Kultura

Tenczynek. Przy browarze powstaje nowy mur. Tworzy go „geniusz atrapy”

Stary mur browaru w Tenczynku od lat spędza sen z powiek mieszkańców. Rozpadająca się ceglana konstrukcja sprawia wrażenie, jakby po jej drugiej stronie czas się zatrzymał. Zaniedbany mur to jeden z ostatnich elementów do odrestaurowania w tenczyńskim browarze. Jego właściciel, w mediach społecznościowych postanowił podzielić się pomysłem na ceglaną budowlę.

Ten kto sądził, że Janusz Palikot zamierza odrestaurować stary, rozpadający się mur, będzie mocno rozczarowany. Odrapana konstrukcja ma nadal pozostać „wizytówkę” browaru. 

– To co tutaj próbujemy zrobić, polega na tym, że ten mur, utrapienie inwestorów w Tenczynku, którzy od dawna mówią, że wyłożą pieniądze na zbudowanie tego muru, my go chcemy zachować. Nie konserwujemy, niech sobie znika razem z czasem. To będzie dzieło rozpostarte w czasie, a tamten drugi zrobiony przez Roberta jako kopia, niech trwa jako świadectwo tego dzisiaj 2021 roku – tak to wyglądało. Kiedyś tego muru już nie będzie, będą tylko zdjęcia i fotografie, a tamta kopia pozostanie silniej niż ten oryginał – mówi w materiale zamieszczony na swoim profilu Janusz Palikot.

Kopie oryginalnego mury ma wykonać Robert Kuśmirowski – lubelski artysta i performer, nazywany „geniuszem atrapy”, „genialnym imitatorem”, „fałszerzem i manipulatorem rzeczywistości”. Jak można przeczytać na stronach magazynu Culture.pl większość prac Kuśmirowskiego „oparta jest na rekonstrukcji i kopiowaniu starych przedmiotów, dokumentów, fotografii, a raczej tworzeniu ich łudząco podobnych imitacji. Zazwyczaj nie mają one swego określonego pierwowzoru, a jedynie przywołują kulturę materialną pewnej epoki. Zawsze jednak cechuje je zegarmistrzowska dokładność i skrupulatność”.

Jak zapowiada artysta kopia ma być tworzona ręcznie, z zachowaniem dawnych technik murarskich, łącznie z nakładaniem tynku typu baranek miotełkami i źdźbłami. – Nie traktuje tego jako wyzwania budowlanego tylko stricte rzeźbiarskiego. (…) Będzie to wszystko na oko, bez poziomicy, tak jak dawniej – mówi Kuśmirowski.

Całą rozmowę Janusza Palikota z Robertem Kiśmirowskim o projekcie nowego muru znajdziecie tutaj.

11 komentarzy

11 Komentarzy

 1. Jozefa z koła RM

  30/08/2021 o 07:46

  Uwazam jako mieszkanka Tenczynka, ze najbardziej gustowny byłby mur z segmentow betonowych gotowy w roznych kształtach.
  Niech was prowadzi o Tadeusz

  • Mika

   30/08/2021 o 09:33

   Pomalowany farba olejna na pistacjowo, hej!

 2. Mądrzyk

  06/09/2021 o 18:41

  jeden straszy, teraz będą dwa straszyć:), no chyba że świetnie zostanie zagospodarowany plac przed browarem i wówczas mury będą perełką w koronie !
  Mam nadzieje że otwarta przestrzeń Browaru będzie wizytówką Tenczynka i miejscem spotkań ludzi na poziomie, w ślad za tym pójdzie zagospodarowanie parkingu na przeciwko zamkowej

 3. mieszkaniec

  06/09/2021 o 20:37

  Właściciele „Zamkowej” skoro ma taką szumną nazwę mogliby zadbać o jej poziom. W wersji obecnej to zwykła mordownia.

 4. Ksionc Rypajło z kucharka i dzieckiem

  06/09/2021 o 20:57

  Madrzyku jesli jak piszesz ludzi na poziomie to przyjezdni beda odwiedzac browar.

 5. Profesor malarstwa wojennego

  07/09/2021 o 06:48

  Madrzyku twoja wiedza na temat sztuki, ba charakteru i ksztaltowania tejze jest co najmniej niedostateczna.

 6. Urzędnik

  07/09/2021 o 10:46

  @Mądrzyk
  Niestety Panie Mądrzyku, szanowni mieszkańcy. Teren (parking na działce nr 753/1) na przeciwko restauracji Zamkowej jest terenem Gminnym. W budżecie Gminnym, WPF (wieloletni plan finasowy), ani w budżecie Sołectwa nie przewidziano żadnych środków na tą działkę. Poza tym bez przetargu, bez pozwolenia na budowę, lub zgłoszenia robot budowlanych, a co najważniejsze bez pieniędzy, nic się nie da zrobić. Jedyne wyjście to pieniądze prywatnych inwestorów, gdyż w porozumieniu z gminą za pieniądze prywatne Gmina mogła by taki przetarg ogłosić. Teraz pytanie: komu ten parking byłby najbardziej potrzebny? Potencjalnych inwestorów jest dwóch: Restauracja Zamkowa i Browar.

 7. Wyborca

  14/09/2021 o 23:50

  W Krzeszowicach Burmistrz trzyma informację o obwodnicy w tajemnicy, w Trzebini Burmistrz umieścił informację w mediach. To już świadczy o podejściu władzy lokalnej do zwykłego mieszkańca. Masakra.

 8. Ewa Kawecka

  06/10/2021 o 13:44

  Gdzie te konsultacje społeczne i w jakiej formie? To skandaliczny projekt . Nie ma zgody na puszczenie przez Tenczynek!

 9. Ewa Kawecka

  06/10/2021 o 14:29

  Zamiast się tu strzępić język – jestem bardzo na NIE obwodnicy przez Tenczynek . Dzwoniłam do Dyrekcji Dróg – te 3 projekty są bardzo wstępne, nie przewidziano na razie kolejnych etapie realizacji w związku z tym nie ma planów prowadzenia konsultacji społecznych na tą chwilę. Jednakże ponieważ projekt puszenia obwodnicy przez Tenczynek już ktoś wyrysował myśle że trzeba się zebrać i wysmarować petycje do Dyrekcji Dróg z info ze cześć mieszkańców się na takie rozwiazanie nie zgadza.

 10. Gie

  06/10/2021 o 18:50

  Jeśli ruiny zamku można odrestaurować to czy i tego muru by nie można? To chyba nie zabytek bo gdyby był to właściciel nie mógłby go zostawić samemu sobie by „zniknął”. Jeśli nie jest zabytkiem to każdy murarz mógłby go poprawić. Ta atrapa nie powstanie za darmo. I nie zdziwię się jak atrapa szybciej zniszczeje niż mur. Chyba że po powstaniu atrapy ktoś pomoże murowi w zniknięciu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę