Komunikacja

Powiat z gminą chcą dowozić krakusów do Rudna i Czernej

Fot. zdjeciakrzeszowice.pl

Władze Krzeszowic, powiatu i stolicy Małopolski rozpoczęły rozmowy w sprawie uruchomienie weekendowej komunikacji z Krakowa do najciekawszych atrakcji gminy. Nowe linie miałyby dowozić turystów do Rudna i Czernej, a w przyszłości być może również Dubia.

Od maja, weekendowa komunikacja z grodu Kraka działa już na liniach do Ojcowa, Puszczy Niepołomickiej i Będkowic. Jak mogłaby wyglądać komunikacja spod Wawelu do Gminy Krzeszowice? Pod uwagę brana są dwa rozwiązania.

Pierwszy to dojazd do Krzeszowic pociągiem w ramach zintegrowanego biletu. Z dworca turysta przesiadałby się do autobusu podstawionego przez Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie (pojazdy prawdopodobnie ze stelażem na rowery) i jechał albo do Rudna (trasa przy stawie Wrońskim) albo do Czernej. – Wskazaliśmy również na wielki potencjał kompleksu rekreacyjnego w Dubiu i pewnie będzie ta lokalizacja jeszcze dyskutowana – informuje zastępca burmistrza Adam Godyń.

Drugie rozwiązanie to uruchomienie autobusów bezpośrednio z Krakowa do atrakcji w Rudnie i Czernej. By linie zaczęły funkcjonować gminy Krzeszowice i Kraków muszą zawrzeć stosowne porozumienia. Wcześniej zielone światło powinni dać krzeszowiccy radni.

Przypomnijmy, że w gminie już w tej chwili działają dwie sobotnie linie na trasach: Krzeszowice-Żary-Krzeszowice-Rudno-Krzeszowice oraz Krzeszowice-Filipowice-Ostrężnica-Krzeszowice-Paczółtowice-Krzeszowice. Obie dofinansowane z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

13 komentarzy

13 Komentarzy

 1. Bo nie Wiem

  31/05/2021 o 13:33

  A proszę mi powiedzieć gdzie ten wodospadek jest?

  • kamil

   01/06/2021 o 13:35

   W czernej

   • Izolator

    02/06/2021 o 15:57

    W dni świąteczne on płynie do góry.

   • -

    03/06/2021 o 14:27

    A propos. Na zamek w Rudnie idą miliony a czy na most diabelski w Czernej coś przeznaczono? Na jego zabezpieczenie nim się całkiem rozpadnie?

   • Teraz już Wiem

    05/06/2021 o 09:08

    Dzięki

 2. Eugenia

  31/05/2021 o 21:55

  A moze dojazd do stacji PKP w Woli Filipowskiej i sciezkami rowerowymi do ruin zamku Tenczynskiego. Ew sciezka rowerowa z błon krakowakich az pod sam zamek Tenczyn i dalej poprzez Puszcze Dulowska. To takie proste panowie burmistrzowie i panstwo radni. Trzeba tylko wysilic starania i wyznaczyc owa sciezke w ramach projektow Velo Rudawa. Wszak pieniazki chyba sa nie tylko na pensje obajtkowcow?

  • Podstawa

   02/06/2021 o 15:56

   Brak ścieżki pieszej i rowerowej Krzeszowice – Tenczynek – zamek to jest po prostu pomnik wyobraźni decydentów. Pałac, Willa Eliza, zamknięte źródło wód… to wszystko czeka na nowoczesną władzę. Młodych ludzi.

  • -

   03/06/2021 o 14:24

   Pieniądze są ale trzeba je rezerwować na następne akcje w stylu respiratorów od handlarza bronią czy zamawiania maseczek wielkim samolotem. No i nie wykluczone że jesienią będą wybory. Drukowanie milionów kart do głosowania kosztuje.

 3. Ech

  01/06/2021 o 22:29

  Cisza i spokój dobro bezcenne. Czyżby kasa w Czernej i Rudnie świeciła pustkami? Widać tu potężne lobby Kościoła i niektórych fundacji. Co z tego będzie miała gmina nietrudno się domyślić.

 4. ktoś

  05/06/2021 o 09:28

  Trochę dziwna decyzja zakładając, że problem busów w gminie nie jest jakoś rewelacyjnie rozwiązany… Pytanie: Kraków nam też będzie dopłacać byśmy do nich jeździli zwiedzać zabytki? tj. czy będzie to działać w druga stronę tj. dla mieszkańców gminy, czy tylko w jedną tj. wybiórczo?

 5. Ktoś 😀

  08/06/2021 o 17:12

  Bardzo dobra inicjatywa.
  Teraz rozumiem dlaczego brakuje chodnika do Rudna ( choćby na szumnie oddanym odcinku Tenczynek-Rudno ). Bo mieszczuchów trzeba wozić by się zbytnio nie przemęczali. Hmmm ścieżki rowerowej też tam brakuje – bo po co – wszak w planach było by ich wozić.
  Jak tak na siłę próbujemy tym turystom wchodzić do d… to trzeba pomyśleć o tym co z tej d… wychodzi – a WC i TOI-TOI BRAK

  • Anonim

   09/06/2021 o 21:28

   Toitoje to akurat wyrastają jak grzyby po deszczu w Rudnie. Nawet w lesie.

 6. ktoś

  15/06/2021 o 18:47

  1. Brak toalet dla turystów to pięta achillesowa naszej gminy. Powinny być toalety w kilku miejscach w różnych miejscowościach gminy, coś takiego jak w Parku Ojcowskim, z automatycznym czyszczeniem toalety, oczywiście odpłatne. 2. Brak naturalnych ujęć wody, która powinna być dostępna dla turystów pieszych i rowerowych – ujęcia zrobione na różnych miejscach na szlakach, a nawet przy drogach głównych dla turystów zmotoryzowanych- to często standard na zachodzie/południu Europy ale też np. w Gruzji w miejscach zupełnie zapomnianych przez ludzi. 3. Brak większych koszy na śmieci to też problem (przeważnie są wielkości małego plecaczka) i oczywiście terminowe ich opróżnianie. 4. a największą bolączką naszej gminy jest brak naturalnych niewyciętych lasów – tego żadne nasadzenia już nie zwrócą i nigdy już nie odzyskamy starego lasu w takim stanie jak był. Za chwilę turyści nie będą do naszej gminy przyjeżdżać bo nie będzie po co – Pustynia Błędowska będzie bardziej atrakcyjna. Smutne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę