Edukacja

Dawna pijalnia mleka po remoncie posłuży szkole, mieszkańcom i turystom

Kiedyś pijalnia mleka, restauracja i miejsce służące do wypoczynku kuracjuszy. Dziś obiekt w gruntownym remoncie. Mieszcząca się tuż przy krzeszowickim ogólniaku willa Japonka powoli odzyskuje dawy blask. W przyszłości ma pełnić funkcję zaplecza dydaktyczno-kulturalnego.

Trwa drugi etap prac konserwatorskich. W zeszłym roku na zabezpieczanie zabytku powiat krakowski przeznaczył  332 tysiące złotych (w tych 160 tysięcy stanowiło dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Dzięki temu udało się m.in. wymienić dach, wyremontować piwnice i piece kaflowe oraz przeprowadzić izolacje ścian fundamentowych.

Pod koniec października ma zakończyć się kolejny etap prac, na który powiat otrzymał 130 tysięcy z programu „Ochrona zabytków Małopolski”. Kosz inwestycji to prawie 700 tysięcy złotych. Remont obejmie głównie wnętrza willi – wymianę podłóg, instalacji, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, malowanie, flizowanie, montaż armatury, a także konserwację ścian zewnętrznych przeciwgrzybicznie i przeciwogniowo.

Po zakończeniu prac willa Japonka ma służyć celom dydaktyczno-kulturalnym. Będę z niego korzystali uczniowie miejscowego liceum, oraz mieszkańcy i turyści.

 

5 komentarzy

5 Komentarzy

 1. Gie

  19/05/2019 o 23:16

  Ta skrzynka elektryczna na froncie willi wygląda bardzo stylowo. Warta była tych 700 tys. Tylko czy nie można jej było umieścić w ogrodzeniu, granicy działki, tak jak ma to miejsce w nowych domach, a przewody poprowadzić jakąś rurą pod ziemią?

 2. Anonim

  21/05/2019 o 08:13

  Tam kiedys nauczyciele mieszkali ?

  • Małgorzata

   22/05/2019 o 08:53

   Tak mieszkali.

  • Absolwentka

   22/05/2019 o 13:53

   Ty nie z Krzeszowic 😉 Oczywiście, że mieszkali. Wieeele lat. Kultowe miejsce dla każdego ucznia lo w tamtych latach. Profesorowie mieli szkołę na oku. 😉

 3. mrg

  06/06/2019 o 15:19

  Dobrze wiedzieć, że znajdował się tam również podobno dom publiczny i kasyno. 🙂 Z korzystaniem przez uczniów, to domyślam się, że będzie tak, jak ze wszystkim, co się uczniom krzeszowickiego liceum obiecuje.

  Wyjazdy na strzelnicę, wyjazdy na golfa, tak, będzie super. Przez cały okres nauki na strzelnicy i golfie byłem cały jeden raz. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę