Gospodarka

Śmieciowy węzeł gordyjski. Co zrobi gmina?

Fot. Foter.com

Kolejny przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów może zakończyć się unieważnieniem. W ogłoszonym pod koniec stycznia postępowaniu wzięła udział tylko jedna firma. Kwota, którą zaproponowała przewyższa wszystkie dotychczas zaproponowane.

W piątek nastąpiło otwarcie ofert biorących udział w przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów z terenu gminy Krzeszowice. Jak się okazuje konkurencji nie ma. Do urzędu wpłynęła tylko jedna oferta. Firma MIKI za 12-miesięczne świadczenie usługi zaproponowała kwotę 13.52 milionów złotych.

Warto dodać, że jeszcze trzy miesiące temu, ta sami firma, za roczny odbiór odpadów zaoferowała kwotę 10.29 milionów złotych. Oznacza to, że po zaledwie kilku miesiącach cena oferty wzrosła o około 3.22 miliona złotych.  Miki, na podstawie odrębnej umowy, będzie odbierać śmieci od mieszkańców jeszcze tylko do końca marca. Oznacza to, że gminie zostało bardzo mało czasu na znalezienie rozwiązania śmieciowego problemu.

 

12 komentarzy

12 Komentarzy

 1. masa netto

  24/02/2020 o 13:48

  Chyba jednak taniej wyjdzie doposażenie „Komunalki” ..

 2. Michal

  24/02/2020 o 14:20

  Chcialbym aby Gmina zrobila maly rekonesans wokol, sprawdzic jakie firmy odbieraja odpady w Trzebini, Olkuszu, Chrzanowie, Zabierzowie. Byc moze to juz bedzie maly krok do przodu. Nie moze byc tak, ze jedyna firma, ktora zglasza sie do przetargu robi co chce i stawia swoje nierealne warunki do realizacji…..
  Nawet jesli regulacje unijne ulegly zmianie i oplaty musza byc wyzsze, to jakos nie chce mi sie wierzyc ze odbior za odpady wzrasta o kilkaset %…

  • Darek

   02/03/2020 o 13:05

   Szanowny Panie Michale
   Nikt nie zmusi żadnej formy do brania udziału w przetargu.
   Na terenie gm. Zabierzów odpady zbiera ZGK Bolesław, Remondis Kraków sp. z o. o. i również MIKI.

   • Michal

    04/03/2020 o 14:44

    Szanowny Panie Darku,

    w takim razie mamy juz gmine Zabierzow…. to byl tylko przyklad, zeby moc sie zorientowac jak wyglada sytuacja w innych gminach.
    Zdaje sobie z tego sprawe, ze nikt nie zmusi firmy do przetargu, to jest jasne, ale Gmina prawdopodobnie ma mozliwosci i kontakty aby poszukac jeszcze innych zrodel (firm) ktore zajmuja sie odbiorem odpadow. Chodzi mi tylko aby wykonac jakis wysilek, ktory pozwoli nam rozwiazac ten problem i byc moze obnizyc koszty odbioru odpadow.
    Pozdrawiam

   • PamAn

    04/03/2020 o 17:48

    Remondis nie ma na wszystkie odpady wydanych nowych decyzji. Nie jest rzetelną firmą. To co Remondis narobił w gminach Zabierzów i Morawica, Liszki to woła o pomstę do nieba. Mówię tutaj o odbiorze odpadów z podmiotów gospodarczych. Ludzie pracujący w Remondis są bez podstawowej wiedzy. Remondis czeka na dużą kontrolę z WIOŚ.

 3. REX

  25/02/2020 o 05:00

  Popatrz na to z innej strony ,że nikt z Gminą nie chce współpracować przecież to jest przetarg nieograniczony otwarty dla wszystkich. Zawsze zło widzicie u innych. Ktoś pisze specyfikacje , ktoś układa regulaminy. Częściowo wina Państwa, które obciąża firmy śmieciowe obowiązkami finansowymi nie robiąc nic w zamian tzn.np. nie budując zakładów przerabiających odpady. RIPOKI się „duszą” od paliwa alternatywnego . Nie ma gdzie go spalać w cementowniach w takich ilościach, a spalarni odpadów jako elektrociepłowni jakoś nikt nie chce. Najlepiej plastiki i inne wysyłać do Chin ale od 2 lat oni nie chcą przerabiają swoje. I tak ceny rosną i nikt nie widzi z rządzących problemu.

 4. OjBedzieKoronnaWirus

  25/02/2020 o 06:51

  Proste. Zmowa firm które nie odbierają sobie klientów i nie uczestniczą w innych gminach w przetargach.
  Jak wyżej taniej chyba wyjdzie wyposazyc komunalke i obciac pensje dyr wodociągów.
  Ciekawe czy będziemy płacić ok 25 za wywóz śmieci

 5. kobiałka

  25/02/2020 o 13:29

  W poprzednich przetargach częstotliwość odbioru na wsiach wynosiła 1x miesiąc, a teraz zwiększyli do 2x na miesiąc to czego się spodziewali. Kto tam pracuje? Ci ludzie nie rozumieją podstaw matematyki. Skoro nie ma pięniędzy to może warto rozważać zmniejszenie częstotliwości w mieście, a nie zwiększanie na wsiach. Czy w tej gminie cokolwiek funkcjonuje normalnie? Prezes wodociągów pensja 20 tyś. Tutaj kolejne przetargi, kolejne procedury i kolejne pieniądze i czas w błoto. Opłacanie urzędników za bezsensowną pracę. Basenu brak – trzeba jeździć do Chrzanowa, Trzebini – tam się da. Tutaj budują jakaś bibliotekę za 7mln na wysoki połysk – kto z niej będzie korzystał? Tutaj nawet nie ma żadnego miejsca żeby przeprowadzić imprezę plenerową, jakiś amfiteatr.. cokolwiek, ale po co przecież jest klepisko 😀 nie ogarniam.

  • krzeszowiceone.pl

   25/02/2020 o 17:21

   przy poprzednich przetargach nie obowiązywały zmiany w ustawie śmieciowej, częstszy wywóz śmieci to nie widzimisię krzeszowickich urzędników, tylko wymóg narzucony odgórnie.

   • kobiałka

    26/02/2020 o 09:37

    to czemu ten wymóg nie działa w obecnym kwartale?

  • Jabłko

   26/02/2020 o 08:52

   Kobiałka ogólnie widać że nie chodzi ci w żadnym temacie o dobro mieszkańców ani nawet o własne tylko o robienie zadymy w gminie. zresztą bez efektów.

  • LR

   26/02/2020 o 15:42

   Nie ogarniasz kto będzie korzystał z biblioteki? Mało wiesz o życiu. I to ci oczywiście wolno. Ale wstyd się do tego przyznawać w taki sposób.
   Co do śmieci zgoda.
   Prezes 20 tys. – jak na pensję prezesa to nie jest jakiś kosmos w Polsce. Natomiast ceny za ścieki i owszem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę