Wydarzenia

Orient, lustracja i Google Maps w trakcie nadawania nazw nowym ulicom w gminie

Nic tak nie dzieli mieszkańców jak nazwa ulicy przy której mają mieszkać, zwłaszcza jeśli jeden z nich zapragnął jej zmiany. Na ostatniej sesji radni „doktoryzowali się” przy nazwie ulicy na osiedlu Parkowym, a przy nadaniu nowej nazwy ulicy w Czatkowicach padło pytanie o papiery z IPN-u.

Tajska może być zupa, restauracja, kuchnia, a od końca marca także ulica w Tenczynku. Po uprawomocnieniu się uchwały połączy się z ulicą Jana Kałuży. Pamiątkę po swojej obecności w gminie będzie miał Czatkobatrachus polonicus, czyli czatkowicka prażaba. Jej nazwę nosi skwer, na którym przed laty ustawiono niewielki postument.

W Czatkowicach powstanie też ulica doktora Ignacego Wróbla i astronoma Jana Gadomskiego. Mimo, że na takich patronów zgodzili się mieszkańcy, wątpliwości w sprawie obu miał radny PiS z Zalasu. Pytał czy w związku z ustawą dekomunizacyjną, gmina dysponuje dokumentami z IPN, które potwierdzą że obaj panowie zostali wcześniej zlustrowani i nie widnieją na „czarnej liście”.

Największe emocje wzbudziła jednak propozycja zmiany nazwy ulicy Nowa Wieś Dolna na osiedlu Parkowym na ulicę Klonową. Część mieszkańców uznała, że przesyłki, faktury i karetka zamiast trafiać pod właściwy adres kierowane są na ulicę Nowa Wieś. Zmiana nazwy wiązałaby się jednak z wymianą dowodów osobistych czy prawa jazdy, czyli z kosztami także dla tych mieszkańców, którym stara nazwa ulicy odpowiada.

Było więc z jednej strony powoływanie się na historię ulicy, ukształtowanie terenu, Google maps i GPS-a, a także na negatywną opinię Zarządu Osiedla. Z drugiej strony na rozmowy z mieszkańcami i niedostarczone przesyłki. Ostatecznie, tak jak w przyrodzie, tak i w Radzie Miejskiej nastała równowaga i Nowa Wieś Dolna ocalała.

Fot. alex.janu via Foter.com / CC BY

67 komentarzy

67 Komentarzy

 1. Dyżurny satyryk

  09/04/2017 o 20:10

  Nadzieja w tym, że w tej lustracji…
  …i ciemne google nie zmienią racji.

  😉

 2. leokrk

  09/04/2017 o 20:13

  całe szczęście ucichł temat wprowadzania nazw ulic w pobliskich wioskach;)dopiero byłyby kłótnie…przecież teraz w nawigacje można wpisać miejscowość nr domu i doprowadzi pod same drzwi..;)

 3. leokrk

  09/04/2017 o 20:13

  całe szczęście ucichł temat wprowadzania nazw ulic w pobliskich wioskach;)dopiero byłyby kłótnie…przecież teraz w nawigacje można wpisać miejscowość nr domu i doprowadzi pod same drzwi..;)

  • Mati

   10/04/2017 o 09:35

   A skąd ty to mozesz wiedzieć? Taki typowy najmądrzejszy

  • Gie

   10/04/2017 o 19:17

   Zlikwidujmy ulice w miastach. Przecież w nawigacji można wpisać … 🙂

   • Anonim

    12/04/2017 o 20:55

    Co mozesz wpisac w nawigacje nie majac nazw ulic w miescie?..co innego wioska majaca tylko 400-900 nr

    • Anonim

     12/04/2017 o 22:05

     Współrzędne geograficzne.

     • Anonim

      13/04/2017 o 02:42

      I co? Zapamięta każdy swoje współrzędne? Ludzie nie znają swoich numerów telefonu, PESELi ani nawet rejestracji swoich samochodów. Jak zatem w urzędzie wytłumaczysz listonoszowi gdzie ma rentę lub emeryturę przynieść. A już nie wspomnę o listonoszu, który musi zapamiętać współrzędne każdego emeryta lub rencisty. Nawet komornik miałby problem trafić.

     • Anonim

      13/04/2017 o 14:41

      Listonoszy wyposażyć w odpowiednie telefony z oprogramowaniem. Komorników niekoniecznie 😉 😉

      A co do niezapamiętywania numerów telefonów – to już lekkie przegięcie nie znać swojego numeru…

     • Anonim

      14/04/2017 o 10:59

      To są fakty. Nie każdy zna te numery. A jeszcze jedno pytanie. Kto zapłaci za te urządzenia dla listonoszy? Sponsor jakiś, czy podatnik? Skąd zatem kasa się weźmie, jak komornik nie ściągnie kasy z podatków? 😉

     • Anonim

      14/04/2017 o 11:13

      No to należałoby najpierw zrobić coś, żeby ludzie jednak numery własnych telefonów pamiętali. Skoro doskonale pamiętają co zrobić, żeby uniknąć płacenia podatków, skoro doskonale pamiętają wszystkie możliwe sposoby na każdą możliwą ulgę podatkową, i każdy możliwy przepis umożliwiający uniknięcie płacenia, a niekiedy pamiętają doskonale paragraf kodeksu karno – skarbowego, z którego mogą być rozliczeni unikając płacenia, to zapamiętanie 9 cyfr nie powinno stanowić problemu.

      To się nazywa lenistwo, takie są fakty.

      Kwestia płacenia za sprzęt dla listonoszy – wyjaśniona powyżej, ale przetłumaczę jakby ktoś miał problemy ze zrozumieniem – wystarczy być uczciwym to nagle pieniądze znajdą się na wszystko.

     • Gie

      14/04/2017 o 11:49

      Listonosze odpowiedni sprzęt już dostają.
      http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/mobilny-listonosz-poczta-polska-tablety,14,0,2143502.html
      Nie jestem pewny czy na poczcie w Krzeszowicach już maja jakieś tablety ale wcześniej czy później dostaną.

 4. Gie

  09/04/2017 o 20:46

  „Zmiana nazwy wiązałaby się jednak z wymianą dowodów osobistych czy prawa jazdy, czyli z kosztami także dla tych mieszkańców, którym stara nazwa ulicy odpowiada.”

  Do końca tego roku spora grupa ludzi i tak będzie musiała wymienić dowody osobiste. Kończy się 10 lat ważności. A 10 lat temu wymieniała dowody ostatnia grupa z dowodami w postaci książeczek i ci którzy zapomnieli. Czyli prawdopodobnie do końca tego roku spora grupa ludzi i tak będzie musiała wymienić dowody. Na ukończeniu są prace nad elektronicznym dowodem który nie tylko będzie dowodem. Będzie on niezbędny np. przy wizycie u lekarza. Tak że argument że trzeba będzie by nie zmieniać nazwy bo będzie trzeba wymieniać dowody jest raczej chybiony. Tak czy siak, wcześniej czy później będzie trzeba wymienić dowody.

  „Imię Jana Gadomskiego nosi krater Gadomski, położony na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca.”

  Łatwiej nazwać krater na Księżycu czyimś imieniem niż ulicę w Krzeszowicach. 🙂

  Czy Ignacy Wróbel którego imieniem miała być nazwana ulica to ten człowiek?
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Ignacy_Wr%C3%B3bel
  No to może być problem z tym IPN-em. 🙂 Ten Ignacy Wróbel zmarł w 1941 roku a IPN bada sprawy od 1944 roku. 🙂

  • Dyżurny satyryk

   09/04/2017 o 20:58

   Imię „Ignacy” dla Krzeszowic wiele znaczy…
   …nie tylko dla tych, co historię znają „inaczy”.

   😉

 5. Sandokan

  10/04/2017 o 19:07

  Kocham PIS I MIN.SZYSZKĘ@@@@@@@@@@@@@@@@ Byłem na zamku w Rudnie@@@ Extra==== drzewa wycięte po prawej stronie bramy wjazdowej ,widać pięknie basztę DOROTKĘ@@ HURRA@@ TO SAMO POWINNI ZROBIĆ Z POZOSTAŁYCH STRON,ABY NIE ZASŁANIAŁY OKAZAŁYCH MURÓW@@@Tak wyglądało zamczysko podczas Potopu Szweckiego###poróbcie fotki, zanim zarośnie na nowo@@

  • Anonim

   10/04/2017 o 19:42

   ADHD level hard u Sandokana. Plus problem z osobowością. Jedno z tych „niedociągnięć” da się leczyć.

   • Anonim

    10/04/2017 o 20:03

    Z TYMI HASŁAMI TO DO TEL. ZAUFANIA@@ TO NIE TEMAT
    lecznictwa,lecz felernych nazw ulic!! to samo =Aleja Solidarności- fajna ,bez drzew super Aleja!! jak smoleń mowił- idę sobie a LEJĄ ZASŁUŻONYCH@@@ ALE WODĄ ZOMO@@

  • leokrk

   11/04/2017 o 00:37

   Faktycznie Zamek Tenczyn nie był obrośnięty drzewami jak teraz..http://malopolskie.fotopolska.eu/351012,foto.html

   • Anonim

    11/04/2017 o 07:45

    DZIĘKI ZA FOTKĘ!! nawet podczas kręcenia CZARNYCH CHMUR serial z 1972 r. nie był zarośnięty! widać na filmie – od. Wilcze doły. Serial znajdziecie na stronie – NEXT 24. TAM SA WSZYSTKIE POLSKIE SERIALE!! NARKA@@ZOBACZCIE ZAMEK TERAZ -WARTO@@
    DRUGI SERIAL TAM KRĘCONY TO -RYCERZE I RABUSIE Z 1982. TEŻ JEST NA -NEXT 24 ,MIŁEGO DNIA####

   • Gie

    11/04/2017 o 08:39

    Dawno temu już o tym pisałem. 🙂 Wszystkie zamki nie miały drzew u podnóża by lepiej widzieć atakujących wrogów.

    Tak przy okazji. Rzuciłem sobie okiem w okolice zamku. Czy to co zaznaczyłem.
    https://s12.postimg.org/elwavtwh9/tenczyn.png
    to nie pozostałości po zabudowaniach widocznych na tym rysunku?
    http://fotopolska.eu/foto/644/644054.jpg
    W dole obok bramy stoi jakiś budynek. Miejsce mniej więcej to samo które zaznaczyłem. Na mapach Google są tam same drzewa. Może ktoś z miejscowych pójdzie tam i popatrzy co to?

 6. Sandokan

  10/04/2017 o 19:22

  Nazwa ulicy nowej tzn. ŚMIAŁKA brzmi ŚMIESZNIE BEZ IMIENIA!!! Kojarzy się turystom z krasnalem z bajki o ŚPIACEJ KRÓLEWNIE@@ NIE BYŁO MIEJSCA NAWET NA LITERKĘ IMIENIA??? obciach na 102@@@@

  • Anonim

   10/04/2017 o 19:40

   Weź się palnij w tą główkę i zacznij normalnie pisać.
   Nie potrafisz poprawnie używać klawiatury ??

   Jakbyś bardziej uważał i czytał to byś imię doczytał na tabliczce.
   No ale lepiej nasrać capslockowymi literkami, dodać znaki dziwne i jesteś cool-gościu, nie ?

   • Anonim

    10/04/2017 o 19:58

    PRZEJDZ SIĘ KOLEGO Z PIESKIEM POD CMENTARZ I ODCZYTAJ SOBIE!! GODZINĘ TEMU JESZCZE NIE BYŁO!! CHYBA,ZE POKEMONY DOMALOWALY?? HE HE@@@ CAPSLOK JEST DO WAŻNYCH SPRAW ##### ŻEBY DO GAMONI DOTARLO ,KTORZY TABLICZKI ZLECALI@@

    • prosze

     10/04/2017 o 21:28

     • Anonim

      10/04/2017 o 21:39

      dobry jesteś ,ale widać ,że to dopisane!!!

     • prosze

      10/04/2017 o 21:53

      no ale nie przeze mnie.
      Nie jestem dobry, tylko jak widzę jak jedziecie jeden Anonim z drugim Sandokanem po sobie to czasami zrywam z zasadą, że nie będę tu pisał i od czasu do czasu trzeba zainterweniować. To raz.
      Dwa – mówisz, że dopisane. OK nawet jeśli, to cała dyskusja rozpoczęła się od stwierdzenia, że imienia na tabliczkach NIE MA. Nie że ktoś dopisał potem, nie że zostały zmienione, tylko że NIE MA.
      Otóż jak widać JEST i nie zostało to dopisane przez ostatnią godzinę, ani też dzisiaj przeze mnie.

      Jeżeli ktoś pisze, że godzinę temu nie było, a teraz nagle jest, to ja się pytam kto ma problem z głową i wzrokiem – ten, kto tego nie zauważył godzinę temu, czy ten kto zanim ja wstawiłem zdjęcie upierał się że imię jednak jest ?

      Pozdrawiam.

  • Krzywy Piotruś

   10/04/2017 o 19:48

   Cóż Ty za farmazony bredzisz ? Przecież na tabliczce napisane owszem bardzo dużymi literami nazwisko, ale także jest imię – znacznie mniejszymi, ale mimo wszystko jest. Władysława Śmiałka. Przejdź się może tam jeszcze raz i dokładnie zobacz, a potem dopiero pisz… swoją drogą faktycznie piszesz, jakbyś co najmniej miał jakiś problem.

   • gutek

    10/04/2017 o 20:24

    sam jestem ciekawy-niech ktoś się tam przejdzie z latarką! Ale chyba sandokan ma jednak rację i was przeorał??

    • Krzywy Piotruś

     10/04/2017 o 21:55

     masz odpowiedź powyżej, a’propos jakiegoś tam orania.

 7. REX

  10/04/2017 o 19:34

  A dlaczego nie ma nazw ulic związanych z naszym miasteczkiem???np. Potockich, Artura Potockiego, Katarzyny Krystyny P. Buzdygana ,Dyzmy CHROMEGO I INNYCH??

 8. Anonim

  10/04/2017 o 19:39

  ŚMIAŁEK TO DYREKTOR DOMU DZIECKA BYŁ a nie jakiś krasnal@@

 9. gutek

  10/04/2017 o 21:02

  Jak jest już ulica śmiałka to idzmy dalej -gapcia ,apsika śpioszka i resztę@@

  • Anonim

   10/04/2017 o 21:11

   Pomiędzy ulicą Parkową i gen. Chłopickiego jest ulica Władysława Śmiałka. Ten, któremu nazwa tej ulicy kojarzy się z bajką o śpiącej królewnie, ma chyba jakieś problemy z głową.

   • gutek

    10/04/2017 o 21:30

    co za głupie wytłumaczenie durne@@ mieszkańcy to wiedzą oczywiście ale pisał gość o turystach -czytaj teksty a nie szafuj chorobami kogoś bo taką bzdetę to do każdego tematu można wrzucić!!!
    tak robią ci ,co na temat nic sensownego nie napisza!!

 10. Anonim

  10/04/2017 o 21:34

  nie wiem ,dlaczego nie Jedlewskiego?? To on założył ten DOM DZIECKA??W.Śmiaek był tylko następcą i kontynuatorem jego dzieła@@

 11. Dyżurny satyryk

  11/04/2017 o 02:56

  Uwielbiam czytać, proszę Waszych Jegomości…
  … jak wypisujecie te Wasze poważne „głupości”.

  😉

 12. Sandokan

  11/04/2017 o 07:40

  Z tym Śmiałkiem =krasnalem to był oczywiście żart!!!
  Taki spóźniony PRIMA APRYLIS!!Myślę ,że się nikt nie obraził????Pokemon wygrał@@Od dziś gram w pokemony@@ NARKA@

  • Anonim

   11/04/2017 o 08:50

   Oczywiście żart ? Nieźle trzeba mieć nasrane we łbie żeby robić sobie prima aprilis 10 dni później. Do tego z pełną świadomością, że najpierw to nie miał być żart a jedynie zaczepka do pseudodyskusji z Tobą.

   Nikt się nie obraził. Co najwyżej z politowaniem na Twoje wpisy popatrzył. Bo ciekawe czy dalej trzymałbyś wszystkich w niepewności czyś sobie żartował czy tak na serio, gdyby ktoś tutaj fotki nie wstawił.

   • Anonim

    11/04/2017 o 08:51

    Z tym nasraniem we łbie to oczywiście żart. Ale człowiek z takim poczuciem humoru jak Ty powinien to wychwycić w mig.

 13. Gie

  11/04/2017 o 16:35

  Dlaczego coś takiego nie powstało w Krzeszowicach?
  http://www.gazetakrakowska.pl/sport/a/cracovia-bedzie-miala-nowa-baze-treningowa,11976674/
  Gmina kupiła hektary z których nie ma żadnych pieniędzy. No chyba że jednak ktoś wygrał ten przetarg na działalność rolniczą?

  • Anonim

   13/04/2017 o 00:16

   Burmistrz szykuje hektary pod szklarnie jak przegra wybory.
   Opłaty targowe obniżył żeby rentowność podnieść

 14. Anonim

  11/04/2017 o 21:47

  Tajska w Tenczynku? Aha bo jedna z mieszkanek pochodzi z Tajlandii. Tenczynek nie posiada nazw ulic takich osób:Urodzeni w Tenczynku;
  Max Judd, właśc. Maksymilian Judkiewicz – polsko-amerykański mistrz szachowy.
  Jerzy Litwiniszyn – profesor AGH, inżynier górniczy, naukowiec, prezes krakowskiego oddziału PAN i wiceprezes Polskiej Akademii Nauk, laureat doktoratu honoris causa AGH.
  Franciszek Pustelnik – były piłkarz, prawy obrońca Wisły Kraków w latach 1907-1914.
  Stanisław Wróblewski – polski działacz państwowy, wybitny prawnik, prezes Polskiej Akademii Umiejętności, w latach 1935–1938 senator II RP IV kadencji.
  Zmarli w Tenczynku:
  Włodzimierz Rachmistruk – kapitan austriackiej piechoty i generał brygady Wojska Polskiego

  • Dyżurny satyryk

   12/04/2017 o 13:26

   No tak, racja! Od słowa do słowa…
   … i każda ulica będzie np. „Anonimowa”.
   Może w końcu wtedy dojdzie do jakiejś tam zgody,
   bo nie trzeba będzie wymieniać dowody.

   😉

 15. Mieszkaniec starej Nowej Wsi Dolnej

  12/04/2017 o 18:27

  Próba

 16. Rid

  21/04/2017 o 14:38

  Głosowanie w sprawie zmiany nazwy Nowa Wieś Dolna na Klonową powtórzono, by uzyskać oczekiwany przez zarząd osiedla wynik, to znaczy pozostawić obecną nazwę. W pierwszym głosowaniu zebrani głosowali wbrew rekomendacji zarządu (zgodnie z oczekiwaniem mieszkańców NWD). Bez podania przyczyny zarządzono więc przeprowadzenie drugiego głosowania. Na siłę udało się uzyskać oczekiwany rezultat.

  • Rid

   21/04/2017 o 14:39

   Chodzi o głosowanie, które odbyło się podczas zebrania osiedla Parkowa w 2016 roku.

 17. JERZY

  23/04/2017 o 12:18

  Czytam, uśmiecham się pod wąsem i myślę sobie jak płytkie są priorytety tych debat radnych, burmistrzów, Gminy.

 18. Jaber

  06/05/2017 o 09:05

  Tak czytam zaległości i… a jakże! Ponownie ipsacja w owijce z papierów ipeenowskich. Może radny „Medal za Gorliwość w Tropieniu Wrogiego Elementu w II RP” otrzyma? Trza sprawdzić, który to taki aktywista prawdy.

 19. Anonim

  06/05/2017 o 12:27

  Jaki blog takie komentarze. Zrobiło się tu nudno z tymi pseudo satyrykami. Pa, pa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę