Gospodarka

Koronawirus zmusza do oszczędności. Już wiadomo gdzie gmina zamierza ich szukać

Epidemia uszczupla miejską kasę. Gmina szuka oszczędności wskazując dziewięć kierunków działań, które według władzy, pozwolą zmniejszyć wydatki i zwiększyć dochody. Na czwartkowej sesji propozycjami cięć, wskazanych przez burmistrza Krzeszowic, mają zająć się radni.

W kwietniu wpływy do budżetu gminy z tytułu podatku PIT były o 40% niższe niż przed rokiem. O połowę spadł dochód z CIT, zmalały wpływy z podatku od nieruchomości czy środków transportowych. Z takimi problemami borykają się dziś praktycznie wszystkie samorządy. Część już wdrożyła programy oszczędnościowe. O tym gdzie wprowadzić cięcia, na czwartkowej sesji będą dyskutować także krzeszowiccy radni.

Czytaj również: COVID-19 a gminne finanse. Jak epidemia uszczupliła budżet >>

Rozmowy na ten temat trwają już od dłuższego czasu. Ostatecznie radni otrzymali dziewięciopunktową listę zawierającą obszary w których gmina zamierza szukać oszczędności na przestrzeni dwóch lat. Pierwszym z nich jest obniżenie kosztów funkcjonowania Biura Rady – około 20 tysięcy złotych na ekspertyzach, oraz samego urzędu – jak wyjaśniał na jednej z komisji burmistrz – zawieszone zostanie przyjmowanie nowych pracowników na zastępstwo, a obowiązki osób przebywających na dłuższych urlopach (w tym np. macierzyńskim) mają być rozdzielane pomiędzy pozostałych pracowników.

Gmina zamierza też oszczędzać na działaniach promocyjnych, sportowych czy integracyjnych. Już w tym roku z powodu epidemii w mieście nie odbyła się jedna z największych imprez – Majówka hrabiny Zofii. Możliwe, że w przyszłym roku z powodu oszczędności, dwudniowe wydarzenie zostanie skrócone. Spokojnie spać nie mogą też kluby sportowe. W przyszłym roku dotacja na ich rzecz może zostać zmniejszona o 10%.

Oszczędności nie ominą gminnych spółek – Wodociągi i Kanalizacja oraz Usługi Komunalne oraz jednostek – Zakład Administracji Budynków Komunalnych. Ich prezesi i dyrektorzy mają podjąć działania pozwalające na zwiększenie dochodów. Szczegóły nie są jednak na razie znane.

Jak się okazuje, mimo protestów części mieszkańców, gmina nadal zamierza kontynuować wyłączanie ulicznego oświetlenia w nocy. Ten punkt znalazł się w kierunkach działań osłonowych zaproponowanych przez burmistrza. Kolejnym jest zmniejszenie bonifikaty przy ustalaniu stawek podatkowych w wybranych obszarach, budowa urządzeń fotowoltaicznych na gruntach i obiektach gminnych. Gmina chce też szukać dodatkowych dochodów z dzierżawy gruntów komunalnych, placu targowego czy płatnej strefy parkowania. W tym ostatnim przypadku możliwe jest jej poszerzenie m.in. o część placu Kulczyckiego (od strony dzisiejszej biblioteki), oraz tereny między pocztą a kawiarnią AGA.

Wśród propozycji nie brak kontrowersji. Po czterech latach burmistrz wraca do pomysłu utworzenia Centrum Usług Wspólnych, którego celem byłaby obsługa placówek oświatowych i kulturalnych. Nie wykluczone, że do listy dołączyłyby jeszcze GOPS, ZABK, czy biblioteka. Pomysł nie jest nowy. Takie rozwiązania burmistrz proponował już w połowie swojej pierwszej kadencji. Wtedy propozycję utworzenia Centrum Usług Wspólnych, które miało świadczyć obsługę księgowo-finansową, administracyjną i organizacyjną na rzecz gminnych szkół, przedszkoli i poradni psychologiczno-pedagogicznej, zablokowali radni.

Czytaj również: Wspólne zarządzanie finansami gminnych szkół? Radni mówią „nie” >>

Wśród propozycji znalazła się też zmiana sposobu naliczania środków dla sołectw i osiedli. Chodzi o sposób naliczania funduszu wiejskiego i drogowego, czyli środków które mieszkańcy dzielą na wybrane przez siebie zadania podczas zebrań osiedlowych i sołeckich. Na razie nie wiadomo jak dokładnie miałby wyglądać przelicznik, wiadomo jednak, że pod uwagą będzie brana liczba osób zamieszkujących daną miejscowość.

W czwartek radni mają przyjąć zmiany w statucie, które pozwolą na zmianę przelicznika. Na lipcowej sesji pojawi się projekt uchwały ustalającej stawkę, na podstawie której będą obliczane środki dla sołectw i osiedli. Oznacza to, że po zmianach w statucie, wysokość funduszy nie będzie obliczana jak do tej pory, na podstawie wzoru (algorytmu). Stawka zostanie uchwalona przez Radę Miejską, a wysokość funduszy będzie iloczynem liczby mieszkańców i stawki przyjętej przez radnych.

Przypomnijmy, że to już druga zmiana sposobu naliczania środków dla sołectw i osiedli. Kilka miesięcy temu zdecydowano, że do podstawy obliczeniowej tzw. kieszonkowego nie będą brane pod uwagę pieniądze przekazywane przez państwo na realizację programu 500 +. W skutek tej decyzji sołectwa i osiedla straciły od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych ze swoich dotychczasowych budżetów.

Czytaj również: Gmina zmniejsza „kieszonkowe” sołectwom i osiedlom >>

Jak przekonywał na komisji rozwoju burmistrz, lista propozycji nie jest sztywna i może zostać poszerzona lub skrócona w miarę rozwoju sytuacji gospodarczej w kraju. Wcześniej zniknął z niej punkt z propozycją likwidacji lub ograniczenia liczby etatów w jednostce straży miejskiej. – Przyjęcie pakietu działań osłonowych przez Radnych będzie podstawą do przygotowania niezbędnych dokumentów celem ich wprowadzenie w życie przez Burmistrza oraz Radę Miejską w Krzeszowicach – wyjaśniają wnioskodawcy.

 

29 komentarzy

29 Komentarzy

 1. Anonim

  23/06/2020 o 23:26

  Czy w tak trudnej sytuacji celowe jest utrzymywanie dwóch vce burmistrzów W żadnej ościennej gminie nie na dwóch zastępców burmistrza

  • anty popis !

   04/07/2020 o 20:32

   dobre pytanie !!!

  • Cool

   28/11/2020 o 09:04

   Proponuję też zredukować całe etaty dla osób które pobierają emerytury. Proszę zwrócić na to uwagę szanowni radni( kultura, szkolnictwo)

 2. trent

  24/06/2020 o 00:05

  A moze ponsje o 50 procent sobie obetna z 10tys zł do 5 tyś co miesiac i po roku bedzie ladna sumka

  • ...

   25/06/2020 o 15:16

   Jeśli zarabiają po 10 tys to rzeczywiście sporo. A zarabiają?

 3. zdziwiony

  24/06/2020 o 08:42

  Nie rozumiem, dlaczego pomysł centrum usług wspólnych jest pomysłem kontrowersyjnym. W Zabierzowie działa z powodzeniem, u nas poprzedni burmistrz tez sobie z tym nie poradził. O co tu chodzi państwu radnym. Tym bardziej, że zeas funkcjonował w przeszłości i był to czas liczenia na piechotę. Teraz programy komputerowe załatwiają wszystko raz dwa.

 4. carolina

  24/06/2020 o 15:24

  Centrum Usług Wspólnych to po prostu głupota.
  Straż Miejska już dawno powinna zostać zlikwidowana wzorem np. Trzebini. Szkoda naszych pieniędzy na taką działalność.

  • ...

   25/06/2020 o 15:20

   A poza głupotą konkretne argumenty przeciwko? Są? A może pełna administracja w każdej najmniejszej nawet placówce to głupota. Tak sobie rozmyślam. Kto będzie przeciwko. Pracownicy i ich rodziny. Co zrozumiem. Ale inni racjonalnie myślący?

   • ....

    26/06/2020 o 12:30

    Carolina to troll. Odpuść.

    • Pracodawca

     27/06/2020 o 00:11

     Ze strazy miejskiej jestes. Jesli tak to czuj sie zwolniony

  • anty popis !

   04/07/2020 o 20:33

   POPIERAM !!!!

 5. Tomek

  24/06/2020 o 16:46

  Czyli pracownicy szeregowi będą mieć więcej pracy. A może przełożeni np. burmistrz, dyrektor Wiku i inni obetną sobie pensje o chociaż 20% – a jest z czego obcinać. Wtedy możemy rozmawiać o oszczędnościach.

 6. g

  24/06/2020 o 20:32

  Jak burmistrz wykaże że przynajmniej o połowę zmniejszyły się dochody gminy przez pandemię. To w 100% procentach poprę jego cięcia.

 7. Zdeb

  24/06/2020 o 22:59

  Ile kosztowała polskiego podatnika wycieczka dudy do USA? Ile milionow? A gminy musza robic oszczednosci

 8. Duda wonnnn

  25/06/2020 o 18:45

  Zasrany socjal 500+ dla nierobow drenuje budżety gmin. Taka jest tego przyczyna

  • FR

   26/06/2020 o 10:53

   Chłopie „Duda wonnnn”,
   na początku dowiedz się skąd pochodzą pieniądze na 500+ (podpowiem Ci życzliwie, że na pewno nie z dochodów gminnych), a potem wypowiadaj się na ten temat. Niestety podawane przez Ciebie informacje są nieprawdziwe i w dodatku obrażasz wielu porządnych ludzi, pisząc o nich „nieroby”. Przypuszczam, że większość z tych osób wpłaca więcej do budżetu państwa niż Ty a przy okazji wychowuje nowych obywateli naszego państwa.
   Mam jeszcze do Ciebie pytanie, na co Ty byś wydał te pieniądze?
   Proszę Cię nie obrażaj ludzi, nawet jak jesteś sfrustrowany jakąś sytuacją.
   Pozdrawiam

   • Luz

    26/06/2020 o 22:19

    Socjalizm we wszystkich krajach konczył sie ubóstwem. Rozdawnictwo podatkow na 500+ to marnowanie naszych pieniedzy i stymulowanie inflacji a ty kolego FR jak chcesz miec dzieci to na nie zarob sobie a nie oczekuj darowizny.

    • Www

     23/07/2020 o 11:36

     Dokładnie, chcesz mieć dzieci, to zarób na nie. Podatki winny służyć wszystkim obywatelom, a nie wybrancom,a może dać plusy rudym, a czarnym i blondynom nie. Rozdawnictwo nigdy nic nie rozwiązało, a często prowadzi do katastrofy

   • Wiewióra

    27/06/2020 o 06:14

    To pieniądze z naszych podatków. Rozdawanie w taki sposób jak widać mija się z celem. Dzietność się nie poprawiła. W działaniach tego rządu nie ma żadnego planu, który na stałe poprawiłby byt określonych wymagających tego grup ludzi. Nie ma działań systemowych. Jest tylko przekupywanie i gaszenie pożarów. Wiele grup zawodowych jest już tego świadoma (lekarze, górnicy nauczyciele). Za chwilę dotrze to do całej reszty. Dla mnie najważniejsze są trzy grupy: ludzie niepełnosprawni, seniorzy oraz dzieci i młodzież. Jesteśmy społeczeństwem (jak zresztą cała Europa) starzejącym się. Rodziny wielopokoleniowe mieszkające pod jednym dachem są w mniejszości. Co proponuje rząd seniorom? Bardzo często paskudne domy opieki i zasiłek oraz tzw 13 emeryturę, która w wielu wypadkach jest ułamkiem emerytury. Dlaczego nie zaproponuje np rozwiązań skandynawskich? Mam na myśli osiedla otoczone zielenią z całą infrastrukturą opieki na tych osiedlach. Jednym słowem opieka holistyczna zmieniająca się i uzależniona od stanu seniora. Osoby niepełnosprawne same od czasu do czasu zabierają głos i wystarczy posłuchać ich lub ich opiekunów. Świetnie ich potrzeby zobrazowały odcinki serii o ludziach z zespołem Downa o dziwo zrealizowane przez TVN choć podobno misję publiczną pełni TVP. Tam pozwolono zabrać głos młodym ludziom z tym upośledzeniem. Wystarczy żeby rządzący umieli słuchać nie tylko siebie. W wypadku dzieci i młodzieży wystarczyłoby zadbać o zwolnienie rodziców z podatków, wprowadzić solidną edukację a nie korki i płacenie za dublowane nauczanie bo nauczanie w publicznych szkołach jest do bani. Zaproponowanie pomocy dla dzieci w wieku żłobkowym- oczywiście pozostawienie wyboru niania lub żłobek opłacane przez państwo. Żadnych pieniedzy do ręki. Rozwiązań może być mnóstwo. Zastanawia mnie dlaczego rząd wydaje kasę na tzw ekspertów i nic z tego nie wynika, nie widać żadnych długofalowych działań poza pustym rozdawnictwem. Na razie na ten populizm wielu się nabiera ale tylko na razie.

   • pińcet złotych od robola spod Opola na bombelki pani Kasi z Warszawy

    27/06/2020 o 11:18

    FR, pracujecie w sobotę? Ile jest za post?

   • €£¥

    03/07/2020 o 14:32

    Dzieci to sprawa rodziców, chcesz je mieć, to zarób na nie.Podatnik nie powinien się na to składać. Zadania państwa i to główne, to – edukacja, służba zdrowia, bezpieczeństwo dla WSZYSTKICH!

 9. W niedzielę głosujemy za Cywilizacją Zachodnią

  26/06/2020 o 12:29

  Ludzie wybieramy zachodnią demokrację i damy radę to wszystko ogarnąć.
  Jak nie to będziemy mieli miękki socjalizm z jego dziadostwem, pensjami po 400 euro i uśmiechniętym Dudą jako maskotką. 40 procent tego narodu komuna odpowiada, ale 60 procent ma ochotę na przeżycie życia fajnie i nie bez sensu, z w miarę normalnymi zarobkami i prespektywami dla dziedzi na przyszłość.

  • Anonim

   27/06/2020 o 13:25

   Pensja 400 euro ?? Chyba za 1/8 etatu.60% ? skąd Ty bierzesz te dane ??
   Widać że kasa przesłoniła Ci oczy, ale z matematyką u Ciebie też słabo.

   Przypomnij proszę, jak byli poprzednicy też przez 2 kadencje to jaka to była wtedy ta stawka ? Wtedy się żyło dobrze ? Więcej zarabiałeś ? Może u partyjnego kolegi ?

   Zachodnia demokracja ? Hahahahha leżę.
   Tyś widział kiedyś demokrację ??

   • Anonim

    29/06/2020 o 08:35

    Poprzednicy to była deflacja, samorządność, wolność w pełnym wymiarze. Teraz jest postępująca centralizacja, inflacja i prawa dla swoich. Tym z grubsza się różnią. Jest tego znacznie więcej.

    • Anonim

     23/07/2020 o 17:42

     I „wolność w pełnym wymiarze” w myśl zasady „róbta co chceta” doprowadziła do tego, że z ludzi ze wsi się szydzi, wpływy podatków były znacznie mniejsze, a 80 procent więźniów głosowało za Trzaskowskim 🙂 🙂 🙂

 10. Wasz wyborca

  26/06/2020 o 12:33

  Włączcie część świateł w nocy w Tenczynku!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Włączcie część, włączcie słabiej, ale WŁĄCZCIE!
  Jak uważacie że się nie da to opuśćcie stanowiska.

  • Mieszkaniec gminy

   03/07/2020 o 14:36

   A kiedy będzie zrobione odwodnienie na Mądrzyka???

 11. Anonim

  29/06/2020 o 19:54

  Niezależnie od koronawirusa zwsze ma być rozsądne wydawanie i skuteczne pozyskiwanie pieniędzy. Bezpieczeństwo, edukacja, zdrowie, infrastruktura … Dwa antyprzykłady: 1) na 1.2 km ścieżki rowerowej dwie (!) wiaty, 2) z różnych okazji … kamieni kupa, a teraz światło się wyłącza?

 12. Anonim

  06/07/2020 o 19:45

  Powinni chociac wlaczyc co 2 latarnie. Strach chodzic – powrot do sredniowiecza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę