Wydarzenia

Chcą by Jura znalazła się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Fot. zdjeciakrzeszowice.pl

Grupa społeczników chce by Jura Krakowsko-Częstochowska znalazła się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. List otwarty w tej sprawie skierowali już  do instytucji rządowych. W obrębie tego unikalnego makroregionu, położonego na styku dwóch województw, znajduje się m.in zamek Tenczyn czy Dolina Racławki i Eliaszówki.

– Wpisanie Jury Krakowsko – Częstochowskiej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zaowocuje uchronieniem jej bogactwa przyrodniczo – kulturowego przed wszelkimi zagrożeniami związanymi z degradacją środowiska naturalnego ze strony człowieka. Pozwoli to na zadbanie oraz najwyższą jakość utrzymania środowiska naturalnego i niepowtarzalnego krajobrazu Jury w jak najlepszej kondycji – czytamy w liście otwartym zainicjowany przez mieszkańców Zawiercia i Jury.

Patronat nad akcją objął już prezydent Zawiercia, wsparli ja także pochodzący z regionu parlamentarzyści i Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody w Krakowie. List otwarty trafił do instytucji rządowych oraz Polskiego Komitetu Do Spraw UNESCO. Ideę promuje też specjalny portal.

Pragniemy czystego powietrza, gleb, oraz wody. Pragniemy by nasze dzieci i wnuki żyły i rozwijały się w czystym i zdrowym otoczeniu, aby uprawy były jadalne, a zwierzęta i roślinność otaczała nasze miejsce zamieszkania i umożliwiały odpoczynek na łonie natury. Wiele osób ukochało Jurę z tych właśnie powodów i od lat odwiedza tereny uciekając od zgiełku Śląskich miast. Tu jest cisza ozdobiona śpiewem ptaków. I to wystarczy – kończą mieszkańcy.

Z listem intencyjnym można zapoznać się na stronie: jurainfo.org/unesco/

 

3 komentarze

3 Komentarzy

 1. carolina

  02/12/2019 o 14:42

  Ciężko coś głupszego wymyślić.

  • Sapiens

   03/12/2019 o 20:34

   carolina, akurat w tym aspekcie, jesteś niekwestionowaną mistrzynią tego forum.

 2. db

  03/12/2019 o 17:56

  ….dodaj DLACZEGO ????

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę