Gospodarka

Kto od marca zacznie odbierać śmieci od mieszkańców? Gmina właśnie rozstrzygnęła przetarg

Tym razem obyło się bez kilkukrotnego unieważniania przetargów i ogłaszania ich ponownie. Gmina w połowie lutego rozstrzygnęła postępowanie na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Po 22 marca śmieci od mieszkańców prawdopodobnie nadal będzie odbierać firma MIKI.

Do przetargu stanęły dwie firmy. Ofertę złożyły krakowskie przedsiębiorstwa Remondis i MIKI. Pierwsza za odbiór i zagospodarowanie odpadów zaproponowała ponad 10.2 miliona złotych, druga – ponad 8.5 miliona złotych. 

W poniedziałek urząd ogłosił, że to MIKI wygrała przetarg. Firma musi jeszcze podpisać z gminą umowę. Ma ona  obowiązywać od 22 marca 2021 roku do końca marca 2022 roku. Warto przypomnieć, że przed rokiem MIKI złożyło ofertę na odbiór i zagospodarowanie odpadów opiewającą na kwotę ponad 13.5 miliona złotych. Firma była wtedy jedyną, która zgłosiła się do przetargu.

Aktualizacja: 24.02.2021, 9:27

 

32 komentarze

32 Komentarzy

 1. Tomek

  15/02/2021 o 21:05

  To nagle koszt wywozu śmieci zmalał o 5 milionów? Ktoś nieźle musiał zarobić…

  • Mieszkaniec

   18/02/2021 o 08:01

   Ty też możesz założyć firmę i stanąć do przetargu.

 2. Anonim

  16/02/2021 o 08:00

  Umowa z Miki w Trzebini obejmuje również bezpłatną dostawę brązowych koszy na odpady zielone oraz dezynfekcję koszy dwa razy w roku. A jak będzie tutaj?

 3. Rafal

  17/02/2021 o 11:03

  Cuda polskiej gospodarki: koszty pracy, produkcji, mediów w górę – cena w przetargu o 5 mln niższa. Da się? Da, da, da…

 4. Jalo

  18/02/2021 o 05:52

  To znaczy, że opłaty za śmieci powinny pójść na dół.

 5. Tomek

  18/02/2021 o 07:59

  Do przetargu nie przystąpiła spółka gminna. Z tego co pamiętam to kiedyś wypowiadał się burmistrz, że trudno byłoby znaleźć ludzi do obsługi dlatego nie zaprzątają sobie tym głowy. Co do śmieci jestem za tym żeby przyszły firmy nawet za 20 mln skoro nasza gmina nie potrafi nic innego tylko ciągle płakać i płacić.

  • MY

   20/02/2021 o 09:55

   2019 roku, Spółka UK obsługiwała w Gminie w zakresie wywozu odpadów;
   -75% całości Gminy osób fizycznych ,

   -95% całości Gminy podmiotów gospodarczych i jednostek organizacyjnych .

 6. Mieszkanka gminy

  18/02/2021 o 08:59

  Nie ma konkurencji, są dwaj monopolisci, którzy dzielą się rynkiem śmieciowym, jak tortem. Tylko międzygminna spalarnia śmieci rozwiąże częściowo problem.

 7. Pablito

  18/02/2021 o 14:21

  Ktoś z Państwa nie doczytał z pewnością nowelizacji prawa krajowego w zakresie cen za składowanie odpadów, stąd Państwa przekonanie o rzekomym „złotym interesie śmieciowym”. Stawki składowe zwyczajnie od tego roku ulegają zmianie.
  Poza tym, zachęcam do zwrócenia uwagi na problem utylizacji popiołów po zimowym ogrzewaniu. Otóż w wiadomej wszystkim okolicy (wieś klasztorna Czerna), utylizacja ta w sposób zwyczajowo przyjęty przez mieszkańców odbywa się zazwyczaj nie do kosza na śmieci (zgodnie z przepisami) ale w rozmaity inny sposób (z wysypywaniem popiołów pół metra od brzegu rzeki włącznie).
  Wszytko oczywiście w zgodnej zmowie milczenia oraz przy pełnej bierności władz lokalnych, które zwyczajnie nie chcą widzieć problemów, bo wiążą się one z prowadzeniem postępowań kontrolnych i administracyjnych (a więc pracą).

  • Mieszkanka gminy

   23/02/2021 o 17:53

   Czyżby firma Miki miała w najbliższym czasie dopłacać do interesu? To może lepiej nie stawać do przetargu i zamknąć interes, tak nieopłacalny? Popiół i śmieci w lesie, to EDUKACJA, dla niektórych nie do przejścia, ale artykuł jest o opłatach, a nie o wyrzucaniu śmieci do lasu i popiele, trzeba się trzymać tematu, a nie odwracać uwagi.

 8. Marta

  18/02/2021 o 18:54

  Czy to znaczy, że w Krzeszowicach jednak będzie obniżka opłaty za śmieci ?
  Obecne ceny to tragedia ☹️

 9. Uczciwość ?

  18/02/2021 o 19:19

  Hmm.. a z jakkiego to powodu pierw przetarg był na samo zagospodarowanie śmierci… Czyli komunallka odbierała by je od mieszkańców i dowoziła na składowisko..a który zoosttal uniewazniony..A później przetarg już na odbiór i zagospodarowanie… Eliminując komunalke z możliwości wystartowania w nim przez wysokie „wymagania”. Komus widocznie na tym zależało aby zostać powoli monopolistą

  • krzeszowiceone.pl

   21/02/2021 o 13:02

   „Poprzez zagospodarowanie odpadów komunalnych rozumie się: sortowanie, odzysk, kompostowanie, składowanie odpadów komunalnych oraz inne zgodne z prawem metody gospodarowania odpadami”

   Czy komunalka ma kompostownie, sortownie i składowisko odpadów?
   Przetarg na zagospodarowanie został unieważniony, bo kwoty zaproponowane przez firmy które się do niego zgłosiły – głównie MIKI, przewyższały kwotę, którą gmina dysponowała, dodatkowo, nie na wszystkie zakresy byli chętni

   Tutaj na końcu jest zestawienie ofert + opis zamówienie na początku
   https://bip.malopolska.pl/umkrzeszowice,a,1823261,zagospodarowanie-odpadow-komunalnych-z-terenu-gminy-krzeszowice.html

   a tutaj powody unieważnienia:
   https://bip.malopolska.pl/umkrzeszowice,a,1844321,zagospodarowanie-odpadow-komunalnych-z-terenu-gminy-krzeszowice-uniewaznienie.html

   • Uczciwość ?

    22/02/2021 o 11:18

    Na przetarg do zagospodarowania nikt się nie zgłosił…oczywiście oprócz Mikiego – zagospodarowanie okres 3 lat – zakres zmieszane, segregacja, gabaryty – kwota 21 mln na 3 lata Śmiechu warte.. bio i budowalne nie złożył oferty. Więc za rok zagospodarowania 3 z 5 frakcji kwota 21mln/3lata=7mln na rok za 3 z 5 frakcji za SAMO zagospodarowanie(CZYLI PRZYJĘCIE ODPADÓW NA INSTALACJE) a gdzie reszta..(OBDIÓR,TRANSPORT) a teraz za rok i to zagospodarowanie + odbiór + transport 5 frakcji za 8,5 mln ?? MAŁO tego taki sam zakres co rok temu a kwota była 13mld.. 5 mln luzu? to przedtem nas wykołowali rozumiem..?

 10. tomaszmyszewski

  18/02/2021 o 20:00

  Pablito – imie i nazwisko poproszę – przecież nie kłamiesz – dlaczego boisz się szlachetnych uwag ?

 11. ktoś

  20/02/2021 o 14:04

  Jak się komuś w ogóle chce wysypywać popiół koło rzeki, jak ma kosz w domu i bez limitu odbiór śmieci. A to ciekawe co w ludziach siedzi… chyba ktoś ma dużo czasu i nie zmienioną jeszcze mentalność. A z gleby leci do wody (a tam rybki żyją i inne zwierzątka), a z wody leci do naszych kranów. Smacznego.

 12. rbt

  20/02/2021 o 18:17

  Rozumiem, że cena odbioru odpadów w tym roku na czas realizacji umowy spadnie o 37%. Wydaje się to być tak naturalne jak podwyżka w tamtym roku…
  Widać jak na tacy dobrze kto na nas zarabia. Oddanie w prywatne ręce świadczenia usługi odbioru odpadów nie było najlepszym (najtańszym) rozwiązaniem. Na siłę w tamtym roku podpisano umowę – bo nie było alternatywy – wiec firma dała swoją zaporową cenę i zarobiła. Różnica cenowa pomiędzy tamtym a tym rokiem to 5 mln zł. Jest to kwota wystarczająca aby Gmina dokonała zakupu nowego sprzętu dla własnej nowoczesnej jednostki utrzymaniowej – w tym: 2 śmieciarek dużych po 600tyś zł, 2 śmieciarek małych po 300tyś., 4 samochodów lekkich po 200 tyś. zł, 2 traktorów z przyczepami po 150tyś. zł, + wiele pomniejszych drobnych maszyn utrzymaniowych (piły spalinowe, kosiarki, rozdrabniarki gałęzi itp.) za 100tyś. zł i zostało by jeszcze 2 mln zł do dowolnego rozdysponowania na realne potrzeby np. 1szt koparko-ładowarkę, mini stację paliw, garaże i warsztat z wyposażeniem dla floty pojazdów, wyposażenie indywidualne pracowników bhp i tp… Gmina która w swoich rękach nie ma własnej prężnej ekipy „szybkiego reagowania” i na każdym kroku musi liczyć na prywatne firmy zewnętrzne w wielu przypadkach ma związane ręce.. Pewne rzeczy trzeba zrobić tu i teraz i mieć czym i kim i nie musieć się prosić prywatnej firmy. Wolny rynek jest dobry – bo jest konkurencyjny, ale nie w 100% – bo tutaj czasem prywatny sprytny biznes obdziera mieszkańców gminy z ich ciężko zarobionych pieniędzy. Niektóre strategiczne zadania powinny być trzymane krótko w rękach lokalnych władz i wykonywane bez zbędnej delegacji innym jednostkom z podejściem biznesowym. Można się ze mna nie zgadzać – bo to moje subiektywne zdanie, ale już doszliśmy do takiego momentu, że deleguje się wiele zadań innym – samemu zajmując się papierologią i zapominając na czym polega realna praca u podstaw. Prężna i sprawna gmina, to gmina która sama ma siłę i możliwości sprawcze a nie siłę i sprawczość podmiotów zewnętrznych żerujących na jej organizmie. Zmierzając w obranym kierunku obudzimy się za niedługo (jeśli nie już..) z pracownikami gminnymi żyjącymi w matrixie, którzy siedzą w urzędzie i zajmują się tylko papierami, umowami, zleceniami, telefonami do zleceniobiorców, nie mającymi natychmiastowej doraźnej możliwości zalatania przysłowiowej „dziury w moście”. Czasy się zmieniły, przez ostatnie 30 lat wiele testowanych rozwiązań się nie sprawdziło jak byśmy oczekiwali, dlatego warto przyjęte rozwiązania dziś zmodyfikować. Czasy w jakich przyszło nam żyć to epickie czasy… i warto się umieć odnaleźć w drodze ku lepszej przyszłości.

 13. Anonim

  21/02/2021 o 14:10

  Tak to robią Niemcy.1. Nie ma liniowej zależności opłat od liczby osób – dojazd do posesji jest jeden, a liczba śmieci nie jest wielokrotnością liczby osób. 2. Właściciel posesji wybiera częstotliwość odbioru. 3. Opłata zależy od wielkości pojemnika. U nas 2 i 3 niestety grożą zaśmieceniem lasów. https:
  //www.abfallwirtschaft-freiburg.de/de/private_haushalte/abfallgebuehren.php

 14. nikt

  21/02/2021 o 20:26

  01.01 2011r . burmistrz obniżył parametry przetargu tak pod komunalkę/ patrz na warunki przetargu/ ale jak nie chcą to nikt do tego ich nie zmusi.

  • Uczciwość

   22/02/2021 o 20:04

   Proszę pokazać gdzie?? Który konkretny zapis??? Z tego co od zawsze był problem to doświadczenie i nie widzę żeby komunalka mogła je zdobyć od tak. Zatem proszę o konkretne info a nie tylko rzucanie hasłami..

   • nikt

    24/02/2021 o 09:05

    Warunek przetargu poprawiony;Firma wywoziła 3000t odpadów komunalnych, 1000t segregowanych/ w ciągu roku/ może startować w przetargu. Pierwotnie było 4000 t komunalnych. 1000t segregowanych. A tak naprawdę wciągu roku z Gminy wywozi się 7500 t do 8000t. odpadów.Czytaj warunki przetargu i nie opowiadaj o doświadczeniu tylko o faktach.

    • Mrta

     24/02/2021 o 22:22

     Heh uwielbiam wszystko wiedzących i wszędzie będących.. nic tylko „nawalać na innych ” bez konkretów.

  • Uczciwość

   22/02/2021 o 20:07

   Ahh 2011?

  • A&a

   22/02/2021 o 20:51

   Ale rozmawiamy o przetargu z 2021roku i kryteria takie że komunalka nie mogła wystartować. Mało nawet nie mogła wystartować z żadnym skladowiskiem realizując odbiór z całej gminy który to burmistrz tak mocno jeszcze niedawno rekomendował…

 15. xx345

  21/02/2021 o 21:42

  Zaśmiecanie lasów jest niezależne od opłat za śmieci. Opłata to nie podatek – to jest tzw. danina publiczna, nie można się jej zbyć. Zaśmiecający lasy i rzeki i tak MUSZĄ tę daninę płacić. Śmiecą tam bo są albo idiotami albo śmierdzącymi leniami.

  • Do xx346

   23/02/2021 o 10:30

   „Większość ludzi wolałaby umrzeć niż pomyśleć; i wielu tak właśnie robi „

 16. Uczciwość

  22/02/2021 o 20:06

  Ciekaw jestem czy na sesji czwartkowej Radni zastanowią się nad tematem odpadów.. czy przeanalizują obecną sytuację w naszej gminie..

 17. JK

  22/02/2021 o 23:09

  O „nikt” parametry to można ustawiać przy sprzęcie. W komunalce pracują ludzie i odbierają śmieci sppod domów gdzie nie powinno być pozwoleń na budowę -takie ludzie mają doojazdy. A jednak im się w większości udaje. Dajmy szansę naszym.. Ci którzy usuwali spółki komunalnej teraz planują nie odtwarzać. Patrzmy na sąsiadów gminnych i bierzmy przykład, a co lepsze uczmmy się na błędach innych.

  • JK

   24/02/2021 o 08:00

   zamiast „Ci którzy usuwali spółki komunalnej teraz planują nie odtwarzać.” miało być „je odtwarzać!” Tworzyć wszystko od nowa, a nie żeby prywaciarze mocno cięli mieszkańców.

 18. yes

  24/02/2021 o 09:21

  Przecież cały czas od 2012r. jak się zmieniła ustawa o odpadach był przetarg wygrywał Miki, Remondis , ASA .Usługi Komunalne Komunalne sp. z o. o . byli podwykonawcami bo nie mieli RIPOKA , składowiska. I nie generowali strat. Jak się niema RIPOKA, składowiska to trudno z tak,a firmą konkurować , która ma.

 19. Feliks

  24/02/2021 o 22:25

  Radni.. robicie coś , rozliczajcie za takie kiepskie decyzje władzę ( a najbardziej to za brak konkretnych)

 20. zp

  25/02/2021 o 08:29

  Dajcie spokój ludzie i tak zrobią co chcą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę