Wydarzenia

Kapituła „Rzepy” oceniła samorządy. Sprawdziliśmy, które miejsce w rankingu zajęły Krzeszowice

Już po raz czternasty kapituła „Rzeczpospolitej” oceniła gminy wiejskie, miejskie i miejsko-wiejskie oraz miasta na prawach powiatu. Tworząc ranking brano pod uwagę m.in. wartość pozyskanych dotacji rozwojowych, liczbę miejsc w publicznych żłobkach, wartość wydatków majątkowych na gospodarkę mieszkaniową a także czy plany zagospodarowania przestrzennego są dostępne w internecie oraz czy są one konsultowane społecznie w inny sposób niż określają wymogi ustawowe. Jak w zestawieniu wypadły Krzeszowice? Sprawdziliśmy.

65 miasta na prawach powiatu, 1 555 gmin wiejskich oraz 857 gmin miejskich i miejsko-wiejskich zostało ocenionych w tegorocznym Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”. Kryterium oceny tworzył zestaw 50 wskaźników. Łącznie można było uzyskać 100 punktów. Oceniano wydatki na infrastrukturę, dynamikę wydatków na oświatę, ilość odpadów zebrane selektywnie w relacji do odpadów zebranych ogółem, wydatki na walkę o czyste powietrze czy odsetek gospodarstw domowych korzystających z sieci kanalizacyjnej.  Pełny zestaw wskaźników można znaleźć na stronach Rzepy. Za źródło danych przy tworzeniu rankingu posłużyły ogólnodostępne bazy GUS oraz Ministerstwa Finansów a także odpowiedzi jakie samorządy udzieliły w ankiecie.

Ranking jest niezależny, oparty na twardych danych, tym bardziej warto przyjrzeć się jak w zestawieniu „Rzeczpospolitej” wypadły Krzeszowice. Na 857 gmin miejskich i miejsko-wiejskich Krzeszowice zajęły 321 miejsce z wynikiem 9,47 punktów. Najlepsza w tym zestawieniu okazała się Gmina Boguchwała (Podkarpacie) zdobywając 36,42 punkty. Najgorsza – Ćmielów z punktacją 3,40. Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich z Powiatu Krakowskiego lepsza okazała się Skawina – 47 miejsce, a także sąsiadująca z nami Trzebinia – 60 miejsce (Powiat Chrzanowski). Wśród gmin wiejskich wysoko znalazła się Gmina Zabierzów – 5 miejsce, oraz Zielonki – 8 miejsce.

Z całym rankingiem można zapoznać się na stronie: rankingsamorzadow.pl

5 komentarzy

5 Komentarzy

 1. Ciekawski

  13/10/2018 o 21:11

  Jak było w poprzednich latach?

  • RZEPICHA 321

   19/10/2018 o 15:23

   Kiedy burmistrzem był jeszcze Wiesław Jagiełło w 2005 i 2006r. – Gmina Krzeszowice była w rankingu Rzeczpospolitej odpowiednio na 48 oraz 54 pozycji, co dawało jej w 2007r. pierwsze miejsce spośród gmin miejskich i miejsko-wiejskich w Powiecie Krakowskim i czwarte – po gminie Muszyna, Andrychów i Dobczyce – w Województwie Małopolskim !!!
   Obecne 321 miejsce za burmistrza Wacława Gregorczyka to wstyd i kompromitacja,tym bardziej, że w lokalnej prasie czytamy w kółko, jaki to dobry gospodarz nam się trafił !!!

   • 😁

    19/10/2018 o 17:28

    Też dałeś przykład rozwojowego burmistrza. 😀

    • RZEPICHA 321

     19/10/2018 o 23:51

     W 2010r. kiedy burmistrzem był Czesław Bartl, Krzeszowice w rankingu „Europejska Gmina, Europejskie Miasto” organizowanym przez: Dziennik Gazeta Prawna, Bank Gospodarki Krajowej i Ministerstwo Rozwoju Regionalnego gmina Krzeszowice znalazła się na pierwszym miejscu w Małopolsce pod względem pozyskiwania i wykorzystania środków unijnych. Niestety dane rankingu ”Rzepy” trudno dostępne za jego kadencji…

 2. tomx

  14/10/2018 o 09:00

  Wszystko fajnie ale pomiędzy sąsiadującymi gminami z Krzeszowicami jest przepaść.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę