Wydarzenia

Pod koniec maja wybierzemy sołtysów i przewodniczących osiedli

Burmistrz wyznaczył datę wyborów sołtysów i przewodniczących osiedli. By wybrać kandydatów na czteroletnia kadencję, do urn pójdziemy 31 maja.

soltysi_gmina_krzeszowice

Mieszkańcy sześciu osiedli i osiemnastu sołectw już pod koniec maja ponownie pójdą do urn by wybrać swoich przedstawicieli. Sołtys i przewodniczący osiedla to pierwszy kontakt mieszkańców, gdy pojawiają się problemy w sprawach związanych z najbliższym otoczeniem. Zwołują zebrania, reprezentują mieszkańców na zewnątrz, przekazują ich wnioski burmistrzowi i radzie, aktywizują mieszkańców, wykonują uchwały zebrania. Na ich głowie spoczywa każda dziura w drodze przebiegającej przez sołectwo czy osiedle, nieodśnieżona droga czy uszkodzona wiata przystankowa.

Sołtysem czy przewodniczącą się jest, nie bywa. Ich praca nie zamyka się w ośmiogodzinnym etacie. Telefony często odbierają także nocami. Od stycznia, dzięki uchwale rady, ich dieta jest nieco wyższa. Sołtysi i przewodniczący zarządzający osiedlem do 700 mieszkańców dostają miesięcznie 510 złotych. Od 701 do 1500 mieszkańców 590 złotych, od 1501 do 3000 – 640 złotych, powyżej 3000 mieszkańców – 690 złotych.  O 4 złote wzrosły także stawki za udział w zebraniach sołtysów i przewodniczących osiedli. Od stycznia wynoszą one 80 złotych za spotkanie.

Na zgłoszenia kandydatów, do 11 maja czeka pełnomocnik ds. Wyborów w Urzędzie Miejskim w Krzeszowicach (ul. Ogrodowa 1 pok. 1 w godzinach pracy urzędu).

Fot. stawiski.pl

22 komentarze

22 Komentarzy

 1. czernianka

  22/03/2015 o 17:07

  Man nadzieje ,ze w Czernej wreszcie bedzie wybrany nowy soltys,lans naszego obecnego i jego partnerki niczemu nie sluzy.Miejscowosc nic nie pozyskala przez tego pana a tylko jestesmy pokazywani w nie najlepszym swietle.To moje i nie tylko moje zdanie….

 2. Do czernianki -mieszkanka

  22/03/2015 o 20:16

  Nie powinno was interesować prywatne życie pana sołtysa bo to jego życie i jego sprawa . Ja oceniam go po pracy jaka włożył w nasza miejscowość . Pozwolę sobie opublikować pismo sołtysa rozdane na zebraniu bo ludzie chyba nie widzą co się u nas zmieniło.
  Życzyłabym sobie żeby jego poprzednicy mieli takie owoce swojej pracy
  Sprawozdanie z działalności Sołtysa z lat 2007-2015 roku.
  Przez te lata udało się wykonać następujące inwestycje w naszej miejscowości :
  Jako pierwsze było remont kapitalny kładki na rzeką Czernka na tzw. II skałę
  Dokończenie budowy barierki od II przystanku do szkoły
  Budowa chodnika przy drodze gminnej od pana Józefa Godynia w kierunku szkoły do pana Adolfa Godynia oraz od II przystanku na obecną chwile zakończony obok posesji pani Krystyna Gibały.
  Budowa muru oporowego Czernej –Wzgórze wartość inwestycji około miliona złotych
  Termomodernizacja Szkoły Podstawowej i ułożenie kostki brukowej około 150 metrów kwadratowych przy dolnej szkole
  remont wiat przystankowych I przystanek DPS, II przystanek tzw. „Barak” wybudowanie nowej zatoki przystankowej na Czerna –Zakopane oraz nowa postawienie nowej wiaty i ostatni remont wiaty obok remizy OSP.
  położenie nakładki asfaltowej na drodze głównej i odtwarzanie nakładek asfaltowych po budowie kanalizacji.( zgodnie z projektem nakładka miała być odtwarzana tylko na studniach ).
  Odtworzenie nakładki asfaltowej na całej szerokości do końca drogi Czerna-Wzgórze(projekt przewidywał odtworzenie tylko w miejscu wykopu)
  Wybudowanie drogi asfaltowej na drodze przez Czerna- Zakopane do skrzyżowania z droga powiatową w Paczółtowicach .
  Położenie nowej nakładki na drodze na Czerna –Buczyna
  Budowa drogi na tzw. III skałę do państwa Kościelniak( położenie nakładki asfaltowej na najtrudniejszym odcinku)
  Budowa oraz położenie nakładki na tzw. „ drodze kościelnej” do państwa Malczyk , Bazarnik .
  Ułożenie 100 metrów koszy kamiennych przy rzece Czernka
  Remont mostu do państwa Godyń oraz Świech (obok DPS) i mostu na Czerna -Buczyna .
  Wybudowanie miejsca do odpoczynku dla turystów (obok remizy OSP) i postawienie tzw. „Szałas”
  Pozyskano jako darowiznę dla sołectwa około 1000 ton kamienia z KW Czatkowice.
  Wymiana oświetlenia na oświetlenie energooszczędne i dające więcej światła
  kapitalny remont kapliczki obok remizy osp
  Wykonano wiele pomniejszych zadań które są realizowane na bieżąco.

  • Anonim

   22/03/2015 o 21:59

   Ależ Panie Wojtku troche skromności –

   mur oporowy to był już w budżecie za jagieły

   rzeczkę poprawł zarzad melioracji wodnych

   głowną drogę to chyba Bartl -choc wiedzieliscie obaj, że bedzie kanalizacja budowana i ją zpruja, marnotrastwo na jakieś półtora bańki i tak dalej i dalej
   Przyznaj też że częściej cie nie ma , niz jestes we wsi. A że jesteś osoba publiczna to się nie dziw, że ludzie źle patrzą na to twoje zycie osobiste .

   • a

    22/03/2015 o 23:21

    heh.
    to wymieńmy tę bogatą listę inwestycji, które realizował w ówczesnych kadencjach poprzedni sołtys Czernej. Wszyscy mądrzy, ale nikomu się nie chcę, jednak do krytyki pierwsi.

 3. Anonim

  23/03/2015 o 08:42

  a od kiedy to sołtysi realizują jakieś inwestycje? to, że sobie je przypisują jeszcze nie oznacza, że to ich zasługa. Jak ktoś wymienia całą litanię inwestycji, a wśród nich tak poważne zadania jak budowa dróg lub termomodernizacja szkoły przypisując je sołtysowi, to chyba jest niepoważny.
  Już bardziej uczciwie określił to sam sołtys w swoim sprawozdaniu – „…udało się wykonać następujące inwestycje w naszej miejscowości:”

 4. Wojciech Pałka

  23/03/2015 o 09:07

  Otrzymałem informacje że bardzo owocna jest wymiana opinii na mój temat, więc postanowiłem się odnieść.
  To miłe że mam w Czernej ludzi którzy widzą prace jaka wykonałem. Dziękuje. Do ANOMIMA- W twoim rozumowaniu to sołtysi są nie potrzebni tak samo jak i panie osiedlowe, skoro uważasz że nie mamy praw powiedzenia co zrobiono za danej kadencji.Według Ciebie wszyscy robią wszystko tylko sołtysi nie robią nic. Może zechcesz otrzymać pisma jakie sołtys wystosował do zarządu melioracji i urządzeń wodnych w Krakowie , do marszałka , do wojewody. Gdyby nie mój upór i determinacja to nawet w tej części rzeka nie byłaby uregulowana. Inwestycja budowy muru oporowego była zakończona za mojej kadencji i opiewała kosztorysem prawie miliona zł.Wiadomo że sołectwo ma małe środki na realizacje swoich zadań ,ale kreatywność sołtysa jest od tego żeby te środki pomnażać i lobbować na rzecz swojej miejscowości. Ja już kiedyś powiedziałem że za swoje życie każdy z nas (jeżeli ktoś jest wierzący)odpowie przed Bogiem .
  Pozdrawiam Wojciech Pałka
  ps. ja mam odwagę się podpisać czego i wam życzę

  • alex

   24/03/2015 o 04:23

   Pan już niech nie przysiega ani nie zasłania sie Bogiem ,troche kultury i pokory.Takie teksty juz są męczące jesli ma pan tak pisać to lepiej nic nie pisać.Są ludzie wierzący i nie więc religie zostawmy swoim prawom a nie mieszajmy do polityki.Cos jest nie tak jednak z pana rządami jak tylko całe forum coś panu zarzuca?

   • a

    24/03/2015 o 15:46

    bo ludzie są zawistni.
    Pan Wojtek jest emerytowanym górnikiem, więc „pod sklepem” i to nie obeszło się bez rozbudowanego komentarza, do tego po rozwodzie.
    Niestety, zaściankowość mieszkańców Czernej wychodzi drzwiami i oknami.

 5. Anonim

  23/03/2015 o 09:52

  Szan. Panie sołtysie! Wymieszałeś pan wszystko bez powodu. Nikt tu nie mówi, że sołtysi są niepotrzebni, albo że nie robią nic! Przynajmniej ja tego nie powiedziałam. Ale trzeba też uczciwie powiedzieć, że lobbowanie, czy pisanie pism, to jeszcze o wiele za mało, żeby jakaś inwestycja mogła być zrealizowana. Na pewno aktywność sołtysa nie jest bez znaczenia i chwała mu za to, ale inwestycja publiczna to także wiele innych czynników, od których jest uzależniona. W gminie nic nie działa w próżni. Mówienie więc w imieniu Szan. Pana sołtysa, że ZREALIZOWAŁ całą litanię inwestycji jest grubą przesadą. Uczciwiej byłoby przyznać, że gmina lub powiat zrealizowały to czy tamto przy udziale sołtysa i dzięki jego aktywności i determinacji. I głównie o to mi chodziło.

 6. czernianka

  23/03/2015 o 12:02

  Do mieszkanki! Jak milo ,ze szanowny soltys zaangazowal swoja rodzine w obrone,dziekujemy pani za skopiowanie tekstu,lecz zbyt zkoloryzowanego.To jesli nasz soltys tyle uczynil dobrego dla Czernej okrzyknijmy go Wielkim.Ale teraz na powaznie,panie soltysie tu mowa o panu a nie osoltysach ,liczba pojedyncza widze ze czytanie ze zrozumieniem kiepsko.Pisze pan o inwestycjacj milionowych,one jak dobrze pamietam juz byly poczynane za wczesniejszego soltysa,wiec przypisywanie sobie czegos ze Ja , ja Sam to absurd! Zycze sobie i mieszkancom zmiany na lepszego,bardziej skromnego oraz ustatkowanego kandydata na Soltysa.

  • sowa

   23/03/2015 o 14:12

   Powinniście się cieszyć macie takiego medialnego burmistrza. Podobnie ma cała jego „nowa rodzina”. Szczególnie ciekawą osóbką jest nowa „córeczka”. To oczywiście żart. Tu sprawdza się jedno z przysłów: zamienił stryjek siekierkę na kijek. W tym wypadku sympatyczną żonę z klasą na …?

   • sowa

    24/03/2015 o 11:45

    Przepraszam za pomyłkę – chodzi oczywiście o sołtysa nie o burmistrza.

 7. abc

  25/03/2015 o 22:11

  I oto nastała wielka chwila….
  Nareszcie opozycyjny głos krytyki w Żbiku będzie miał możliwość uregulować swoje
  nieokiełznane roszczenia wobec decyzji o mianowaniu
  „z urzędu” dotychczasowego przewodniczącego osiedla, który wg ich mniemania nie reprezentował ich społeczności, bo został wybrany bez konsultacji i szeroko rozumianej aprobaty społecznej. I oto i Was – mieszkańcy Żbika, dosięgło w końcu ramię demokracji – macie teraz szerokie pole do popisu, aby później nie wylewać swoich łez skrzywdzenia i bezsilności na forach internetowych. Wykorzystajcie tą szansę, wystawcie dobrych kandydatów i zagłosujcie tak, by potem jedyne żale móc kierować pod swoim adresem, a nie na gminną administrację, czy też procedury.

  • Jeden z dziesięciu

   26/03/2015 o 10:15

   Rozmawiałem niedawno ze znajomą, która mieszka w Żbiku. Mówiła mi, że była na osiedlu energiczna osoba ze średniego wiekiem pokolenia, która chciała kandydować i rozmawiała już na ten temat ze swoimi sąsiadami. Jednak po spotkaniu osiedlowym zrezygnowała z kandydowania. Podobno osoba ta po zebraniu stwierdziła, że nie ma ochoty współpracować z Cześkiem-Bis. Znajoma nie wie o co poszło, bo na zebraniu nie była. Może ktoś wie coś na ten temat?

   • priti łumen

    26/03/2015 o 10:45

    Chyba wiem o którego gościa chodzi. Faktyczne chodził po sąsiadach pod koniec lutego i pytał czy by go chcieli na przewodniczącego. Wczoraj go spotkałam i gadałam z nim. Powiedział że w Żbiku znowu zapowiada się jazda z planem i że nie zamierza boksować się z nowym burmistrzem który ma podejście do tematu prawie takie samo jak stary, ze Żbikiem i Zielińskim.

    • Anonim

     26/03/2015 o 12:21

     Paradoksalnie najlepszym z punktu widzenia urzędu kandydatem byłby ktoś, kto nie rozumie powagi i znaczenia planu przestrzennego i będzie posłuszny gminie (czytaj: nie wyskoczy z czymś niewygodnym). Ze znalezieniem takiej osoby nie powinno być problemu.

   • Ktoś ze Żbika

    26/03/2015 o 15:44

    To duża strata dla Osiedla, jeśli nikt inny się nie zgłosi. Nie trzeba się znać na planach zgospodarowania, żeby sprzeciwić się absurdom, które są oczywiste nawet dla dziecka.
    Nie mam nic do obecnej Pani pełniącej obowiązki przewodniczącej osiedla, ale uważam, że tą funkcję powinna pełnić osoba, młoda, mobilna i umiejąca wykorzystać wszechobecne narzędzia do tego aby mieć dobry dostęp do informacji i otwarta na ludzi, posiadająca więcej wolnego czasu i rozsądna.

    Typowani przeze mnie kandydaci nie chcą, albo z przyczyn zawodowych nie mogą kandydować. Są też tacy, którzy boją się niektórych tzw. „osiedlowych oszołomów”.
    Po osiedlu od kilku miesięcy chodzą plotki, że ktoś zniechęca potencjalnych kandydatów stwierdzeniem, że na osiedlu są tacy niewdzięcznicy, którzy tylko potrafią krytykować i narzekać albo, że to bardzo niewdzięczna robota, itp.

    Owszem, może i jest na osiedlu paru „wariatów” (jak wszędzie), ale większość ludzi to spokojni mieszkańcy, którzy na pewno chcą aby na osiedlu się dobrze mieszkało.

    Dlatego proszę takie osoby, które dysponują czasem, są komunikatywne, wrażliwe na sprawy społeczne, w miarę młode, twarde i działające w interesie mieszkańców, a nie przyklaskujące bezkrytycznie urzędnikom z UM, aby zgłaszaly swoje kandydatury. Na pewno nie będziecie musieli robić niczego sami. Na osiedlu jest wielu ludzi, którzy chcą zrobić coś dobrego, w czynie społecznym, więc z pewnością Wam pomogą.

    • abc

     27/03/2015 o 17:14

     Jest taki jeden Don Kichot, może on się zgłosi? Taka funkcja to w sam raz, to jego pułap.

 8. def

  26/03/2015 o 00:18

  abc – zgłoś się i pociągnij to, bo masz zadatki!

 9. Nowy

  26/03/2015 o 16:00

  A ja proponuję dwie kandydatury: Panią Olę Olech, która chciała być radną i Pana Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej, Pana Adama.

  • LUKE SKYWALKER

   26/03/2015 o 16:53

   Ja natomiast proponuję Mistrza Jedi, czyli Yodę.

 10. abc

  26/03/2015 o 21:51

  Błaha przyziemna tematyka, tworząca efekt komiczny. Scenariusz powyborczy wydaje się dość prosty do przewidzenia. Przewodniczącym
  zostaje zupełnie nowa, niezależna osoba, na którą po niedługim czasie spada grom krytyki „lokalnych patriotów”. Schemat jakże dobrze znany. Jest to miejsce dość specyficzne – zagłębie lokalnych intelektualistów przekonanych o przypisanej im idei mesjanizmu, któremu najwyraźniej nie leży status osiedla, podporządkowanego większemu tworowi – miastu, i które najchętniej doprowadziłoby do powołania autonomicznej republiki, która w konsekwencji swojej niezależności wchłonęłaby nieodległe centrum gminy, nakazując mu co i jak ma robić, bo w innym wypadku wszystko jest przecież „nie tak”. Toż to w języku staropolskim wieś jest, a nie osiedle, bo i pól tam więcej niż budynków. Temat na poemat heroikomiczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Copyright © 2017 — krzeszowiceone.pl. All Rights Reserved.

W górę