Kultura

Niezwykłe znalezisko w archiwum Małopolskiego Konserwatora Zabytków

Podczas gromadzenia materiałów przydatnych do przygotowania projektu kolejnego etapu zabezpieczenia ruin zamku Tenczyn w Rudnie natrafiono na interesujący dokument. W archiwum Małopolskiego Konserwatora Zabytków odnaleziono plany zabezpieczenia zamku z 1949 i 1951 roku – informuje stowarzyszenie Ratuj Tenczyn.

zamek_tenczyn_plany

Gdyby projekt zabezpieczenia zamku w całości został zrealizowany, dzisiejsze ruiny wyglądałyby nieco inaczej. Odnaleziony projekt autorstwa Stefana Świszczowskiego zakładał m.in. budowę dachów nad wschodnim skrzydłem mieszkalnym zamku oraz nad jego przedbramiem.

Świszczowskiemu zamek zawdzięcza rozebrane w tym roku schody, prowadzące z dziedzińca zamku górnego na piętro skrzydła mieszkalnego wzdłuż południowej ściany dziedzińca. Dzięki niemu wykonano też stropy skrzydła mieszkalnego oraz żelbetonowe płyty nad basztą Dorotką. W swoim projekcie Świszczowski opierał się na szkicach ruin zamku autorstwa architekta Władysława Łuszczkiewicza, pochodzących z drugiej połowy XIX wieku.

33 komentarze

1 Komentarz

 1. Anonim

  30/11/2015 o 17:56

  No no!! jeszcze z 10 lat i ,MAŁY WAWEL’ przegoni
  DUŻY WAWEL!@Może nasze wnuki w końcu wejdą do środka!!

 2. Ulrich

  30/11/2015 o 20:57

  Sarkazm nie na miejscu. Złośliwe komentarze łatwo pisać jak się nic nie robi. Proszę zrobić szybciej

 3. Anonim

  30/11/2015 o 23:42

  To znaczy, że konserwator zabytków nie wiedział do tej pory, że te plany od 65 lat leżą u niego? Nie prowadzi się tam rejestru dokumentów historycznych? A może rejestr jest, tylko ludzie (nie)odpowiedzialni za obecną rekonstrukcję i zabezpieczenia ruin Tenczyna nie umieli z niego korzystać? Dziwne, że dogrzebano się do tych planów dopiero teraz….

  • wygląda na to

   01/12/2015 o 00:16

   że dla anonima większym problemem niż fakt, iż plany znaleziono i można z nich zrobić przyszłościowy użytek, jest to że plany najzwyczajniej zapodziały się (być może niezewidencjonowane być może podczepione do innego materiału tematycznego)
   gdzieś w archiwum. Insynuacje na temat nieodpowiedzialności osób zajmujących się
   aktualną rekonstrukcją Tenczyna, którzy wkładają w swoją pracę ogrom zaangażowania, są po prostu niesmaczne i nie na miejscu.

 4. Anonim

  01/12/2015 o 11:37

  Czy to jest stwierdzenie na podstawie Twojej wiedzy, że „plany najzwyczajniej zapodziały się (…) gdzieś w archiwum”, czy tylko przypuszczenie? W końcu to istotna różnica. Poza tym wiadomo, że nie chodzi tu o „zaangażowanie” o charakterze filantropijnym, tylko o konkretną pracę wykonywaną od kilku lat za konkretne pieniądze publiczne przez wynajętych przez gminę „zawodowców” z branży konserwatorskiej. W tym znaczeniu moje pytanie chyba nie było aż tak niesmaczne.
  Mówienie o zrobieniu z tych planów użytku na przyszłość chyba nie ma już teraz większego znaczenia, poza wykorzystaniem muzealnym.

  • bez zbednego

   01/12/2015 o 15:32

   rozdrabnianiania, czysto hipotetyyczne domysły w oparciu o które formułujesz epitet o nieodpowiedzialnosci jest zwykłym szkalowaniem. Jeżeli ktoś tu się ma z czegoś tłumaczyć to Ty, jako osoba szargajaca dobre imię bez konkretnych dowodów poza wymyślonymi czysto hipotecznym założeniami, nazywając kogoś nieodpowiedzialnym. I nie chodzi tu o formę pytającą całego stwierdzenua, a o użyte w nim określenie.

   • Anonim

    01/12/2015 o 20:06

    czyje imię? śmiesz żartować? no chyba, że masz kogoś konkretnego na myśli. ujęłam w pytaniach swoje wątpliwości więc jeżeli znasz inną wersję wydarzeń – merytorycznie i do rzeczy proszę!

    • wyluzuj

     02/12/2015 o 00:32

     obrażasz tu uczciwą i pracowitą grupę osób zajmujących się rekonstrukcją zamku Tenczyn, więc proponuję próbę zapanowania nad swoją nieokrzesaną impertynencją 😉

 5. REX

  01/12/2015 o 13:33

  SARKAZM to jest z tym,że zamknęli ruiny na 10 lat i nie
  wpuszczają nawet na dziedziniec!!TO JEST ABSURD!!!
  Zresztą niedługo się przekonają,jak się prowadzi prace
  renowacyjne na zamku LIPOWIEC!!Zaczynają w przyszłym roku.
  Nie sądzę,aby się zamknęli na 10 lat!!Po prostu,będą robić etapami,a zwiedzanie i imprezy czyli-turniej rycerski i zlot czarownic odbędą się normalnie!!!

 6. Miejscowy

  01/12/2015 o 16:23

  Podsumowując – informacja o znalezieniu opisanych wyżej materiałów na temat zamku to zła informacja. Jak wszystkie zresztą informacje na tym forum, bo dobre informacje nie istniały, nie istnieją i nie będą istnieć w naszym miasteczku. Takich informacji po prostu nie potrzebujemy, a jeśli się takowe pojawią to będziemy je skrupulatnie wypleniać.

  • Anonim

   01/12/2015 o 20:13

   przeciwnie, to dobra informacja jako sama w sobie, ale nie prowadzi donikąd. snucie dywagacji, że można z tego znaleziska „zrobić przyszłościowy użytek” nie ma większego sensu bo jak wiadomo – sprawy już dawno poszły innym torem.

 7. Oczywiście

  01/12/2015 o 21:39

  dobrym torem szły jak się waliło na Tenczynie. Nie było winnych, nie było tematu. Jak się buduje to inna sprawa. Winni ci co budują bo jak wiadomo złym torem budują.

  • Anonim

   01/12/2015 o 23:14

   tor torem, ale zainteresowani wiedzą o czym mowa

  • Oczywiście zrozum że

   01/12/2015 o 23:20

   pan Gall Anonim chciałby sam odbudować Tenczyn, interesuje się planami i tymi sprawami więc zrobiłby to najlepiej. Wszystko inne jest beee 😉

 8. Anonim

  01/12/2015 o 23:30

  tyle tylko, że podobno to nie idzie ku odbudowie a jedynie ku zabezpieczaniu ruin, ale dobre i to.

  • to

   02/12/2015 o 05:52

   dziwne, bo we wpisie z 23:42 pisałeś coś o „ludziach nieodpowiedzialnych za obecna rekonstrukcje”… czy poprzez rekonstrukcje rozumiesz zabezpieczenie? No bo przecież w żadnym wypadku rekonstrukcja to nie odbudowa 😉

   • Anonim

    02/12/2015 o 10:10

    odpowiadam wyłącznie za mój wpis dotyczący jednak czegoś innego, lecz na tę i podobne próby manipulowania sensem mojej wypowiedzi nie zamierzam reagować.

    • to niedobrze

     02/12/2015 o 11:48

     powinieneś wziąć odpowiedzialność za wszystkie swoje wpisy w tym temacie, bo pomimo korelacji odnośnie meritum każdego z nich, jak widac zachodzą między nimi widoczne sprzecznosci;)

     • Anonim

      02/12/2015 o 13:39

      właśnie, może skoncentruj się na meritum tego wątku i napisz wreszcie coś do rzeczy i merytorycznie zamiast pouczać innych, co powinni, a czego nie powinni

     • śmiesznie

      02/12/2015 o 14:11

      bo jak dotąd to Ty pouczasz wszystkich, począwszy od konserwatora,
      skończywszy na „ludziach nieodpowiedzialnych za obecną rekonstrukcję”.
      A co do meritum: wedle definicji rekonstrukcja to „odtworzenie zniszczonego budynku
      lub jego nieistniejących już detali do stanu sprzed zniszczenia”. Zabezpieczenie to chyba nie ta bajka 😉

     • Anonim

      02/12/2015 o 14:46

      Czy „zabezpieczenie” czy też „rekonstrukcja”, czy to będzie jeszcze inny diabeł, to w ogóle nie ta bajka 😉 odnoszę wrażenie, że nawet nie rozumiesz tego, co czytasz skoro już nie po raz pierwszy stawiasz znak równości pomiędzy postawionym przez kogoś pytaniem, a rzekomym formułowaniem jakiejś tezy na ten sam temat. Może warto sięgnąć do tytułowego artykułu i sprawdzić na spokojnie, o czym mowa w tym wątku. Gdybyś nie zauważył, ja w swoich wątpliwościach ograniczyłam się właśnie do istoty tego wątku unikając jakichkolwiek tez na ten temat. To chyba istotna różnica 😉

     • w takim raziem

      02/12/2015 o 15:41

      odnosisz błędne wrażenie 😉 problem tkwi albo w Twojej nieświadomej błędnej interpretacji tego o czym się wypowiadasz, albo w celowej manipulacji sensem moich dygresji. Wyprowadzając Cię z błędu, nigdzie nie postawiłem znaku równości pomiędzy Twoimi – chcąc nie chcąc – oskarżającymi, ale jednak bez wątpliwości pytaniami, a założeniami udowodnionymi,nie nadając im rzekomo sugerowanego przez Ciebie statusu tez. Gdybyś uważnie czytała wpisy i śledziła nieco precyzyjniej wątek dyskusji,zauważyłabyś, że nigdzie nie podważyłem formy pytającej, w którą ubierasz swoje oskarżenia, a jedynie odnoszę się do zawartych w w Twojej wypowiedzi bezpodstawnych stwierdzeń nadających pewnej grupie osób cech o znaczeniu pejoratywnym, mogących naruszać dobre jej imię, opartych tylko i wyłącznie na domysłach, bez wyraźnej podstawy merytorycznej.
      Co do wtórnego wątku dotyczącego nomenklatury opisywanych czynności budowlanych – nie mam zamiaru dalej
      udowadniać oczywistych sprzeczności zawartych w Twoich wpisach (23:42 – „rekonstrukcję i zabezpieczenia”,
      23:30 „nie idzie ku odbudowie a jedynie ku zabezpieczaniu”), proponując na przyszłość
      wypracowanie jednolitego stanowiska. 😉

     • Anonim

      02/12/2015 o 18:50

      Doprawdy dziwny masz sposób wcinania się w cudze teksty, nie mając przy tym do zaproponowania nieczego konkretnego w zamian. Zamiast skupiać się na osobie uczestnika tego forum, proponuję na przyszłość skupić się na merytorycznej treści poruszanych spraw. Widocznie niektórzy już tak mają, że wolą osobiste wycieczki i wyszukiwanie niuansów w cudzych wypowiedziach od wypowiedzi merytorycznych sformułowanych samodzielnie, nawet jeżeli byłyby subiektywne. Może więc już daruj sobie te mądrości i spróbuj zauważyć, że samo stawianie pytań, jeżeli w podtekście pojawiają się wątpliwości, dalekie jest od oskarżeń kogokolwiek. Sam się na tym przejechałeś, bo nawet nie jesteś w stanie wymienić kogokolwiek, kto za tymo rzekomymi oskarżeniami miałby stać 😉 Może Tobie określenie „pewna grupa osób” coś mówi, mnie nic! Jeżeli się za kimś tak mocno ujmujesz, to chyba musisz wiedzieć, o kogo chodzi 😉

     • mnie także nic nie mówi,

      02/12/2015 o 22:14

      nie wiem kogo miałeś na myśli pisząc
      o „ludziach nieodpowiedzialnych za obecną rekonstrukcję i zabezpieczenie ruin Tenczyna”. Dlaczego przytykasz pod ich adresem taką łątkę – Twoja sprawa.
      Merytoryczna przekaz poruszanych przez mnie spraw, poza dostrzeżeniem nieścisłości w Twoich wypowiedziach skupia się na przekonaniu, że znalezienie materiałów wyszczególnionych
      w artykule, w kontekście prac prowadzonych na zamku, ma charakter wydarzenia pozytywnego a nie jedynie roszczeniowego. Ujmuję się nie za kimś, a za precyzją, merytoryką, i podbudową argumentami opartymi na faktami a nie insynuacjach i domysłach (może).
      p.s. polemika wobec czyjegoś wpisu nie jest „wcinką” a walorem demokracji 😉

     • Anonim

      02/12/2015 o 23:44

      Żarty jakieś? 😉 Mimo wszystko polecam mój wczorajszy wpis z 20:13, kolejne wyjaśnienia tego samego uważam za zbędne.

     • i właśnie

      03/12/2015 o 00:33

      dlatego prowadzenie z Tobą konstruktywnej polemiki mija się z
      celem. 20;13 – to (tylko) Twoja opinia zresztą bardzo wybiórcza i nie uwzględniająca wielu szerszych możliwości , powyżej – moje zdanie.
      Pozwolisz że nie zniżę się do oceniania Twoich wpisów jako „żartów”, pozwolę sobie natomiast jako pierwszy zakończyć tą w dalszym
      wydaniu bezowocną dyskusję 😉

     • Anonim

      03/12/2015 o 02:14

      Uff, odetchnęłam z ulgą 😉

 9. REX

  02/12/2015 o 09:29

  MUSZĄ PRZYSPIESZYĆ TĄ ODBUDOWĘ,bo bezradni chcą odsprzedać go
  za przysłowiową złotówkę!!!Pałac już leży na stole!!

 10. wasyl

  02/12/2015 o 21:05

  Prowadzicie tu długie dysputy polegające na ciągłym potoku słów. W którym i tak nie możecie dojść do porozumienia.Jak w Sejmie. Każdy twardo stoi na swoim stanowisku i choćby się mylił to nie popuści!

  • do wasyla

   02/12/2015 o 21:17

   słuszne spostrzeżenie, dużo słów, ale są sytuacje, kiedy nie można dać się otumaniać 😉

   • wasyl

    03/12/2015 o 06:28

    To tym bardziej daj sobie spokój.Tej osoby i tak nie przekonasz do swoich racji.Jest ona jak echo powtarza cały czas po raz setny te same tezy.A pozostali forumowicze mają tylko z Waszego sporu mętlik w głowie i po jakimś czasie brak zrozumienia dla Was obojgu.

    • do wasyla

     03/12/2015 o 09:06

     Chyba masz rację, ciężki „temat” 😉 więc już przestałam reagować na powtarzane przez tę osobę wciąż te same tezy. Także w obawie o wytrzymałość pozostałych forumowiczów.

 11. REX

  03/12/2015 o 15:27

  Istotą sprawy jest to,że jeżeli będą się bawić w to zabezpieczanie dalsze 5 lub 10 lat,to wszyscy zapomną,że taki zamek w ogóle istnieje!TO MI NIE PASUJE!!
  Skoro tylu miłośników tego zabytku,to powinni oprowadzać
  wycieczki w sezonie!!To otwarty teren,więc nie ma zagrożenia.Widać to na filmie z drona!!Nie musi być wszędzie,tylko tam gdzie to całkiem bezpieczne!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę