Wydarzenia

W gminie trwa rozbudowa szkół, a w budżecie pieniądze na kolejne projekty

W Krzeszowicach przy Szkolnej trwają prace budowlane. Dzięki unijnemu dofinansowaniu uczniowie dwójki będą mogli uczyć się w jednym, a nie jak do tej pory w dwóch budynkach. Otoczenie zmieni się także przy zespole szkół w Woli Filipowskiej, gdzie niedawno ruszyła rozbudowa. Na tym jednak nie koniec. W tegorocznym budżecie znalazły się pieniądze na kolejne projekty modernizacji gminnych szkół.

W Woli Filipowskiej ruszył pierwsze etap rozbudowy podstawówki. Za około 2 miliony złotych ma zostać rozbudowane skrzydło w północno- zachodniej części budynku. Nowy, dwukondygnacyjny obiekt w kształcie litery L zostanie połączony z już istniejącym.

Prace budowlane trwają w Krzeszowicach. 11 sal lekcyjnych, dwie świetlice, sala gimnastyczna, a przed budynkiem boiska do siatkówki, koszykówki i piłki nożnej oraz skocznia lekkoatletyczna i bieżnia z nową nawierzchnią. Do przebudowy pójdą wjazdy od ulicy Aptecznej (dawna Danka), chodniki i miejsca parkingowe. Całość ma kosztować ponad 12 milionów złotych, ponad 8.1 miliona pokryje dofinansowanie z RPO (Rewitalizacja miast małych i średnich). Rozbudowa dwójki sprawi, że uczniowie zamiast w dwóch budynkach, będą uczyć się tylko przy ulicy Szkolnej. Gmina zyska więc spory obiekt przy Krakowskiej. Już dziś mówi się, że w przyszłości zostanie tam przeniesiony Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. 

W gminnym budżecie na 2019 rok znalazły się też pieniądze na projekty rozbudowy szkół w Zalasiu i Filipowicach.

Prace budowlane w gminie prowadzi powiat. Przy ZSP już stanął nowy, 2-kondygnacyjny budynek, w którym powstanie internat dla około 60 uczniów oraz sale warsztatowe. Obiekt ma zostać połączony z budynkiem szkoły przewiązką. W części internatowej poza pokojami dla uczniów, znajdzie się także świetlica z jadalnią i aneksem kuchennym, sala oraz pokój dla osób niepełnosprawnych. Obiekt będzie wyposażony w windę.

 

17 komentarzy

17 Komentarzy

 1. Małgorzata

  02/01/2019 o 07:43

  Przecież szkoła w Filipowicach była rozbudowywana za poprzedniego burmistrza. Przy kurczacej sie liczbie dzieci(13,14 w 2017 i 2018). Jaki jest sens? Zadłużenie gminy rośnie, znowu mieszkańcy zostaną obciążeni kosztami utrzymywania tych molochów. Jeżeli w szkole jest tak ciasno niech dzieci uczą się w domu wiejskim, kolejnym niewykorzystanym niszczejacym budynku.Tylko istnienie prężnie działającej biblioteki powoduje, że w tym budynku tli sie życie.

 2. Anonim

  02/01/2019 o 10:02

  A nasze liceum zostało zapomniane, liczba uczniów spada, sali gimnastycznej brak, promocja leży.
  Może Pan Starosta razem z Burmistrzem pochyli się nad problemem i liceum nie umrze?

 3. Pozdrawiam

  02/01/2019 o 10:51

  A budżet z kredytu.

 4. Absolwentka

  03/01/2019 o 09:35

  „Liczba uczniów spada”- skoro poziom kiepski. Jakie działania podejmuje dyrekcja, kadra nauczycielska? Kiedy byłam uczennicą tej szkoły było zaszczytem do niej chodzić,bo krzeszowicki ogólniak to było coś. Dzisiaj nie przyznała bym się
  że do niego chodzę.

  • Ryszard

   05/01/2019 o 10:40

   Liczba uczniów spada, bo okres 2002 – 2006 to bardzo duży dołek demograficzny, a te właśnie roczniki są teraz na poziomie szkół średnich. Nie mamy jedynego LO z problemami.
   Co nie znaczy, że nie masz racji – poziom jest fatalny. Ale należy też popatrzeć na to, że obecnie – broń Boże nie generalizuję – młodzież niestety ma inne „priorytety”. Znaczna większość – przykład obrazujący – robi wszystko by posiąść papierek o dysfunkcji mózgu (czyli wszystkie dysortografie i inne) co w 70% przypadków jest lenistwem a nie realnym problemem danej osoby. Uczniom się nie chce, uczniowie mają teraz znacznie więcej do odpyskowania nauczycielowi, gdyż jego autorytet skutecznie został sprowadzony na margines, i nie jest to tylko wina samych nauczycieli ani dyrekcji. Model „Sebusiów, Dżesik i Brajanków” pokazuje co tak na prawdę dzieje się ze społeczeństwem.
   Ale jak pisałem wyżej – nie generalizuje, natomiast problem ten to nie jest już tylko promil statystyczny a realne zagrożenie.

 5. Absolwentka

  05/01/2019 o 12:35

  Uważam zawód za szczególny. To powinni być ludzie z pasją, kochajacy młodzież i to co robią. Tacy w większości w tej szkole uczyli. Teraz poziomem dorównują tym których uczą, chociaż są jednostki odbiegające od tej normy i uogólnienie byłoby dla nich krzywdzące. Nauczyciel szczególnie w szkole sredniej musi mieć to „coś” i być w tym co robi prawdziwym. Młodzież wyczuwa fałsz i taka osoba nie będzie wiarygodna jako wychowawca i przedmiotowiec. Młodzież jest trudna dlatego niektórzy może powinni zmienić zawód. Po co się męczyć?

 6. krzysio

  06/01/2019 o 19:56

  Ludzie!,czy nie wiecie, że w gminie są dwie sitwy?. Jedna POwska, druga PISowska?. Każda sitwa, nie pozwala aby naruszono jej interesy. W Gminie, PO ma swoje stanowiska, PIS ma swoje stanowiska. I tak naprawdę jedni z drugimi piją w Urzędzie Miasta wspólnie kawę o 10.00. Przecież to jest K…wa jedna żenada. Np konkurs na przyszłego szefa Krzeszowickiej Balneologii jeszcze nie został ogłoszony, a już połowa gminy wie kto konkurs wygrał. Dlatego tak piszę, bo uważam ,że w Gminie Krzeszowice nie ma bezstronnego, obiektywnego, jakiegokolwiek portalu któremu można wierzyć. Wszyscy chyba wiedzą że krzeszowice one.pl sprzyjają jednej z tych opcji. Krzeszowice.pl- daj jeden temat. Czy w Urzędzie Krzeszowickim rządzi jak wszyscy mówią PIS, czy jak mówią najlepiej poinformowani PIS i PO. Czyli sitwa POPISU.

  • krzeszowiceone.pl

   06/01/2019 o 20:44

   czy możesz wyjaśnić, jaki związek ma twój komentarz z tekstem pod którym go napisałeś?
   jaki ma związek nieogłoszony konkurs na dyrektora balneologii z naszą stroną?
   i której niby z wymienionych przez ciebie opcji sprzyjamy?
   wygląda na to, że coś bardzo cię wzburzyło/oburzyło i przyszedłeś tutaj tylko po to by wylać żółć

   • krzysio

    06/01/2019 o 22:14

    Mój komentarz nie ma żadnego związku z tekstem pod którym go umieściłem. Dlatego,że nigdy tego tematu nie poruszyliście. Napisałem o problemie Gminy, którym już dawno powinniście się zająć, a tego nie robicie. Podałem przykład który wypłynie być może za miesiąc, dwa, trzy. Jeżeli w jakikolwiek sposób uraziłem słynne Krzeszowice one .pl pl to przepraszam. Ale dziękuję,że już po niecałej godzinie ( chyba rekord) Krzeszowice.pl odpowiedziały tak szybko na Mój wpis. Wg Mnie uderzyłem w czuły punkt,pytanie tylko w czyj. Swoją drogą, pierwszy raz, spotykam się z rekcją bezstronnego portalu, który,komentując jakikolwiek wpis, pisze że komentujący pisze po to ” by wylać żółć”. Ciekawe to, pozdrawiam.

    • krzeszowiceone.pl

     06/01/2019 o 23:22

     ale nadal nie wiem czym mamy się zająć, jeśli nie chcesz pisać o tym tutaj napisz mailowo
     oczywiście, że uderzyłeś w czuły punkt, nie lubię jak ktoś zarzuca mi sprzyjanie jakiemukolwiek ugrupowaniu wkładając mnie przy tym do szufladki

  • Anonim-nie-Gall

   06/01/2019 o 21:11

   @Krzysio – skoro jesteś tak doskonale poinformowany to idź do UM o godz. 10.00 i sfotografuj/sfilmuj to wspólne picie kawy przez te dwie sitwy, a następnie opublikuj gdzieś w internetach a najlepiej w założonym przez siebie portalu. ;))) A tak na poważnie – jeśli nie widzisz, że portal, na którym wyrażasz swoje cokolwiek subiektywne opinie potrafi wnikliwie (tj. w oparciu o fakty, bez wyssanych z palca spiskowych teorii) przyglądać się działaniom lokalnych władz to chyba pomijasz lekturę niektórych newsów.

   • krzysio

    06/01/2019 o 22:43

    Szacun. Po pierwsze – wg Mnie ten portal powinien być tylko miejscem, gdzie mieszkańcy gminy piszą o swoich problemach oraz
    o tym co myślą na temat pracy np urzędników gminnych. Po drugie – o Balneologii i jego przyszłym szefie porozmawiamy za dwa miesiące. Ale pamiętaj,o tym co już dziś napisałem. Bo to Mi wolno. I wg Mnie to się sprawdzi. Po trzecie, każdy szanujący się portal, nawet taki gminny, nie powinien komentować jakichkolwiek wpisów, które pojawiają się na jego forum. Tylko udostępniać.

    • ???

     07/01/2019 o 06:21

     To uchyl rąbka tajemnicy. Bo chyba jestem w nieodpowiedniej połowie. 😁

 7. krzysio

  07/01/2019 o 01:06

  Przyznaję, uderzyłem w punkt. W czuły punkt, trudno takie jest życie, zwłaszcza takiego gminnego, podobno niezależnego portalu. Fakt, zarzuciłem Wam stronniczość. Ale też trzeba przyznać, jeszcze nigdy, powtarzam nigdy, tak szybko Krzeszowice one w ciągu prawie dwóch godzin nie odpowiedziały na dwa wpisy. I za to szacun. Więc zadaję pytanie. Po co jest portal Krzeszowice.pl.?. Po to żeby zadawać pytania, zgłaszać problemy które trapią Gminę Krzeszowice,czy też ten portal należy traktować jako swoiste forum, gdzie można zgłaszać problemy jakie są w gminie. I To nie jest Moje odczucie,ale też innych mieszkańców, którzy mają do wyboru albo Gminny portal opłacany przez Burmistrza, albo Krzeszowice.one. Nic więcej. Być może proszę Pana/ Pani ten portal powinien być tylko, powtarzam tylko pośrednikiem w przekazywaniu problemów jakie są w gminie?. A może spytacie się państwo, w końcu ludzi jaki ten Wasz portal ma być, i czym się zajmować?. Ankieta?. Balneologia?. Tym się zajmijcie!!

  • Krzychu popraw się!

   08/01/2019 o 10:06

   Człowieku, to jest prywatny portal i może tu być co się tylko właścicielowi podoba! Ktoś tu komentuje jak sobie urządziłeś mieszkanie?
   Może i masz rację, może nie masz, ale zostaw spokoju czyjąś własność.

 8. Życzliwy

  07/01/2019 o 11:32

  Krzysio czyżbyś został opuszczony przez Kubusia Puchatka, a może to tylko zimowa depresja lub nie dostałeś się do Rady Gminy? Zaśpiewaj z Budką 7Suflera „Znowu w życiu mi nie wyszło” i odpuść. Wypij filiżankę gorącej czekolady i wrzuć na luz.

 9. Anonim-nie-Gall

  08/01/2019 o 00:37

  A ja nadal uważam, że Krzysio powinien założyć konkurencyjny portal, skoro tak wszystko wie najlepiej. Co ja mówię konkurencyjny – przecież krzeszowiceone.pl (dla których zamiennie używa nazwy krzeszowice.pl) tak zaorał już kilkoma postami w tym temacie, że tylko czekać aż ogłoszą upadłość. 😉 Tak więc już za kilka tygodni portal Krzysia będzie absolutnym suwerenem na rynku krzeszowickich portali. Wysoki poziom merytoryczny i rzetelność informacji (kto z kim i dlaczego trzyma, o której pije kawę, o której herbatę, a o której i gdzie wysokoprocentowe trunki), a nade wszystko wolność opinii czytelników (nawet mocno polemizujących z właścicielem portalu) całkowicie gwarantowane. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę