Edukacja

Ranking Perspektyw 2021. Na których miejscach znalazły się krzeszowickie szkoły ponadpodstawowe?

Miesięcznik Perspektywy opublikował ranking liceów ogólnokształcących i techników. Przy tworzeniu listy pod uwagę brano wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych oraz sukcesy uczniów w olimpiadach. W pierwszej dziesiątce najlepszych szkół ponadpodstawowych znalazły się dwie placówki z Krakowa. Na którym miejscu uplasowały się Krzeszowice? Sprawdziliśmy.

Na miejsce szkoły w rankingu Perspektyw, w przypadku liceów, największy wpływ miały wyniki uczniów z dodatkowych przedmiotów maturalnych. Stanowiły one 45% oceny, 30% – przedmioty obowiązkowe, a 25% sukcesy w olimpiadach. Trochę inaczej kryteria rozłożono dla techników. W tym przypadku obok wyników z przedmiotów dodatkowych na maturze (30%), równie istotny by wynik egzaminu zawodowego (30%), po 20% stanowiły sukcesy w olimpiadach i wyniki z przedmiotów obowiązkowych na maturze.

Najlepszym liceum okazało się XIV LO im. Stanisława Staszica z Warszawy, krakowska „piątka” uplasowała się tuż za podium. W pierwszej dziesiątce najlepszych techników jest też krakowskie Technikum Łączności nr 14 im. Obr. PP w Gdańsku. Na których miejscach znalazły się szkoły ponadpodstawowe z najbliższej okolicy?

Najwyżej w rankingu ogólnopolskim i małopolskim pozostaje chrzanowskie I LO im. Stanisława Staszica. Mimo tego, od zeszłego roku zanotowało spadek z 269 miejsca na 351. W województwie zajmuje 30 miejsce na 115 szkół ujętych w rankingu. Krzeszowickie liceum w ogólnopolskim rankingu zajęło 809 pozycję, to awans z 855 miejsca. W Małopolsce zajmujemy jednak dopiero 81 pozycję. Za ogólniakiem z Krzeszowic znalazło się II LO im. Krzysztofa K. Baczyńskiego z Chrzanowa. W ogólnopolskim rankingu zajęło dopiero 918 pozycje (wzrost z 997), w Małopolsce – 86. Przy wyborze liceum warto rozważyć też Olkusz. I LO im. Króla Kazimierza Wielkiego w ogólnopolskim rankingu zajęło 278 miejsce (spadek z 224) i jest 26 w Małopolsce.

Najlepszymi małopolskimi liceami od lat w rankingach Perspektyw pozostają krakowskie: V LO im. Augusta Witkowskiego, I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego, II LO im. Króla Jana III Sobieskiego oraz VIII LO im. Stanisława Wyspiańskiego i III Społeczne LO im. Juliusza Słowackiego STO. W pierwszej dziesiątce znalazło się też I LO im. Marcina Wadowity z Wadowic.

Sprawdź pełny ranking liceów z województwa małopolskiego >>

W przypadku okolicznych techników, na 264 miejscu w ogólnopolskim rankingu znalazło się Technikum nr 2 (ZST-U) z Trzebini (wzrost) – 48 na 111 w Małopolsce. Krzeszowickie ZSP w ogólnopolskim rankingu zajmuje 370 miejsce (spadek z 331), a 65 w województwie. Trzebińskie Technikum nr 1 (ZSE-Ch) w ogólnopolskim rankingu znalazło się poza pierwszym tysiącem, a w Małopolsce uplasowało się na 95 pozycji.

W pierwszej piątce najlepszych małopolskich techników znalazły się: Technikum nr 7 (ZSE-M) z Nowego Sącza, oraz krakowskie – Technikum Łączności nr 14 im. Obr. PP w Gdańsku, Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3, Technikum Odzieżowe nr 18 im. St. Wyspiańskiego, Tech. Energ.-Elektroniczne nr 9 im. T. Kościuszki.

Sprawdź pełny ranking techników z województwa małopolskiego>>

2 komentarze

2 Komentarzy

  1. Edukacja według PIS

    21/02/2021 o 22:11

    Wstyd dziecko posłać.

  2. Pablito

    25/02/2021 o 17:01

    Nie tyle edukacja według PiS co zwyczajnie brak pomysłu na to w jaki sposób poprawić jakość kształcenia w szkołach ponadpodstawowych na terenie gminy. Kolejna kwestia, to zwyczajnie mocno przeciętni uczniowie, którzy trafiają do liceum czy technikum w Krzeszowicach. Nie ma co ukrywać, że pewnych kwestii w tym zakresie przeskoczyć się po prostu nie da i nie ma tu znaczenia kto rządzi czy kieruje ministerstwem. Talent w uczniach rozbudzają rodzice, a doskonalić powinna kadra pedagogiczna. Ciekawa kwestia to natomiast zupełny brak wykorzystania dawnych absolwentów tych szkół do wsparcia ich działalności edukacyjnej. Sam uczyłem się w Krzeszowicach, obecnie zaś jako wykładowca uniwersytecki częściej prędzej otrzymuję propozycję wystąpienia z wykładem (podkreślę słowo DARMOWYM, aby nikt nie miał wątpliwości)z Warszawy, Kielc czy Rzeszowa, niż macierzystej kiedyś szkoły. Ot, taki przykład lekceważenia potencjału własnych absolwentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę