Gospodarka

Dlaczego w projekcie parkingu przy PKP brakuje ponad setki miejsc postojowych?

Gmina chwaliła się, że przy krzeszowickim dworcu powstanie około 300 miejsc parkingowych. Tymczasem w złożonym przez nią projekcie, na który otrzymała dofinansowanie, zadeklarowała budowę parkingu na 140 miejsc. Gdzie więc wyparowała ponad setka obiecywanych w niemal każdym wywiadzie prasowym?

Po publikacji wpisu na temat dofinansowania budowy parkingu przy krzeszowickim dworcu, na naszym forum posypały się pytania na temat liczby miejsc postojowych. Miało być około 300, będzie 140 – co jest grane i gdzie podziała się dodatkowa setka? – pytali nasi użytkownicy.

Okazuje się, że dzięki unijnym funduszom, przy dworcu powstaną miejsca postojowe, z których korzystać będą mogli tylko posiadacze Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej. By z parkingu mogli korzystać pozostali mieszkańcy, którzy zamiast pociągu wybiorą busa, autobus, lub po prostu będą chcieli zaparkować w pobliży dworca, gmina musi pozyskać dodatkowe środki lub wyasygnować je z własnego budżetu. Plany budowy kolejnych, bezpłatnych 140 miejsc postojowych są. Na razie nie wiadomo jednak kiedy nastąpi realizacja.

13 komentarzy

13 Komentarzy

 1. ...

  19/08/2018 o 22:17

  Hmmm, czy ja dobrze to wszystko rozumiem? Gmina w styczniu zrezygnowała z jednego dofinansowania budowy parkingu na rzecz drugiego.
  https://krzeszowiceone.pl/archive/2018/02/20/gmina-zrezygnowala-z-dofinansowania-budowy-parkingu-przy-dworcu-by-siegnac-po-wieksze-pieniadze.html
  W jednym dostałaby dofinansowanie w wysokości 2,4 mln a w drugim 3,1 mln. I tu pojawia się pytanie. Czy w tym mniejszym dofinansowaniu (Niskoemisyjny transport miejski) przewidzianych było 300 miejsc czy tylko 140? Ten artykuł https://krzeszowiceone.pl/archive/2017/11/03/przy-dworcu-pkp-w-krzeszowicach-powstanie-nowoczesny-parking.html sugeruje że 300. Więc wybór tego drugiego dofinansowania będzie chyba kosztował gminę drożej. Co prawda sprytnym zabiegiem dostała 700 tys. dofinansowania więcej ale teraz będzie jeszcze musiała wyłożyć kasę na dodatkowe 140 miejsc parkingowych. Dobrze to wszystko rozumiem czy coś pomieszałem?

  • krzeszowiceone.pl

   20/08/2018 o 07:09

   Liczba 300 pojawia się właściwie od momentu planowania budowy parkingu przy PKP. Jak się okazało w projekcie na który gmina otrzymała dofinansowanie było ich 140. Gdyby było 280 wszystkie posłużyłyby posiadaczom MKA.W przypadku programu z którego gmina zrezygnowała musze sprawdzić ile miejsc było we wniosku. Możliwe, że tyle samo, a ok. 300 to plan docelowy.

  • krzeszowiceone.pl

   21/08/2018 o 11:38

   w pierwszym wniosku było ich 146

 2. Ben

  20/08/2018 o 15:40

  Projekt budowy parkingu na 140 miejsc postojowych uważam za totalny bezsens. Nie dość, że bardzo kosztowny, to na dodatek szkodliwy dla mieszkańców Krzeszowic. Gdzie jest Rada Miejska? Czy nikt nie nadzoruje działań burmistrza, skoro ten pozwala sobie na realizację tak irracjonalnych pomysłów?

  • WG

   21/08/2018 o 01:26

   Masz racje BEN! Przypomnijcie sobie Państwo co było, gdy PKP żądało opłaty za parkowanie przy dworcu PKP. Gdzie wtedy parkowane były samochody? Na ul. Kasztanowej, Kolejowej po posesjach i między blokami na Targowej. O ile dobrze pamiętam obecny burmistrz krytykował takie rozwiązanie? A jeśli potwierdzą się nasze wątpliwości, to gmina zgotuje nam podobne, z tym że to będzie jeszcze bardzo kosztowne. Uważam, iż parking jest niezbędny ale inwestycja musi być dobrze przemyślana i prawidłowo wykonana. Kilkukrotnie liczyłem w różnych porach dnia i roku samochody parkujące między dworcem PKP i dworcem busów. Tylko w święta i niektóre niedziele liczba zaparkowanych pojazdów była poniżej 100. Zwykle jest 200-300 nie licząc obsługi budowy.

   Zadam władzą gminy retoryczne pytanie – czy jak zostanie zmodernizowana linia kolejowa to przybędzie czy ubędzie parkujących samochodów? W mojej skromnej ocenie nawet parking na 350 pojazdów będzie za mały.

   Inną kwestią jest cały przebieg budowy i modernizacji lini oraz peronów. Każdy kto choć raz ostatnio czekał na busa niech sobie przypomni co robią TIR-y jadące z kamieniem na/z budowy. Jest tak potworne zapylenie, że ludzie dosłownie uciekają przed kurzem. Może tut. Wydział Ochrony Środowiska i pozostały „magistrat” zainteresowałby się tym tematem? Szanowna redakcja (i dobrze!) interweniuje w sprawie nieskoszonej trawy na Woli, a tu co dzień dzieją się „dantejskie sceny” z tirami w roli głównej – i co gorsza prawdopodobnie nikt nad tym nie panuje. Chciałbym tylko przypomnieć że TIR-y przed wjazdem z rampy kolejowej na ul. Floriana jadą przez działkę gminną, na której ma powstać P&R – więc Urząd w tej sprawie ma możliwość interwencji.

  • adam

   22/08/2018 o 01:15

   Projekt parkingu na 140 miejsc jest irracjonalny tak jak wiele innych inwestycji gminnych. Jeśli na parking mamy wydać łącznie 4 mln złotych to koszt budowy jednego miejsca parkingowego wyniesie ponad 28 tysięcy złotych!!!

 3. Realista

  21/08/2018 o 07:14

  Ten sieje zamęt. Ta jak zwykle nie zrozumiała co sie do niej mówi. I wyszedl bełkot. Ludzie czy naprawdę nie chcecie aby otoczenie dworca wyglądało jak przystało na XXI wiek? Wszystko hejtujecie. I to tylko dlatego ze uda wybory!? Zastanówcie się!

  • krzeszowiceone.pl

   21/08/2018 o 11:49

   Czy możesz sprecyzować adresatów swojego komentarza zamiast używać słów „ten” i „ta”. Być może będą chcieli ci odpowiedzieć.

 4. Realista

  21/08/2018 o 14:15

  Precyzyjnie. Statystycznie piszą tutaj kobiety i mężczyźni. Nie są prowadzone wiarygodne statystyki urodzeń co do których sa problemy z ustaleniem płci

 5. tomx

  22/08/2018 o 10:17

  To ma być parking dla ludzi którzy się przesiadają z samochodu na pociąg nie dla wszystkich.

 6. BB

  22/08/2018 o 14:05

  Parking będzie tylko dla posiadaczy Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej – czyli przymus do jej wyrobienia 🙁 Ciekawe jak będą sprawdzać podczas parkowania czy ktoś ją ma czy nie 😉

 7. robson

  23/08/2018 o 14:23

  to jakiś cyrk by moc parkować trzeba mieć kartę a przecież wiele osób nie potrzebuje takowej karty często potrzebują okazjonalnie jechać do Krakowa czyli co za parking zapłac za bilet zapłac to po…….. pkp i pojedzie autem

 8. P

  04/12/2018 o 07:56

  Mały, źle przemyślany parking zablokuje miejsce na wieki. Niczego nie poprawią po 3latach.Walczyc,pytać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę