Jawność sprzyja każdej Władzy

Big Brother na sesji. Radni już nie unikną imiennego głosowania

Od poniedziałku wyborcy w łatwy sposób mogą sprawdzić jak głosował wybrany przez nich radny. Oko kamery będzie rejestrować każdą sesję, a system pokaże imienne wyniki głosowań. By uczestniczyć w posiedzeniu, wystarczy odpalić YouTube’a. Dzięki zmianie prawa, rozliczanie radnych z ich obietnic stało się dużo łatwiejsze. 

Kto głosował „za”, kto był „przeciw”, kto wstrzymał się od głosu, a kto połowę sesji spędził pisząc na smartfonie? Wystarczy odpalić YouTube lub włączyć stronę powiatu by przekonać się co dzieje się na sesjach. Za nowy system do głosowania gmina zapłaciła ponad 17 tysięcy złotych. Władze nie miały wyjścia, do większej transparentności zmusił ich ustawodawca. Podczas głosowania radni wybierają odpowiedni przycisk na urządzeniu, imienne wyniki widoczne są w czasie rzeczywistym. Niestety, na ten moment tylko obecni na sesji mogą od razu dowiedzieć się kto jak głosował. W przyszłości Biuro Rady chce stworzyć zakładkę w Biuletynie Informacji Publicznej gdzie być może już kolejnego dnia będą dostępne imienne wyniki głosowania.

Każde powiedzenie krzeszowickiej Rady dostępne będzie na kanale YouTube. Na tym portalu od lat można także śledzić posiedzenia Sejmiku. Inaczej do sprawy podszedł powiat. – Rozważaliśmy wykorzystanie portalu YouTube do transmisji jednak następujące aspekty wykluczyły użycie tego portalu – nie mielibyśmy wpływu na ochronę danych osobowych ponieważ dane przetwarzane są poza Europejskim Obszarem Gospodarczym – w przypadku konieczności anonimizacji danych osobowych mogłoby to być niemożliwe, a jako urząd jest to nasz obowiązek. Nie ma gwarancji, że transmisja odbędzie się terminowo (YouTube może bez powodu i informowała usunąć dowolne konto/kanał). Mamy do czynienia z korporacją przez co nie mamy wpływu na sposób realizacji transmisji – tłumaczy Anna Proczek, zastępca Dyrektora Wydziału Informatyki w starostwie. Relacja z pierwszej sesji Rady Powiatu dostępne jest na stronie: transmisja.esesja.pl.

20 komentarzy

20 Komentarzy

 1. Ann

  25/11/2018 o 21:24

  Przede wszystkim nie słychać radnych, w przypadku gdy nie mówią bezpośrednio do mikrofonu.

 2. Zuza

  25/11/2018 o 21:34

  Technika technika technika

  I po co?

 3. Mieszkaniec Centrum

  25/11/2018 o 23:09

  Troche patrzac na ręce władzy i wydatkowanie naszych pieniędzy to chciałbym zgłosić, że układanie asfaltu ponizej +5 na chodnikach w parku a taki proceder odbywał sie w piatek jest nie zgodne z normami i warunkami wykonania robót. Jestem ciekaw gdzie był inspektor nadzoru z gminy i czy odbierze im roboty. Pewnie tak, patrzac na to co robili robotnicy na gwozdzcu a urzad nie reagował , to tu pewnie też nic nie zrobią. Jestem ciekaw czy gmina zaplanowała w budżecie chociaż jakies badania tej nawierzchni przed odbiorem aby sprawdzić co oni zrobili.

  • Anonim

   26/11/2018 o 20:53

   Gdyby tak wszystko kontrolować w tym kraju to byśmy żyli w dostatku. Skoro już zacząłeś inwigilację, to działaj dalej, może w końcu będzie lepiej.Tylko coś z tym zrób a nie puste zdania klep w klawiaturę.

   • Elka

    27/11/2018 o 10:56

    Od kontroli jest Pan Słota

    • Anonim

     11/12/2018 o 16:30

     I od czego On jeszcze jest

  • Druh

   27/11/2018 o 07:03

   Trochę mijasz się z prawdą. Tak mniej więcej 15 stopni. od kilkunastu lat stosuje się masy asfaltowe, które można kłaść w temperaturze do -10 stopni. Najważniejsze aby w czasie kładzenia „dywanu” nie padał deszcz ani śnieg.

   • Mieszkaniec Centrum

    28/11/2018 o 20:18

    Druh , sprawdź jaka mieszanka asfaltu została położona i potem się wypowiadaj!!!!!! Po drugie nikt z automatu nie produkuje betonu asfaltowego ktory wytrzyma -10 bo bardzo duzo kosztuje. I to napewno nie jest jest warstwa ścieralna ja mozna kłaść +5.

 4. mieszkaniec

  26/11/2018 o 09:27

  Komisja Europejska w dniu 12 lipca 2016 r. przyjęła decyzję w sprawie odpowiedniej ochrony danych osobowych (Program Tarcza Prywatności UE-USA), która umożliwia przekazywanie danych osobowych importerom, którzy przystąpią do tego programu, a facebook i google do niego należą.

 5. Jaber

  26/11/2018 o 10:23

  Nie ma gwarancji, że transmisja odbędzie się terminowo (YouTube może bez powodu i informowała usunąć dowolne konto/kanał). Mamy do czynienia z korporacją przez co nie mamy wpływu na sposób realizacji transmisji – tłumaczy Anna Proczek, zastępca Dyrektora Wydziału Informatyki w starostwie. Relacja z pierwszej sesji Rady Powiatu dostępne jest na esesja.pl

  Rozumiem argumenty automatyzacji transmisji i obróbki materiału nagranego, w czym może pomóc współpraca z MW Concept (esesja) i ich oprogramowaniem. Lecz podstawową tzw. funkcjonalnością usługi esesja_pl jest właśnie integracja z Youtube. Dlatego też, podane powyżej argumenty wyglądają nieco kuriozalnie, szczególnie zaś argument, iż Youtube to korporacja, toteż nie ma się wpływu na realizację transmisji! Czy Pani Potoczek rzeczywiście tak to sformułowała?
  Zaś na koniec tego zdziwienia argumentacją powiatu, krótki cytat z esesja_pl :

  Dzięki integracji z Youtube, klient nie ponosi kosztów transmisji, jak i kosztów przechowywania archiwalnych nagrań.

  Serwis Youtube jest obecnie najpopularniejszym serwisem, w którym polskie samorządy przeprowadzają transmisje ze swoich posiedzeń.

  • Jaber

   26/11/2018 o 10:26

   *Przepraszam za pomyłkę w nazwisku – Pani Proczek, oczywiście.

 6. Anonim

  26/11/2018 o 18:56

  Po dzisiejszej sesji nikt już nie ma wątpliwości że oddając głos na burmistrza i wspólną gminę Krzeszowice, zagłosował na PiS.
  Jedna wielka ustawka.
  Przewodniczący jeszcze przed głosowaniem ogłasza wynik.

 7. tomasz myszewski

  26/11/2018 o 19:34

  I sesja : 1:03:29 – bezcenne :)) po drugie hymn odśpiewany bardzo smutnie; po trzecie talerze i pożerane „ośmiorniczki” :); po czwarte 2:17 – i gdzie ci radni tak tłumnie zniknęli ? 🙂 – super program – zaczynam oglądać !!

  • krzeszowiceone.pl

   26/11/2018 o 20:24

   nie ośmiorniczki, tylko co najwyżej kanapki z pasztetem 🙂 Jak się obraduje 4 godziny, a tyle mniej więcej trwały zwykle sesje RM, to można zgłodnieć 😉

 8. Ann

  26/11/2018 o 20:14

  I te obrusy na stołach! Ciekawe, kto wpadł na taki pomysł, aby stoły służące przecież jako miejsce do rozłożenia dokumentów (laptopów) zaścielić obrusami? Talerze z ciastami na tych obrusach… jak „u cioci na imieninach”…

 9. Anonim

  26/11/2018 o 20:55

  Teraz oto pojawią się tutaj sami znawcy i ekperci od tego jak „sesja powinna wyglądać”…
  Może jeszcze kamery w gabinetach lekarskich ? Bo przecież Ci lekarze to nic nie wiedzą, a jak taki jeden mieszkaniec z drugim się na jutjubach i wikipediach wyedukują to przecież mogą niejednego lekarza wyręczyć.

 10. az tak sie boimy?

  27/11/2018 o 01:51

  Anonim radnym?Nie moze to byc?

 11. tomasz myszewski

  27/11/2018 o 08:37

  faktycznie – nic się nie ruszało na talerzach – przepraszam 🙂

 12. Ann

  27/11/2018 o 14:27

  Do KRZESZOWICEONE.PL: I owszem można zgłodnieć, ale niekoniecznie to jadło powinno leżeć na stołach w sali obrad. Zawsze można zrobić przerwę na posiłek regeneracyjny i spożyć go poza salą obrad.
  Do ANONIMA: nie uważam się za „znawcę” jednak, moim zdaniem, sala obrad nie powinna być miejscem do spożywania jakiegokolwiek posiłku. Na stołach dopuszczalna jest tylko woda, co by dyskutantom w gardle nie zaschło.

 13. Młody PISiak

  27/11/2018 o 23:28

  Prosze o niefilmowanie panstwa z PISu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę