Inwestycje

Plany kolejowych inwestycji spędzają sen z powiek mieszkańcom Jury

Gminy Jerzmanowice-Przeginia, Zabierzów, Wielka Wieś, Zielonki, ale także Kraków protestują przeciwko zaproponowanym wariantom przebiegu tras kolejowych prowadzącym do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Nowe linie oznaczałyby nie tylko wyburzenia domów, ale także ingerencję w przyrodnicze walory parków krajobrazowych.

„Samorząd Małopolski poparł ostatnio list mieszkańców i pasjonatów z prośbą o wpisanie Jury na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Taki status przyczyni się także do ochrony zabytków i bogactwa przyrodniczego tego wyjątkowego obszaru” – informuje na swoim facebookowym profilu EkoMałopolska. Nie wiadomo jak poparcie małopolskiego samorządu dla ochrony Jury, ma się do rządowych pomysłów przecięcia obszarów chronionych nowymi liniami kolejowymi, które mają powstać w ramach połączeń z Centralnym Portem Komunikacyjnym. 

Rządowy projekt zakłada budowę 1 600 kilometrów nowych linii kolejowej prowadzących do ogromnego lotniska w Baranowie pod Warszawą. Inwestycja ma być gotowa do 2027 roku. Do wtorku trwa pierwsze etap konsultacji zaproponowanych wariantów tras. Trzy z nich, w tzw. ciągu 7, mają przebiegać przez sąsiednie gminy. W Małopolsce, jak można wyczytać z prezentacji zamieszczonej na stronach CPK, linie kolejowe będą kolidować z Obszarami Natura 200, Parkami Krajobrazowym, obszarami chronionego krajobrazu, pomnikami przyrody i użytkami ekologicznymi.

W jednym z zaproponowanych wariantów linia kolejowa została poprowadzona przez Dolinę Będkowską i Dolinę Szklarki, a w innym  częściowo przez Doliny Kluczwody i Doliną Bolechowicką. Inwestycja przecinałaby Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie i biegła przez obszar Pustyni Błędowskiej. Z proponowanymi wariantami ciągu 7 można zapoznać się tutaj lub zerknąć  na warianty naniesiona na Google Maps. Do 10 marca, za pośrednictwem strony CPK można zgłaszać uwagi do proponowanych przebiegów tras.

 

6 komentarzy

6 Komentarzy

 1. JR

  08/03/2020 o 18:47

  Protestują również Więckowice mieszkańcy oraz kierownik DPS i prezes Fundacji Wspólnota Nadziei Farma Życia w Wieckowicach dla dorosłych autystów prowadząca jedyny w Polsce całodobowy dom opieki dla dorosłych autystów w którym mieszka 8 osób.

 2. Z

  08/03/2020 o 19:04

  Co to za niebieska linia biegnąca w pobliżu Krzeszowic przez Miękinię, nad Psarami do Trzebini?

 3. Lekka zazdrość

  09/03/2020 o 07:39

  Ależ praca – twórca planów, które nigdy nie będą realizowane – fantastyczna…

 4. m

  10/03/2020 o 13:35

  Nic z tego nie będzie, takie plany były już w latach 90. Najpierw niech zmodernizują szybciej obecną linie Kraków Katowice

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę