Gospodarka

Trzy przetargi na odbiór odpadów. Gmina wybrała już firmę

Fot. pixabay.com

Nie jeden a trzy przetargi ogłosiła w tym roku gmina na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Firmę udało się wybrać już za pierwszym razem.

Liczba zorganizowanych przetargów ma związek z uchwałą, którą w ubiegłym roku przyjęli radni. Pod koniec września podzielono gminę na dwa sektory. Dla każdego z nich zorganizowano osobne postępowanie. Zmiana miała umożliwić wzięcie udziału w przetargu większej liczbie firm, a tym samym przełożyć się na bardziej konkurencyjne ceny.

W Sektorze I znalazły się Czerna, Dębnik, Dubie, Filipowice, Krzeszowice, Miękinia, Nowa Góra, Ostrężnica, Paczółtowice, Siedlec i Żary. Sektor II tworzą miejscowości leżące w południowej części gminy – Frywałd, Nawojowa Góra, Rudno, Sanka, Tenczynek, Wola Filipowska i Zalas.

Na przetarg do sektora I zgłosiły się trzy firmy, w sektorze II konkurencja była jeszcze większa. Ostatecznie oba przetargi wygrało przedsiębiorstwo MIKI. Zaproponowana przez nie cena była niższa od tej, którą na odbiór i zagospodarowanie odpadów zamierzała przeznaczyć gmina. W przypadku sektora I MIKI zaproponowało odbiór za 5 092 200 zł (gmina miała przeznaczyć 5 456 019 zł), a na sektor II – 3 373 110 zł (gmina miała przeznaczyć 3 950 910 zł).

Ofertę MIKI wybrano też w przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów z PSZOK. W tym przypadku było to jedyne zgłoszenie jakie wpłynęło na postępowanie. Zaproponowana przez MIKI kwota to 781 380 zł i jest ona nieco wyższa niż kwota którą zamierzała przeznaczyć gmina.

Po podpisaniu z gminą umowy firma będzie odbierać śmieci od mieszkańców przez kolejnych 12 miesięcy licząc od 1 lipca.

 

17 komentarzy

17 Komentarzy

 1. Nie suweren

  02/06/2022 o 22:55

  Bylo 8 zlotych za smieci a za PISu jest ile? Podzielmy sie ta nowina

  • Gie

   04/06/2022 o 20:49

   Dzięki rządom PiS-u stać na na drogie śmieci, kanalizację, paliwo, węgiel, mieszkania, jedzenie. A Kaczyński już zapowiedział że dobrobyt będzie się pogłębiał więc stać nas będzie na jeszcze wyższe ceny.

   • Benzyna była tansza niż w Krzeszowicach prosze państwa...

    05/06/2022 o 22:26

    „Około dziesięciu samochodów zablokowało w niedzielę w południe wjazd na jedną ze stacji Orlenu w Bielsku-Białej. Choć kierowcy przekonywali dziennikarzy, że ich auta po prostu się zepsuły, w rzeczywistości był to protest przeciwko cenom benzyny.”
    „- Obawiam się, że skrzynia automatyczna mi się zablokowała, nawet nie mogę ruszyć, chociaż bym chciał. Tak się złożyło, że jak jechałem, zobaczyłem te ceny paliw i samochód zaczął szarpać. Nie wiem, czy to jest ze sobą powiązane – mówił jeden z uczestników protestu w rozmowie z portalem bielsko.info.”
    Po godzinie przyjechała policja, nic nikomu nie robiła.

 2. na pohybel "władzy"

  03/06/2022 o 08:37

  Może ktoś podjął by temat tej firmy co do jakości wykonywanych usług za,które słono płacimy…a mianowicie mam na myśli to co panowie wyprawiają ze śmieciami zmieszanymi w momencie gdy im się owe śmieci usypią na ziemie w trakcie opróżniania kosza. Trochę pozbierają resztę butem rozgarną i jadą sobie spokojnie dalej!!! Druga sprawa dotyczy nieszczęsnych worków na śmieci,które panowie rzucają byle gdzie i byle jak a worki hulają po całej gminie !!!

  • Gie

   04/06/2022 o 20:59

   Ja bym proponował zwrócić uwagę na śmieci posegregowane. Wcześniej nie zwracałem na to uwagi ale wydaje mi się że jeszcze jakiś czas temu żółte worki i szkło zabierał jeden samochód przy czym żółte worki lądowały w jednej przegrodzie a niebieskie w drugiej. Papier zabierał chyba jeszcze inny samochód. Ostatnio jak przyglądałem się panom odbierającym śmieci to pakowali wszystkie kolory worków na jeden samochód. Wrzucali jak leci. Żółte, niebieskie, zielone w jedną komorę. Jak oni to później rozdzielają? Przecież taki worek ze szkłem po takim „rzucie” na 99% zostanie rozcięty. Podczas jazdy szkło z tego worka porozcina worki z plastikiem i papierem. Ciekawe czy taki transport nie ląduje później razem z odpadami zmieszanymi. Ktoś powinien to sprawdzić. A przypuszczam że gmina płaci za utylizację odpadów zmieszanych więcej niż za segregowane.

   • na pohybel "władzy"

    08/06/2022 o 09:43

    to prawda. taki proceder trwa w najlepsze a my za to bulimy !!!!!

  • Logik

   06/06/2022 o 23:18

   Zamiast foliowych worków, powinni ołowiane beczki zostawiać przy takich wiatrach. W końcu się za śmieci słono płaci. Proste przecież…

 3. Mieszkaniec

  04/06/2022 o 12:53

  Zaproponowana przez MIKI kwota to 781 380 zł i jest ona nieco wyższa niż kwota którą zamierzała przeznaczyć gmina. Czyli co resztę dosypie burmistrz z własnej kieszeni? W sumie mogą się złożyć bo ma chyba pięciu zastępców…

 4. Pytania

  04/06/2022 o 20:32

  1. Czy dostaniemy brązowe kosze na odpady zielone w cenie, tak jak Trzebinia? 2.Czy komuś wpadło do głowy, aby właściciel posesji decydował o częstotliwości odbioru śmieci (w lecie co dwa tygodnie idą prawie puste kosze odpadów zmieszanych)? Czy komuś wpadło do głowy, że opłata powinna zależeć od ilości śmieci (wielkości pojemnika), a nie liczby osób w gospodarstwie domowym? Pytania te są czysto retoryczne i przekraczają możliwości szarych komórek u niektórych.

  • Logik

   06/06/2022 o 23:20

   Jak zapłacimy, to dostaniemy wszystko, spokojnie…

  • duch

   09/06/2022 o 14:09

   W Polsce opłata nie może zależeć od wielkości pojemnika ani ilości śmiecii bo znowu 90 procent smieci lądowałoby w tym, co zostało tam, gdzie 10 lat temu były lasy.
   Zatem musimy znaleźć kompromis, bo naród mamy generalnie głupi, ale sprytny.
   Odbiór odpadów co dwa tygodnie jest kompletnie bez sensu kiedy ktoś segreguje i tym powinni zająč się w sposób inteligentny oglaszający przetarg i jego zwycięzcę.

 5. Kropka

  05/06/2022 o 00:26

  Miki często nie odbiera śmieci, trzeba dzwonić do UM, żeby przyjechali łaskawie jeszcze raz. Po interwencji przyjeżdżają, ale worków nie zostawiają. Trzeba dymać samemu do UM. I UM nic na to poradzić nie może, tylko przekazać informację do Miki. Ceny jakiś kosmos. A i tak wiedzę, jak ładują do jednego kontenera wszystko, jak leci, a my za segregację chore kwoty płacimy. Jeśli komuś się wydaje , że to ekologia, a nie zwykle przekręty to się grubo myli. To mafia śmieciowa.

 6. Kabaret moralnego spokoju

  05/06/2022 o 09:06

  Oooo… Mama-śmieciala w końcu psyjechała. Ludzie, śmieciala we wsi!!! Bedzie wyngiel za niedługo tani…

 7. Realnie wygląda to tak:

  05/06/2022 o 16:39

  Niech Was nie zmyli nazwa MiKI. Firmą tą rządzi człowiek bardzo inteligentny, bardzo dbający o interes firmy, bardzo profesjonalny, bardzo skuteczny i bardzo bogaty. Znam Go. Stawki za odpady są takie jakie są, bo na takie godzą się gwiazdy z naszej gminy. Przebojem był ten przetarg za 13 mln. Właściciel MiKI nie ma ani czasu ani interesu w tym, żeby uczyć samorządowców podstaw przedsiębiorczości czy działania w imię dobra mieszkańców jakiejś gminy.

  • Ly

   06/06/2022 o 23:18

   Temu człowiekowi, ja go nie znam i niech tak zostanie, nie przeszkadza jego drobnomieszczański machiawelizm.

   • XCE

    08/06/2022 o 21:54

    Żaden drobnomieszczański makiawelizm, człowiek prowadzi firmę zgodnie z prawem i pilnuje jej interesu, który , co w sumie rzadkie, nie stoi w sprzeczności z naszymi interesami. Kwestia zakresu usług i ceny na którą godzimy się ustami naszych przedstawicieli.

 8. Mieszkaniec

  14/06/2022 o 08:31

  Ciągle ta Miki wygrywa a może Donald kiedyś będzie miał szansę…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę