Wydarzenia

Gmina przygląda się budżetom sołectw i osiedli. Oto ile stracą poszczególne miejscowości

Fot. pixabay.com

Gmina zmienia sposób naliczania funduszy przyznawanych sołectwom i osiedlom. Oznacza to, że w przyszłym roku ich budżety skurczą się o 30, a nawet w skrajnych przypadkach, o 70 procent. To już druga zmiana w sposobie naliczania środków dla jednostek pomocniczych gminy. Wcześniej z podstawy obliczeniowej wykluczono rządowe subwencje, zmniejszając tych samym tzw. „kieszonkowe” o 20 procent.

Fundusze wiejskie i drogowe to środki, które mieszkańcy sołectw i osiedli dzielą co roku na zebraniach. Przeznaczane są m.in. na chodniki, odśnieżanie, remonty nawierzchni dróg czy doposażanie placów zabaw. Do tej pory, ich wysokość była obliczana na podstawie specjalnego wzoru. Pod koniec czerwca radni wprowadzili zmiany w statucie. Wzór zastąpiono nowym przelicznikiem. Wysokość obu funduszy zostaje uzależniona od liczby mieszkańców danej miejscowości pomnożonej przez ustaloną przez radnych stawkę. Jej wysokość wynosi 20 złotych.

Czytaj również: Czym gmina tłumaczyła obniżenie „kieszonkowe” sołectwom i osiedlom >>

Po przegłosowanych przez radnych zmianach, obniżone w zeszłym roku fundusze, ponownie zostały obcięte. W przypadku większych sołectw i osiedli o około 30 procent, dla małych miejscowości cięcia sięgają nawet 70 procent. „Stawka w wysokości 20 złotych odzwierciedla możliwości finansowe gminy” – tłumaczył na sesji przewodniczący komisji budżetu. Zmiana przelicznika wiejskich i osiedlowych funduszy została wcześniej ujęta w planie oszczędnościowym przyjętym przez radnych na czerwcowej sesji.

Czytaj również: W tych obszarach gmina zamierza szukać oszczędności >>

„Proszę nie używać słowa, że zmniejszamy czy obniżamy, zwracam uwagę, że każdorazowo Rada Miejska decyduje o wydzieleniu środków na każdy rok (…).Równie dobrze Rada Miejska mogła podjąć decyzję o tym, że nie będzie takiego budżetu” – stwierdził na lipcowej sesji burmistrz.

Łączne środki przeznaczone na fundusz wiejski i drogowy w 2021 roku będą jednak mniejsze o pond 1.2 mln złotych w stosunku do 2019 roku. 

 

3 komentarze

3 Komentarzy

 1. -

  08/08/2020 o 06:47

  Teraz mogą się kurczyć. Najważniejsze by kasa była w 2023 kiedy są wybory.

 2. Anonim

  08/08/2020 o 13:35

  czyli 1 blok w mieście dostanie tyle samo kasy co np cały Żbik

 3. Ewik

  11/08/2020 o 10:21

  I dobrze, bo to jest blok w mieście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę