Wydarzenia

Nowy rezerwat w ramach Nadleśnictwa Krzeszowice? Już ponad 2 tysiące mieszkańców jest na „tak”

Fot. Anna Treit

Mała Puszcza Kleszczowska to proponowana przez mieszkańców nazwa dla nowego rezerwatu, który mógłby powstać na terenach krzeszowickiego nadleśnictwa. Pod petycją online o jego utworzenie podpisało się już ponad 2 tysiące mieszkańców Krakowa, Kleszczowa czy Zabierzowa. Oto powody dla których powinniśmy wesprzeć ich starania.

150 letnie buki, zielone wąwozy, różnorodność zwierząt, roślin i grzybów. Ponad 100 hektarowy teren Nadleśnictwa Krzeszowice rozciągający się pomiędzy Kochanowem, Kleszczowem, Nielepicami i Rudawą zasługuje na to by go ochronić. Jak może niebawem wyglądać? Wycinka, harwester i wywózka. Skąd my to znamy? Wystarczy krótki spacer po okolicznym Tenczyńskim Parku Krajobrazowym by przekonać się, że nie ma złej pory na ogołacanie kolejnych połaci lasu z drzew.

Walka o zachowanie unikalnych terenów trwa już od 2019 roku. Mieszkańcy podkrakowskiej miejscowości chcą mieć wpływ na sposoby realizacji gospodarki leśnej. „Oczekujemy otwartości na dialog i uwzględniania głosu społeczeństwa w decyzjach podejmowanych przez Nadleśnictwo Krzeszowice” – piszą na stronie „Ratujmy kleszczowski wąwozy”.

 

Do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie trafiła już petycja w sprawie utworzenia rezerwatu przyrody „Mała Puszcza Kleszczowska”, obejmującego ponad 100 hektarowy teren pomiędzy kilkoma podkrakowskimi miejscowościami.

Wstępne rozpoznania różnorodności gatunkowej roślin, zwierząt i grzybów oraz zachowania dziedzictwa geologicznego przeprowadzone w roku 2020 wskazują, że obszar ten stanowi wyjątkowo cenny fragment w Nadleśnictwie Krzeszowice pod względem przyrodniczym i geologicznym – piszą autorzy petycji.  Wiadomo już, że RDOŚ wydłużył termin rozpatrzenia wniosku do końca marca 2021 roku. 

Pod petycją online wciąż można składać podpisy, do czego gorąco Was zachęcamy! Dokładny obszar proponowanego rezerwatu oraz pełną treść petycji najdziecie na stronie: petycjeonline.com/rezerwat_pod_krakowem

 

33 komentarze

33 Komentarzy

 1. Jest tu taka corka lesniczego

  31/01/2021 o 23:39

  A tymczasem w Puszczy Dulowskiej wycinka ze az furczy. Trzeba uplynnic niedobory drzewne. Moze beda przesadzac do nowego rezerwatu

  • Samar

   01/02/2021 o 14:17

   Dopóki nie zaczniemy wyraźnie i dobitnie protestować, wycinki będą furczeć coraz bardziej.
   To są wspólne lasy – nie przechodźmy obojętnie wobec ich zagłady, albo zamiany na plantacje.

   • VD

    02/02/2021 o 13:24

    Kiedy i gdzie? I robimy najazd na tzw. Nadleśnictwo Krzeszowice, z mediami i rabanem na całą Europę. Leśnicy od siedmiu boleści, zrobili z siebie to samo co policja, KK i publiczne media.

  • Mój [email protected]

   21/03/2021 o 15:47

   Tą petycję przecież podpisały same mieszczuchy. Oni nie mają pojęcia o życiu na Kleszczowie.Oni tylko patrzą gdzie jaką działkę kupić a później się ponoszą. Większość Tych drzew które są zaznaczone do wycinki są zaatakowane przez ,,robaka” i jeśli nie zostaną te drzewa wycięte to robactwo zaatakuje wszystkie drzewa.i będą mieli puszczę he he he u siebie w ogródku.

   • corka leśniczego

    22/03/2021 o 22:00

    Ten robak nosi nazwę PiSornikus Destrojus.

  • Anonim

   18/05/2021 o 15:57

   rezerwat na rynku w krakowie

 2. Pluton

  01/02/2021 o 05:11

  Zlikwidowac Puszcze Dulowska a utworzyc rezerwat 200 drzew. Idea wspaniala szkoda ze nie zauwazono co dzieje sie z prawdziwym lasem za rzadow PISu.

  • xx22

   04/02/2021 o 22:34

   @Pluton a co mają wspólnego mieszkańcy Kleszczowa z wycinaną Puszczą Dulowską? Jest wycinana, widzisz to, zrób petycję.

 3. Ono

  02/02/2021 o 12:22

  Nie ma pieniędzy trzeba ciąć. Czekają fabryki w krajach skandynawskich na polskie drewno. Oni nie są durniami szanują swoje drzewostany. U nas luki budżetowe trzeba zapełnić pieniędzmi zdobywanymi między innymi po „trupach drzew”,podnoszeniem różnych danin, tworzeniem nowych jak choćby podatek mocowy, dodrukiem pustych pieniędzy. Trzeba być durniem żeby nie myśleć o zdrowiu swoim, swoich dzieci i wnuków. Ten rząd zachowuje się tak jakby każdy z jego przedstawicieli miał pocovidową mgłę mózgową. Nie ma myślenia perspektywicznego jest tylko tu i teraz byle wygrać wybory. Jaki elektorat taki rząd. Ciemny lud wszystko kupuje co mu podsunie telewizja rządowa, bo niestety niektórych myślenie boli i nie jest w cenie.

 4. Rycerz

  02/02/2021 o 16:02

  Niestety jesli mieszkancy gminy nie skrzykna sie w protescie i blokadzie wycinki Puszczy Dulowskiej to PUSZCZY miec nie bedziemy. PIS, ktory prowadzi obecna polityke miedzy innymi lesna musi zostac rozliczony.

 5. Ech

  02/02/2021 o 17:48

  Po głupocie narodowej przyjdzie bieda narodowa.

 6. Spacerowicz

  02/02/2021 o 21:57

  Przecież w Naszej gminie wybory wygrywa PIS – to skąd ten bunt obywatelski ?
  Co lasy panstwowe mogą – a nn mogą np nadleśnictwo Krzeszowice w ramach darowizny przekazuje na rzecz fundacji DLA NIEPODLEGŁEJ fundusze dzieki ktorym budowane są np obiekty sakralne – polecam tekst:

  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/tajemnice-lasow-panstwowych-kosciol-pieniadze-polityka/ynkd9ef

 7. Bolsonaro bajabongo cezar

  02/02/2021 o 22:27

  Tak tak protestujecie , radzę przykuć się łańcuchami do drzew, dziki , lisy będą mieć trochę truchła, do żarcia , a żeby wam się to spaliło jak ta biebrza , nawiedzeni , weźmiecie sobie ten las do grobu ,po to jest by ciąć, amazonia, tajga, równikowe , to są lasy jak eksploatują i co i jakoś nic się nie dzieje. Jak wam wytną to będzie + bo więcej ludzi w tych lasach niż zwierzyny .

 8. Mieszkanka gminy

  02/02/2021 o 23:24

  Potrzeba nam wielkiej mobilizacji i nagłośnienia sprawy na skalę ogólnopolską. Dla leśników, to tylko las gospodarczy, a drzewa osiągnęły wiek rębny(to powtarzają, jak mantrę).Dziwne, że nagle w całym kraju!!!Puszcza Dulowska i okoliczne lasy daja wytchnienie setkom ludzi, są mieszkaniem zwierząt, ptaków, roślin. Podpisy można zbierać,ale może się to okazać nieskuteczne(przykłady mamy).Może trzeba zainteresować red. Jaworowicz, TVN, bo inaczej zostaną nam skwerki narodowe.

  • krzysio

   22/03/2021 o 07:47

   Szanowna mieszkanko gminy. Proszę iść do Puszczy Dulowskiej, przywiązać się do drzewa z napisem „j… PIS”, to TVN i Wyborcza przyjadą na pewno.

 9. Z innej beczki

  03/02/2021 o 09:00

  Jaka część podpisujących petycję równocześnie nie widzi problemu z puszczaniem luzem psa na spacerze, żeby się wybiegał(vide: zagryziona sarna niedaleko Nielepic)? Ilu z Państwa zbiera grzyby na omawianym terenie? Mieliście Państwo przyjemność spotkać rodziny z dziećmi niosącymi pęki konwalii, zawilców czy wyrwane z ziemi krzaczki wilczego łyka?

  • lala

   04/02/2021 o 22:36

   @Z innej beczki, to już nie będzie przyjemności spotkać takich ludzi bo będzie rezerwat 🙂

  • Do z innej beczki

   05/02/2021 o 20:37

   Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja! Nawet, jak w następnym pokoleniu się nauczą czego nie wolno robić, to będzie sukces.

 10. ktoś

  03/02/2021 o 16:49

  Ja proponuję nie dewastować starych zasobów leśnych – tj. wyciętej prawie w pień Puszczy Dubowskiej i Lasu Tęczyńskiego oskubanego z buków z jednego z najdroższych drzew. Nie mówiąc o innych drzewach.

 11. ktoś

  03/02/2021 o 17:34

  Tworzyć nowe rezerwaty trzeba, ale w tym wypadku to mydlenie nam oczu i my to wiemy – oddajcie nam Puszcze Dulowską i Las Tęczyński! Drzewa stały tam od wieków, a wystarczyło 6 lat, by dewastacja osiągnęła poziom szczytów Himalajów, ludzkiej bezmyślności, zachłanności i absurdu. Rozumiem że budżet państwa jest pusty, a władza nadleśnictwa wyciętym drzewostanem ma zatkać niedobór pieniężny w budżecie państwa… Obrzydliwe to jest. Są ścinane najdroższe i najpiękniejsze drzewa. Miejsca, gdzie chodziło się na grzyby są zdewastowane. Nie widzę zwierząt i ptaków, które od lat obserwowaliśmy np. myszołowy. Były 4 pary myszołowów od lat na wzgórzu przed moim domem, rok w rok zachwycaliśmy się tymi dzikimi ptakami, obserwowaliśmy te piękne ptaki majestatycznie krążące nad wzgórzem, lasem i naszym domem. Zżyliśmy się z nimi. Każdy kto do nas przyjeżdżał pytał o myszołowy, a my wyglądaliśmy przez okno czy już latają, by móc wspólnie wyjść przed dom i zachwycać się nimi. Były wpisane w nasz krajobraz spotkań. Tak było jeszcze ok.6 lat temu…każdy mógł wtedy codziennie ujrzeć myszołowy. Odkąd zaczęła się dewastacja lasu ptaki albo wyginęły albo zmieniły miejsce. Nie ma ich od ok.6 lat. Czy żyją i znalazły jakieś ciche i bezpieczne miejsce? Czy zginęły? Tego się nie dowiem. Ptaki po prostu zniknęły z dnia na dzień tak szybko jak zaczęły znikać drzewa z Lasu Tęczyńskiego i Puszczy Dulowskiej. Ptaki przeżyły przez wiele wieków na tym wzgórzu, ale śmierć drzew wyznaczył też ich koniec… Chodzę co tydzień do tych lasów i jak widzę te ścięte krwawiące drzewa to serce pęka. Dosłownie co tydzień wycięte jest inne miejsce. Obecnie harwester nie wyjeżdża z lasu – po pracy jest w lesie zostawiany, by następnego dnia rano zacząć znowu pracę – spacerowicze widzą co się dzieje. Zamiast drzew – harvester. Przecież ten las i za 500 lat nie odrośnie.

 12. Zgoda

  03/02/2021 o 19:03

  Proponuję założyć rezerwat Nadleśnictwo Krzeszowice. Ogrodzić siedzibę i nie wypuszczać nikogo. Las odetchnie. Przyroda odetchnie. Mieszkańcy odetchną. PiS się odwali od naszych lasów.

  • Anonim

   05/02/2021 o 11:29

   ale jak to tak? Przecież podobno lasy wspólne są wszystkich, to dlaczego ludzie mają do nich nie wchodzić ?

 13. kosa

  03/02/2021 o 22:54

  Trzeba odwalić PIS od naszych lasów i portfeli

 14. Pan

  04/02/2021 o 17:44

  To co robi PIS z przyroda jako jednym z aspektow naszego istnienia wymagac bedzie ukarania tej organizacji.

  • Anonim

   05/02/2021 o 11:27

   Zgłaszaj gdzie trzeba, działaj, a nie tylko pisz puste plany w sieci.

   • Tak pytam

    06/02/2021 o 15:17

    A TY anonimie tylko co przepraszam robisz KrYTYKUJESZ piszacych czy co? Jakie wlasciwie przyjales sobie tu zadanie?

 15. ktoś

  05/02/2021 o 18:22

  zastępnik tematyczny za wycinkę Puszczy Dulowskiej i Lasu Tęczyńskiego.

 16. zarazzaraz

  07/02/2021 o 11:56

  @ktoś,a kto niby zastępuje tematycznie wycinkę Puszczy Dulowskiej? Mieszkańcy Kleszczowa??

  • ktoś

   19/05/2021 o 17:12

   zarazzaraz- czytaj ze zrozumieniem – polecam mój wpis powyżej z 3.02.2021, kontekst wypowiedzi jest rozleglejszy. Jeśli w poście wspomina się też o Nadleśnictwie Krzeszowice, to przecież problem można szerzej omówić, ponieważ cennych obszarów jest więcej i warto zwrócić uwagę nie tylko na tworzenie czegoś (jestem za rezerwatem) ale należy też alarmować, gdy ten sam las tylko troche dalej jest dewastowany z innej strony, a flora i fauna ginie na naszych oczach. Z jednej strony coś się tworzy (i dobrze że jeszcze nie wycięli), z drugiej będzie rzeszoto.

 17. Mój [email protected]

  21/03/2021 o 15:52

  Ciekawe skąt wzięli 2000 mięszkańców skoro piszą że tyle mieszkańców podpisało petycję. Mieszkanców jest może 300 , niektórzy mijają się z prawdą.A Prawda jest taka że za puszczą są sami przyjezdni, mieszkańcy Rodowici nie mają z tym nic wspólnego. Nie chcą mieć nic wspólnego.

  • krzeszowiczanka

   21/03/2021 o 18:58

   „Pod petycją online o jego utworzenie podpisało się już ponad 2 tysiące mieszkańców Krakowa, Kleszczowa czy Zabierzowa” – czytanie ze zrozumieniem to trudna sztuka.

  • Mieszkaniec od zawsze.

   22/03/2021 o 18:21

   Mylisz się, takie prymitywy jak ty są w zdecydowanej mniejszości.

  • ktoś

   19/05/2021 o 17:17

   Ważne, że ludzie organizują się i podpisują petycję, że kogoś to interesuje, a ludzie martwia sie stanem naszej ekologii i chcą coś zrobić. Proponuje, by Ci co krytykują skorzystali z okazji do milczenia, a z lasu nie korzystali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę