Gospodarka

Gmina nie zwiększy dopłat do ścieków. Za odprowadzanie nieczystości mieszkańcy zapłacą więcej

Fot. Foter.com

O 79 groszy więcej zapłacą mieszkańcy za odprowadzanie jednego metra sześciennego nieczystości do kanalizacji. Gmina nie zamierza zwiększać dopłaty jaką co roku przekazuje spółce by zmniejszyć ceny za odbiór ścieków. W tej chwili wynosi ona ponad 3 miliony złotych.

Nowe ceny za wodę i ścieki zaczną obowiązywać od piątku 24 maja przez kolejny rok. Kwota jednego metra sześciennego odprowadzanych ścieków, już po dopłatach, wyniesie 10,21 złotych, natomiast stawka opłaty abonamentowej – 11,24 złote. Nieznacznie wzrośnie też cena za wodę – 3,94 złotych, natomiast opłata abonamentowa wyniesie 4,26 złotych.

Na obniżenie cen za odbiór nieczystości mogłoby mieć wpływ przyłączenie kolejnych miejscowości do kanalizacji. Po ukończeniu prac do sieci dostęp będzie miało południe gminy – około 300 posesji w Sance, Zalasiu i Frywałdzie. Jak się jednak okazuje nowe przyłącza nie gwarantuje niższych opłat. Wyższe kwoty są głównie spowodowany dużym wzrostem cen energii elektrycznej oraz kosztów wywozu osadu. 

– Nie możemy zwiększyć dopłaty powyżej 3 milionów ponieważ inwestujemy w rozbudowę sieci. W tym roku dokładamy spółce 400 tysięcy, w kolejnych latach po milionie złotych. Uważamy, że również ci mieszkańcy, gdzie nie ma sieci, maja prawo mieć dostęp do kanalizacji. To będzie dla nich tańsze niż wywożenie ścieków szambowozem, a jednocześnie korzystniejsze dla środowiska – mówił podczas ostatniej sesji burmistrz. Zwrócił też uwagę, że cena za ścieki, po dopłatach, wciąż będzie niższa niż 2015 roku. 

Nowe ceny za wodę i ścieki można sprawdzić na stronie WiK >>
Posłuchaj dyskusji na temat nowych cen za ścieki na kwietniowej sesji Rady Miejskiej >>

2 komentarze

2 Komentarzy

 1. Gie

  22/05/2019 o 22:18

  „Wszędzie tam, gdzie została zaproponowana wyższa cena, będą renegocjowane umowy” – odpowiedział Sasin. „Nie będzie podwyżek – tak jak powiedział pan premier bardzo wyraźnie. Nie będzie tych podwyżek ani dla indywidualnych odbiorców, ani dla firm, ani dla samorządów. Po prostu nie będzie podwyżek”.

  „Komunikat jest bardzo jasny – tak jak powiedziałem – tam, gdzie zostały złożone propozycje, albo tam, gdzie zostały już zawarte umowy, tak jak w niektórych miejscach, doprowadzimy do tego, że ceny wrócą do poprzedniego wymiaru”.

  Jak PiS zrealizuje te obietnice i ceny energii wrócą do poprzedniego wymiaru to ceny ścieków też spadną? 🙂

 2. January

  23/05/2019 o 16:08

  Tylko wtedy powstało ponad 100 km kanału a teraz jakis śmieszy metraż !
  Koszty zarobków w wodociągach mają bardzo duży wpływ na cenę M3 scieku. Radny Leszek Słota powinien coś wiedzieć na ten temat jako szeregowy pracownik zarabiający 7000 brutto jak wynika z oświadczenia majątkowego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę