Gospodarka

Koło starej synagogi nie ma już przejścia na Plac Kulczyckiego

Chcesz skorzystać z wąskiego przejścia przy dawnej synagodze by dostać się na Plac Kulczyckiego? Możesz się mocno zdziwić. Między budynkami właśnie stanęło ogrodzenie.

Dawna synagoga nie ma szczęścia do najemców. Lokal w którym do niedawna mieściła się restauracja Stodoła Smaków znów jest do wynajęcia. Wąski przesmyk między budynkami od lat służył mieszkańcom jako szybki sposób dojścia na Placu Kulczyckiego. W tym tygodniu na chodniku stanęło ogrodzenie. Właściciel działki postanowił zagrodzić przejście od strony Rynku i Placu Kulczyckiego.

W zabudowującym się centrum coraz trudniej o połączenie z sąsiednim placem. W tej chwili jedynym dojściem staje się więc kolejne prywatne przejście stworzone w kamienicy kancelarii podatkowej. 

 

85 komentarzy

85 Komentarzy

 1. Anonim

  25/11/2017 o 22:16

  Brawo Janusz biznesu! dzięki temu będzie tam coraz mniej ludzi, to i miejsce stanie się mniej atrakcyjne do wynajmowania.
  No ale przecież właściciel musiał pokazać kto tu rządzi.

 2. Anonim

  25/11/2017 o 22:17

  czy ktoś jeszcze pamięta te obietnice mówiące o otwarciu rynku na plac Kulczyckiego? Pusty śmiech mnie ogarnia.

  • Anonim

   26/11/2017 o 11:21

   Tak się dzieje, gdy lud zadowala się obietnicami, a lokalna władza zatrudnia przypadkowego gościa z rady do decydowania o przyszłym wizerunku miasta, o którym ten gość żadnego pojęcia nie ma. Plan, który takich podstawowych decyzji nie uwzględnia, nadaje się tylko do kosza, ale radni takimi błahostkami nie będą się przecież zajmować, więc uchwalili gniota i mają problem z głowy. Brawo!!

  • Anonim

   26/11/2017 o 11:23

   Nie pamiętają. Dlatego głosują jak cielęta ciągle na to samo towarzystwo wzajemnej adoracji.

  • nooo

   26/11/2017 o 11:33

   ale Ci którzy obiecywali, dali wezetkę na zabudowę terenu bedą cego zawsze naturalnym łącznikime z placem Kulczyckiego i mamy piękny, nowoczesny budynyk wg projektu wiadomo kogo. Ale dzięki Bogu z przejściem na które zgodził się normalny właściciel tej nieruchoności. Potrezbne jeszcze przejście gminne i myślę, że obecny burmistrz do tego doprowadzi. 🙂 A to zagrodzone…. nooo, rzeczywiście geniusz wymyślił. Njpierw wybrukowanie tego kocimi łbami, a potem zamknięcie (chyba, żeby ludzie sobie nóg nie skręcali). 😀

   • Anonim

    26/11/2017 o 22:33

    Nie będę zaskoczona, gdy wlaściciel tego głównego połączenia z placem Kulczyckiego ( koło księgarni) też skorzysta z prawa własności i pewnego dnia zagrodzi także tamto przejście. 😉 Byłaby jakaś gwarancja na zachowanie przejścia, gdyby gmina wykupiła ten teren zanim doszło do wydania zezwolenia na budowę. W przeciwnym razie nie zdziwię się, gdy trzeba będzie z rynku przespacerować się naokoło, czyli Krakowską, Legionów Polskich i Szkolną. To daje co najmniej kilometr nadłożonej drogi.

    • Anonim

     27/11/2017 o 10:02

     Już nie przesadzaj z tym kilometrem. To raz. Nie trzeba przez Legionów, można w drugą stronę, przejść przez Danka i też jesteś na Szkolnej – z Rynku masz raptem 200-300 metrów więcej do przejścia.
     A dwa – pan A.B. akurat należy do tych ludzi, którzy nie działają jak ten śmieszny właściciel działki zastawionej. Nie zagrodzi.

     • Anonim

      27/11/2017 o 23:34

      Dla ścisłości, licząc na przykład od apteki Rodzinnej do biblioteki – dłuższa trasa wynosi około 950 metrów, a krótsza, którą szacujesz na 200-300 metrów – ma ponad 400 metrów. Jednak w sumie nie ma to większego znaczenia. Ważne, że daleko. Ponieważ rozważania są czysto teoretyczne, być może problem wydaje się wyolbrzymiony. W rzeczywistości już nie byłoby to takie „raptem 200-300 metrów więcej do przejścia” A co do samej oceny, czy ktoś drugi zagrodzi lub się powstrzyma, bo działa inaczej niż ten pierwszy, który zagrodził, wolałabym się trzymać prawa, zamiast liczyć na czyjeś subiektywne cechy charakteru i nawet najlepsze intencje 😉

     • Anonim

      28/11/2017 o 07:33

      Ja nie wiem co Ty miałeś/miałaś z matematyki w podstawówce lub w szkole średniej…
      Z Apteki Rodzinnej do Biblioteki jest starym przejściem 250 metrów. Przejście przez Danka to 470 metrów. 470 – 250 mieści się w przedziale „200-300 metrów więcej do przejścia”.

      Ale faktycznie, nie ma o czym dyskutować. Pytanie tylko po co podejmujesz dyskusję, skoro zaraz po jej rozpoczęciu twierdzisz, że nie ma to znaczenia…

      Trzymaj się zatem dalej prawa i swoich wyliczeń, ja tam wolę jak mimo wszystko ludzie nie rozmawiają ze sobą i nie działają między sobą „na paragrafy”, a raczej na prostą, zwykłą życzliwość.
      Tak, wiem, strasznie obce słowa w obecnym świecie… ale sami sobie taki świat stworzyliśmy swoimi debilnymi decyzjami w życiu, więc mimo wszystko wolę pozostać w idyllicznej wersji świata, gdzie jednak ludzie są z natury dobrzy a nie złośliwi.

     • Anonim

      28/11/2017 o 09:34

      To było tylko zwykłe sprostowanie lub uściślenie, jak kto woli, oparte na banalnie prostym wyliczeniu, a Ty od razu mieszasz do tego matematykę, wartościując czyjeś kompetencje według utartego kryterium „co kto miał na świadectwie”. Jeżeli sprawdza się u Ciebie na co dzień „idylliczna wersja świata”, ależ proszę bardzo! Ale żeby nie było, to ja także jestem za życzliwością, tylko jak widać na załączonym obrazku – ta kategoria nie zawsze się sprawdza 😉

     • Anonim

      28/11/2017 o 11:36

      No niestety prawo też się nie zawsze sprawdza. Pytanie teraz co częściej szwankuje – właśnie prawo, czy życzliwość ? Ja mimo wszystko obstaję za tym, że częściej można spotkać ludzi życzliwych niż ludzkie prawo.
      Idąc dalej matematyką, statystycznie rzecz biorąc, wersja idylli jest lepsza. I częściej się może sprawdzać, pod warunkiem zastosowania właściwych zmiennych.

     • Anonim

      28/11/2017 o 16:26

      To chyba jest błędnie postawiony problem. W tym konkretnym przypadku prawo nie ma nic wspólnego z życzliwością. Najlepszym przykładem jest zagrodzona posesja. Jeżeli przejście było nieformalne, czyli prawnie nieusankcjonowane, właściciel miał święte prawo ją ogrodzić. Gdyby radni miejscy podczas debatowania nad planem chociaż trochę poszerzyli swoje horyzonty i zadbali o zapisy w planie korzystne dla mieszkańców, mogli spokojnie wprowadzić ustalenie o zakazie budowania ogrodzeń działek w obrębie śródmieścia. Tak się postępuje w wielu miastach, ale do tego jest potrzebna wyobraźnia i odpowiednia wiedza, której twórcom planu zabrakło. A co do tego jedynego aktualnie przejścia pod nową kamieniczką poleganie na czyjejś życzliwości może jest i zabawne i na dzisiaj w miarę przekonywujące. A co będzie, jeśli pewnego dnia właściciel sprzeda nieruchomość komuś innemu, kto okaże się mniej życzliwy i postawi tam ogrodzenie zgodnie z prawem? Wiem, że ktoś zaraz powie, że zna obecnego właściciela i że wie, że ta nieruchomość nie jest na sprzedaż. Dzisiaj może tak. A jeśli kiedyś sytuacja się zmieni i sprzeda? Czy to będzie koniec Twojej idylli? Czy powiesz wówczas, że Toja idylla była lepsza? Chyba właśnie tym się różnimy, że moje wizja świata uwzględnia również i takie sytuacje… 😉

     • Anonim

      29/11/2017 o 07:28

      No właśnie ma dużo wspólnego. Dobrze piszesz, że właściciel miał święte prawo zagrodzić swoją działkę. Tylko że tu właśnie skończyła się jego życzliwość a zaczęła złośliwość. Bo dlaczego nagle TERAZ ją zagrodził, a nie rok, dwa, trzy lata temu? Wtedy było wszystko OK ?
      Czytając wpis Pana Burmistrza – co chwilę widzę tam „brak porozumienia”. Ktoś ustąpić zawsze musi, ale najlepiej jak robią to dwie strony i spotykają się w środku. Tylko w tym przypadku nie możemy mówić że tylko gmina się nie chciała dogadać, bo jak widać to gmina podjęła próby, a gość je storpedował. Nie mówimy tutaj o działce na której będzie stawiany dom, i właściciel chce mieć święty spokój od ludzi – wtedy to sam bym mu wybudował ogrodzenie 🙂 Mówimy o działce w centrum miasta, która jest przejściem dzielącym dwie jego części. Blokowanie jej jest objawem braku życzliwości.
      Uprzedzając pytania i ataki – nie, nie mam działki w centrum miasta. Tak, udostępniłbym przejście w takim przypadku.

     • Anonim

      29/11/2017 o 14:18

      I dlatego powtarzam po raz kolejny, że te dwie kategorie są ze sobą trudne do pogodzenia. Mam duży szacunek dla ludzi życzliwych, ale sama życzliwość widocznie nie wystarcza w relacjach pomiędzy ludźmi, skoro obok musi funkcjonować prawo. Gdyby kierowano się tylko samą życzliwością, prawo byłoby niepotrzebne. Oczywiście można wszystko to, czego nie da się osiągnąć życzliwością, nazywać złośliwością, ale problem polega na tym, że świat przedstawiany w wersji czarno-białej jest czystą abstrakcją. Czy wiesz na pewno, czym tak naprawdę kierował się właściciel posesji podejmując decyzję o jej ogrodzeniu? A może miał inne poważne powody i złośliwość nie była mu w głowie? Łatwo się szufladkuje ludzi nie mając pojęcia o ich prawdziwych motywach działania. Ale dzięki Twojej kategorycznej ocenie mogliśmy się przynajmniej dowiedzieć, kto w naszej zacnej mieścinie jest złośliwy, a kto życzliwy.

     • Anonim

      30/11/2017 o 08:13

      No widzisz 🙂 Nie ma za co 😉

 3. Metyl

  25/11/2017 o 22:49

  To miasto nie ma żadnego prawa do przejścia na plac Kulczyckiego? Porażka. To trochę tak jakby ktoś zakazał przejścia przez bramę floriańską teraz, bo to moje i już

  • nooo

   29/11/2017 o 20:01

   brama floriańska to brama miejska od wieków, więc porównanie słabe raczej 😉

 4. Xxxxx

  25/11/2017 o 23:05

  Dobrze byłoby to nie wiem poco to zagrodzili

 5. Mex

  26/11/2017 o 10:06

  Czują własnością jest ta nieruchomość?

  • Anonim

   26/11/2017 o 21:56

   To moje.

 6. :-)

  26/11/2017 o 13:02

  Przejście było użytkowane jako publiczne przez ostatnie …..100 lat,czyli gmina powinna złożyć wniosek do sądu o ustanowienie służebności przechodu….(20 lat w dobrej wierze i 30 lat w zlej wierze ) sprawa wygrana tylko władzo nie leń się i działaj .

 7. mieszkaniec

  26/11/2017 o 13:45

  Przepraszam, a kostka brukowa na chodniku, została też przejęta przez właściela?

  • To

   26/11/2017 o 15:42

   Kostka właściciela działki. On brukowal.Chyba każdy widział. 😀

 8. PRECZ Z SOCJALIZMEM

  26/11/2017 o 13:51

  Tak trudno jest nauczyc sie szanowac prywatna własnosc.

 9. GR

  26/11/2017 o 13:58

  Nikt mu przecież tego kawałka ziemi nie weźmie, a starsi ludzie z niego korzystali. Ludzie tacy sa… byle zrobić na złość drugiemu…

 10. bogdbi

  26/11/2017 o 15:49

  Ja tamtedy chodziłem całe życie, a mam już blisko 50 lat. Czy nie da się wszcząć postępowanie cywilne o zasiedzenie?

  • Anonim

   26/11/2017 o 21:55

   Nie, bo nie zasiedziałeś, a jedynie przechodziłeś tamtędy. Poczytaj o zasiedzeniu. To tak nie działa.

 11. REX

  27/11/2017 o 11:59

  Dawno tam przejścia nie było tzn. w latach 60. Dopiero Straż przy burzeniu chat Kulczyckich wygospodarowała przejście. Pytanie tylko do Radnych i Pana Vice kiedy wykona rewitalizacje ul. Wąskiej i wjazd do „Getta” minęło 27 lat Samorządu a centrum miasta straszy. Żydom oddał Pan Jagiełło Synagogi a Oni sprzedali na jadłodajnie. Była by taka uliczka jak na Kazimierzu ale trzeba zrobić choć nawierzchnie z kostki kamiennej ,latarnie takie jak na Rynku itd/

  • Carlos

   28/11/2017 o 15:14

   piszesz bzdury jako nastolatek w latach 60 biegałem tym przejściem przy dawnej OSP.

 12. BALBINKA

  27/11/2017 o 14:23

  Skoro takie zwyczaje i prawo,to co będzie,jak Potoccy zagrodzą kiedyś
  całe planty i park Bogackiego?A tutaj to faktycznie skandal -to najbliższe dojście do Burmistrza z rynku,a tu KLOPS!

  • Anonim

   27/11/2017 o 22:26

   Masz przejście 20 metrów obok, nie histeryzuj.

 13. znajomy

  27/11/2017 o 18:49

  Rozmawialem z wlascicielem i twierdzi ze czeka na lepsze czasy.Od czasu zakupu nieuchomosci ma z nia same problemy.
  Najpierw czekal na warunki zabudowy ponad dwa lata a poniewaz nie zglosil sie do meza pani wuzetkowej to dostal wz ktora mozna bylo wyrzucic do kosza.
  Pozniej pani o podwojnym nazwisku (i charakterze chciala) kupic budynek dla syna.Po ulozeniu kostki granitowej zostal zmuszony do wykonania chodnika na terenie bedacym wlasnoscia gminy na swoj koszt i musial zaplacic nawet za zajecie czesci pasa drogowego(120zl za dzien).Na nic zdaly sie tlumaczenia ze to gmina powinna odprowadzic wode z drogi na swoj teren i koszt bo to ona obnizyla teren w celu wjazdu samochodow strazackich.
  Inna sprawa to donosy do nadzoru budowlanego przez wspomniana pania.Poniewaz wlasciciel poniosl okreslone koszty i straty spowodowane przez urzednikow to oczekuje na rekompensate polegajacej na miesiecznej oplacie za uzyczenie przejscia.Jego sugestia aby przejscie bylo zamykane na pozne godziny nocne, przez np.straz miejska zostaly ,tez zostaly odrzucone.Aby uniknac ,zanieczyszczenia i odpowiedzialnosci za zdarzenia nna jego nieruchomosci wykonal przedmiotowe ogrodzenie

 14. gt

  28/11/2017 o 09:03

  A ja na miejscu właściciela postawiłbym szlaban i pobierał złotówkę za przejście.Pytanie czy grunt na którym jest parking płatny należy do miasta ? Bo jak nie to jakim prawem gmina pobiera opłaty za parking!? Większe prawo do pobierania opłat mają właściciel tej działki, jak i Potoccy na swoim terenie.

  • Anonim

   28/11/2017 o 11:45

   Ehhh, ludzie. Wszędzie tylko pieniądz ? na prawdę tylko to ma się liczyć ? każdy argument jest nieważny, jeżeli nie ma wartości materialnej ??
   Do czego myśmy doprowadzili ??

 15. Wacław Gregorczyk

  28/11/2017 o 23:11

  Witam. Ponieważ informacja redakcji jest niepełna wyjaśniam:
  1. Przeprowadziłem rozmowy w sprawie zakupu lub dzierżawy przejścia przy synagodze. Niestety nie doszliśmy do porozumienia.
  2. Zawarłem umowę z właścicielem budynku z przejściem dla pieszych dotyczącą bezpłatnego korzystania z przejścia z Rynku na ul. Szkolną przez mieszkańców.
  3. Zaproponowałem właścicielowi działki położonej w części północno – zachodniej Rynku, odkupienie na rzecz Gminy Krzeszowice części działki umożliwiającej wykonanie ciągu pieszo – jezdnego (przejście dla pieszych oraz wyjazd z Rynku na ul. Szkolną ). Brak porozumienia.
  4. Wiosną 2017 roku zawarłem umowę z Wykonawcą na opracowanie dokumentacji budowy ciągu pieszo – jezdnego o szerokości około 5,5 m umożliwiając przejście dla pieszych oraz wyjazd z Rynku na ul. Szkolną po działce niezabudowanej w części północno – zachodniej Rynku (ZRID). Projektant wystąpił w imieniu Gminy Krzeszowice do Ministerstwa Infrastruktury o zgodę na odstępstwo w tej sprawie. Sprawa w toku.
  5. Uważam, że Gmina powinna posiadać własne połączenie pomiędzy Rynkiem i ul. Szkolną. Stąd moje wyżej wymienione inicjatywy. Takie połączenie należało wykonać razem z rewitalizacją Rynku. Dlaczego tak się nie stało należy pytać burmistrza i radnych z miasta poprzedniej kadencji.

  • Anonim

   29/11/2017 o 14:42

   Szanowny Panie Burmistrzu, odpowiedź na Pana pytanie zawarte w punkcie piątym jest bardzo prosta: ponieważ osoba czuwająca nad rewitalizacją jako jej koordynator z ramienia burmistrza nie była zainteresowana połączeniem rynku z placem Kulczyckiego, gdyż w jej interesie było zabudowanie całej północnej pierzei pod swoje dyktando. Zapewne szczegóły tych prywatnych poczynań są Panu znane. Że nie wspomnę już o rozgrzebanej działce koło Buzdyganówki. To takie lokalne odcienie PARTYKULARYZMU. Zupełnie inną kwestią jest fakt, że ani burmistrz ani rada poprzedniej kadencji nie wyrazili swojego sprzeciwu wobec tych kontrowersyjnych poczynań więc teraz mamy tak jak mamy.

  • Znajomy

   29/11/2017 o 20:23

   Z tego co słyszałem to przejście dla pieszych pod nowym budynkiem pana.B.zostało zagwarantowane w wuzetce i zawawarcie umowy użyczenia to nie jest sukces obecnego burmistrza.Nieprawdą też jest że proponował dierżawe właścicielowi chodnika przy byłej synagodze ,była propozycjq umowy użyczenia (widziałem ją!!!).Właściciel był skłonny użyczyć terenu ale”wkurzyła ” arogancja urzędniķów.
   Ja też petraktuję zakup kolumny Zygmunta ale na razie nic…..

 16. ktoś

  29/11/2017 o 07:02

  rozmowy bez porozumienia to specjalność,a jak się spytać samego siebie może odburknie.

  • Majka

   29/11/2017 o 10:39

   A po co porozumienie skoro jest podpisana umowa? Nie tędy to tamtędy. Ważne chyba że mamy jak przechodzić..

 17. yes

  29/11/2017 o 08:22

  Wąska też dochodzi do Szkolnej i czeka na remont.

 18. ciekawy

  29/11/2017 o 08:42

  Przy tym miejscu tyle osób próbowało rozkręcić swój biznes, jestem ciekawy Panie Burmistrzu jakie kroki wykonała gmina aby pomóc takim przedsiębiorcom?

 19. Anonim

  29/11/2017 o 09:21

  Jak u Nas na spotkaniu na Woli: wina Bartla… . Ludzie z Tenczynka mają straszną tęsknotę do win…

  • krzysio

   29/11/2017 o 11:03

   Mógłbyś rozwinąć swój wpis. Konkretnie, o co chodzi z tym spotkaniem na Woli?. Umieram z ciekawości.

   • Aaaa

    29/11/2017 o 18:35

    Na każdy zarzut odpowiedzią jest, że to wina poprzednika.

  • krzysio

   30/11/2017 o 10:32

   Ponawiam swoje pytanie. „Zawiesiłeś”się czy to brak argumentów. Przypominam, że jestem z Woli Filipowskiej i oczekuję konkretów. No chyba Anonimie, że się po prostu zapędziłeś i jest Ci głupio?.

   • aaaa

    30/11/2017 o 13:33

    Na każde pytanie była odpowiedź, że to wina bartla. Czytać Krzysio nie potrafisz?

    • krzysio

     02/12/2017 o 07:45

     aaaa. Byłeś\aś na tym spotkaniu?. Z tego co piszesz – wnioskuję, że nie. Więc po co zabierasz głos w sprawie o której nie masz pojęcia?.

     • aaaa

      02/12/2017 o 12:13

      Byłem

 20. minimax

  29/11/2017 o 10:54

  Panie Gregorczyk, a co z przejściem przestrzenią publiczną koło Buzdyganówki? Kiedy pan je otworzysz? Ja wiem kiedy. Nigdy. Jak pod pana nosem bezprawnie wycięto jesion, to do tej pory cisza. Zapomniałeś już pan o tym? Mieszkańcy nie zapomnieli. I do wyborów nie zapomną. Nie zwalaj pan wszystkiego na Bartla i poprzednią radę. Bartla w urzędzie nie ma od 3 lat. Część radnych, którzy kiedyś byli w Nowych Krzeszowicach z Bartlem, teraz popierają pana. Poza tym co nas mieszkańców dzisiaj obchodzi poprzednia kadencja? Przestań więc pan zwalać wszystko na poprzedników, tylko spróbuj im pan chociaż dorównać. Bo przy nich wyglądasz pan zadziwiająco blado. Jak pan żeś się nie czuł na siłach być burmistrzem, trzeba było nie kandydować.

  • Anonim

   30/11/2017 o 08:11

   odezwał się głos ludu uciśnionego…

  • krzysio

   02/12/2017 o 13:06

   Super gość!!. Sam pyta i sam odpowiada. I tak w kółko. Szacun.

  • no cóż

   02/12/2017 o 17:17

   mini wiedza, max pretensji 😉 oto minimax. A nie wiesz, że teren obok buzdyganówki jest prywatny? Ze Bratl miał go kupić ale widać był jakiś powód dla którego tego nie zrobił, a wuzetka dla prywatnego właściciela tam powstała… Dawaliście się wodzić osiem lat za nos tamtej ekipie. Robili was jak przedszkolaków, a wy łykaliście każdy kit. tańce pana Czesława, umizgi…. jaki to fajny gość. I co? zosatwił rynek do remontu, jeszcze nie minęło pięć lat a on się sypie, usychające drzewa, spaprany plan, zadłużoną gminę…można Gregorczyka nie lubić. Ale trzeba mu przyznać, że uczciwie podchodzi do swojej pracy i ludzi. wiadomo, zawsze tzeba oczekiwać więcej. Ale spróbujmy być obiektywni. i jeszcze jedno minimaxie – niestety poprzednia kadencja powinna mieszkańców bardzo obchodzić choćby dlatego,żeby nie pwtórzyć jej błędów. 😉

   • Anonim

    02/12/2017 o 21:28

    Zobaczymy jak Gregoczyk zadłuży gminę przed wyborami są pogłoski że do granic wskaźników.

   • minimax

    03/12/2017 o 00:06

    Działki które przez zapisy w planie zagospodarowania autorstwa Gregorczyka Wacława będą okrojone przez niepotrzebnie szerokie drogi też są prywatne. I jakoś to Gregorczykowi Wacławowi nie przeszkadza. Od zakończenia rewitalizacji rynku minęło ponad 5 lat. To, że teraz drzewa usychają, to wina Bartla. A że przeżyły do tej pory, to pewnie zasługa Gregorczyka Wacława. Co ci się w rynku sypie? Że po 5 latach eksploatacji rynku kilka kostek brukowych się obluzowało, to jest powód do stwierdzenia, że rynek sie sypie? Z planem jest tak, że Bartl go spaprał, a Gregorczyk Wacław doprowadził do jego uchwalenia. Jak ktoś unieważnieni plan to pewnie znów będzie wina Bartla. Zadłużenie gminy od końca kadencji Bartla wzrosło. Wzrośnie jeszcze bardziej jak Gregorczyk Wacław zaciągnie kredyt na spłatę 11 baniek zadłużenia WiKu. Czy to jest właśnie to uczciwe podejście do ludzi, o którym piszesz?

    • komkom

     04/12/2017 o 11:10

     Problem usychających drzew i sypiącej się płyty rynku zostawcie Stowarzyszeniu „Rynek” i jej pani prezes.

 21. anonim

  30/11/2017 o 10:18

  Ludzie, gregorczyk nie jest złym brmistrzem, ale nie jest wyrazisty, nie jest reprezentatywny. Widać, że urząd lepiej pracuje, ale to są drobne zmiany organizacyjne. Brakuje osób z chrakterem, którzy na prawde będą liderem Gminy.
  Powiedzcie mi lepszy niż Gregorczyk będzie R. chochół?
  Byc może tak, ale patrząc na działalność Pana Chochoła jako Radnego (bardzo kiepsko)
  Z drugiej strony Burmistrz też sie nie wykazuje.
  Dobrym kandydatem byłby Baranowski, ale chyba za dużo już ma obowiązkow/etatów na większe zaagażowanie w sprawy Gminy.
  Czy jest jeszcze jakiś kandydat???

  • minimax

   30/11/2017 o 13:56

   O jakiej ty dobrej zmianie bredzisz? Porównaj sobie kto był za Bartla naczelnikuem wydziału planowania i architektury a kto jest nim teraz. Kto był szefem prawników? Kto był sekretarzem?
   Baranowski dobrym kandydatem na burmistrza? Lepszego dowcipu w tym roku nie słyszałem.

 22. Gladiator z Rynku

  03/12/2017 o 18:13

  lepiej nam kogoś zupełnie spoza tej kliki na burmistrza ,obecny wszyscy mamy nadzieje że już nie dostanie mandatu zaufania od mieszkańców

  • racjonalizm

   04/12/2017 o 13:45

   Myślę, że ktoś nie zakorzeniony w środowisku Krzeszowickiego magistratu byłby dobrym burmistrzem, tylko czy go ludzie wybiorą.

 23. Anonim

  04/12/2017 o 18:01

  Zluzujcie. Jeszcze nie wiadomo czy w ogóle będziemy w przyszłym roku wybierać burmistrza.Prezes podobno zastanawia się nad oddaniem tego przywileju radnym, czyli tak jak w powiatach. Dogadają się partie i wybiorą nam burmistrza.
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,22735558,pis-zlikwiduje-bezposrednie-wybory-prezydentow-i-burmistrzow.html#Czolka3Img

  • Anonim

   05/12/2017 o 07:05

   jakbyś jeszcze bardziej wiarygodne źródła informacji podawał to by było fajnie.
   I od razu uprzedzam – nie chodzi mi o żadne tvpisy czy inne radia maryjne.

  • krzysio

   05/12/2017 o 07:59

   Wiadomość z Wybiórczej, to żadna wiadomość.

  • wieś tańczy i śpiewa

   05/12/2017 o 09:51

   Po co nam rada i burmistrz? Może od razu wprowadzić naczelników gmin mianowanych przez samego prezesa? Potem tylko czekać na zamknięcie granic, wprowadzenie kartek na cukier, masło, mięso, papierosy, wódkę i benzynę. I jeszcze wiz uprawniających do przejazdu z miasta do miasta.

   • Anonim

    05/12/2017 o 11:33

    Tak tak. I tak się tworzą podziały, gadasz od rzeczy i brednie. Wiadomo że kartek nie będzie, wiz też nie. Czasy Ci się pomyliły.
    No ale przecież trzeba siać zamęt i ferment bo tylko wtedy cała ta „gra” ma sens…

    • wieś tańczy i śpiewa

     05/12/2017 o 15:32

     Czasy może i nie te, ale ludzie ci sami. Dawniej guru był gensek, teraz prezes. Prawda towarzysze?

    • Gie

     05/12/2017 o 19:30

     Jesteś tego pewny? Czy w listopadzie 2015 przypuszczałbyś że aptekarz, tfu, pomocnik aptekarza będzie jednym z najważniejszych doradców ministra Obrony Narodowej i dostanie odznaczenie którego nie dostają żołnierze którzy byli w Afganistanie? Że prezydent RP będzie po nocach nominował sędziów TK? Że pani Kempa według własnego widzimisię publikowała wyroki TK? Czy wtedy przewidziałbyś paski w TVP INFO czy Wiadomościach? Siekanie konfetti na cześć wiceministra przez Policjantów i przebieranie ich za aniołów na procesji? Tak że jeśli nie wierzysz w reglamentację to ja ci mówię że może ona być bliżej niż nam się wydaje. Za Tuska Polska była zieloną wyspą na tle czerwonej Europy. Teraz jesteśmy zielonkawą wyspą na tle zielonej Europy i świata. Niech przyjdzie jakiś krach to poczujemy co to socjalistyczne rządy.

     • Anonim

      06/12/2017 o 10:19

      Łał. Uwierzyłeś w tą „zieloną wyspę” Tuska, rzuciłeś się z tym argumentem jak szczerbaty na suchara… Na prawdę ? Serio te wspaniałe media (uwaga – nie mówię tu o Tefałpisach) wyprały Ci doszczętnie rozum ?
      Gdybyś czytał historię Macierewicza i trochę bardziej się w nią zagłębił niż wszystkie dziennikarzyny to byś wiedział, że Misiewicz był już „nominowany” na pół roku przed wyborami „jeżeli tylko je wygramy”. Wiedziałbyś, że odznaczenie dane mu to był taki odwet za kilka spraw, za które mści się ów pan Macierewicz na poprzedniej ekipie i jeszcze „poprzedniejszej” 😉
      To, że obrywają zwykli ludzie i funcjonariusze – no właśnie tak to się odbywa. Wiedziałbyś to, gdybyś poza wiadomościami o zielonej wyspie przeczytał kilka książek, zorientował się, że tak na prawdę cała ta hałastra która teraz rządzi robi taką a nie inną „miotłę” we wszystkich możliwych strukturach by stworzyć sobie zaplecze, jakie „lewa strona” miała przez kilkadziesiąt lat. Teraz niby zielona wyspa już ważna w argumentach, kiedyś, „za Tuska” to wszyscy stwierdzili „o, fajnie”. Kiedyś śmiano się z ratingowych agencji wystawiających Polsce oceny BBB, czy AAA czy inne, jak tylko Pisiory doszły do władzy to nagle wszyscy zaczęli szczuć nas punktami ratingowymi, bo spadały. Teraz znowu wzrosły i znowu wszyscy patrzą na te ratingi z politowaniem. To jak to w końcu jest – ważne są tylko wtedy kiedy są złe i tylko wtedy kiedy rządzi PiS i są złe to są miarodajne ??
      Nie będzie kartek i nie będzie wiz. To są brednie powtarzane tylko po to by nadal był podział w społeczeństwie i by nadal ten podział pogłębiać. Bo tylko wtedy hałastra cieńkoszyich łysiejących wodzów z OBU obozów ma szansę „panować” nad tym krajem. A ciemy lud to łyka jak pelikan rybki na wiosnę i stąd potem są teksty w stylu „no kto by przewidział…”.

     • Anonim

      06/12/2017 o 10:24

      Eh tam, chyba pomyliłeś epoki, Gie. Każdy, kto ma stabilne poczucie własnej tożsamości i kieruje się rozumem – nie da się wciągnąć w ten typ myślenia. Ciężko nawet komentować te bzdury. A co do pomocnika aptekarza, tak dla przypomnienia historii – kiedyś przed laty jeden z najwybitniejszych pianistów światowego formatu został mianowany premierem i ministrem spraw zagranicznych RP. Kto by dzisiaj dopuszczał taką myśl?

     • wolny rodnik

      06/12/2017 o 14:39

      Anonim stara się przekonać, że izolacja kraju czy reglamentacja towarów żywnościowych nam nie grozi, że są to brednie powtarzane po to, by dzielić społeczeństwo. Być może. Ja pamiętam pewnego satyryka (o inicjałach JP), który w latach 80-tych wyśmiewał socjalistyczny model gospodarczy. W jednym ze skeczów sugerował, że gdyby ówczesny model gospodarczy wprowadzić na Saharze, to po tygodniu piachu by zabrakło. Tak mi się to akurat przypomniało, kiedy w radiu kilka dni temu usłyszałem wiadomość, że w Polsce zaczyna brakować węgla kamiennego i Polska musi go importować, m.in. z Kolumbii i USA. Rozumiecie to? Kraj, który jest w pierwszej dziesiątce na świecie pod względem złóż węgla kamiennego musi importować węgiel kamienny! To już nie jest śmieszne. Skoro w Polsce zaczyna brakować węgla, to nie wykluczam scenariusza wprowadzenia kartek na podstawowe produkty i izolacji kraju na arenie międzynarodowej. Smutne to, ale prawdziwe.

     • Anonim

      06/12/2017 o 17:43

      Skoro jest tańszy w wydobyciu (bo odkrywkowo) i w transporcie (dochodzi do tego fracht zwrotny) to dlaczego nie ?
      Właśnie dlatego kraju się nie izoluje na arenie międzynarodowej, że jest fracht zwrotny i nikt nie myśli ucinać takich umów barterowych.
      Jeżeli nie wykluczasz scenariusza reglamentacji podstawowych produktów na podstawie tylko jednej informacji dotyczącej importu węgla.. to może warto poznać trochę więcej ekonomicznych tajników zanim się zacznie wypowiadać ?

     • wolny rodnik

      07/12/2017 o 10:03

      Import węgla jest opłacalny bo w Polsce nie ma rynkowych cen węgla. Są co najmniej 2x zawyżone. Przez nieodpowiedzialną politykę gospodarczą. Ekononomia socjalistyczna mnie nie interesuje. Tylko kapitalistyczna.

     • Anonim

      07/12/2017 o 14:42

      jak widzisz nikogo nie interesuje co Ciebie interesuje. A ceny węgla utrzymują się na tym poziomie nie od wczoraj.

 24. wieś tańczy i śpiewa

  06/12/2017 o 12:49

  Jakby nie wszechobecna totalna propaganda, to nawet nie wiedzieli byśmy w jakim dobrobycie żyjemy.

 25. Gosia

  15/12/2017 o 15:07

  Uważam, że w tej synagodze powinno być muzeum poświęcone pamięci Żydów. Stanowili duży procent ludności gminy, a jeszcze większy procent ludności Krzeszowic, a nawet ślad po nich nie pozostał. Nic w tym miejscu nie wypali, dokąd nie wróci do dawnych właścicieli choćby w postaci muzeum. Jak widać kolejne przedsięwzięcia usytuowane w synagodze plajtują. Dla mnie chrześcijanki to profanacja, bolało by mnie bardzo gdyby podchmieleni ludzie snuli się po dawnej świątyni katolickiej. To też było miejsce kultu i należy mu się szacunek.

  • krzysio

   15/12/2017 o 20:56

   Ale ponieważ jest to miejsce prywatne, więc nie mamy nic do gadania. Będzie tam to co sobie wymyśli właściciel albo najemca.

  • Anonim

   16/12/2017 o 13:48

   Muzeum mogłoby być dobrym pomysłem ale nie w Krzeszowicach. Nawet regionalnego muzeum nie udało się zrobić poza składzikiem na strychu.
   Pomysł aby w starej synagodze zrobić pizzerię od początku skazany był na porażkę tak jak inne dotychczasowe pomysły. Myślę, że cały zaułek powinien zostać kompleksowo zagospodarowany. Żydzi w Krzeszowicach mieli swoje ważne miejsce i nie można o tym zapomnieć. Krzeszowice są na trasie Kraków – Oświęcim i warto pomyśleć aby grupy i indywidualne osoby jadące do Oświęcimia zatrzymywały sie w Krzeszowicach. Wbrew zdaniu miejscowej władzy mamy co pokazać i umieszczać w turystycznych informatorach. Cały zaułek obok byłej synagogi ( krzeszowicki Kazimierz) to sprawa przyszłości. Na początek proponuję zrobienie tam koszernej restauracji. Pamięć o narodzie żydowskim to nie tylko Oświęcim ale i to co było wcześniej i dobra pamięć teraz.

   • Anonim

    16/12/2017 o 15:21

    Dlaczego pizzeria to porażka ? Bo Enzo i Aga mają mieć monopol na pizze ?
    Problem w ludziach jest. W tym zaplutym miasteczku nie ma gdzie sie bawić, jeden lokal czynny do północy, a potem wio na planty…
    Dobry marketing i tam mogłaby powstać całkiem fajna knajpa, czynna dłużej niż do 24…

    Koszerne jedzenie w Krzeszowicach ? Ile tam osób dziennie przyjdzie ? 10 ?

    • Anonim

     17/12/2017 o 20:37

     Wystarczy tylko odwrócić wejście i otworzyć lokal od strony Waskiej i kulinarny biznesik wypali na 100 %! Oczywiście jest to także kwestia wystroju wnętrza, ale to już inna bajka. Generalnie jest to wyłącznie kwestia wiedzy i doświadczenia, a nie chciejstwa i przypadku. Tym razem podpowiadam bezpłatnie życząc, żeby tam się komuś nareszcie coś udało! 😉

  • znajomy

   16/12/2017 o 17:47

   Z tylu liceum z przodu muzeum.Moze zaczniesz chodzic na msze do synagogi albo uzupelnisz swoja wiedze ………Na calej ziemi byly miejsca kultu a ty z buciorami…..

   • Anonim

    16/12/2017 o 20:36

    miejsca czego ?
    Nie z buciorami, tylko żyjemy w świecie kultu pieniądza, i ten należy utrzymywać i robić, w przeciwnym wypadku będziesz zawsze biadolił, że inni mają lepiej.

  • znajomy

   16/12/2017 o 18:04

   Budynki synagog zostaly zwrocone przez gmine Krzeszowice gminie zydowskiej w Krakowie a ta niezwlocznie sprzedala ja nie stawiajac zadnych warunkow.Pozniej zostaly jeszcze raz sprzedane.Ta w stanie zupelnej ruiny jest wpisana do rejestru zabytkow.Widac jak jej ta „ochrona zabytkow”sprzyja.Ta o ktorej piszemy zostala przebudowanana na remize strazacka,pozniej na lokal gastronomiczny i ma tyle wspolnego z zabytkami co sledz po zydowsku w niej zjedzony z koszernym jedzeniem.

 26. Znajomy

  17/12/2017 o 12:34

  Z tylu liceum z przodu muzeum.Moze zaczniesz chodzic na msze do synagogi albo uzupelnisz swoja wiedze ………Na calej ziemi byly miejsca kultu a ty z buciorami…..
  To byla odpowiedz dla katoliczki „Gosia”dla której synagoga to katolicki obiekt sakralny ….luki w wykształceniu

  • Ala

   17/12/2017 o 21:30

   Ale luki w wykształceniu to ty masz. Dokładniej – w czytaniu ze zrozumieniem.
   Gosia nie napisała, że synagoga to katolicki obiekt sakralny.
   Napisała, że jej, katoliczce, byłoby bardzo przykro, gdyby po byłej świątyni katolickiej snuli się podchmieleni ludzie. Czyli gdyby gdzieś był kościół przerobiony na knajpę, to byłoby jej przykro tak samo, jak jej zdaniem, jest przykro Żydom, gdy w dawnej synagodze jest jakaś restauracja.

 27. Znajomy

  18/12/2017 o 10:04

  Dlaczego przykro,podchmieleni to ludzie?

 28. wasyl

  03/01/2018 o 10:39

  Prawda jest taka że jakby wyremontowano im ta synagogę,to chętni z Diaspory by się znalezli. I taka jest prawda !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę