Wydarzenia

Krzeszowice. W starej synagodze otworzyli Piecyk

Budynek starej krzeszowickiej synagogi przy ulicy Wąskiej 1 ewidentnie nie ma szczęścia do najemców. W ciągu zaledwie kilku lat przez lokal przewinęło się ich co najmniej czterech. Niedawno przy Wąskiej zainstalował się Piecyk.

Było Da Pietro, Stodoła Smaków, Pizzeria & Restauracja Prezzo, a od niedawna w starym krzeszowickim domu modlitwy działa fast food o dość osobliwej nazwie – Piecyk. Nowy szyld ma zapewne nawiązywać do sposobu przyrządzania większości dań pochodzących z menu.

Obiekt przy Wąskiej 1 powstał pod koniec XIX wieku jako dom modlitwy dla żydowskich kobiet. Po wojnie mieściła się w nim remiza strażacka. Odzyskawszy swe mienia gmina żydowska postanowiła sprzedać nieruchomość. Po wyprowadzce strażaków w starej synagodze powstał sklep a później kolejne fast foody serwujące kebab, frytki i pizzę. Myślicie, że nowy najemca utrzyma się w lokalu na dłużej?

47 komentarzy

47 Komentarzy

 1. mieszkaniec

  19/06/2022 o 21:21

  Niestety nazwa jest bardzo niefortunna. Może jakieś potrawy z kuchni ludzi którzy ja w przeszłości użytkowali pozwoliłyby odczarować to miejsce i nastałaby dla niego dobra passa. Może docelowo powinno tam powstać muzeum.

 2. Majster

  19/06/2022 o 21:59

  Byłem dwukrotnie. W zasadzie tylko zapiekanki i to bez polotu. Już klasyczna zapiekanka od „sioły” lepiej smakuje. Nie wróżę im sukcesu przy obecnym stanie gospodarki. Może jak się postarają i zaczną doprawiać własnymi sosami a nie sklepowymi, ale ostatecznie zapiekanka jest tylko zapiekanką. Tam potrzeba czegoś więcej. A że była ( jest to stara synagoga), cóż, na zachodzie w kościołach robią sklepu i dyskoteki, a że gonimy zachód w jego całej krasie i zgniliźnie, to dlaczego nie sprofanować synagogi po raz kolejny. Teraz to takie modne. Plucie na religię i kulturę.

  • Ktoś

   28/06/2022 o 13:10

   z drugiej strony sami Żydzi sprzedali swoją synagogę

   • Logiczka

    29/06/2022 o 12:09

    No sprzedali. I dlatego teraz żądają jej zwrotu za darmo, bo im się należy… Tak już mają…

    • Krezus

     29/06/2022 o 23:09

     Slabo z twoja logika logiczko a poza tym jak sie konczy szkole na szkole sredniej to lepiej sie nie odzywac bo wstyd

     • Nikt na trenie Polin

      16/08/2022 o 12:34

      Wiesz gdzie mam Twoją powagę, Krezusie???…
      Jeśli nie wiesz, to się domyśl samodzielne i nie oskarżaj mnie o antysemityzm, zanim sam się nie rozgrzeszysz ze swoich grzechów bez osłony wuja SAMA…

   • Mc Aaron

    30/06/2022 o 15:32

    To prawda, chodzi tylko o nazwę. Jest trochę przrażająca w kontekście historii i tyle.

 3. Pozdrawiam

  19/06/2022 o 22:22

  Mam
  Nadzieje ze to przejezyczenie i nie jest to fast food a slow food.

 4. TOTAL TOLY

  20/06/2022 o 18:23

  LOKAL POWINIEN ZACHĘCIC i przyciągnąć MLODZIEŻ,JAK KIEDYS-LALA,MIAMI ITP.
  MINI DISCO,KLUB MUZYKI PROGRESYWNEJ,MIŁOSNICY-ROCKA,JAZZU,MUZ,ELEKTRONICZNEJ ITP,
  KAFEJKA INTERNETOWA,KĄCIK SAMOTNYCH SERC ??Bo same zakąski i piwo po 7 zł raczej odstrasza młodych @Tak zakonczyli poprzednicy interes!
  PIWKO PO 2 ZŁ NA ŁONIE NATURY JEST MOCNĄ ALTERNATYWĄ ,NIESTETY @

  • 2022

   30/06/2022 o 21:15

   Towarzyszu! Prywatny lokal powinien to, czego sobie życzy jego właściciel. W granicach prawa. A piwo za 7;złotych w lokalu nikogo nie odstrasza.

 5. Rychoo

  21/06/2022 o 14:53

  To zależy od właściciela ,:)zawsze panował tam syf, drzwi od zaplecza były otwarte i widać było jeszcze większy syf i wiecznie ktoś z obsługi palił tam papierochy. Poza tym myślę że pierwsza wizyta sanepidu i trzeba było się zbierać . Poza tym lokal jest z d…. Zaprojektowany . Wejście musi być od rynku ogródek owszem jest ok. Z tym że oczywiście na być tam czysto i w wolnej chwili personel czy tam szef skupie trawkę z kostki brukowej . A jak klient będzie chciał to z kranu ma płynąć Johnny Walker k….j…. m..i powinno być dobrze

 6. Rychoo

  21/06/2022 o 14:55

  Teraz patrzę na zdjęcie . I te krzory wyrwać spod muru i elewacje odświeżyć

  • Logik

   29/06/2022 o 12:31

   Oni tylko jedną czwartą budynku wynajmują, to po co mają resztę plewić? Jeszcze by im doliczono za całą resztę gminy opłat i dopłat z odsetkami, gdyby się Krzywą jakiś krzeszowicki urzędnik przypadkowo na spacer przeszedł, a to by dobiło interes wspólny mieszkańców Krzeszowic już całkiem…

 7. Kornchauser Baran

  21/06/2022 o 16:04

  Alez suveren krzeszowicki jest bardzo antykosherny.

  • Grabcio

   21/06/2022 o 23:43

   W naturalny sposób coraz mniej.

   • Kornchauser Baran

    22/06/2022 o 12:42

    Natura sprzyja demokracji

 8. Mieszkaniec Krzeszowic

  21/06/2022 o 21:56

  Tadeusz Rydzyk odniósł się we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja. Gościem audycji był wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

 9. joł

  22/06/2022 o 08:39

  byłem. menu skromne. zapiekanki bez smaku. dooopy nie urywa !!

 10. PIWOWAREK

  22/06/2022 o 09:22

  A zamknieta bramka od frontu ,to strzał w kolano!
  Kiedyś to przejscie,chodnik raczej zatrzymywało przypadkowych przechodniów-
  turystów. A choćby tych ,co na lody do Melby przybywają !
  Cena piwka mało atrakcyjna ,może z browarem TENCZYNEK zrobić współpracę??
  Tzw. promocje,obecnie w modzie.

  • asd

   24/06/2022 o 14:56

   Zorientuj się najpierw ile kosztuje ten syf z browaru Tenczynek, zanim coś zaproponujesz. Wtedy dopiero byś miał mało atrakcyjną cenę…

   • Kolipat

    01/07/2022 o 19:20

    ASD obetrzyj usteczka i zloz na prezesowym zadzie siarczysty posałunek suverenie.

 11. Mów mi per Dolek

  22/06/2022 o 15:01

  Piecyk.. w synagodze. To jest ekscytująca chwila, kiedy otwierasz nowy biznes, ale nazwę warto wymyślać na spokojnie. Cztery razy sprawdzić czy nie ładujemy się na minę. Czasem na pierwszy rzut oka nie widać.
  Opalany gazem?

 12. Mieszkaniec

  22/06/2022 o 15:32

  Suweren krzeszowicki nie zna historii miasta… Nie wie że przed wojną duży procent ludności stanowili Żydzi. Do niektórych z nich należały zakłady pracy z terenu gminy.Wielu zginęło w obozach koncentracyjnych, niektórzy zadenuncjowani przez sąsiadów inni przez sąsiadów ocaleni. Mało wie o Potockich i nie obchodzi go przemianowanie dni Krzeszowic. Nie wie że dopiero 1933r ta mieścina otrzymała prawa miejskie. Sporo poźniej jak Nowa Góra, której poźniej te prawa odebrano. Przeszłość rzutuje na teraźniejszość, karma wraca, dlatego dobrze mieć wiedzę.

  • Szacunek

   25/06/2022 o 10:55

   Podpisuję się obiema rękami.

 13. Logik

  23/06/2022 o 04:26

  Powinni w „starej rzeźni” otworzyć. Mniej kontrowersji by było. Proste przecież…

  • Logiczka

   29/06/2022 o 12:20

   Dokładnie. Tylko może nie „Piecyk”, a lokal o nazwie „Synagoga”. Może wtedy by się uspokoili i przestali mieszać w końcu w polskich garach, bo by mieli już te swoje koszerne przysmaki?

   • optymista

    30/06/2022 o 20:43

    Nie tylko oni by mieli. To my się zajadamy przysmakami z kuchni różnych krajów w tym tych z żydowskiej nawet o tym nie wiedząc. Pierwszy przykład z brzegu – nasz ukochany niedzielny rosół, wigilijna chałka i wiele innych potraw. Nasza kuchnia jest różnorodna bo byliśmy kiedyś krajem wielonarodowym. Zarówno różnorodność potraw jak i mieszanie genów spowodowało że mieliśmy dorodne dziewoje i młodzieńców. Zdrowych krzepkich i odważnych nie to co dzisiejsze lebiegi😁. Wiecznie stękające osobniki jak choćby niektórzy na tym forum. Piwa od Palikota nie pił, bo mu szkoda forsy, ale wie że jest niedobre. Mnie smakuje🐯.

   • Mutant

    01/07/2022 o 19:22

    Logiczko twoj pinokio juz namieszal na 1, 5 biliona w
    ciagu 7 lat PISiego G….

    • Logiczka

     06/07/2022 o 10:59

     No popatrz, Mutancie, tego akurat nie wiedziałam…
     Zawsze myślałam, że tylko Rudy jest przyczyną wszelkiego zła na tym świecie.

 14. Ly

  24/06/2022 o 19:35

  Wieśniaki dla wieśniaków otworzyli Piecyk. Bawcie się dobrze, żarcie jak koło, nie przejecie.

 15. Kapitan Bilski

  24/06/2022 o 23:37

  Uwazam, że znaczna czesc mieszkancow Krzeszowic tzw Suweren zwilennicy PISu co najwyzej budka z podpiwkiem na stojaka i po sumie ewentualnie a nie rowery i slow food.

  • Grabcio

   25/06/2022 o 19:42

   Ludzie w Krzeszowicach odchodzą od politycznego disco polo. Władze trzymają się go mocno. Trzeba to zmienić przy wyborach Szkoda,żeby władza nas cofała zamiast mądrze zarządzać.

 16. Mieszkanka Trzebini

  21/08/2022 o 12:49

  O istnieniu budynku dawnej synagogi w Krzeszowicach dowiedziałam się niedawno, niestety, dowiedziałam się też o obecnej nazwie lokalu. Wiem jedno, milczenie w tej sprawie oznacza przyzwolenie na taki stan rzeczy. I dotyczy to każdego, kto powziął wiedzę o tym, że baner z tak haniebną nazwą wisi na budynku, który po pierwsze jest jedynym fizycznym śladem obecności krzeszowickich Żydów w tym mieście, a po drugie – jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków (chyba że to już nic nie znaczy dla nikogo, w szczególności dla władz miasta i woj. konserwatora zabytków w Krakowie, jak twierdzą niektórzy).

  Chciałabym zapytać każdą z osób, które pozostawiły komentarze (poza Mieszkańcem, który odniósł się do historii krzeszowickich Żydów) – CZY ZNAJĄ HISTORIĘ OSTATNICH ŻYDÓW Z ICH MIASTA?
  Czy wiedzą o trwającej przed wojną antysemickiej nagonce wobec nich podsycanej przez Narodową Demokrację?
  Czy wiedzą, że z dniem 1 kwietnia 1941 r. większość krzeszowickich Żydów – ok. 330 – zostało wysiedlonych do jednego z okolicznych gett, w Krakowie, Tarnowie, Bochni lub Skale?
  Czy wiedzą, że pozostałych 150 krzeszowickich Żydów na początku lipca 1942r. wywieziono do Skawiny?
  Końcem losu większości z nich był piec krematoryjny.

  A jeżeli ktoś miałby jednak wątpliwość, dlaczego mamy dbać o pamięć o tych ludziach, choćby w takim najbardziej podstawowym zakresie, jak niewywieszanie banerów, które oznaczają ignorancje dla ich tragicznego losu, na budynku, który był dla nich świętym miejscem, to niech poczyta książkę Macieja Zaremby Bielawskiego – potomka kobiety, która urodziła się w żydowskiej rodzinie w Krzeszowicach. To tylko jeden jej maleńki fragment:

  „Lipiec 1942 roku to koniec interesów [przekupywania Polaków-katolików przez Żydów, żeby ich nie wydali, żeby pomogli ich ocalić – przyp.]. Miasto zostaje ogłoszone judenfrei i pozostaje takie do naszych czasów. Kto dzisiaj przejdzie się po Krzeszowicach, nie znajdzie śladu po Żydach. Żadnej tablicy pamiątkowej, żadnego kamienia. Tylko na synagodze, w której obecnie mieści się pizzeria Oregano, ktoś wyrysował niebieską kredą siedmioramienny świecznik. […]
  Kierownik miejscowego muzeum mówi, że naprawdę szukał. Pół tysiąca osób nie może po prostu zniknąć bez śladu. Na strychach i w komórkach musiało być mnóstwo rodzinnych zdjęć. Lecz kiedy pyta ludzi, którzy teraz tam mieszkają, napotyka puste spojrzenia” („Dom z dwiema wieżami”, s. 161-162).
  Nie wyobrażam sobie, co dzisiaj powiedziałby autor na wiadomość o obecnej nawie.
  Wiem jednak, że niereagowanie na tego rodzaju – „drobne” przejawy głupoty (w najlepszym razie) czy świadomego szyderstwa obarcza nasze sumienia.
  Na koniec przypomnę słowa Mariana Turskiego, które powinny dać nam do myślenia i zmobilizować do reagowania za każdym razem, gdy widzimy kiełkujące zło:
  „Nie bądźcie obojętni, kiedy widzicie, że przeszłość jest naciągana na poczet aktualnej polityki. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana, ponieważ istotą demokracji jest to, że większość rządzi, ale demokracja na tym polega, że prawa mniejszości muszą być chronione jednocześnie. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek władza narusza przyjęte umowy społeczne, już istniejące. Bądźcie wierni przykazaniu. Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny, bo jeżeli nie, to się nawet nie obejrzycie jak na was, jak na waszych potomków, 'jakieś Auschwitz’ nagle spadnie z nieba.”

  • Maniek

   22/08/2022 o 15:31

   Mieszkanko Trzebini – jeżeli budynek nie jest obiektem państwowym/muzealnym to w czym widzisz problem? Własność prywatna rzecz święta i można sobie prowadzić tam biznes jaki się chce byle zgodny z prawem;) Na litość, jeżeli jacyś ludzie mają ochotę prywatnie lub jeżeli jakaś społeczność Żydowska chce zrobić z tego budynku pomnik pamięci po przodkach to niech go sobie wykupią, dbają o niego i utrzymują z własnych środków.

   • Ly

    24/08/2022 o 21:09

    Machiaweliczna buraczaność beka.

   • Życzliwy

    25/08/2022 o 11:48

    Mańku tu chodzi tylko o nazwę. Świadczącą nie wiem o czym niewiedzy, głupocie, ignorancji, a może jest to działanie celowe. Skoro jest to obiekt zabytkowy to czy jest państwowy czy prywatny koserwator zabytków powinien się nim zainteresować.

  • ktoś

   27/08/2022 o 10:05

   Dziękuję Pani za lekcję lokalnej historii. Przeczytałam trochę literatury dotyczącej Krzeszowic i okolic i faktem jest, że o Żydach, którzy kiedyś mieszkali w Krzeszowicach lub w naszej gminie jest mało wzmianek lub w ogóle o tych ludziach nie pisze się. A przecież oni tutaj żyli…mieli rodziny, swoją synagogę, mieszkania i biznesy. Faktem jest też – jak ja pamiętam – że dawna synagoga przechodziła różne koleje losu, Żydowska Gmina Wyznaniowa w Krakowie sprzedała synagogę prywatnej osobie, mieściła się tam ochotnicza straż pożarna, a później kolejne restauracje. Co do obecnej nazwy – fakt: nietrafiona i uwłaczająca historii ludzkiego cierpienia.

 17. Życzliwy

  21/08/2022 o 19:39

  Mieszkanko Trzebini szacunek. To są niestety również niechlubne dzieje Krzeszowic. Może panowie decydenci pora stanąć w prawdzie i udokumentować solidnie historię wszystkich mieszkańców Krzeszowic. Reagować w sytuacji takiej jak nazwa tej knajpki. Swoją drogą co na to Muzeum Ziemi Krzeszowickiej. Interesujący jest również brak głosu przedstawicieli dwóch krzeszowickich parafii. Przecież nasza religia jest nierozerwalnie związana z Judaizmem.

 18. Ly

  21/08/2022 o 22:09

  Nie sądzę, by można mówić o świadomym szyderstwie. Nazwa świadczy o tym, że „wymyślili” ją ludzie po prostu tępi, ludzie, niestety, niemający żadnego, ale to żadnego pojęcia, że w budynku znajdowało się kiedyś cokolwiek innego niż remiza strażacka. Że kiedyś mieściła się tam synagoga, choć nie sądzę, by odróżniali synagogę od sikawki. Ludzie nieświadomi przeszłości swojej i swoich sąsiadów. Smutne. Przez ignorancję wynikającą z nadania tej nazwy lokalowi mieszczącemu się w murach żydowskiej świątyni – porażające, dlatego pozwoliłem sobie nazwać tę ignorancję prosto – tępotą. Niestety.

 19. Sympatyk

  22/08/2022 o 12:43

  Przecież nie ma Muzeum Ziemi Krzeszowickiej. Jest tylko przystanek busów o tej nazwie. A przy Krakowskiej 30 jedynie zabałaganiony strych. Jeżeli nie ma Muzeum, nie ma dwumiesięcznika „Ziemia Krzeszowicka” i brak widocznej działalności SMZK to jak mogą reagować na na cokolwiek w Krzeszowicach w tym po prostu głupią nazwę.

 20. FR

  24/08/2022 o 15:38

  Ja chciałem tylko przypomnieć dyskutujących w sprawie wykorzystania budynku starej synagogi, że po roku 1989 budynek ten został odzyskany przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Krakowie a następnie sprzedany prywatnej osobie. Nie przypominam sobie by ktoś z przedstawicieli Żydów zabiegał o upamiętnienie byłych mieszkańców Krzeszowic wyznania mojżeszowego, czy tym bardziej oferował na ten cel jakieś pieniądze.
  Jeśli jestem w błędzie to sprostujcie moje informacje.

  • Anonim

   26/08/2022 o 12:48

   FR jak Ci się wydaje dlaczego? Dlaczego Chrzanów nie ma z tym problemu? Podobnie jest w Trzebini. Znam sytuację, że potomkowie kobiety która w czasie wojny uratowała z transportu osoby wyznania Mojżeszowego po wojnie do niedawna udawali że nic o tym niewiedzą. Działo się to w miejscowości należącej do naszej gminy. Jak myślisz dlaczego? W mieście w którym sąsiad denuncjował sąsiada, gdzie do dziś spotkać można antysemickie napisy i potomków tych ludzi ktoś chce być odpowiednio potraktowany?

 21. Mieszkaniec

  25/08/2022 o 11:59

  Patrząc na wygląd tego obiektu nie widać tu jakiegoś gospodarskiego podejścia. Kolejni właściciele tylko próbowali tu robić jakieś „biznesy”. Oczywiście z marnym skutkiem, ale nikomu nie przeszkadzała ta koszmarna elewacja i otoczenie. Dziwię się że ktoś do tego przybytku zagląda, bo to co na zewnątrz nie zaprasza, a wręcz odwrotnie. Nazwa w połączeniu z pierwotnym przeznaczniem obiektu jest jak dla mnie profanacją miejsca. Jakby nie można było wybrać ładnej innej i nie obrażać niczyich uczyć. Ile byłoby wrzasku gdyby chodziło o świątynie katolicką, ba nawet jakaś kapliczkę.

 22. Agnieszka Kostuch

  15/09/2022 o 15:31

  Przerzucanie odpowiedzialności na innych jest strategią najwygodniejszą i w gruncie rzeczy tchórzliwą. Zawsze można coś zrobić samemu. Choćby wyrazić publicznie swoją niezgodę na nazwę lokalu. Można podzielić się swoimi zastrzeżeniami z zarządcą lokalu.
  Resztą przemyśleń na ten temat podzieliłam się w tym artykule:
  https://www.przewodnik-katolicki.pl/Archiwum/2022/Przewodnik-Katolicki-38-2022/kultura-i-czas-wolny/Co-z-tym-zrobisz

  Dziękuję każdej osobie, która choćby tutaj, wyraziła swój sprzeciw.

  • Mów mi per Dolek

   16/09/2022 o 11:26

   Pani Agnieszko, może poprowadziłaby Pani tę sprawę? Podpiszemy się. Dziękuję

   • Anonim

    17/09/2022 o 08:45

    Dziękuję za tę propozycję, choć nie wiem, do kogo miałabym się zwrócić konkretnie, bo Pana i innych osób komentarze są anonimowe. Może podam mój email do kontaktu: [email protected]. Chętnie porozmawiam z każdym, komu leży na sercu pamięć o krzeszowickich Żydach.
    Póki co zwróciłam się do głównego zarządcy miasta, czyli pana burmistrza, z prośbą o podjęcie interwencji w tej sprawie, a on odpowiedział na nią pozytywnie.

    • MmpD

     18/09/2022 o 22:02

     Bardzo dziękuję. To już dużo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę