Opinie

Apel do burmistrza Krzeszowic o wpisanie do gminnego rejestru zabytków VW z Targowej

Peru ma Machu Picchu, Chiny najsłynniejszy mur, Kraków prawie miał Lenina przerobionego na Dartha Vadera, Krzeszowice natomiast mają niewykorzystany potencjał, który stoi przy Targowej. 

Cud niemieckiej techniki sięgnął krzeszowickiego bruku. Rdza nadgryza karoserię zębem czasu, wnętrze nabrało bardziej rustykalnego charakteru, całość przypomina historię z mchu i paproci, brakuje tylko Muchomorka, bo Żwirek gdzieś w okolicy by się znalazł. Stoi ta bida na oponach co z nich już dawno powietrze zeszło i nawet nie piszczy. Czujemy się więc w obowiązku przemówić w jego imieniu.

To polo mogło mieć rodzinę, plany na przyszłość, kto wie, być może w młodości marzyło nawet o tym, że gdy dorośnie zostanie passatem. Skończyło jako wrak człowieka… pardon – Volkswagena, na obcej ziemi. Ponieważ widzimy, że krzeszowickie władze mają do niego taki sam sentyment jak my (wszak gdyby miały inny, rzeczone polo bez tablic nie stałoby po próżnicy), pozwalamy sobie zwrócić się z apelem o wpisanie VW z Targowej do gminnego rejestru zabytków, żeby nikt przenigdy już go z zajmowanej miejscówki nie mógł ruszyć.

O wsparcie w przeprowadzeniu tej jakże karkołomnej procedury chcieliśmy poprosić władze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krzeszowickiej. Szybko jednak odpędziliśmy tę myśl od siebie, zachodziła bowiem obawa, że polo mogliby próbować sprzedać niczym, w opinii niektórych swych członków, willę Domańskich (podobno już nie chcą, ale starostwo i tak planuje wszcząć postępowanie wyjaśniające w tej sprawie).

 

Wracając do tematu. Na masce tego niegdysiejszego krążownika można byłoby napisać historię gminy od nowa. Zofia zamiast powozem na majówkę przyjechałaby polo, Szwedzi zamiast o zamek zawalczyliby o Volkswagena, Noc Świętojańską można byłoby spędzić przy świetle jego reflektorów, a na dachu w ciepłe dni mieszkańcy wraz ze swoimi pociechami przyrządzaliby słynną jajecznicę.

Krzeszowicki Zdrój szumi, że pan burmistrz znudzony remontami na zamku szuka nowego zabytku do renowacji. W polo z Targowej drzemie potencjał. Stanowi ono świadectwo minionej epoki, której zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną. Przemalowane w narodowe barwy, mogłoby nawet zawalczyć o ministerialne dotacje. Warto więc by krzeszowickie władze zastanowiły się nad zachowaniem tego „daru serca” dla przyszłych pokoleń.

12 komentarzy

12 Komentarzy

 1. Gie

  28/11/2021 o 20:40

  Wrzućcie to na Wykop. Niech Krzeszowice będą sławne.

 2. Alleluja

  29/11/2021 o 00:21

  Proponuję wpisać lokalne władze Krzeszowic na tę samą zacną listę zabytków. Jeśli oczywiście PKP, Kościół i Tauron tej niezależnej i odważnej radzie na to pozwolą i policja nie skrzyczy.

 3. Wyborcy

  29/11/2021 o 00:38

  Ludzie inwestycje kolejowe w gminie niedokonczone a wiec o czym my tu mowimy? Ta wladza musi odejsc.

 4. Gosia

  29/11/2021 o 09:24

  Tekst rewelacja. Prosimy o więcej takich dla poprawienia nastroju w te ponure dni.

 5. autożałobnik

  29/11/2021 o 12:32

  Może by tak przenieść go na Rynek???… Oczywiście wcześniej budując mu wysoki katafalk, żeby jakiś dewastator go już bardziej nie zdewastował. Może już wystarczy staruszkowi-weteranowi pól bitew ran na karoserii?

 6. wirusek z AFRYKI MIKRONEK

  30/11/2021 o 13:28

  Niech go radni przepchają pod tramwaj @ tam było święto ,jak go postawili@
  tu tak samo i uroczystosc przy stole szwedzkim@z pomnikow słyną KRZESZOWICE @

  • Tak jestem z woli

   01/12/2021 o 18:11

   Jak nie capslocka używasz to małpek @ jako przerywnikow. Byłeś molestowany przez starszych kolegów w szkole bo nie rozumiem.wszędzie te twoje małpki lub capslocki.
   Na pewno to ta sama osoba.

 7. MIKRON Z ARKTYKI

  02/12/2021 o 19:56

  Te urzędasy i urzedniczki nic nie widzą ! Nie dziwcie się .Klapy na oczach@
  Tylko podwyzki widzą.Kiedyś kila miesięcy chodzili do URZĘDU, do pracy przez most na Krzeszówce,gdzie nad mostem na kablu siedziały gołębie i wrony i torpedowały przechodniów swoimi odchodami!!!Myslicie ,ze ktos zareagował??
  Absolutnie nikt! Tylko mieszkańcy interweniowali i w końcu po 4 tygodniach elektrownia zamontowała grzebień na owym kablu @ TAK JEST ZE WSZYSTKIM !
  A Targowa daleko . Nasza chata z kraja -to ich motto .

 8. Praktyk

  03/12/2021 o 15:29

  Ale z Was malkontenci, to przecież koncepcyjna Izera. Jak się odpowiednio walnie w niego łokciem to przechodzi prąd.

 9. Amen

  07/12/2021 o 12:27

  Zadaszyć

  • Anonim

   12/12/2021 o 12:59

   Podobno zabrali biedaka. Byle trafił w jakieś ciepłe i zacne miejsce staruszek. Będzie go bardzo brakowało, a takie miał perspektywy.Był skromny choć już złoty😳😭. Żegnaj polaczku😭.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę