Edukacja

Ranking Perspektyw 2021. Na których miejscach znalazły się krzeszowickie szkoły ponadpodstawowe?

Miesięcznik Perspektywy opublikował ranking liceów ogólnokształcących i techników. Przy tworzeniu listy pod uwagę brano wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych oraz sukcesy uczniów w olimpiadach. W pierwszej dziesiątce najlepszych szkół ponadpodstawowych znalazły się dwie placówki z Krakowa. Na którym miejscu uplasowały się Krzeszowice? Sprawdziliśmy.

Na miejsce szkoły w rankingu Perspektyw, w przypadku liceów, największy wpływ miały wyniki uczniów z dodatkowych przedmiotów maturalnych. Stanowiły one 45% oceny, 30% – przedmioty obowiązkowe, a 25% sukcesy w olimpiadach. Trochę inaczej kryteria rozłożono dla techników. W tym przypadku obok wyników z przedmiotów dodatkowych na maturze (30%), równie istotny by wynik egzaminu zawodowego (30%), po 20% stanowiły sukcesy w olimpiadach i wyniki z przedmiotów obowiązkowych na maturze.

Najlepszym liceum okazało się XIV LO im. Stanisława Staszica z Warszawy, krakowska „piątka” uplasowała się tuż za podium. W pierwszej dziesiątce najlepszych techników jest też krakowskie Technikum Łączności nr 14 im. Obr. PP w Gdańsku. Na których miejscach znalazły się szkoły ponadpodstawowe z najbliższej okolicy?

Najwyżej w rankingu ogólnopolskim i małopolskim pozostaje chrzanowskie I LO im. Stanisława Staszica. Mimo tego, od zeszłego roku zanotowało spadek z 269 miejsca na 351. W województwie zajmuje 30 miejsce na 115 szkół ujętych w rankingu. Krzeszowickie liceum w ogólnopolskim rankingu zajęło 809 pozycję, to awans z 855 miejsca. W Małopolsce zajmujemy jednak dopiero 81 pozycję. Za ogólniakiem z Krzeszowic znalazło się II LO im. Krzysztofa K. Baczyńskiego z Chrzanowa. W ogólnopolskim rankingu zajęło dopiero 918 pozycje (wzrost z 997), w Małopolsce – 86. Przy wyborze liceum warto rozważyć też Olkusz. I LO im. Króla Kazimierza Wielkiego w ogólnopolskim rankingu zajęło 278 miejsce (spadek z 224) i jest 26 w Małopolsce.

Najlepszymi małopolskimi liceami od lat w rankingach Perspektyw pozostają krakowskie: V LO im. Augusta Witkowskiego, I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego, II LO im. Króla Jana III Sobieskiego oraz VIII LO im. Stanisława Wyspiańskiego i III Społeczne LO im. Juliusza Słowackiego STO. W pierwszej dziesiątce znalazło się też I LO im. Marcina Wadowity z Wadowic.

Sprawdź pełny ranking liceów z województwa małopolskiego >>

W przypadku okolicznych techników, na 264 miejscu w ogólnopolskim rankingu znalazło się Technikum nr 2 (ZST-U) z Trzebini (wzrost) – 48 na 111 w Małopolsce. Krzeszowickie ZSP w ogólnopolskim rankingu zajmuje 370 miejsce (spadek z 331), a 65 w województwie. Trzebińskie Technikum nr 1 (ZSE-Ch) w ogólnopolskim rankingu znalazło się poza pierwszym tysiącem, a w Małopolsce uplasowało się na 95 pozycji.

W pierwszej piątce najlepszych małopolskich techników znalazły się: Technikum nr 7 (ZSE-M) z Nowego Sącza, oraz krakowskie – Technikum Łączności nr 14 im. Obr. PP w Gdańsku, Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3, Technikum Odzieżowe nr 18 im. St. Wyspiańskiego, Tech. Energ.-Elektroniczne nr 9 im. T. Kościuszki.

Sprawdź pełny ranking techników z województwa małopolskiego>>

3 komentarze

3 Komentarzy

 1. Edukacja według PIS

  21/02/2021 o 22:11

  Wstyd dziecko posłać.

 2. Pablito

  25/02/2021 o 17:01

  Nie tyle edukacja według PiS co zwyczajnie brak pomysłu na to w jaki sposób poprawić jakość kształcenia w szkołach ponadpodstawowych na terenie gminy. Kolejna kwestia, to zwyczajnie mocno przeciętni uczniowie, którzy trafiają do liceum czy technikum w Krzeszowicach. Nie ma co ukrywać, że pewnych kwestii w tym zakresie przeskoczyć się po prostu nie da i nie ma tu znaczenia kto rządzi czy kieruje ministerstwem. Talent w uczniach rozbudzają rodzice, a doskonalić powinna kadra pedagogiczna. Ciekawa kwestia to natomiast zupełny brak wykorzystania dawnych absolwentów tych szkół do wsparcia ich działalności edukacyjnej. Sam uczyłem się w Krzeszowicach, obecnie zaś jako wykładowca uniwersytecki częściej prędzej otrzymuję propozycję wystąpienia z wykładem (podkreślę słowo DARMOWYM, aby nikt nie miał wątpliwości)z Warszawy, Kielc czy Rzeszowa, niż macierzystej kiedyś szkoły. Ot, taki przykład lekceważenia potencjału własnych absolwentów.

 3. tomaszmyszewski

  25/02/2021 o 19:04

  pan Robert Chochół – prosimy o wypowiedź pod jakimś tam anonimem 🙂 – jako przewodniczący/minister edukacji w gminie Krzeszowice 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę