Wydarzenia

Krzeszowice widziane z wózka są pełne barier

Fot. Czytelnik

Na swoim profilu w mediach społecznościowych pokazuje miejsca, które warto odwiedzić. Jak sam pisze, założył stronę po to, by udowodnić, że osoba niepełnosprawna, na wózku inwalidzkim może odwiedzić i odkryć wiele ciekawych miejsc, niekoniecznie dostosowanych. Ostatnio na zakupy wybrał się do marketu przy Floriana. Na drodze do wejścia stanął mu… bankomat.

Załatwiając sprawy w urzędzie, uczestnicząc w wernisażach, robiąc zakupy, podróżując busem czy pociągiem nie zastanawiamy się jak wygląda miasto z perspektywy matki z wózkiem czy osoby niepełnosprawnej. Po wyborach do europarlamentu media społecznościowe obiegły zdjęcia z komisji wyborczej w krzeszowickim urzędzie miejskim. W tylnej części budynku znajduje się co prawda wejście dla niepełnosprawnych, ale bez pomocy drugiej osoby nie ma możliwości dostać się na piętro by oddać głos w wyborach lub wyrobić dowód czy… uczestniczyć w sesjach krzeszowickiej Rady Miejskiej. Na pytanie o dostosowanie urzędu do potrzeb osób niepełnosprawnych burmistrz przyznaje, że plany są, być może w tym roku powstanie projekt windy, która ułatwi poruszanie się po budynku.

Wróćmy jednak do feralnego bankomatu. – Jedynym sposobem żeby wejść do kolejnych sklepów  jest wejście na parking. Problem pojawia się wtedy, kiedy parking jest cały zajęty przez zaparkowane obok siebie samochody. Jedynym sposobem na wejście do wyżej wymienionych sklepów jest obejście całego budynku, utrudnione od strony apteki przez schody – pisze pan Wojciech. Pod koniec lutego, w sprawie zastawiającego chodnik bankomatu, wysłał maila do marketu Mila, ta przekierowała korespondencję do zarządcy budynku.

Mili jest przykro, ale w sprawie bankomatu pomóc nie może, bo nie jest właścicielem terenu. O ewentualną zmianę lokalizacji bankomatu postanowiliśmy zapytać jego właściciela – firmę Euronet. Oto odpowiedź: „Chciałabym podkreślić, że bankomaty i wpłato-bankomaty sieci Euronet Polska instalujemy zawsze w porozumieniu z właścicielem danej lokalizacji, w miejscu dogodnym dla klientów. Urządzenie, którego dotyczy pytanie, w obecnej lokalizacji znajduje się od 2016 roku, a miejsce instalacji zostało uzgodnione z właścicielem powierzchni. Do tej pory nie otrzymywaliśmy żadnych informacji, że urządzenie mogłoby utrudniać przejście lub przejazd osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich lub rodzicom z dziećmi w wózkach. Niemniej jednak, jeśli tylko do właściciela powierzchni wpłyną oficjalne informacje, że urządzenie może utrudniać swobodne przemieszczanie się wokół obiektu, wspólnie je przeanalizujemy, by znaleźć najlepsze rozwiązanie sytuacji” – pisze w mailu przedstawicielka Euronetu.

Informacja o bankomacie utrudniającym przejazd chodnikiem osobom niepełnosprawnym została przekierowana do zarządcy budynku w lutym. Pan Wojtek wciąż czeka na odpowiedź. Ze spółką Arja Investment z Chorzowa, będącą właścicielem budynku, niestety nie udało nam się skontaktować.

4 komentarze

4 Komentarzy

 1. krzeszowiczanka

  04/06/2019 o 17:10

  tak, wózkom dziecięcym też przeszkadza…

 2. Zgadza się

  07/06/2019 o 17:55

  Tam często ciężko się przecisnąć na nogach jak ktoś „zaparkuje” rower przy betonowym słupku i samochody zaparkowane blisko…

 3. MamaBiegaczka

  07/06/2019 o 21:43

  Nie chodzę tam często na zakupy z dzieckiem ale jak tam idę to też muszę się a manewrować być dojść do sklepu przy pełnym parkingu. Za każdym razem zastanawiam się kto wpadł na taki genialny pomysł aby utrudnić życie innym??!! Nie wspomnę już o UM, byłam bardzo mnie zdziwiło, że nie ma udogodnień dla rodziców i osób poruszających się na wózkach.

 4. andrzej

  08/06/2019 o 20:02

  …widać są inne priorytety….jak choćby wczorajsze ” schowanie” zbiórki dla osób niepełnosprawnych na targu…a dlaczego nie w rynku??????????…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę