Wydarzenia

Radni będą debatować nad raportem o stanie gminy. Głos w dyskusji mogą zabrać też mieszkańcy

Na najbliższej sesji radni będą debatować nad raportem o stanie gminy za 2019 rok. Głos w dyskusji mogą zabrać też mieszkańcy. Ustawa reguluje jednak dokładne zasady ich udziału. By stać się jej częścią muszą złożyć do przewodniczącego Rady Miejskiej w Krzeszowicach pisemne zgłoszenie, poparte co najmniej 50 podpisami.

Pełny raport o stanie Gminy Krzeszowice za 2019 rok dostępny jest już w Biuletynie Informacji Publicznej. To 57 – stronicowy dokument poruszający m.in. kwestie finansów, infrastruktury drogowej, inwestycji, polityki społecznej, edukacji, ochrony środowiska, planowania przestrzennego, transportu, promocji, bezpieczeństwa czy spraw sądowych w których stroną jest gmina.

Do sporządzania raportu zobowiązuje gminę zmieniona ustawa o samorządzie gminnym, to ona określa również liczbą podpisów, które musi zebrać mieszkaniec chcący wziąć udział w debacie. Czasu na ich dostarczenie do urzędu jest coraz mniej. „Zgłoszenia mieszkańców do udziału w debacie należy składać najpóźniej do dnia 24 czerwca 2020 – jest to dzień poprzedzający sesję, podczas której ma odbyć się debata” – czytamy w ogłoszeniu na stronie gminy.

Pełny raport wraz z wzorem formularza znajdziecie na stronach BIP.

 

26 komentarzy

26 Komentarzy

 1. Tomek

  18/06/2020 o 16:53

  Ja mam tylko jedno pytanie. Jak rada i burmistrz mogą brać kredyt na dłużej niż czas panującej kadencji? Może w tym wypadku powinna zapytać mieszkańców o zdanie. Jak łatwo jest brać kredyt skoro się go samemu nie spłaca.

  • czytelniczka

   18/06/2020 o 21:17

   Ale biblioteka piękna będzie, pieniążki potrzebne 🙂

  • Gąska

   19/06/2020 o 08:46

   Na tej zasadzie nikt by nigdy kredytu nie wziął, skoro co kadencję trzeba całą radę tworzyć od nowa.
   I co miałby dać głos mieszkańców ? Referendum nad każdą pożyczką miało by być ? Poczytaj prawo administracyjne dot. referendum i zobacz jak bardzo by to wszystko skomplikowało.
   Mieszkańców o zdanie rada „pyta” co wybory. Wtedy jakimś dziwnym trafem do urn idzie mniej niż połowa uprawnionych do wypowiedzenia się w kwestii kto ma rządzić. Potem natomiast każdy ma już pretensje, nawet ci co wybory przesiedzieli w domu dając wyraz tego jak bardzo są „zainteresowani”.

   • Haplopluk

    20/06/2020 o 10:59

    Niewygodne, ale prawdziwe 🙂

   • Tomek

    21/06/2020 o 19:26

    mnie chodziło o to że jak gmina zamierza brać większy kredyt na kilkanaście lat to jednak mieszkańcy powinni mieć coś do powiedzenia. Ale po wypowiedziach na forum to widać, że pomysł nie ma aprobaty. Tak więc zmieniam zdanie i proponuje brać, brać i jeszcze raz brać – póki dają 🙂

 2. Życzliwy

  20/06/2020 o 19:58

  Nie ma co debatować żadnych kłopotów nie będzie Emilewcz rozdaje pieniądze samorządom. Pewnie Krzeszowice też dostaną wszak mają ministra. Tylko nie zapomnijcie na kogo macie głosować.

  • Zenon

   20/06/2020 o 22:23

   Życzliwy

   Czyli na kogo? Żebym błędu nie popełnił

   • Życzliwy

    21/06/2020 o 09:49

    Zenonie a kto daje?

    • Zenon

     23/06/2020 o 14:38

     A daje
     Z kieszeni A bierze – daje do kieszeni B

     I nikt tego majstersztyku nie rozumie. Szkoda

  • Życzliwy, zmień pracodawców

   21/06/2020 o 00:34

   Tylko Trzaskowski, Kosiniak albo Hołownia. Polacy chcą być częścią Europy.
   Duda i Bosak to prosta droga do Rosji. Z różnych powodów, ale efekt ten sam.
   „My tylko wykonywaliśmy rozkazy…”

   • Mieszkaniec

    21/06/2020 o 09:02

    Trzaskowski to lewicowy socjalista, kosiniak poglądy ma takie jakie aktualnie są modne, holownia to taki dubler trzaskowskiego, wszystki te osoby to najlepsza droga do jeszcze większego kryzysu gospodarczego jaki zafundowało nam PiS. Tylko Krzysztof Bosak jest w stanie w sposób racjonalny nas z tego wyciągnąć.

    • Precz z narodowym socjalizmem

     22/06/2020 o 22:06

     Mieszkancu z wiedza u ciebie zaprawde powiadam ci kiepsko . Ale sie nie martw sie długa droga cie czeka jeszcze abys poznał prawidła a wtedy przyjdź z tatą to bedziecie mogi zajac stanowisko kto jest socjalista . Czy kaczynski czy morawiecki czy reszta tej grupy PIS.

    • wyborca

     23/06/2020 o 09:29

     Wolę „lewicowego specjalistę” chociaż to bzdury, niż człowieka który jak dotąd nie zhańbił się pracą. Tak postrzegam Bosaka. Potrafi tylko gładko mówić i sprytnie ukrywa przed wyborami swoje brunatne poglądy. Niczego jak dotąd w życiu nie osiągnął a chce rządzić 40 milionowym państwem.

    • No nie

     23/06/2020 o 23:47

     Krzysztof Bosak, mieszkańcu, to miły chłopak, ale nikogo nie wyciągnie z niczego nigdy, bo jest zbyt zielony i zbyt nawiedzony, poza tym za bardzo na rękę rosyjskiemu wywiadowi. Gdyby go nie było sami by go stworzyli. Wiec jeśli nas do czegoś wyciągnie, to do rosyjskich płac. Ma miejsce na scenie politycznej, jak miał Korwin póki nie zwariował. Ale nic więcej. Ostrożnie. Pewnie masz ze 20 lat, też głosowałem na Korwina jak tyle miałem. To do niczego nie prowadzi prócz dość niebezpiecznych konsekwencji dla współrodaków.

   • Anonim

    22/06/2020 o 18:17

    Haahahhaahah
    „Tylko Trzaskowski, Kosiniak albo Hołownia” hahahahahhahaha
    Człowieku, wyłącz telewizor, włącz myślenie.
    Kosiniak nie jest kandydatem na prezydenta, startuje z zupełnie innego powodu (podobnie jak Bosak)
    Hołownia jest potrzebny Trzaskowskiemu tylko w I turze. To jest tylko „podbieracz” głosów, który natychmiast po I turze przekaże swoje poparcie Trzaskowskiemu.
    Trzaskowski ma szanse na zmiany. Pod warunkiem, że przestanie słuchać swoich „przyjaciół” z KO.

    A KO niech się cieszy i dziękuje w co tam wierzy, że był koronawirus – bo bez tego wybory zakończyłyby się w I turze, a pani Kidawa może dobiła by do 10%.

    „Duda to prosta droga do Rosji” – ponawiam prośbę – włącz myślenie, wyłącz telewizor. Zacznij sam analizować dane, a nie tylko wsłuchuj się retorykę „medialnych podpowiadaczy”.

    Jeszcze napisz, że wszyscy kandydaci (11) startują z przekonaniem, że uczestniczą w wyborach na prezydenta, a nie idą „ugrać swoje prywatne sprawy” to już się ze śmiechu nie podniosę.

    pozdrawiam moją jedynie słuszną Koalicję Obywatelską. Jestem z nimi od 12 lat, chociaż coraz częściej się zastanawiam jakim cudem swoimi bajeczkami nadal są w stanie uzyskiwać takie wyniki wyborcze…

    • Sprawdzam

     23/06/2020 o 23:42

     Zupełnie się z Tobą nie zgadzam. Daruj sobie z tym telewizorem. Nie ten poziom dyskusji.
     Duda, Bosak – obaj są nieocenionymi skarbami dla Kremla, który chce upadku UE.
     Hołownia, Kosiniak w pierwszej turze – dlaczego nie? Przyzwoici ludzie z pomysłem przez podobnych popierani. Podobnie jak Trzaskowski.

     Jesteś pewnie PiS-owcem od PR. Nie nabieram się. Brzydzę się, tylko wykonujesz rozkazy. Dzieci będą się wstydzić.

 3. Miki

  21/06/2020 o 08:38

  Łatwo się wydaje nie swoje pieniądze.Kilkanaście lat temu wybudowano przy ul. Szkolnej pawilony wiatę dla sprzedających wydano na to spore nasze pieniądze a obecny burmistrz wyburzył wszystko.Jak już planowano wybudować bibliotekę to powinna być zaplanowana jednocześnie budowa ośrodka kultury w tym obiekcie. Ośrodek kultury mieści się w budynku nie przystosowanym do tego celu na dodatek w każdej chwili może dostać wypowiedzenie umowy od Potockich. Nie wiem czy tak duży obiekt potrzebny jest na bibliotekę. Jak zwykle wybuduje się obiekt tylko na jedną działalność gdzie tu gospodarność.

  • Sempożeł

   21/06/2020 o 11:17

   Bardzo się cieszę z biblioteki i bardzo się zgadzam z opinią o braku sal dla ośrodka kultury.

 4. Anonim

  21/06/2020 o 09:58

  Myszko Miki skąd masz wiadomości że będzie tam jeden rodzaj działalności? Ja słyszałem o sali kinowej, kawiarence i oczywiście bibliotece. Np chrzanowska bibloteka proponuje bardzo szeroki wachlarz zajęć bo ma ludzi bardzo kreatywnych, i z powodzeniem konkuruje z ich ośrodkiem kultury chociaż ten również ma bardzo ciekawe oferty. Dlaczego u nas miałoby być inaczej? Przecież pracujące tam Panie i dyrekcja udowadniają że też również potrafią.

  • Kaśka

   09/08/2020 o 21:17

   Udowadniają, że co potrafią? Dawno nie było tak Niczego w tej bibliotece. Tam się nic nie dzieje.

 5. przedsiębiorca

  21/06/2020 o 21:15

  Dzisiej po raz pierwszy w polskim kościele kobieta dostąpiła zaszczytu i na Jasnej Górze wygłosiła homilię. Była to przedstawicielka tego uświęconego narodowego rządu minister przedsiębiorczości. Ciekawe czy odzyskała słuch. Alleluja i do przodu.

  • Anonim

   23/06/2020 o 15:16

   Ale jaja biskup chroniacy księży pedofilów w szpitalu z pozimem 3,3 promila alkoholu we krwi. Ciekawe ile miał jak rozsyłał list do księży i biskupów żeby obsmarować prymasa. Pieszczoszek ojca dyrektora. Dzieje się w polskim episkopacie.

 6. Rutek Bohdan

  22/06/2020 o 04:49

  Zgłaszam wniosek o wpisanie preambuły do wielce czcigodnego przewielebnego o. Tadeusza. Przed kazdym posiedzeniem kilkukrotny okrzyk na czesc owego.

 7. Zwierzę

  22/06/2020 o 12:36

  Uważam, że w ręce PiS powinno trafić myślistwo.
  Oni to wykończą, jak wszystko czego tkną, w 2-3 miesiące i będzie spokój z tą patologią w XXI wieku.

  • Anonim

   10/08/2020 o 15:14

   A co jeszcze wykończyli ? Bo rządzą już długo, a państwo nadal jest. Ty żyjesz, ja zyję. Nikt nikogo nie wykończył.
   Tylko od 6 lat wszyscy straszą że jak PiS będzie rządził to za rok będzie koniec, kraj się posypie.
   Mija ponad 5 lat ich rządów a tu jakoś nie widać tego kataklizmu.

 8. ktoś

  10/08/2020 o 22:12

  Anonim- uważasz że wszystko jest dobrze? ja nie, wykańczają przedsiębiorców, którzy harują od rana do nocy i nic z tego nie mają oprócz płacenia podatków na wszelkie socjale. też chciałbym jakiś bonus- np. turystyczny. czemu dają go rodzinom, które i tak otrzymują niemało wsparcia, a nie przedsiębiorcom, lekarzom, pielęgniarkom, sprzedawcom, sprzątaczkom i innym ludziom, którzy w czasie pandemii harowali jak woły i w domu nie siedzieli? a co z sądami? a co z dehumanizacją ludzi? czy podoba Ci się podniesienie np.opłat za śmieci (ustawa podjęta przyjęta w 2018 r. większością Pis) i to że żywność strasznie zdrożała? poczekaj jak i ciebie dotkną zmiany przepisów, to inaczej będziesz pisał. Np. złapiesz koronawirusa (czego absolutnie nie życzę) i nie będzie respiratorów albo miejsca w szpitalu. Ale za to jest 70 milionów na wyrzucone karty do głosowania, z których nikt nie został rozliczony. Wiesz ile respiratorów za to można kupić? Poza tym jak wpłacamy do budżetu państwa to mamy prawo wymagać. Wiec nie pisz, że „nadal żyjemy”, bo trzeba żyć godnie, bo pracujemy na to, a nie na to by 70 milionów z dymem poszło. Spróbuj Ty zrobić taki przekręt na 70 milionów to zobaczysz jak będziesz żył i czy zostaniesz równo potraktowany, czy się upiecze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę