Edukacja

Ranking „Perspektyw” 2019. Sprawdziliśmy na którym miejscu znalazły się krzeszowickie szkoły

Fot. zdjeciakrzeszowice.pl

Na te dane co roku czekają dyrektorzy, nauczyciele, oraz rodzice i tysiące młodych ludzi, którzy już niebawem staną przed wyborem szkoły średniej. Miesięcznik edukacyjny „Perspektywy” właśnie opublikował swój najnowszy ogólnopolski ranking liceów i techników. Które miejsce na liście zajęły krzeszowickie szkoły średnie? Sprawdziliśmy.

Zanim przejdziemy do zaprezentowania wyników kilka słów o metodologii. Warto dodać, że jest ona różna dla liceów i techników. W przypadku tych pierwszych, przy tworzeniu rankingu brano pod uwagę sukcesy w olimpiadach (30%), wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych (25%) oraz wyniki matur z przedmiotów dodatkowych (45%). Na ocenę techników wpływ miały sukcesy w olimpiadach (20%), wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matur z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

Jak na tle małopolskich szkół średnich prezentują się te krzeszowickie? Na 100 placówek z województwa, ogólniak w tegorocznym rankingu zajął dopiero 77 miejsce. To zdecydowanie gorszy wynik niż przed rokiem, w 2018 szkoła zajmowała 57 miejsce. Najlepszą małopolską szkołą średnią po raz kolejny okazała się krakowska piątka (trzecie miejsce w rankingu ogólnopolskim), drugie zajął Nowodworek, a trzecie VII prywatne liceum im. Mikołaja Reja w Krakowie. Wysoko, bo na 23 miejscu, znalazł się chrzanowski Staszic, nieco wyżej niż krzeszowicki ogólniak uplasowało się II liceum z Chrzanowa – 65 miejsce. W pierwszej setce nie znalazła się szkoła z Trzebini. 

Z wyników tegorocznego rankingu cieszyć może się budowlanka. Krzeszowicki zespół szkół awansował z 75 miejsca w 2018, na 36. Najlepszym technikum w Małopolsce okazał się krakowski ZS Łączności (drugie miejsce w rankingu ogólnopolskim), kolejne miejsca zajęły siódemka z Nowego Sącza i Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3 z Krakowa. Za krzeszowicką budowlanką uplasowało się technika z Chrzanowa – 39 miejsce i Trzebini – Techniczno-Usługowe 75 miejsce, Ekonomiczno-Chemicznych – 97 miejsce.

Małopolski ranking liceów >>
Małopolski ranking techników >>

 

11 komentarzy

11 Komentarzy

 1. Zuzka

  12/01/2019 o 07:57

  Sukces to nie jest!! Kiedyś dobre LO
  A teraz ….

  • jbon

   17/01/2019 o 14:19

   A teraz jeszcze lepsze… popatrz na matury

 2. REX

  12/01/2019 o 08:19

  Wstyd dla mieszkańców obie szkoły w „ogonach” rankingu. Jak uczęszczałem do liceum w latach 70 to była szkoła prestiżowa a Budowlanka wykształciła ministra i i dyrektora departamentu w randze wice ministra i wielu ludzi wybitnych i znaczących.

  • Anonim

   12/01/2019 o 15:40

   No wstyd. Dokładnie. Wstyd dla mieszkańców. Bo mieszkańcy zamiast wybierać właściwe władze, które są odpowiedzialne za edukację to wybierają to co wybierają i mamy katastrofę.

   • Mhm

    12/01/2019 o 20:48

    A konkretnie która władza winna? Bo mnie się wydaje, że powinni zagłosować nogami uczniowie i wybrać lepsze szkoły. Wtedy szkoła albo podnosi poziom, albo znika z rynku.

   • Anonim

    13/01/2019 o 12:00

    Oczywiście wiesz że szkoły średnie to sprawa powiatu na który mamy mniejsze przełożenie jako wyborcy.

    No chyba że nie masz o tym pojęcia i dowalasz się tak dla zasady.

    • Anonim

     13/01/2019 o 19:10

     Mamy dokładnie takie przełożenie, jakie powinniśmy mieć jako wyborcy. Tylko wyborcy mają wybory w 4 literach, głosować idzie połowa uprawnionych, a potem najwięcej pretensji. I katastrofa gotowa.

     Nie dowalam się dla zasady. Pojęcie, jak widać mam. Pytanie czy Ty wiesz, o czym piszę ?

     • Anonim

      17/01/2019 o 09:48

      Jeśli uważasz że radni powiatowi z Zabierzowa, Skawiny lub Wielkiej Wsi mają pracować na sukces krzeszowickiego liceum to super.
      Jakoś nasze „marne” (wcale nie twierdzę że wybitne) przedstawicielstwo w powiecie nie przeszkodziło „budowlance” awansować z 75 na 36 miejsce, co dość mocno kłóci się z Twoją argumentacją.
      Ogólniak leci na pysk konsekwentnie od wielu lat niezależnie od tego kto w Krakowie. Przyczyn takiego stanu rzeczy szukałbym zdecydowanie bliżej.

 3. Stenia

  12/01/2019 o 15:27

  No cóż
  Zawsze już chyba będziemy
  Pierwsi!!

  Od końca … żal

 4. WG

  13/01/2019 o 00:17

  Najlepszy ogólniak w powiecie krakowskim jest w według rankingu w Piekarach (14 w Małopolsce)kolejne JP2 w Skawinie (41 miejsce). Z tego co widzę Krzeszowice z 77 miejscem są na ostatnim miejscu wśród LO w całym Krakowskim. Ogólnie jest słabo, bardzo słabo jak by na to nie patrzeć. Łezka ze smutku się w oku kręci ja czyta się ranking i porównuje z tym co było jeszcze z początkiem XXI wieku, nie wspominając o latach wcześniejszych. Cóż brak infrastruktury, dobrego pomysłu na rozwój i słabe zarządzanie robią swoje. Przy tych brach i problemach Kraków ściąga większość, szczególnie tych najlepszych uczniów. Panie Starosto, absolwencie tego LO trzeba się zabrać do pracy.

  Gratulacje dla budowlanki i dalszych sukcesów. A pewnie przyjdą bo pomysły są i infrastruktura rośnie.

 5. tomasz myszewski

  15/01/2019 o 20:19

  „LICZBA 77 – w Biblii: nieskończoność, nieograniczoność. Jezus przykazał Piotrowi, by wybaczał nie siedem, a siedemdziesiąt siedem razy (a więc nieskończoną ilość razy)”
  – w numerologii liczba 77 symbolizuje niezwykłą mądrość – ( abstrahując od Piotra 🙂 być może LO w Krzeszowicach osiągnęło numerologiczne dno ( będąc na ostatnim miejscu w woj. Krakowskim) jakkolwiek niezwykłej mądrości a nam nie pozostało nic jak tylko wybaczać nieskończoną ilość razy brak zrozumienia owego symbolicznego przesłania ? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę