Gospodarka

Stężenie rakotwórczych pyłów sprawdzisz na tablicy informacyjnej w centrum miasta

Gmina Krzeszowice to kolejne miejsce do którego trafi pyłomierz od Polskiej Spółki Gazownictwa. Mieszkańcy będą mogli śledzić stężenie rakotwórczych pyłów na tablicy, która stanie najprawdopodobniej w centrum miasta, oraz dodatkowo online na stronie urzędu. Urządzenie zostało przekazane w ramach akcji „Przyłącz się – liczy się każdy oddech”, której celem jest walka ze smogiem.

Kampania zachęca też do ogrzewania mieszkań bardziej ekologiczny paliwem – gazem. W ten sposób PSG zamierza pozyskanie nowych odbiorców, oraz odzyskanie tych, którzy do sieci są przyłączeni, ale z niej nie korzystają. Takich nieaktywnych przyłączy tylko w gminie Krzeszowice jest ponad 1 300. W trakcie poniedziałkowej konferencji przedstawiciele spółki mówili też o planowanych inwestycjach na naszym terenie – przebudowie gazociągu wraz z przyłączami na ulicach Bandurskiego i Nowa Wieś, gazyfikacji Żar czy przebudowie gazociągu w Woli Filipowskiej.

W trakcie poniedziałkowego spotkania gmina otrzymała urządzenia do pomiaru zanieczyszczeń powietrza –  pyłu PM10 i PM2,5. Tablica informacyjna stanie najprawdopodobniej w centrum miasta. Na czwartek – 11 października o godzinie 18:00, zaplanowano natomiast spotkanie z mieszkańcami w sprawie rządowego programu „Czyste powietrze”. Szczegóły, jeszcze w tym tygodniu pojawią się na naszej stronie.

 

10 komentarzy

10 Komentarzy

 1. Gie

  01/10/2018 o 23:03

  Ze 2 lata temu pisałem że gdzieś w centrum powinna zawisnąć tablica pokazująca zanieczyszczenie powietrza. Bo tylko w ten sposób można by dotrzeć do ludzi i przemówić im do rozsądku. Można tutaj jakoś przeszukiwać swoje komentarze na tej stronie?
  I co tak właściwie wynika z instalacji tej tablicy i czujnika? Jak normy będą przekroczone to dzieciaki będą mogły nie iść do szkoły? Mieszkańcy do pracy? I jeśli to jest „profesjonalne urządzenie do pomiaru zanieczyszczeń atmosfery” to czy czujniki Airly, za które płaci Gmina, są nieprofesjonalne? 🙂 Bo taką tablicę można zrobić z monitora i jakiegoś komputerka za 200-300 zł.

  • Mieszkaniec Krzeszowic

   02/10/2018 o 08:28

   Zgadzam się, to jeden ze sposobów na dotarcie do świadomości mieszkańców. Wielu jeszcze twierdzi, że smog jest w Krakowie (bo o tym się mówi) a u nas mamy świeże wiejskie powietrze. A tak naprawdę wystarczy spojrzeć na mapę na stronie airly.eu, gdzie widać, że często powietrze w Krzeszowicach jest gorsze niż w Krakowie.

 2. lZA

  02/10/2018 o 08:49

  Jak wyglądają statystyki kontroli SM? Ile razy ukarano mandatem? Czy przydała się specjalistyczna łopatka?

  • Ap

   05/11/2018 o 22:43

   Stanowisko burmistrza, radnych i strazy miejskiej jest takie, ze nie wypada ludzi karać. Fatalny stan powietrza w gminie to w dużej mierze ich wina, dlatego ze przymykają oczy na trucicieli. Dopóki nie pozbędziemy się betonu z tych miejsc gmina będzie jedną z bardziej zanieczyszczonych w małopolsce.

 3. DaV

  03/10/2018 o 08:12

  Robić!

 4. gig

  04/10/2018 o 14:44

  Tablice nie poprawią jakości powietrza. Co robi ten rzad w kwestii czystego powietrza? Proponuje ogrzewanie mieszkań węglem, dotuje kopalnie zamiast inwestować w OZE i kopalinę jaką jest gaz ziemny. Zamiast przekupywać określone grupy społeczne może lepiej byłoby wprowadzić dopłaty do gazu. Wtedy wszyscy mogliby na tym skorzystać, a tablice(kiełbasa wyborcza) nie byłyby potrzebne.

  • Koman

   04/10/2018 o 17:33

   10./10. Tylko tańszy gaz zamiast trząść gaciami przed górnictwem sprzed 100 lat i leczyć jego ofiary latami.

 5. ola

  04/10/2018 o 14:47

  Może elektrownie atomowe i tani prąd, biorąc pod uwagę, że i tak jesteśmy nimi otoczeni z wszystkich stron.

 6. Gie

  04/10/2018 o 20:41

  Patrzę sobie na mapkę Airly i w Krzeszowicach i okolicy powietrze gorsze niż w centrum Krakowa. Może jednak Gmina, nie patrząc na wybory, zacznie kontrole palenisk? Przez ostatnie 4 lata była choćby jedna taka kontrola?

 7. Gie

  08/10/2018 o 14:48

  Druga edycja akcji. Kolejne 100 czujników do rozdania.
  https://wiemczymoddycham.pl/
  W poprzedniej chyba na Woli próbowano zebrać odpowiednią ilość głosów ale się nie udało. A wystarczyło zebrać 357 głosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę