Gospodarka

Krzeszowice poza rankingiem

Zabierzów i wielkopolskie Kólniki to według rankingu Rzeczpospolitej samorządy, które najbardziej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia. Gmina Krzeszowice nie został ujęta w rankingu.

Zabierzów zgarnia wszystkie nagrody. Ma najlepszego wójta w Małopolsce (Elżbieta Burtan Eurogmina 2008/2009), najbardziej funkcjonalną stronę internetową, a prestiżowy magazyn Forbes wręczył im dyplom za sprzyjanie rozwojowi biznesu. Gmina Zabierzów buduje „Jurajski raj”, Gmina Krzeszowice pociesza się  indiańską wioską i marzeniami o parku technologicznym. Nie potrafimy pomóc lokalnemu biznesowi. – Coraz bardziej drażni (…) brak zjazdu z autostrady A4. (…) Samorządowcy (…) powinni mocniej lobbować temat budowy zjazdu z autostrady A4 – mówi w wywiadzie dla tygodnika Przełom Robert Kalinowski z Alvernia Studios. Dotyczy to także krzeszowickich urzędników. Na brak zjazdu narzeka również Kopalnia Porfiru i Diabazu w Zalasie.

Optymizmem nie napawa działające od 2008 roku Gminne Forum Przedsiębiorczości, które zamiast rozwiązywać problemy lokalnego biznesu często służy uprawianiu przedwyborczej propagandy.

Krzeszowice nie znalazły się również w innym rankingu Rzeczpospolitej „Europejski samorząd”, który powstał na podstawie danych o dochodach budżetowych pochodzących z funduszy UE oraz wielkości przyznanego wsparcia unijnego z m.in. programów: regionalnego i „Innowacyjna gospodarka”.

Czy Krzeszowice mają szansą znaleźć się  w „Rankingu Samorządów”? Eksperci „Rzepy” ocenią już w przyszłym roku.

14 komentarzy

14 Komentarzy

  1. pigal

    24/07/2010 o 08:51

    Wypowiadam się tylko w zakresie rankingu dotyczącego pozyskania środków zewnętrznych, bo tego dotyczył ranking Rzeczpospolitej na który powołuje się autor newsa .

    Krzeszowice są na 18 miejscu w Polsce i 3 miejscu w Małopolsce za rok 2009 w pozyskiwaniu środków UE liczone per a capita.
    Inne Gminy z całego powiatu krakowskiego, w tym nasi sąsiedzi są dużo niżej.

    Do czasu opublikowania nowego rankingu Krzeszowice cały czas zajmują III miejsce w Małopolsce w pozyskiwaniu środków zewnętrznych

    Nowy ranking dotyczący pozyskania środków za rok 2010 powstanie tradycyjnie po zakończeniu roku w styczniu 2011.
    Tak jest od lat !!!!!!
    Reszta w tym zakresie to bicie piany i nieudolna próba amatorskiej socjotechniki Muminka 🙂

    Tak na marginesie, to musze powiedzieć że wydawało mi się, że wielu ludziom dane jest odróżnienie rankingu dotyczącego dbania o rozwój i podniesienie jakości życia od rankingu dotyczącego pozyskiwania środków zewnętrznych. Niestety nie wszystkim jest to dane 
    Ale i tak pozdrawiam tych innych,
    Pigal

    • No no

      24/07/2010 o 09:40

      Dobrze, że sie pigal wypowiadasz tylko na temat drugiego rankingu, bo na temat pierwszego nie ma o czym mówić

  2. Muminek

    24/07/2010 o 09:22

    Już wiem gdzie tkwił błąd.

  3. Tom

    24/07/2010 o 09:37

    Muminkowi się rankingi pomyrdały 😉
    Nie zmienia to jednak faktu, ze krzeszowiccy urzędnicy unijnych środków pozyskiwać nie potrafią stąd – wszyscy doskonale wiedzą, że robią to za nich firmy. A drugi ranking dotyczy wykorzystania unijnych środków. Pigal jak to jest, że wy w tym urzędzie nie dość, że nie potraficie napisać wniosku to jeszcze nie potraficie w miarę szybko – co wynika z rankingu wykorzystać unijnej kasy 😉 ?? Oby w przyszłym roku w lipcu gdy powstanie nowy ranking wyglądało to lepiej.

  4. pigal

    24/07/2010 o 10:28

    Trochę statystyki dotyczącej pozyskiwania środków z zewnątrz przez UM w Krzeszowicach w 2009 r.:

    Liczba przygotowanych wniosków w 2009 roku: 26
    Liczba otrzymanych dofinansowań: 23.
    Liczba wniosków w całości przygotowanych przez firmy zewnętrzne: 0
    Liczba wniosków do których firmy zewnętrzne napisały studium wykonalności (będące jednym z 20 załączników do każdego wniosku) – 4.

    Aby obliczyć wskaźnik skuteczności należy wyliczyć iloraz z pierwszych dwóch pozycji.
    Dla leniwych – wynosi on 88,5 % w skuteczności w aplikowaniu o środki z zewnątrz.

    Pozdrawiam,
    Pigal

    • LOL

      24/07/2010 o 21:11

      Pigal, tacy jesteście w tym urzędzie zajebiści, że zaczeliście myśleć o pozyskiwaniu unijnej kasy w trzecim roku rządów stąd brak Krzeszowic w rankingu wykorzystanych środków w 2009 roku.
      jak jesteś taki doinformowany to powiedz ile bylo wniosków, których nie przygotowywały w całości firmy zewnetrze, ale np w części – i nie chodzi tylko o studium wykonalności.
      PS projekt dzięki któremu Krzeszowice znalazły się tak wysoko w rankingu z 2009 roku pisała firma zewnetrzna wiec nie ma się czym chwalić, a takie gównianie projekciki jak te dotyczace placów zabaw czy rekultywacji stawów to wiesz gdzie mozecie sobie wsadzić.

  5. do pigal

    24/07/2010 o 10:40

    czy plac zabaw w każdym sołectwie to odzielny wniosek wedle Twojej rachuby?

  6. 777

    24/07/2010 o 13:21

    A co powiesz pigal o zaniechaniu przez Urząd Gminy starań o dotację na zrealizowanie zapowiadanego szumnie programu niskiej emisji (instalacja kolektorów slonecznych, wymiana kotłów na ekologiczne itp) w naszej zacofanej ekologicznie gminie, która jest na szarym końcu w Małopolsce, a w kraju chyba podobnie? Delikatnie rzecz ujmując, to skandal, z którego żaden urzędnik się dotąd jeszcze nie wytłumaczył, nie licząc jakiegoś bełkotu w wydaniu pani naczelnik WOŚ.

  7. pigal

    24/07/2010 o 19:33

    Znowu kłamstwa…

    14 placów zabaw w ramach PROW (75%) dofinansowania – to 1 z 23 wniosków

    Pozdrawiam,
    Pigal

  8. do pigal

    24/07/2010 o 21:03

    to było tylko pytanie ze znakiem (?) na końcu. A teraz prośba możesz udostępnić link lub inne żródło z którego czerpiesz informację?

  9. pigal

    25/07/2010 o 10:01

    Korzystam z tego samego źródła, z którego czerpie Muminek 🙂
    Pozdrawiam,
    Pigal

  10. Jerzy

    27/07/2010 o 15:10

    Zanim się zjawi ktoś odpowiedzialny, proponuję Panu Mirosławowi Lewickiemu z DOLINY INFORMACJI, udokumentować oburzenie mieszkańców i zrobić parę fotografii z niegospodarności jaka ma miejsce na boisku Klubu Wolanka w Woli Filipowskiej.

    • do Muminka

      29/07/2010 o 10:18

      Mam pytanie: czy ten ranking o którym piszesz nie dotyczył przypadkiem tylko gmin wiejskich.
      Bo chyba jednak dotyczył gmin wiejskich i dlatego Krzeszowice jako gmina miejsko-wiejska nie były brane pod uwagę!

      • Muminek

        29/07/2010 o 21:39

        Były dwa rankingi gmin wiejskich, miejskich i miejsko-wiejskich. Niestety, Krzeszowic w tym drugim nie było

Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę