Do ŚDM zostały niespełna 2 miesiące. Jak przygotowuje się gmina?

Między 25 a 31 lipca w gminie może zatrzymać się nawet 9 tysięcy pielgrzymów. Do Światowych Dni Młodzieży pozostały niespełna 2 miesiące. Co wiemy na temat stanu przygotowań gminy do lipcowego święta?

sdm_krzeszowice

Ponad 2 tysiące pielgrzymów gmina zamierza umieścić w szkołach, halach sportowych i budynkach Ochotniczych Straży Pożarnych. Reszta zatrzyma się w prywatnych domach mieszkańców gminy. Ilu młodych ludzi przyjedzie do Krzeszowic? Wciąż nie wiadomo. W oficjalnej informacji o stanie przygotowań gminy do ŚDM jest mowa o około dziewięciu tysiącach pątników. W rzeczywistości może ich być nawet o połowę mniej. Dokładną informacje o tym ile pielgrzymów zatrzyma się w gminie i jakiej będą narodowości władze mają otrzymać po 15 czerwca.

Władze gminy, w raporcie o stanie przygotowań do ŚDM, podają za to szacunkowy koszt utrzymania obiektów, w których na czas święta mają zatrzymać się pielgrzymi. Za media, śmieci, środki czystości, ochronę budynków oraz koszty osobowe według szacunków dyrektorów szkół i komendantów OSP trzeba będzie zapłacić prawie 137 tysięcy złotych. Przed wejściem pielgrzymów do obiektów ma zostać sporządzony protokół, kolejny powstanie po zakończeniu święta. Na jego podstawie gmina będzie mogła wystąpić do wojewody o zwrot części poniesionych kosztów.

Pielgrzymi zostaną umieszczeni w obiektach zlokalizowanych w okolicy głównych dróg i linii kolejowej, bo po gminie mają się poruszać przede wszystkim pieszo. 210 pielgrzymów zostanie umieszczonych w krzeszowickiej podstawówce, 35 w SP Czerna, 150 w szkole w Filipowicach, 190 w szkole w Nawojowej Górze, 530 w krzeszowickim gimnazjum (w tym również w hali sportowej), 550 w zespole szkół w Tenczynku (również w hali sportowej), 300 w zespole w Woli Filipowskiej, 45 w budynku OSP w Krzeszowicach, 50 w OSP w Czernej. Z wszystkich wybranych przez gminę obiektów tylko OSP Czerna spełnia w pełni wymagania związane z odpowiednią ilości toalet i natrysków. Z przyjętych założeń wynika bowiem, że 1 toaleta ma przypadać na 50 osób, a 1 natrysk na 30 osób. O ile z ilością toalet problemów nie ma, o tyle w budynkach brakuje łącznie 41 natrysków. Te, ma zapewnić Komitet Organizacyjny ŚDM z Krakowa, po zakończeniu Dni Młodzieży natryski zostaną zdemontowane.

Wiadomo również jak będzie wyglądał transport pielgrzymów do Krakowa. W tej chwili na stacji kolejowej trwają pracę na peronach. Podczas ŚDM nie liczcie na możliwość pozostawienia samochodu przy krzeszowickiej stacji PKP. W miejscu parkingu nieopodal peronu pierwszego ma działać strefa buforowa. To z niej pielgrzymi będą oczekiwać na przyjazd specjalnego pociągu pielgrzymkowego, który zabierze ich do Krakowa. Każdy z nich ma pomieścić 1 200 osób. W rozkładzie, na czas ŚDM przybędzie połączeń, pociągi mają jeździć częściej niż zwykle. Strefa buforowa obejmie większe miasta na trasie do Krakowa – Chrzanów, Trzebinię i Krzeszowice. Pielgrzymkowy pociąg w gminie, ma zabierać pątników tylko z Krzeszowic, tym samym komitety z Woli Filipowskiej czy Filipowic będą musiały dowieść lub doprowadzić pielgrzymów do stacji kolejowej w mieście.

Nad bezpieczeństwem pielgrzymów będą czuwać OSP i policja. 35 tysięcy ma zostać przeznaczone na ochronę gminnych obiektów, w których będą przebywać pielgrzymi. Ochroną zostaną też objęte miejsca imprez – Rynek i plac targowy. W trakcie ŚDM lepiej nie chorować, opiekę medyczna nad pątnikami ma zapewnić KCZ, a w godzinach nocnych krzeszowickie pogotowanie.

W trakcie ŚDM w mieście staną dwie sceny. Jedna – mała z nagłośnieniem, na krzeszowickim Rynku dla grup śpiewających, tańczących i grających – będzie działać przez cały czas trwania ŚDM od 10:00 do 22:00. Druga powstanie na placu targowym tuż przed odbywającym się 27 lipca Festiwalem Młodych. W okolicy staną tez stragany z potrawami regionalnymi oraz strefa medyczna i sanitarna. Na Rynku i przy Placu Kulczyckiego znajdzie się miejsce na stoiska promujące gminę. Władze planują też wydanie ulotek w czterech językach zawierających najbardziej przydatne słowa i frazy w języku polskim, tak by pielgrzymom było łatwiej poruszać się po gminie lub poprosić o pomoc.

Ważnym wydarzeniem ŚDM w gminie ma być środowy Festiwal Młodych. Władze szacują, że przy scenie na placu targowym może pojawić się nawet 3 tysiące osób. Między 13:30 a 22:00 na scenie wystąpią laureaci przeglądu piosenki religijnej, krzeszowicki chór Allegrija, Lucyna Ordon-Klimczak z Grzegorzem Klimczakiem, Krzeszowicki Chór Kameralny oraz zespoły – bluesowy Krecia Robota oraz Żuki.

Na zdjęciu licznik miejsc noclegowych na tablicy przy kościele Św. Marcina, stan na początek kwietnia.

Czytaj również:

40 komentarzy

 1. Gie napisał(a):

  Klasztor i zakonnice w Czernej nikogo nie przyjmą?

 2. mija napisał(a):

  eh masakra tak mi wstyd ze ten kościół ….. jak zwykle za pomoc zapłać jeśli chcesz być wolontariuszem…robia impreze katolicka ale oczywiscie nie jest ujawnione ile sie dorzucaja…jesli wogóle cos

  • Horacy napisał(a):

   Kraj katolicki to i impreza katolicka. Chyba że chcesz, to zawsze można próbować zorganizować tutaj drugą mekkę. Ciekawe co wtedy zrobimy z milionami pielgrzymów.

 3. Ja napisał(a):

  A kościół nic?? Ma spore budynki… Ma możliwości. A Czerna?? Ech

  • Anonim napisał(a):

   Pytasz, czy nic, czy stwierdzasz już fakt, nie sprawdzając co robią ?

   • parafianin napisał(a):

    Nic nie robią, jest hotel dla pielgrzymów w Czernej, jest budynek misjonarzy w Krzeszowicach i nic, nikogo nie przyjmują. Nie jest to dobry przykład. Są wielkie plebanie w prafiach i zero gościny.

    • Anonim napisał(a):

     Hotel w Czernej już „zabookowany” na te dni jest w całości.

     • Anonim napisał(a):

      dla kogo?

     • Anonim napisał(a):

      No przecież nie dla uczestników parady równości, albo dla managerów sprzedaży wiodącej firmy ubezpieczeniowej….

    • kramson napisał(a):

     O ile mi wiadomo to misjonarze mają przyjąć 70 osób. Tylko się nie chwalą tym na prawo i lewo.

     • Anonim napisał(a):

      Tak, przyjmują 20 księży, a gdzie zwykli pielgrzymi?

     • Anonim napisał(a):

      A to ksiądz to nie pielgrzym ?

     • Anonim napisał(a):

      Prawidłowa nazwa powinna brzmieć Światowe Dni Młodzieży Rzymskokatolickiej

     • Anonim napisał(a):

      Reaguj, zmieniaj.
      Byłeś chociaż na jednych gdziekolwiek ? Zdziwiłbyś się ile młodzieży różnych wyznań się tam spotyka.

     • Anonim napisał(a):

      Byłem i 99,9% to rzymskokatolicy, a reszte różne odmiany katolicyzmu (głównie starokatolicy). Więć zgadzam się, że to Dni Młodzieży KATOLICKIEJ.

     • Anonim napisał(a):

      Tych w Rio ?

  • sowa napisał(a):

   Hierarchowie, którzy przyjadą nie mogą mieszkać w szkołach czy zapyziałych domach. Nie są pokornym i biednym Jezusem, cenią sobie wygody. Znajdą je pewnie w obiektach jak dom pielgrzyma.

   • x napisał(a):

    Przyjmującym gratuluję odwagi i wcale nie chodzi mi o terrorystów. Pielgrzymi to osoby, które będą w domach korzystały z sanitariatów, kuchni. Mogą być nosicielami wielu chorób, które nie groźne dla nich dla nas mogą być śmiertelnym niebezpieczeństwem. Przecież uprzedzał was przed tym kanclerz, tyle że mówił o uchodźcach. Czyż uczestnicy ŚDM nie przybędą z różnych krajów świata? Czy problem nie jest podobny? Dlaczego nie słuchacie guru? Dlaczego umieszcza się ich w domach zamiast wybudować miasteczka namiotowe?

 4. Dziubek napisał(a):

  Oj aż 70 osób .. Na trzy tysiące to jest spora liczba!!! Szacun… Strasznie się wysilili

  • Anonim napisał(a):

   Przyjmij chociaż 2. Przynajmniej spróbuj, a potem krytykuj

   • Dziubek napisał(a):

    A czy ja mam obowiązek przyjmować obcych ludzi do własnego domu.. Nie!!! Niech przyjmują zakonnicy którzy z definicji mają mieć dobre serca, okazywać pomoc i jakoś ciężką pracą rąk nie zarobili na wypasiony „hotelik” it dla pielgrzymów właśnie … Łaski nie robią. Ile ty przyjmujesz Anonimie?? Nawet się boisz podpisać imieniem … Ech
    My home is my castle 😄 Kumasz?? I nie mam zamiaru przy takim potencjale miejsc w naszej parafii ze strony kościoła przyjmować do mojego zamku NIKOGO!!!

    • FR napisał(a):

     „…byłem przybyszem , a przygarnęliście mnie” (Mt25,35)

     • RF napisał(a):

      „… nie róbcie targowiska z domu mojego Ojca” (J2,16)

    • Anonim - Krzysztof R. napisał(a):

     I mowi o imieniu ta, podpisując się Dziubek… my z rodzina bierzemy 4 osoby. Więcej nie ma jak. Masz racje, zakonnicy z definicji powinni miec dobre serca. Ty nie musisz. I nie masz. Nie bardzo zrozumiałas sama powiedzenie my home is my castle. Tu nie chodzi o zamknięcie się przed światem, a o dbanie o pewne wartości domu i rodziny i strzezenie tych wartości jak zamku. Dalsza rozmowa nie ma sensu. Ty twierdzisz, że ponieważ kosciol to sobie wymyślił, to tylko on ma partycypować w organizacji. Może i prawda, ale czasem można pomoc. To nie kosztuje nic poza udostepnieniem odrobiny wolnego miejsca w domu… ale ja rozumiem, że wychowują się w świecie nastawionym jedynie na chciwosc, kwestia pomocy komuś innemu niż tylko znajomym jest dla wielu obca. Jeszcze oodaj mi prosze ten potencjal miejsc o ktorym mówisz, bo rozumiem, że podjęła pewne kroki zeby się dowiedzieć jaki on jest, a nie wymyslasz sobie radosnej twórczości.

 5. eduardo napisał(a):

  Jak to jest że gmina jest w stanie wydać tyle kasy nie mając pewnoości na zwrot a na inwestycje które sie zwrócą ani grosza… np. na Przedszkole, Szkoły, w gminie nigdy nie ma pieniędzy… a skoro pielgrzymi płącą Organizatorom za udział w ŚDM to czemu z tych pieniędzy nie trafia nic do tych którzy przyjmują czy w domach czy w szkołach? Gdzie ta kasa idzie? a orgaznizator kasę na nowiutkie auta skąd miał ( np Nowe fiaty 500 5cio drzwiowe – żółte oklejone ŚDM ) a co będzie z tymi samochodani po ŚDM? zostaną przeznaczne na cele charytatywne? pewnie nie, będą sobie jeździć panowie w sutannach … ehhh

  • Anonim napisał(a):

   Mówisz tak jakbyś nigdy nie kombinowal jak zrobić, zeby kosztem kogoś innego miec coś dla siebie…
   Trzeba było juz na poprzednich dniach młodzieży w Polsce się zastanawiać co wtedy z pieniędzmi się stało. Jakby wtedy ludzie podnieśli larum, to może drugich już nikt by w Polsce nie chciał organizować. No ale zawsze lepiej siedzieć cicho ile się da i budzić się z ręka w nośniku.

 6. mia napisał(a):

  a dlaczego nie ma pielgrzymów ani w „budowlance” ani w ogólniaku??przecież w tej pierwszej jest i sala gimnastyczna i łaźnie więc jaki problem??

 7. xx napisał(a):

  Polscy księża nie lubią Franciszka bo kazuje się im odchudzić.

 8. jaxa napisał(a):

  Ściągnęłam na swój telefon aplikację blueanker traveller, fajne, że jest lokalizacja, bo jak ktoś z naszej grupy nam się gdzieś zgubi to łatwiej będzie go znaleźć. Dla śpiewaków i jest nawet śpiewnik 😉

Pozostaw komentarz