Kultura

Krzeszowice. Na literacko-historycznym szlaku stanął kolejny postument

Pierwszy był facet z nagą klatą i widłami, później poszło już z górki. Wyka ma oko na krzeszowicki magistrat, Konarski na centrum kultury, a prażaba z Czatkowic pilnuje remizy. Worek z postumentami i pomnikami został  oficjalnie rozwiązany, a kolejne odlewy wyrastają niczym grzyby po deszczu.

Całkiem niedawno, tuż przed budynkiem przy ulicy Krakowskiej, w którym dziś znajduje się siedziba krzeszowickiego GOPSu, stanął głaz z obeliskiem w hołdzie marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i legionistom walczącym o niepodległą Polskę. Nowy pomnik znajduje się dosłownie metr od budynku, na którego ścianie kilkanaście lat temu również upamiętniono legionistów Piłsudzkiego, którzy w 1914 roku wymaszerowali z Krzeszowic.

Musimy jednak przyznać, że pod odlewem za około 26 tysięcy złotych, wiązanki kwiatów prezentują się znacznie lepiej niż pod tablicą, dlatego trzymamy kciuki za kolejne głazy, ławeczki i postumenty. Oby rosły w siłę, a mieszkańcom Krzeszowic żyło się przez to dostatniej.

5 komentarzy

5 Komentarzy

 1. Mieszkanka gminy

  27/12/2022 o 17:36

  Gmina Krzeszowice i okolice- kamieniami stoi. Oby się nie spełniło powiedzonko byłego ministra Sienkiewicza, o kamieniach!

 2. Słońce

  30/12/2022 o 13:27

  Wszystko tu musi być takie tandetnie nadęte?

 3. Pochwa-lony

  09/01/2023 o 00:34

  Pod Grunwaldem już huczy od plotek, że te dwa nagie miecze, co je Jagieło przed bitwą w formie prezentu od zakonu Krzyżaków otrzymał, wcale nie były nagie, tylko w pochwach…

 4. Pytacz w gniazdku

  14/01/2023 o 10:26

  No dobra, a gdzie hrabina Zofia w tym pomieszaniu nowoczesnej historii ma miejsce???…

 5. Mieszkaniec

  18/01/2023 o 12:49

  Nie ma miejsca, bo burmistrz jej nie lubi. Pytanie dlaczego? Woli prapłaza z Czatkowic od tej zasłużonej dla Krzeszowic kobiety. Właśnie to określa małość jego władzy. Nie potrafi się wznieść ponad swoje uprzedzenia. Duże ciało, mały człowieczek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę