Edukacja

Matura 2023. Wiemy jak poradzili sobie uczniowie krzeszowickich szkół

FOT. YT LO KRZESZOWICE

Obniżone wymagania, skrócona lista lektur obowiązkowych, zmniejszona liczba zadań i egzamin według dwóch różnych formuł. Tak wyglądała tegoroczna matura. Zmiany, jak tłumaczył minister edukacji narodowej, wynikały z faktu, że egzamin dojrzałości zdawali maturzyści, którzy uczyli się w systemie 8 plus 4, a większość zajęć odbywała się w trybie zdalnym ze względu na pandemię koronawirusa.

O co chodzi z dwiema formułami egzaminu maturalnego? Uczniowie, którzy kończyli gimnazjum, zdawali egzamin w formule z 2015 roku, natomiast ci, którzy do szkoły średniej przyszli po 8-klasowej podstawówce, maturę zdawali po nowemu – czyli w formule 2023. Każdy z typów egzaminu różnił się czasem trwania czy zadaniami.

W Krzeszowicach egzamin „po nowemu” zdawała większość uczniów ogólniaka, ci po technikum egzamin zdawali w formule 2015. Tak jak w ubiegłym roku, tegorocznych wyników ponownie nie można porównać do tych z 2022, m.in. dlatego, że minister znów obniżył wymagania. Dodatkowo tegoroczny egzamin różnił się od ubiegłorocznego.

Jak wypadły matury w szkołach średnich z Krzeszowic? Zdawalność w ogólniaku wyniosła 89%. To zdecydowanie lepiej niż w trzebińskim liceum gdzie zdawalność wyniosła tylko 52% i lepiej niż w liceum numer 2 w Chrzanowie – zdawalność – 81%. Z okolicznych liceów lepiej poradził sobie chrzanowski Staszic – zdawalność na poziomie 96% i licea olkuskie – wszystkie ze zdawalnością powyżej 93%.

W krzeszowickim techniku zdawalność egzaminu maturalnego wyniosła 84%, tyle samo ile w trzebińskim technikum nr 1 i nieco mniej niż w chrzanowskim technikum nr 1, gdzie zdawalność wyniosła 87%. Krzeszowicka szkoła w tyle zostawiła technikum nr 1 z Trzebini – tam zdawalność wyniosła zaledwie 58%.

Tak jak w przypadku większości egzaminów problemu nie stanowił język polski czy angielski, zdawalność matematyki na poziomie podstawowym wyniosła w krzeszowickim ogólniaku 91%, w technikum nieco gorzej – 89%.

Ze szczegółowymi wynikami egzaminów ustnych i pisemnych na poziomach podstawowym i rozszerzonym możecie się zapoznać wchodząc na stronę OKE.

 

11 komentarzy

11 Komentarzy

 1. Absolwent krzeszowickiego LO - 40 lat po maturze

  16/07/2023 o 22:45

  Mam nadzieję, że zarówno abiturienci, jak i absolwenci krzeszowickiego LO zadbają w przyszłości, aby ich następne pokolenia nie doprowadziły do katastrofy edukacyjnej swoich dzieci!!!

 2. Katastrofa

  18/07/2023 o 08:18

  To jest teraz i to jest zapaść na pokolenia.

 3. Absolwentka

  18/07/2023 o 17:44

  Katastrofa już się „dzieje”. Czymże jest obniżanie poziomu wymagań na każdym kolejnym egzaminie maturalnym? Maturzysta, egzamin dojrzałości to brzmiało kiedyś dumnie. To był poziom ludzi, którzy z określonymi umiejętnościami i zasobem wiedzy wkraczali w dorosłość. Dzisiaj to jacyś mazgaje, którym trzeba tak zaniżyć wymagania, żeby Czarnek mógł się cieszyć jak świetnie zdali. Kabaret wysiada w tym durnym kraju.

  • Log-iq

   03/08/2023 o 03:17

   No jak to czymże jest???
   (Ś)wiadomy ogłupianiem, bo czymże może być???…

 4. Czesio

  18/07/2023 o 20:14

  Naprodukowali ułomków, a potem wszystko na studia i potem mamy „projektantów” dróg, gdzie najważnbiejsza nie jest przepustowość, tylko to, żeby miał gdzie stanąć dostawca pizzy, bo taki inżynier po studiach przecież nawet zupy zrobić nie umi.

  • Sio

   19/07/2023 o 19:20

   Bo przepustowość nie jest najważniejsza. Nie ogarniasz tematu.

  • Mózg sprawny inaczej w sprincie do debilizmu

   20/07/2023 o 17:28

   Kupi se zupkę trzyminutówkę z torebki w hipermarkecie za parę groszy i będzie git…
   Do tego pomidorka z zagranicznego chowu, czy bułeczkę napompowaną spulchniaczami i poje sobie.
   Po co komu teraz umiejętności kucharskie, jak trza zapierdzielać na kasę, żeby było za co kosiarkę do trawy jeszcze dodatkowo sobie kupić za jednym zamachem, lub kultywatorek, bo szkoda kasy na łopatę, żeby samemu sobie ziemniaczka jakiegoś przed domem wyhodować i potem go samemu sobie przyrządzić???…
   Szkoda czasu, pieniędzy i… chęci na inne rzeczy.

 5. Życzliwy

  20/07/2023 o 15:42

  Ktoś musi projektować drogi na terenach zalewowych, żeby decydenci mogli w pośpiechu przeciąć wstęgi zanim wypadnie w nich dziura. Głupia dziura wypadła przed wyborami zamiast po😀😂. Aj jaj jaj😢.

  • [prołdżekt] w transferze na lajcie

   26/07/2023 o 20:02

   Dziura jedna, a sępów wiele…

   • świadomy

    10/08/2023 o 13:06

    Poza dziurami są jeszcze baseny posadowione na nowych drogach, zażwirowane pobocza, chodniki jeżeli jest niewielkie wzniesienie trenu a na nim boczna dróżka. Rowy odwadniające tak wykonane że nie zbierają wody tylko dalej płynie ulicą. Przykłady fuszerek można by mnożyć.Wygląda na to że nikt nad tym nie panuje i nikt tego nie kontroluje. Chodniki co kilka lat robi nowe ta sama firma, która wcześniej odwaliła fuszerkę. Można się zastanawiać czy nie po to żeby ciagle mieć robotę. Nas to przecież nie obchodzi. To tylko marnotrawione są nasze podatki. Polska to przecież bardzo bogaty kraj. W końcu za pożyczkę od Korei Południowej (około 100 mld) będziemy mieć wypasione uzbrojenie. 500+ powinny się szykować na spłacanie, a to przecież nie jedyna pożyczka i „dziura pozabudżetowa” w ramach kreatywnej księgowości.

    • Historyczny ekstrawertyk

     14/10/2023 o 19:42

     No taaak…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę