Gospodarka

Plastik przestał być „fantastic”. UE wprowadziła dyrektywę, Kraków pozbywa się go z magistratu

Fot. Foter.com

„Life in plastic is fantastic”? Już nie. Kraje unijne mają dwa lata by pozbyć się plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku i zastąpić je zamiennikami. W odpowiedzi na europejską dyrektywę niektóre magistraty zdecydowały o wyeliminowaniu plastikowych kubków, sztućców czy talerzy. Nie będzie można ich używać podczas imprez organizowanych czy sponsorowanych za pieniądze z miejskich budżetów. W kwietniu uchwałę ograniczającą zużycie plastiku jednogłośnie przyjęli krakowscy radni.

Lidl, Biedronka czy McDonald’s już przygotowują się na to, co czeka je po 2021 roku. Unijna dyrektywa zakazuje sprzedaży plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku, dzięki niej ma się też zwiększyć poziom recyklingu butelek po napojach. Z nadmiarem plastiku nieśmiało zaczynają też walczyć niektóre polskie miasta. W Sosnowcu stanęły automaty do selektywnej zbiórki odpadów. Zasada jest prosta. Każdy kto do urządzenia wrzuci zużytą butelkę PET będzie mógł przeznaczyć grosz na wsparcie jednego z klubów sportowych działających w mieście. Pierwszy butelkomat stanął niedawno także w Krakowie. Za oddania plastikowej butelki wypłaca 10 groszy. 

To jednak nie wszystko, niedawno krakowscy radni „zobowiązali” prezydenta do stopniowego pozbywania się plastiku z magistratu. W myśl przyjętej w kwietniu uchwały z urzędu mają zacząć znikać plastikowe kubki czy sztućce a także zrobione z plastiku gadżety promujące stolice Małopolski. Miasto nie będzie także mogło korzystać z usług firm cateringowych, które wykorzystują plastik. Podobną uchwałę nieco wcześniej przyjął także Wałbrzych.

W  krzeszowickim magistracie o walce z plastikiem na razie się nie mówi, do ograniczania produkcji śmieci zachęcają sami mieszkańcy. 11 maja o godzinie 17:00, o ekologicznym stylu życia Zero Waste opowiedzą w krzeszowickiej Kopalni Talentów. Dowiedz się więcej >>

6 komentarzy

6 Komentarzy

 1. Czesio

  23/04/2019 o 21:10

  Czy naprawdę ta Unia nie ma nic poważniejszego do roboty, tylko wydawać dyrektywy ograniczające niepodległość państw członkowskich? Niech unijne urzędasy zajmą się prawdziwymi problemami – uchodźcy, Ukraina, zagrożenie ze strony Rosji, a nie zmuszać człowieka do mycia przed wyrzuceniem niektórych odpadów wodą za jego własne, a nie unijne pieniądze.

  • Polska to część Unii

   24/04/2019 o 21:34

   Twoje egoistyczne i ograniczone myślenie jest dla nas, twoich sąsiadów, większym zagrożeniem niż Putin.

   • Anonim

    24/04/2019 o 22:41

    To raczej egoistyczne myślenie EWG doprowadziło do tego, że teraz trzeba wprowadzać obostrzenia.
    Plastic-fantastic, ale nikt nie przewidział co się stanie ? Doskonale o tym wiedzieli, tylko najpierw trzeba było dobrze zarobić na plastiku, a teraz dobrze się zarobi na recyklingu.
    Oczywiście tylko wybrane firmy.

    Wystarczy zacząć samemu szukać w Internecie informacji i można znaleźć bardzo „ciekawe” powiązania ludzi, którzy tak teraz krzyczą że plastik jest „be” w konsorcja tenże plastik produkujące w milionach ton rocznie.

    No ale przecież zwykłemu człowiekowi wystarczy TVN, TVP i Polsat i trochę internetowych serwisów „informacyjnych”.
    Szkoda.

    • Kreo

     25/04/2019 o 13:34

     Zatem wg Ciebie:
     a) recykling jest głupi, plastikowe śmieci mają trwać i przyrastać lawinowo
     b) recykling jest mądry i niezbędny, ale nie chcesz go, bo ktoś na nim zarabia, a ty przecież dzięki szperaniu w Internecie odkryłeś kto.

     Warto wyjść z tej znerwicowanej nory tropiciela spisków na słońce, szkoda życia. Segreguj i ciesz się, że wokół będzie ładniej i zdrowiej.

     PS
     Sprawdź to zjawisko: internet. Podobno ktoś na nim zarabia. Tylko sza. Duży temat, co? Nie ma za co.

 2. Mądre prawo i w dwa lata żyjemy jak ludzie.

  23/04/2019 o 23:58

  Brawo. W końcu.
  I obniżcie cenę gazu do ogrzewania. Obniżcie cenę gazu. Obniżcie cenę gazu. Obniżcie cenę gazu. Obniżcie cenę gazu. Itd.

 3. Sasanka

  25/04/2019 o 09:38

  Wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy gdyby była kaucja/ skup butelek plastikowych, to te butelki znalazły by się w lesie, czy na skupie za $. ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę