Gospodarka

Podwyżka podatku od nieruchomości ma pokryć dopłaty do wymiany kotłów

Fot. UMWM

W przyszłym roku gmina nadal zamierza finansować dopłaty do wymiany nieekologicznych źródeł ciepła. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z nowych, wyższych stawek podatku od nieruchomości, jakie pod koniec października uchwalili radni.

Wyższe niż początkowo zakładano stawki podatku od nieruchomości mają przynieść gminie dodatkowe 110 tysięcy złotych dochodu. 2% wzrost ma pozwolić na kontynuowanie programu dopłat dla mieszkańców gminy, na wymianę nieekologicznych kotłów. 

Podatek od budynków mieszkalnych wzrośnie od przyszłego roku z 0.61 na 0.63 złotych od metra kwadratowego powierzchni użytkowej. Opłata od metra kwadratowego powierzchni użytkowej przeznaczonej pod działalność gospodarczą wyniesie 20.71 złotych (wzrost o 0.60 złotych). Bez zmian pozostanie podatek od budowli – nadal będzie wynosił 2% ich wartości. Pełny wykaz nowych stawek podatku znajdziecie w urzędowym BIP-ie. Od nowego roku wzrośnie też podatek od środków transportowych i opłata za śmieci.

13 komentarzy

13 Komentarzy

 1. ~

  13/11/2019 o 08:24

  ho ho, aż 110 tyś zł, może na wymianę 10 pieców wystarczy

  • browarowy

   14/11/2019 o 07:43

   Ta podwyżka podatków jest oficjalnie przeznaczona na „finansowanie dopłat do wymiany nieekologicznych źródeł ciepła” A nieoficjalnie… mamy przecież nowy czteroosobowy zespół ds. ochrony jakości powietrza, któremu przewodniczy zastępca burmistrza Adam Godyń.
   Pozdrawiam

   • kocurek

    18/11/2019 o 18:57

    ja bym powiedział że radni mają mało pieniędzy za uchwały gnębiące mieszkańców jak : podwyżki za śmieci, itp. dołączyć należy małe diety dla radnych i ich szefów. Podpowiem że emeryci mają dużo należy im zabrać.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 2. ANTYSYSTEMOWIEC

  13/11/2019 o 09:56

  z tego co wiem dopłaty maja pochodzić z łuniji a nie z naszych tfu podatków !!!!>?

  • realista

   15/11/2019 o 13:02

   Tyle, że źródłem tzw. środków unijnych również są nasze podatki …. 🙂

 3. LOKALNY

  13/11/2019 o 16:42

  Jak zwykle pośpiech jest nie wskazany, mam ocieplony dom, mam wymienione piece węglowe na piec gazowy, segreguję od początku śmieci, wymieniłem eternit na ekologiczną dachówkę itd. a teraz na każdym kroku są dotacje dla opieszałych, ulgę w przekształceniu użytkowania wieczystego bezradni radni przegłosowali na skromne 25%.
  Nie mogę tylko nadpłacić podatków, bo nie wiadomo kiedy 500+ znowu w awansie otrzymają urzędnicy od burmistrza.

  • ANTYSYSTEMOWIEC

   14/11/2019 o 10:17

   dobrze prawisz !

  • Wojciech G.

   18/11/2019 o 09:44

   Dokładnie, popieram. Również kilka lat temu wymieniliśmy piec na gazowy, ociepliliśmy dom, oczywiście bez żadnych dotacji. Śmieci również segregujemy jako nieliczny na naszej ulicy. Proponuję, zamiast karać, to nagradzać tych którzy nie emitują zanieczyszczeń powietrza. Wyższe podatki dla gospodarstw, które zanieczyszczają powietrze, a dla tych którzy wymienili piece, wręcz przeciwnie – obniżyć podatki.

 4. Nuka

  14/11/2019 o 08:29

  Dlaczego mieszkańcy mają pokrywać wymianę ogrzewania innym skoro są odpowiednie środki z ochrony środowiska To skandal!!!Kto mnie zwróci że wykonałam to za własne pieniądze bez dotacji.

 5. marekk

  14/11/2019 o 18:37

  nie widzę poprawy jakości powietrza jest to problem z którym jeszcze długo będziemy się borykać,najważniejsze aby dotrzeć do świadomości mieszkańców jak to jest istotna sprawa dla ich zdrowia a szczególnie dla ich dzieci,myślę że jeżeli nie zastosujemy radykalnych rozwiązań to nić z tego nie będzie(przykład Krakowa),kontrole najbardziej trujących pieców,ale żeby to zrobić trzeba najpierw jej zlokalizować?

 6. Gie

  15/11/2019 o 21:23

  „Wyższe niż początkowo zakładano stawki podatku od nieruchomości mają przynieść gminie dodatkowe 110 tysięcy złotych dochodu.”

  Ile będzie kosztowała działalność zespołu do spraw poprawy jakości powietrza?
  https://krzeszowiceone.pl/archive/2019/11/05/przy-urzedzie-powstal-zespol-do-spraw-poprawy-jakosci-powietrza.html
  Czy te 110 tys. nie pójdzie na ww. zespół?

  • krzeszowiceone.pl

   15/11/2019 o 21:49

   Nie, członkowie nie będą pobierać wynagrodzenia z tytułu pracy w zespole. Pieniądze z wyższej niż pierwotnie zakładano podwyżki stawek podatku od nieruchomości mają zostać przeznaczone na dofinansowanie wymiany kotłów.

  • Krzeszowicki Alarm Smogowy

   16/11/2019 o 11:05

   Zwykle dodatkowe 100 czy 200 tysięcy przekładają się na znacznie większe środki (19 mln zł), jakie można pozyskać z dostępnym dzisiaj funduszy, czy to w ramach RPO, czy to rządowych programów np. StopSmog. Trzeba jednak uzbierać na wkład własny i tutaj zaczynają się polskie absurdy walki z zanieczyszczeniem powietrza.
   Bogate podkrakowskie gminy mają identyczne warunki dotyczące udziału własnego, jak biedniejsze, podobne do naszej, małopolskie gminy. Do tego Marszałek Urynowicz z pieniędzy Krakowa (zwanej Metrlopolią) właśnie podjął decyzję o przeznaczeniu ogromnych środków na wymianę starych pieców. Uwaga, ale tylko w granicznych z Krakowem gminach. Nie ważne, że te gminy nic nie robią mając już swoje programy i własne środki. Jeżeli Gmina Krzeszowice podejmuje tak bolesne decyzję dla mieszkańców, a jednocześnie „Metropolia” chwali się pomocą sąsiadom, to nasuwa się pytanie dlaczego nasze płuca wycenia Kraków znacznie taniej, od płuc swoich najbliższych sąsiadów. Przykre i krótkowzroczne zachowanie miasta, które korzysta z zasobów siły roboczej, ale nie poczuwa się do nawet minimalnego wsparcia wysiłków gmin nawet w ramach jednego powiatu.

   https://smoglab.pl/oze-w-skawinie-wiecej-pieniedzy-na-nowe-piece-czy-krakowski-obwarzanek-poradzi-sobie-ze-smogiem

   Zachęcamy do wysyłania swoich opinii bezpośrednio Marszałkowi UMWM: https://www.facebook.com/tomasz.urynowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę