNIKU życia nie straci@@A na drogach są mało widoczni ,blokują ruch ,kierowczynie nie patrzą na drogę -tylko w komórki i tablety@@Oczywiście idealnym wyjsciem jest zabrać rower na bagażnik i na rower pojechać na ścieżki leśne ,polne ,gdzie ani aut ,ani Tirów ,a pieszych na lekarstwo@@NP. PUSZCZA DULOWSKA,MNIKÓW,PACZÓLTOWICE!

  • Zuzia

   02/06/2018 o 19:29

   Shogun

   Co to są kierowczynie??
   I dlaczego słowo Tir piszesz z dużej litery?

   • SHOGUN

    03/06/2018 o 20:12

    ODP. KIEROWCZYNIE TO PANIE ZA KIEROWNICĄ WG. POPRAWNOSCI POLITYCZNEJ!! Tak samo ,jak Marszałkini czy np. Ministra.Bardzo fajnie i czysto po polsku brzmi,ale o to, to pytać już naszych posłów!!Może być też- KIEROWNICZKI ,ALE TO SIĘ RACZEJ ZE SKLEPEM MIĘSNYM KOJARZY!!A TIR – to skrót od Transport Innternational Road.na polski- międzynarodowy transport samochodowy! Wiemy już wszystko?To się cieszę@ PA PA@

    • Anonim

     04/06/2018 o 09:53

     Zero konsekwencji Shogun. Skoro TIR to skrót, to pisz poprawnie. Nie Tir, a TIR. Nie Tirów, a TIR’ów.
     Wiesz już wszystko ? To wspaniale.

     • SHOGUN

      12/06/2018 o 21:41

      To już po bandzie pojechałaś@Chybaś pijana?? A jak napisałem TIR??
      Przeczytaj dobrze ,pomału ,bez paniki!!!! Tir -to ty napisałaś,a nie ja@A konsekwencji to jest 100% ,TYLKO CZYTAĆ TRZEBA UMIEĆ@

     • Anonim

      13/06/2018 o 12:54

      No napisałeś „ani aut ,ani Tirów”. W drugim poście piszesz już TIR.
      Brak konsekwencji jednak.
      Prześledź swoje wpisy na spokojnie jeszcze raz, bo straszne emocje Tobą szargają gdy je piszesz.
      Tirów napisałeś Ty jako pierwszy, zamiast poprawie TIR’ów.

      Co do bycia pijanym to ostrożnie z oskarżeniami kolego.

    • Zuzia

     04/06/2018 o 16:24

     A kobieta szef? Menedżer
     To
     Jak bedzue Shogunie

     blefne zdanie ma pan panie Shogun – nie tylko kierowcy kobiety mają komórki i tablety

     • SHOGUN

      13/06/2018 o 05:12

      A pewnie ,że tak!NIE TYLKO MĘŻCZYŹNI PIJĄ ALKOHOL,nie tylko męż czyźni biją swoich partnerów ,a nawet nie tylko kobiety się malują i
      i nie tylko kobiety noszą klipsy i kolczyki!! NIEPRAWDAŻ?

     • SHOGUN

      13/06/2018 o 23:57

      Dalej nie kapujesz! TIR to skrót ,który objaśniłem@ A jak pisze
      Tirów tzn. sam. ciężarowych -potocznie to zamiennik=równoznaczny@
      A kto ma skończoną choćby Podstawówkę ,to wie ,że w jednym wyrazie nie mogą byś razem i małe i duże literki!TERAZ JUŻ CHYBA WSZYSTKO JANNE?A jak dalej nie ,to ja już nie pomogę!

     • Kierowca TIR'a

      14/06/2018 o 12:23

      To żeby zakończyć tą bezsensową kłótnię:
      Shogun: masz rację stuprocentową z możliwością pisania nazwy TIR z małych liter pod kątem samochodu transportowego, ale popełniłeś maleńki błąd: Transport International Routier, nie Road, kolego. Bo to jest Międzynarodowy Transport Drogowy, nie Samochodowy.

      Pozostali piszący w tym wątku: przyczepiliście się do małej rzeczy jak rzep psiego ogona i nie dacie Shogunowi spokoju, dopóki co? Dopóki się chłopak nie przyzna że błąd popełnił? Ilość błędów w waszych wpisach jest zatrważająca. Idźcie jątrzyć gdzie idziej.

 3. Czesio

  01/06/2018 o 22:10

  Bardzo dobrze, że w gminie nie ma ścieżek rowerowych. W Krakowie są, a i tak rowerzyści przepisy mają w d… i nagminni8e jeżdżą po… części przeznaczonej dla pieszych, mimo, że mają swój pas, a pieniądze na ścieżki wywalone w błoto. Lepiej dać 500+ wszystkim emerytom i rencistom a posiadaczy rowerów opodatkować solidnym podatkiem, żeby rower był drogim luksusem, a nie narzędziem powszechnym do krzywdzenia ludzi starszych i niedołężnych, poprzez powodowanie groźnych wypadków i kolizji. Drodzy Radni, nie powielajcie błędów Krakowa. Nie idźcie tą drogą!

  • Ola

   14/06/2018 o 07:44

   Bzdury, nie chce się wierzyć, że można w podobny sposób myśleć!

 4. SHOGUN

  03/06/2018 o 20:13

  BEZRADNI NA ROWERY!!

 5. Taki se

  05/06/2018 o 07:18

  śmiejecie się, a zawadził was kiedyś rowerzysta kierownicą? Bo mnie tak i to był jeden z nielicznych momentów kiedy cieszyłem się że mam trochę więcej kilogramów. Na szczęście fizyka zadziałała na moją korzyść i gość odbił się od mojego ramienia, a gdyby zawadził np jakąś staruszkę to babcia by wylądowała na ziemi ze 100% złamaniem.

 6. Michalina

  08/06/2018 o 13:50

  W Krakowie to w ogóle jakaś plaga pieszych na ścieżkach rowerowych! Co by nie zadecydowali, zanim człowiek nie nauczy się szacunku do drugiego człowieka i kultury to tak długo piesi pędą mieć problem z rowerzystami i rowerzyści z pieszymi.

 7. Muniu

  15/06/2018 o 09:38

  Tak z ciekawości: czy na nowo powstającym wiadukcie są zaprojektowane pasy dla rowerów? Obawiam się (obym się mylił!), że nikt o tym nie pomyślał. Bo tak jest na wiadukcie od strony Krakowa. Chcąc jechać zgodnie z przepisami – tamuje się ruch samochodowy, a jadąc tak, żeby nie przeszkadzać kierowcom i żeby zachować własne bezpieczeństwo – przeszkadza się pieszym i naraża na mandat. Czy u nas projektując nowe drogi i wykonując remonty uwzględnia się fakt obecności rowerzystów na jezdni, czy też udaje się, że takich ludzi nie ma? Bo mamy pięknie odnowioną Krakowską, ale rowerzystów to tam chyba nikt nie przewidział – jest tak wąsko, że nie da się wyprzedzić jadącego na rowerze. A potem dziwimy się, że rowerzyści jeżdżą po chodnikach :/

  • Gie

   17/06/2018 o 21:31

   Dobre pytanie z tym wiaduktem. Niedaleko ma przebiegać trasa rowerowa Velo Rudawa. Jeśli nie będzie drogi dla rowerów na wiadukcie to jak będzie można na nią wjechać od strony Krzeszowic?

   Kiedyś pojawił się taki artykuł.
   https://krzeszowiceone.pl/archive/2018/03/18/gmina-uniewaznia-przetargi-problem-z-trzema-inwestycjami.html
   Mowa tam m. in. o unieważnionym przetargu na budowę ścieżek rowerowych. Jeśli był przetarg to musi być i mapka tych ścieżek. Jest gdzieś dostępna? Bo gmina chwali się dotacją na remont Batalionów Chłopskich i jest tam mowa o poszerzeniu drogi i chodniku 1,5 m. O miejscu dla rowerzystów ani słowa a jakby nie patrzeć to droga wylotowa z Krzeszowic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę