Wybory do Sejmu i Senatu

Mieszkańcy gminy Krzeszowice na listach wyborczych do Sejmu i Senatu. Znamy pierwsze nazwiska

Fot. Wikimedia

Do wyborów parlamentarnych pozostały niespełna dwa miesiące. Pierwsze partie ujawniają nazwiska swoich kandydatów do Sejmu i Senatu. Wiadomo już, że na listach pojawią się mieszkańcy gminy Krzeszowice.

Jako pierwsza, swój start w wyborach z list Koalicji Obywatelskiej, ogłosiła w środę Dorota Marek. Mieszkanka Czernej i radna krzeszowickiej Rady Miejskiej ma wystartować do Sejmu z czwartego miejsca w okręgu obejmującym powiaty krakowski, olkuski, miechowski i miasto Kraków. Trzy pierwsze w okręgu 13, jak poinformował portal Onet.pl, mają zająć Bartłomiej Sienkiewicz, Jagna Marczułajtis-Walczak oraz Aleksander Miszalski.

To nie pierwszy raz kiedy radna KO próbuje swoich sił w wyborach do parlamentu. W 2019 roku bez powodzenia startowała do Sejmu. Zajmując piąte miejsce na liście uzyskała 6 113 głosów (z czego 1 569 w gminie Krzeszowice).

W środowy wieczór swój start w wyborach do Senatu ogłosił Grzegorz Małodobry. Radny powiatu krakowskiego wystartuje z list Koalicji Obywatelskiej w okręgu 31 obejmującym powiaty krakowski, olkuski, miechowski.

Choć Prawo i Sprawiedliwość nie ujawniło jeszcze swoich list wyborczych, na pewno znajdzie się na nich miejsce dla pochodzący z Krzeszowic minister infrastruktury – Andrzeja Adamczyka. Cztery lata temu, w wyborach do Sejmu, z list PSLu, startowała także pochodząca z gminy Krzeszowice Katarzyna Mitka, dyrektorka szkoły w Sance. Na razie nie wiadomo, czy wystartuje również w tegorocznych wyborach.

36 komentarzy

36 Komentarzy

 1. Tracz87

  16/08/2023 o 19:08

  Polecam głosować na PiS. Mimo skutków wojny na ukrainie i inflacji za ich rządów polska najbardziej się rozwija ze wszystkich krajów grupy OECD w I kwartale 2023 prześcignęli we wzroście PKB nawet Chiny. Rekordowo zwiększa rezerwy złota zabezpieczając przed ewentualnym kryzysem. Dbają o interes narodowy uniezależniając się od rosji budując Baltic Pipe i przekom Mierzei Wiślanej. Mimo problemów z inflacją bezrobocie jest na wyjątkowo niskim poziomie. Dbają o naszą granicę niewpuszczając agresywnych migrantów dzięki czemu nie ma ataków terrorystycznych. Buduje Via Carpatię aby wschód polski był wyrównany gospodarczy z resztą Polski. Zlikwidowali biedę dzieci dobrze pamiętaną w latach 90.

  • Krzys

   16/08/2023 o 21:19

   Tak na PiS i dalej pozowali im kraść miliony dla swoich przyjaciół. A Pan Adamczyk już odtajnił tytuł pracy magisterskiej?

   • a

    17/08/2023 o 06:22

    Ale jaja ale jaja a czy będą za unieważnianiem wszystkieo jak szef ……

  • Gie

   16/08/2023 o 21:32

   „za ich rządów polska najbardziej się rozwija ze wszystkich krajów grupy OECD w I kwartale 2023 prześcignęli we wzroście PKB nawet Chiny.”

   Tymczasem news z dzisiaj:

   „Według szybkiego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w 2 kwartale 2023 r. zmniejszył się realnie o 0,5 proc. rok do roku wobec wzrostu o 6,1 proc. w analogicznym okresie 2022 r.

   W 2 kwartale 2023 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) zmniejszył się realnie o 3,7 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był niższy niż przed rokiem o 1,3 proc.”

   Przy okazji warto przypomnieć słowa wybitnego ekonomisty Jarosława z 2016 roku:
   „Moja wizja jest warta poświęcania gospodarki”

   • Tusia

    08/09/2023 o 13:40

    Bredzisz

  • ale brainwash

   17/08/2023 o 10:03

   Mieszkasz w klasztorze z tv nastawionym na TVP1 czy po postu pracujesz dla ruskich?

   • Polak z krwi i kocści

    31/08/2023 o 19:33

    Mieszkam w głębokiej jamie, zanim z niej wyjdę.
    Do czasu, aż będę mógł coś więcej zdziałać, jako dojrzały i samodzielny homo sapiens.
    Szukaj mnie od przodka, a nie od tyłka.

  • obserwator

   17/08/2023 o 20:31

   Dokąd zaprowadził przekop mierzei? Do nikąd. Co może po niej pływać prawie nic, bo wszystko szoruje po dnie. Bezrobocie jest na niskim poziomie, bo mamy mało ludzi w wieku produkcyjnym – niż jest na rynku pracy. Dobrze że wspomagają nas Ukraińcy i bieda – emeryci, którzy nie mogą wyżyć za „inflacyjne” emerytury i chodzą do pracy. Jest tak dobrze, że w marketach najwięcej sprzedaje się towarów z najniższych półek. PiS wydał najwięcej wiz migrantom i będziemy mieć ich jeszcze więcej bo już buduje się całe miasteczka dla Azjatów. Służba zdrowia czołga się na łopatkach. Zamyka się oddziały szpitalne lub ogranicza liczbę łóżek. Dostanie się do specjalisty na rehabilitację lub na niektóre badania diagnostyczne graniczy z cudem.
   Chyba że masz kasę. W szkołach
   nauczyciele odchodzą. Po co mają uczyć w siermiężnych szkołach w których nie ceni się ludzi z pasją, kreatywnych, ale aparatczyków wykonujących polecenia władzy. Twój przekaz ma się nijak do rzeczywistości. Najgorsze jest to że są to ludzie, którzy nie mają zamiaru odejść z godnością. Dlaczgo, niech każdy odpowie sobie sam. Pytanie drugie zasadnicze brzmi dokąd to nas zaprowadzi? Twój wpis świadczy o tym że odrobiłeś lekcję po szkoleniu w centrali. Jak rozumiem, jak się dobrze się spiszesz czeka cię nagroda? Tyle że twarz ma się tylko jedną.

   • Michal

    18/08/2023 o 09:44

    @obserwator – Mam nadzieje, ze tym postem otworzysz trochę oczy zatrważałym zwolennikom Pis-u. Nie wiem, ile trzeba im tluc do lbow, żeby cokolwiek zmienić w naszym kraju i Gminie. Tak jest im wspaniale z tymi socjalami na dzieci, kredytami na wszystko, służba zdrowia, ze brak slow. Wszystko co robią dla nas w kraju idzie z naszych podatkow – chyba to jest jasne dla wszystkich, bo żaden poseł, burmistrz ani inny urzędnik nie daje nam tego z własnej kieszeni.

    • Anonim

     18/08/2023 o 12:51

     Za poprzednich rządów był kraj mlekiem i miodem płynący 😁 Nigdy więcej!

     • Mieszkaniec

      19/08/2023 o 08:04

      Za poprzednich rządów była w tym kraju deflacja i przewidywalność. Pieniądze „szły” za pacjentem i mogłeś wybrać szpital w którym chcesz się leczyć. Do sanatorium mogłeś jeździć nawet co roku jak była taka potrzeba. Teraz nie dosyć że musisz czekać kilka lat to prawie za wszystko musisz dopłacać. Jakie są warunki to lepiej nie mówić. Nikt niczego ci nie narzucał, nie kategoryzował cię, czy jesteś lepszy czy gorszy sort. Nikt nie podzielił nas tak jak jesteśmy dziś podzieleni. Nie namawiał do odrzucenia i eliminowania czy tępienia kogokolwiek. Pieniądze UE płynęły szerokim strumieniem. Potrafiliśmy żyć z sąsiadami. Zwłaszcza że mamy w tym swój interes bo np Niemcy to kraj do którego eksportujemy najwięcej towarów i żyje tam wielu naszych obywateli. Liczono się z nami w Europie i na świecie. Dziś staliśmy się krajem zaściankowym, dziwolągiem nie wartym uwagi, z szorującą po dnie gospodarką i coraz większym zadłużeniem gdzie obywatel nie ma nic do powiedzenia. Jeżeli satysfakcjonuje cię życie w takim kraju to moje gratulacje. Nie wspomnę o TVP gdzie wtedy ścierały się różne poglądy, a krytyczne uwagi dotyczące rządzących były na porządku dziennym. Program Jana Pospieszalskiego Warto rozmawiać chyba najlepiej obrazuje pluralizm telewizji w tamtym czasie. Kolejny to Hala odlotów gdzie zapraszani byli ludzie o skrajnych poglądach. Co jest dzisiaj – wystarczy odkręcić którykolwiek kanał reżimowej telewizji.

     • Do mieszkańca

      02/09/2023 o 17:29

      Halę kolejową jeszcze powinni w Krzeszowicach wybudować dla wykolejeńców umysłowych, ale taką duuużą, ogromną…

  • Mieszkaniec

   17/08/2023 o 21:25

   choćby nie wiem co jeszcze zrobili to najgorszy rząd od 30 lat. Pokłócili Polaków, z TVP zrobili sami wiecie co. Przez nich jesteśmy pośmiewiskiem Europy. Jedynie co potrafią to szczuć. A to że jest jak jest to raczej zasługa samych Polaków którzy w większości harują od rana do wieczora.

   • a

    18/08/2023 o 11:17

    Bardzo dobry był rząd PO umowa zlecenie 5 zł emerytury 2 zł znaczek kosztował 5 zł za decyzje przysłanie oglądać można stacje która mówi prawde całą dobe i tak dalej..

    • Anonim

     18/08/2023 o 13:01

     Chcesz powiedzieć że człowiek, który przepracował przewidzianą przepisami liczbę lat i osiągnął wiek emerytalny dostawał 2 zł emerytury. Nie choć ty więcej na piwo z Menzenem, bo ci zaszkodziło. Nieroby nie powinny dostawać żadnej emerytury ani socjalu nie mówiąc o 500+. Tak powinno być, niezależnie od tego kto rządzi. Nie życzę sobie żeby patologia na mnie żerowała. Co z tego że teraz masz więcej na godzinę? Weź stówkę i idż na zakupy zobaczysz ile przyniesiesz. Nie mówiąc o opłatach, usługach. itd. Liczy się wartość pieniądza, a ona w tej chwili jest marna.

     • Wartość człowiecza w wartości monetarnej

      07/10/2023 o 13:35

      Liczy się jedynie wartość łez na tym padole, bo emeryci i renciści już ich nie mają przez swój bagaż doświadczeń życiowych, jak patrzą na swój uczciwy żywot, przez pryzmat dorobku młodzieży, której wciąż mało.
      Oni (młodzi) też kiedyś już nie będą płakać tylko ze śmiechu, spokojnie.
      Przyjdzie czas, że i im też wyschną łzy, gdy trzeba będzie spojrzeć nagiej prawdzie prosto w oczy.
      Wtedy dopiero odwołają się z ręką w nocniku do swoich, nieżyjących już wówczas rodziców, dziadków, pradziadków, prapradziadków, praprapra…
      No cóż, proza życia…

   • Alka

    19/08/2023 o 12:47

    W punkt!! Inaczej bym tego nie ujęła

  • Anonim

   19/08/2023 o 05:09

   znam dobrego psychologa konieczna wizyta

  • Prawdziwy Polak

   19/08/2023 o 11:27

   Co ty za brednie piszesz ..

  • Tusia

   08/09/2023 o 13:40

   Polecać to sobie możesz 😂😂😂
   Nie dla PiS, nie dla Konfederacji

 2. Anonim

  17/08/2023 o 08:13

  Tylko nie pani z Czernej.

 3. Hm

  17/08/2023 o 20:18

  „Pani z Czernej” powiadasz, że nie. Rzeczywiście ratio uważnego obserwatora wskazuje pewne pomieszanie wartości. 8 marca na planie aborcja, 15 sierpnia święci zioła… a po drodze różnorodne „mądrości” niezwykłej urody publikuje. Ale szanse ma. Miejsce biorące raczej.

  • stokrotka

   17/08/2023 o 22:37

   Czyżby ta pani miała moc żeby komukolwiek nakazywać zabijanie w ramach aborcji. Nie, jak rozumiem jest za tym żeby to kobieta decydowała o tym czy chce urodzić kiedy coś zagraża jej lub jej dziecku. Ponieważ ja też tak uważam ma mój głos. Nie widzę potrzeby, żeby stary kawaler decydował za kobiety. W dodatku w trudnych sytuacjach pozostawiając je same z problemami. Kot i rodeo to już zbyt duży obowiazek.

   • Nie dla tej pani!

    18/08/2023 o 09:34

    Dziecko to nie problem.Kazda matka oddałaby życie za swoje dziecko, a nie dążyła do zabicia.

    • Mieszkaniec

     18/08/2023 o 12:18

     Kto ci broni oddawać życie za swoje dziecko? Chodzi tylko o to żebyś nie decydowała za innych, zwłaszcza w sytuacji gdy nie masz pojęcia z jakimi problemami się borykają. Poza tym uważam że w tak podobno katolickim kraju, przy tylu zdeklarowanych katolikach nie powinno być żadnych ustaw. Ani pro ani przeciw aborcyjnych. Skoro jedno z przykazań brzmi nie zabijaj. Tyle że nawet wiara jest w tym kraju na pokaz. Najbardziej zadeklarowany katolik który zbeszcześcił swoim wystąpieniem politycznym najważniejsze dla Polaków miejsce kultu wprost kipi nienawiścią do swojego oponenta politycznego. Starszy pan super wierzący i takie rzeczy takie rozjuszenie brzydko. Nas wszystkich też nie lubi i w dodatku traktuje nas wszystkich jak swoich akolitów – jak głupków którymi można pomiatać i ich przekupywać.

    • Nie dla PISu i konfy

     20/08/2023 o 06:41

     Mam nadzieje ze nie doswiadczysz gwaltu a dylemat aborcji bedzie ci obcy

 4. dom z papieru

  17/08/2023 o 20:59

  do senatu z Krzeszo intelektualista…

 5. Życzliwy

  18/08/2023 o 08:06

  Cóż mamy pecha, minister gdy szedł w ministry też był takim samym intelektualistą. Teraz wiemy tylko, że coś gdzieś skończył, bo dziadunio nakazał. Wszystko pozostaje słodką tajemnicą. Mamy intelektualistów doktorów prawa których wstydzą się ich wykładowcy, nauczyciele… Mieliśmy prezydenta po zawodówce wcale nie głupszego od tych tęgich doktorskich umysłów. Sejm i senat to miejsca gdzie powinni zasiadać przedstawiciele różnych grup społecznych i zawodów. Najważniejsze żeby byli mądrymi i uczciwymi ludźmi i nie zmieniali swoich poglądów i barw partyjnych dla stanowisk i kasy. Jednym słowem żeby mieli kręgosłup moralny, który dzisiaj zwłaszcza u polityków którzy podejmują decyzje jest towarem luksusowym.

 6. Anonim

  18/08/2023 o 13:25

  Ludki, po co bijecie pianę przed wyborami?
  Poczekajmy do wyborów, bo wtedy będziemy wiedzieli już na pewniaka, czy mamy w Sejmie kogoś z naszej gminy, czy też nie.
  Sporo i od Was zależy, czy dalej będziemy się dzielić między sobą i szczuć na siebie wzajemnie.
  Niech każdy zagłosuje w/g siebie w słusznej sprawie, a nie potęguje napięcia przed faktem.

 7. Jan

  19/08/2023 o 14:38

  Nie nalezy tlumaczyc czym jest inflacja wyborcy PISu, gdyż on ma problemy z gramatyka.

  • Anonim

   20/08/2023 o 19:54

   Janie, wytłumacz łaskawie, co ma gramatyka do inflacji?

   • Pszemek Białek

    20/08/2023 o 22:02

    Korepetycje z polskiego coraz droższe.

    • Zaćma

     31/08/2023 o 19:35

     Najpierw trzeba przejrzeć na oczy.

 8. Jan

  20/08/2023 o 22:32

  Anonimie, many tu do czynienia z wtornym analfabetyzmen w doslownym tego slowa znaczeniu. Coz wiec tlumaczyc owym wyznawcom co znaczy drukowanie pieniedzy bez pokrycia w celu zaskarbienia sobie wyborcy patologicznego, socjalnego, ludu niepracujacego miast i wiosek a ktore to drukowanie ma jakze zgubny skutek dla gospodarki. Czy zaspokoilem twoja niezmierzona niedoinformowalnosc? Mam cicha nadzieje ze I owszem.

  • Prawa natury w jednym pakiecie terapeutycznym

   02/09/2023 o 17:36

   Odstaw zioła, a te z Tenczynka już całkiem, bo szkodzą nie tylko Tobie, ale i całej gminie na następne tysiąclecia.

 9. mieszkanka

  17/09/2023 o 18:57

  Cieszę się, że mamy kobietę, która z naszej gminy będzie startować do sejmu. Kobiety – brawo! Pokażmy że można się solidaryzować, by kobieta z naszej gminy była w sejmie. Dość obecnej polityki rządu: Stop przemocy wobec kobiet. Dość skazywania kobiet na śmierć. Stop przemocy w mundurze wobec kobiet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę